19 Martie 2024, 09:51:10

Autor Subiect: Frecventa de circulatie, accesul si retragerea vehiculelor RATB  (Citit de 121216 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

30 Noiembrie 2011, 11:01:46
Răspuns #160

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Stand azi si asteptand 133 am observat ca pana a venit un autobuz al acestei linii, capatul de la Timpuri Noi era deja tranzitat de 3 masini al liniei 323.Nu cu mult timp inainte situatia era diferita in sensul ca abia venea un 323 si acum s-a ajuns ca o linie de genul lui 133 sa vina asa rar. De ce s-a ajuns aici? 
memorat
30 Noiembrie 2011, 11:10:17
Răspuns #161

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Nu stiu cine se plangea sau poate s-a suplimentat intre timp dar am vazut acum o zi doua dimineata cum autobuzele liniei 335 circulau goale.In poza se poate vedea cum sunt 4 masini  una dupa alta(la pachet).
Clasicul trenulet...la fel e si pe Iuliu Maniu, un 336 la pachet cu un 136/236 si un 61/62.

memorat
30 Noiembrie 2011, 11:15:30
Răspuns #162

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Clasicul trenulet...la fel e si pe Iuliu Maniu, un 336 la pachet cu un 136/236 si un 61/62.

Atata timp cat nu se vor face acele benzi speciale nu se v-a rezolva nimic.Ce s-a facut pana acum e o prostie pentru ca s-au facut cateva benzi in centru am vazut, si acelea ocupate de masinile parcate la marginea trotuarului.Unde e politia sa le ridice imediat? Ca altfel nu se v-a rezolva nimic cu transportul in comun ca virgula calitate.
memorat
30 Noiembrie 2011, 18:04:31
Răspuns #163

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un fleac, l-au  Ciuruit pe Crit, dar sistemul ramane in picioare.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Decembrie 2011, 13:23:37
Răspuns #164

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Stie cineva daca astazi se circula precum intr-o zi de sarbatoare/sambata,duminica?.Astazi este un adevarat haos,intervale mari de asteptare,statii pline,aglomeratie mare.
memorat
01 Decembrie 2011, 17:06:36
Răspuns #165

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Stie cineva daca astazi se circula precum intr-o zi de sarbatoare/sambata,duminica?.Astazi este un adevarat haos,intervale mari de asteptare,statii pline,aglomeratie mare.
Astazi se practica un program de DUMINICA, 01 Dec. fiind o zi de sarbatoare.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Decembrie 2011, 18:24:51
Răspuns #166

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Astazi se practica un program de DUMINICA, 01 Dec. fiind o zi de sarbatoare.

Mi se pare o prostie, politica pe care o face ratb-ul cu privire la taiatul din ture in zilele de sarbatoare,chiar si in weekend.Exact cand omul este acasa,mai se duce la o parada,parc si asa mai departe,unii mai renunta la masini ca sa mearga cu ratb-ul si cand vede aglomeratia de pe masini ,a doua oara mai renunta la masini ?Niciodata nu se va schimba nimic in acest sens.
memorat
02 Decembrie 2011, 10:21:16
Răspuns #167

CHITARA 213

  • Vizitator
Odata eram in statia aia de la Piata Vitan si era o aglomeratie de oameni mare asteptand tramvaiul.De ce nu pun si ei banci in statiile de tramvai de pe Vitan? Chiar eu am trimis o sugestie celor de "sus" si mi s-a raspuns ca nu face parte din proiectul de modernizare a statiilor,bla bla bla.
Ieri s-au facut 5 retrageri la Dep.Dudesti si 5 retrageri la Dep.Victoria
memorat
02 Decembrie 2011, 14:28:04
Răspuns #168

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ieri s-au facut 5 retrageri la Dep.Dudesti si 5 retrageri la Dep.Victoria
Pai da pentru ca retragerile astea prea se fac" in masa" si dupa aia se face un "gol" si se formeaza o aglomeratie incat la primul vagon care vine,acel vatman sa-si primeasca injuraturi de la calatori.
memorat
03 Decembrie 2011, 01:37:16
Răspuns #169

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Mi se pare o prostie, politica pe care o face ratb-ul cu privire la taiatul din ture in zilele de sarbatoare,chiar si in weekend.Exact cand omul este acasa,mai se duce la o parada,parc si asa mai departe,unii mai renunta la masini ca sa mearga cu ratb-ul si cand vede aglomeratia de pe masini ,a doua oara mai renunta la masini ?Niciodata nu se va schimba nimic in acest sens.
Poate ai dreptate in felul tau.Ce ar fi noi soferii sa stam zi si noapte alaturi de calatorii nostrii.Noi sa nu avem familie,noi sa nu avem dreptul sa iesim la o plimbare,sa stam non stop sa ii ducem pe altii.Nu se va schimba nimika niciodata,cand omul pentru o statie,sta la tramvai(nu merge pe jos)bocifereaza ca avenit tramvaiul greu,si cireasa de pe coliva ,nici nu a platit calatoria!Oamenii sa isi plateasca toti calatoria(ca la metrou)si dupa aceea sa avem pretentii!


