19 Martie 2024, 13:26:48

Autor Subiect: Frecventa de circulatie, accesul si retragerea vehiculelor RATB  (Citit de 121222 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

11 Decembrie 2011, 19:53:02
Răspuns #180

CHITARA 213

  • Vizitator
Vreau sa ma faca cineva sa inteleg un lucru si anume de ce in zilele lucratoare intre orele 13-18 intervalele de asteptare sunt mai mari decat in weekend in acelasi interval de ore ? Am observat asta pe multe din linii, iar mie personal mie greu sa cred ca e mai aglomerat in weekend decat in zilele lucratoare in intervalul de ore 13-18 cand toata lumea e cu munca ,scoli,etc.
Azi pe linia 335 erau doar 14 masini  (in programul normal de weekend erau 15 masini dar s-a taiat o tura)
memorat
11 Decembrie 2011, 21:42:56
Răspuns #181

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Azi pe linia 335 erau doar 14 masini  (in programul normal de weekend erau 15 masini dar s-a taiat o tura)
Iar?!  ;D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
19 Decembrie 2011, 14:59:38
Răspuns #182

cci_alex

  • Mesaje postate: 329
  • Gen: Bărbat
  • Colectionar de machete la scara 1/43
Oricum aud mereu reclamati la linia 1, 23 , 27 123, 124, 104 vin full si greu mai ales ca stau si in zona , linia 1 mai misca cate ceva , in rest liniste  ;)
memorat
19 Decembrie 2011, 18:57:10
Răspuns #183

CHITARA 213

  • Vizitator
Oricum aud mereu reclamati la linia 1, 23 , 27 123, 124, 104 vin full si greu mai ales ca stau si in zona , linia 1 mai misca cate ceva , in rest liniste  ;)
Pe linia 40 sunt doar 9 VAGOANE!!!!!
memorat
21 Decembrie 2011, 19:22:37
Răspuns #184

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pe linia 40 sunt doar 9 VAGOANE!!!!!

Pai ce se fac cu tramvaiele si autobuzele astea? Se tin in depouri si autobaze in timp ce publicul calator se calca in picioare? Nu inteleg logica? De ce s-a ajung in situatia asta jalnica? Si cica sa "incurajam" lumea sa circule cu transportul in comun ! In asa conditii? Niciodata...asta nu se cheama transport ci bataie de joc !
memorat
21 Decembrie 2011, 19:49:09
Răspuns #185

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Pai ce se fac cu tramvaiele si autobuzele astea? Se tin in depouri si autobaze in timp ce publicul calator se calca in picioare? Nu inteleg logica? De ce s-a ajung in situatia asta jalnica? Si cica sa "incurajam" lumea sa circule cu transportul in comun ! In asa conditii? Niciodata...asta nu se cheama transport ci bataie de joc !
Logica lor!Economie la bugetul RATB-ului.TRamvaie mai putine,curent consumat mai putin,personal de bord mai putin etc,etc,etc.Traim in vremuri cenusii si numai dumnezeu cine stie cand o sa traim mai bine!
Cu respect si admiratie.
memorat
21 Decembrie 2011, 20:31:03
Răspuns #186

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Logica lor!Economie la bugetul RATB-ului.TRamvaie mai putine,curent consumat mai putin,personal de bord mai putin etc,etc,etc.Traim in vremuri cenusii si numai dumnezeu cine stie cand o sa traim mai bine!

Pai daca nu stiu sa atraga banii la regie,a cui e vina? La capitolul publicitate regia sta prost,nu cum e acuma cu doua trei reclame pe autobaza,aduceti-va aminte ce invazie era pe timpul domnului Aron,stiu chiar eu la un moment dat ca nu mai existau vehicule pe care sa puna reclamele cerute de firma de publicitate? Doi la mana legat de scoaterea amenzilor,mi se pare o prostie,ce-i drept amenzile sunt cam mari, pe loc 50 de ron mi se pare mult,hai un 25 de ron pe loc ar mai mere,plus alte activitati de unde ar putea veni banii?!?!
memorat
21 Decembrie 2011, 23:15:05
Răspuns #187

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
De aceea au fost amenzile mari,ca omul sa se sperie si sa isi ia portofel electronic.La metrou cati intra fara cartela?De ce acolo se poate si la noi nu?Noi suntem o natie de tepari.Ne furam caciula de la unul la altul.Nu realizam ca prin plata calatoriei,beneficiezi in timp si de conforat.Achizitionare de tramvaie,autobuze,troleibuze etc.etc.
Cu respect si admiratie.
memorat
21 Decembrie 2011, 23:43:43
Răspuns #188

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Nu-i numai asta! Ce buget are Metrorex? Ce buget are RATB-UL ? A "sarit" in sus primarul Oprescu cand consilierii pd-l au dat mai mult bani la bugetul ratb!? Nu se vrea! De ce? Plus ca cumparatul de vehicule s-ar amortiza rapid,pentru ca daca s-ar moderniza cateva linii ,si aici ma refer atat la cale de rulare cat si vehicul, si intervale decente asigurate ,numarul publicului calator ar creste? Cum sa fie numarul mare de calatori in conditiile actuale? Pauza conditii,pauza intervale decente,pauza tot...
memorat
22 Decembrie 2011, 00:37:54
Răspuns #189

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Uite asta e marea problema, nu putem compara nucile cu mere, chiar daca amandoua sunt rotunde... Sau Ratb cu Metrorex-ul... Amandoi transporta oamenii, dar ce procent de frauda a calatorilor este la Ratb/ Metrorex?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Decembrie 2011, 13:47:10
Răspuns #190

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Se pare ca linia 1 a fost suplimentata .S-a afisat noul orar !
memorat
22 Decembrie 2011, 14:21:33
Răspuns #191

V2A

  • Mesaje postate: 139
  • Gen: Bărbat
Banu Manta nu e capat pentru 1/10.Oare se pregateste o linie noua?
memorat
22 Decembrie 2011, 14:30:40
Răspuns #192

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Banu Manta nu e capat pentru 1/10.Oare se pregateste o linie noua?

Stiu dar are statii comune cu celelalte linii ! Ce te face sa crezi ca s-ar infiinta o linie noua?
memorat
22 Decembrie 2011, 14:35:25
Răspuns #193

V2A

  • Mesaje postate: 139
  • Gen: Bărbat
De ce ar fi scris 10,cand pe site la linia 1 nu este diferentierea 1/10?Si in plus intervalele liniei asteia nu coincid cu intervalele lui 1.
memorat
22 Decembrie 2011, 14:39:32
Răspuns #194

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
De ce ar fi scris 10,cand pe site la linia 1 nu este diferentierea 1/10?Si in plus intervalele liniei asteia nu coincid cu intervalele lui 1.

Nu stiu exact care este treaba,dar stiu ca pe inelul exterior este cunoscuta cu numarul de linie 1 iar pe inelul interior cunoscuta cu numarul de 10.Cu mai multe detalii cred ca Iasmin ne-ar putea ajuta: De ce 1 si 10? Mersi .
memorat
22 Decembrie 2011, 17:20:11
Răspuns #195

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
BAZACONII.
Fisierul pe care l-ai atasat tu este destul de vechi. Linia 10 reprezinta linia 1 pe directia Bucur Obor - Posta Vitan - Viilor ->> INEL INTERIOR.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Decembrie 2011, 19:27:53
Răspuns #196

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
-  în noaptea de Revelion (31 decembrie 2011/01 ianuarie 2012), vor funcÅ£iona cele 23 linii de noapte (http://www.ratb.ro/v_noapte.php), precum ÅŸi liniile de tramvai 1 ÅŸi 41. Tramvaiele vor circula la intervale de 30 minute, iar autobuzele se vor succeda la intervale de 30 minute între orele 23.00-1.00, respectiv 5.00-6.00 ÅŸi la 60 de minute între orele 1.00-5.00.


Interesant mi s-a parut urmatorul aspect si anume intervalul de timp stabilit pentru liniile 1 si 41 nu e acelasi cu celelalte 23 de linii care circula in timpul noptii si in cazul de fata in noaptea de revelion.Sa fie cererea mai mare pe aceste doua linii,sau care sa fie unul din motive ?
memorat
31 Decembrie 2011, 11:35:41
Răspuns #197

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ca urmare a unui telefon dat la Ratb in urma cu cateva momente, va informez ca linia 1 circula astazi la interval de 15 min, pana la 11.55 Am, ur,and ca dupa ora respectiva, vehiculele sa se succedeze la 18 min pana la ora 15.00, urmamd sa se revina la 15 min pana la ora 20.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Ianuarie 2012, 12:34:41
Răspuns #198

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Linia 1 azi-noapte a circulat destul de bine ca intervale.Venea si la 15-20 de minute.Ce am vazut eu si anume ca erau vreo 3 ture de la Dudesti(ch-ppc) si tot cam 3 ture de Victoria.Doi la mana am ramas oarecum mirat de faptul ca vagoanele nu erau asa goale.Cum spuneam si cu alte dati despre aceasta linie sunt pentru a circula noapte de noapte.Ar fi un adevarat castig mai ales pentru publicul calator ! Felicitari RATB-ului pentru linia 1 cum a circulat azi-noapte ! La multi ani !
memorat
01 Ianuarie 2012, 12:36:59
Răspuns #199

CHITARA 213

  • Vizitator
Linia 1 azi-noapte a circulat destul de bine ca intervale.Venea si la 15-20 de minute.Ce am vazut eu si anume ca erau vreo 3 ture de la Dudesti(ch-ppc) si tot cam 3 ture de Victoria.Doi la mana am ramas oarecum mirat de faptul ca vagoanele nu erau asa goale.Cum spuneam si cu alte dati despre aceasta linie sunt pentru a circula noapte de noapte.Ar fi un adevarat castig mai ales pentru publicul calator ! Felicitari RATB-ului pentru linia 1 cum a circulat azi-noapte ! La multi ani !
Da si daca se urca 10 calatori de la Piata Vitan, numai un calator valideaza cardul si este foarte adevarat ca am mers si eu cu Litera N  si de la Piata Unirii numai eu am validat cardul!!
memorat