Cu respect si admiratie.
memorat
03 Decembrie 2011, 01:53:45
Răspuns #170

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Poate ai dreptate in felul tau.Ce ar fi noi soferii sa stam zi si noapte alaturi de calatorii nostrii.Noi sa nu avem familie,noi sa nu avem dreptul sa iesim la o plimbare,sa stam non stop sa ii ducem pe altii.Nu se va schimba nimika niciodata,cand omul pentru o statie,sta la tramvai(nu merge pe jos)bocifereaza ca avenit tramvaiul greu,si cireasa de pe coliva ,nici nu a platit calatoria!Oamenii sa isi plateasca toti calatoria(ca la metrou)si dupa aceea sa avem pretentii!
Cam ai dreptate FLAYY.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Decembrie 2011, 11:29:58
Răspuns #171

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Cam ai dreptate FLAYY.
Nu vreau sa am dreptate,dar asta este realitatea,Iasmin.
Cu respect si admiratie.
memorat
03 Decembrie 2011, 11:38:06
Răspuns #172

CHITARA 213

  • Vizitator
Poate ai dreptate in felul tau.Ce ar fi noi soferii sa stam zi si noapte alaturi de calatorii nostrii.Noi sa nu avem familie,noi sa nu avem dreptul sa iesim la o plimbare,sa stam non stop sa ii ducem pe altii.Nu se va schimba nimika niciodata,cand omul pentru o statie,sta la tramvai(nu merge pe jos)bocifereaza ca avenit tramvaiul greu,si cireasa de pe coliva ,nici nu a platit calatoria!Oamenii sa isi plateasca toti calatoria(ca la metrou)si dupa aceea sa avem pretentii!
Pe toate liniile depoului Vatrei Luminoase erau 11 ture acu mai sunt decat 7 ture
memorat
03 Decembrie 2011, 16:07:12
Răspuns #173

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Poate ai dreptate in felul tau.Ce ar fi noi soferii sa stam zi si noapte alaturi de calatorii nostrii.Noi sa nu avem familie,noi sa nu avem dreptul sa iesim la o plimbare,sa stam non stop sa ii ducem pe altii.Nu se va schimba nimika niciodata,cand omul pentru o statie,sta la tramvai(nu merge pe jos)bocifereaza ca avenit tramvaiul greu,si cireasa de pe coliva ,nici nu a platit calatoria!Oamenii sa isi plateasca toti calatoria(ca la metrou)si dupa aceea sa avem pretentii!




Ai dreptate la ceea ce ai spus.Ideea era urmatoarea si anume ca ar trebuie sa nu se mai retraga in masa ci in mod regulat.Adica un tur sa se retraga un tur sa ramana in traseu,nu cum se procedeaza acum si anume se retrag 3 deodata si cel care vin din urma sa ia toti calatorii din turele(mijloacele de transport) retrase.
memorat
05 Decembrie 2011, 00:15:34
Răspuns #174

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
O data cu inscaunarea noului director Ratb V. Popescu vehicule regiei incep sa-si micsoreze semnieica
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Decembrie 2011, 18:04:07
Răspuns #175

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Bataie de joc ce se intampla la ora actuala cu linia 123.Azi in jurul orei 13 aceasta linie venea si la 15 minute.O bataie de joc in conditiile in care aceasta linie este super aglomerata chiar si la orele pranzului.
memorat
08 Decembrie 2011, 00:46:06
Răspuns #176

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Bataie de joc ce se intampla la ora actuala cu linia 123.Azi in jurul orei 13 aceasta linie venea si la 15 minute.O bataie de joc in conditiile in care aceasta linie este super aglomerata chiar si la orele pranzului.
Bataie de joc nu este.Asta este efectul crizei la nivel mondial.Toate liniile sunt varza din cauza lipsei banilor.Se mai incerca cu noul director o carpire pe ici ,colo.Noi soferii vrem sa numai fim injurati,DEGEABA!
Cu respect si admiratie.
memorat
08 Decembrie 2011, 12:46:03
Răspuns #177

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ai dreptate la ceea ce ai spus flayy27.Ideea este urmatoarea dupa parerea mea,si anume ca ar trebui reconfigurata reteaua de transport de urgenta ca si parere personala.De ce spun asta? Pentru ca liniile fantoma cele care au ca timp de asteptare si jumatate de ora si in care nu sunt mai mult de 10-15 calatori ar trebui sa dispara si facut in asa fel incat liniile mari sa acopere si zonele liniilor mai putin de luat in seama.Acele putine autobuze care circula total aiurea cu cativa calatori ar intra foarte bine in liniile mari si altfel ar mai acoperi din cererea mare de pe liniile grele,importante.
memorat
10 Decembrie 2011, 14:27:27
Răspuns #178

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Uitandu-ma pe site-ul ratb am vazut ca a aparut programul lui 361(asa zisa linie turistica):

http://www.ratb.ro/docpdf2/361%20PIATA%20PRESEI.pdf
http://www.ratb.ro/docpdf2/361%20PIATA%20UNIRII%202.pdf

Aceasta linie nu are mai mult de 7 statii de facut pe fiecare sens.
memorat
10 Decembrie 2011, 19:08:08
Răspuns #179

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Vreau sa ma faca cineva sa inteleg un lucru si anume de ce in zilele lucratoare intre orele 13-18 intervalele de asteptare sunt mai mari decat in weekend in acelasi interval de ore ? Am observat asta pe multe din linii, iar mie personal mie greu sa cred ca e mai aglomerat in weekend decat in zilele lucratoare in intervalul de ore 13-18 cand toata lumea e cu munca ,scoli,etc.
memorat