19 Martie 2024, 11:29:07

Autor Subiect: Frecventa de circulatie, accesul si retragerea vehiculelor RATB  (Citit de 121218 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

02 Noiembrie 2010, 21:49:31
Răspuns #140

dr122

  • Vizitator
Nu ultimul tur pleaca de la Barajul Dunarii la ora 22.50 lucru/22.35 weekend si de la Baneasa la ora 23.10,23.15. ;)
Ma refeream la tura de pe 335 care se retrage direct de la Baneasa la Autobaza Titan.Ora era pentru timpul saptamanii.
memorat
02 Noiembrie 2010, 21:55:15
Răspuns #141

axel

  • Vizitator
Ma refeream la tura de pe 335 care se retrage direct de la Baneasa la Autobaza Titan.Ora era pentru timpul saptamanii.
Si eu la fel, dar m-am exprimat gresit. Deci in afara acestui tur, niciunul nu se mai retrage de la Baneasa. :)
 
memorat
22 Noiembrie 2010, 23:02:25
Răspuns #142

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Daca tot vine vorba de frecventa troleibuzelor liniei 76 de circa o saptamana jumatate monotorizez linia respectiva la diverse ore de circulatie so voi face urmatoarele remarci: troleibuzele liniei 76 sosesc la 2-4 minute in ora de varf. La capatul de linie Piata Unirii exista la orice ora doua-trei troleibuze, dar in seara aceasta am remarcat 7 troleibuze (6 in functiune + 1 DEFECT). Parca era "bar de troleibuze, o punga de seminte le mai lipsea!"
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
04 Iunie 2011, 14:20:34
Răspuns #143

Adrian1888

  • Vizitator
Am votat NU ! Deoarece se reduce parcul de vehicule inloc sa se inmulteasca !
memorat
04 Iunie 2011, 16:11:47
Răspuns #144

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Am votat Nu
Pentru ca desi avem un numar relativ mic de vehicule, daca le reducem, o sa fie haos.
Deja stau dimineata la tramvai 10 minute in statie, daca se va reduce numarul, v-oi sta 20 - 25 de minute.

Un alt punct de vedere:
Daca se va reduce parcul de vehicole RATB, primele care v-or avea de suferit sunt tramvaiele.
Explicatie:
Se v-or casa Tatrele, care sunt foarte vechi, si se va construi cate un Bucur lf la 2 ani, deci nu prea renteaza.
Si sunt sanse de 100%, ca RATB, sa uite sa opreasca 1 bucata de tatra si pentru muzeu.
Apoi trolebuzele v-or avea de suferit, v-or casa Ikarusuriile, si v-om ramane numai cu Irisbus Citelis.
Iar despre autobuze, desi pe langa numeroasele Mercedes Citaro, v-or casa tot ce sta degeaba "in conservare" adica Daf, Rocar, etc.

Mai bine ar pune mana si ar mai cauta in groapa de gunoi de la germani, poate mai gasesc ceva gen... Rathgeber, Duewag.
Ca pana construim noi ceva de serie, si ma refer la cantitate mare 100 de bucati cel putin...
O sa trebuiasca sa ne multumim cu cate un Bucur lf la 2 ani.
memorat
04 Iunie 2011, 17:05:34
Răspuns #145

Adrian1888

  • Vizitator
Tramvaie : sunt prezente : V3a, Bucur si Tatra. Daca se va reduce vor casa Tatra.
Troleibuze : sunt prezente : Ikarus 415, Irisbus Citelis, Rocar. Daca se va reduce vor casa Ikarus 415, Rocar(nu si Autodromo).
Autobuze : sunt prezente : Mercedes, DAF, Rocar. Daca se va reduce vor casa DAF, Rocar (nu si Autodromo).
Avem nevoie de autobuzele Rocar si DAF ! Daca avem linii pe la periferie, ce vom pune ? Citaro -uri ? Si in plus, a casat Ikarus si Dac, care erau la nr. mai mare decat Citaro -urile pe care le avem. Dar cred ca stiu de ce le-a casat ... Din cauza cutiei manuale ... Dar cand ne-a dat Ikarus -urile ungurii, ne-au intrebat :
Ungurii :Ati dorii sa fie puse cutii automate la Ikarus -uri ?
Noi : De ce sa doarma romanul la volan ?
(dar un Ikarus cu cutie automata, costa cat 2 Ikarus cu cutie manuala !).
memorat
11 Iulie 2011, 11:46:38
Răspuns #146

andrey4509

  • Vizitator
am votat NU! de oarece este o lipsa de respect din partea regiei de transport bucuresti ei nu se gandesc la oamenii care sunt bolnavii care stim cu toti ne ducem la medicu de familie cu autobuzul da ca nu avem masina personala. Stau cate o data in statie cate 20 de minute pentr-u a veni un autobuz indiferent de linie. Si stam in Soare si in caldura in statie pentr-u ca sa ne putem duce pe unde avem treaba sau nevoie. Nu se poate asa ceva. Trebuiesc luate masuri Domnule Criţ.
memorat
11 Iulie 2011, 11:49:17
Răspuns #147

andrey4509

  • Vizitator
exemplu o femeie a cazut pe jos IN STATIE din cauza calduri era in asteptarea autobuzului si la un momendat ii sa facut rau si am chiemat salvarea pentr-u a o duce la spital. asta sa intimplat pe data de 08.07.2011 la straja.
memorat
29 Septembrie 2011, 21:29:57
Răspuns #148

Matei

  • Vizitator
Linia 24 are acum intervale mai bune decat 35 si 46 ! >:( Ma intreb ce intervale o sa aiba 35 dupa prelungirea la Vasile Parvan.
De asemenea, linia 8 are intervale prea mari; sa nu uitam ca este o linie aglomerata...
memorat
29 Septembrie 2011, 22:07:24
Răspuns #149

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Linia 24 are acum intervale mai bune decat 35 si 46 ! >:( Ma intreb ce intervale o sa aiba 35 dupa prelungirea la Vasile Parvan.
De asemenea, linia 8 are intervale prea mari; sa nu uitam ca este o linie aglomerata...
In 35 se vor mai introduce maxim 2 ture daca vor mai fi vagoane pentru ele. Linia 8 merge din rau in jalnic...asteptam sa revina Bucur-urile...desi nu va fi mare branza nici cu ele.
Linia 24 are un flux "imens" de calatori, la fel ca si 42. Liniile astea (20, 24, 42 si un eventual 44) ar trebui tinute de Militari, cu vagoane solo, iar 8 si 25 date la depouri care pot sa le tina cu vagoane cu capacitate mai mare.

memorat
28 Octombrie 2011, 13:04:25
Răspuns #150

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
S-a afisat noul interval pentru linia 1 si deasemnea linia 47:

[pdf]http://www.portal.ro-trans.info/wp-content/uploads/2011/10/1-POSTA-VITAN1.pdf[/pdf]   [pdf]http://www.portal.ro-trans.info/wp-content/uploads/2011/10/32-PIATA-UNIRII1.pdf[/pdf]
memorat
30 Octombrie 2011, 14:18:37
Răspuns #151

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
S-a afisat noul interval pentru linia 1 si deasemnea linia 47:

[pdf]http://www.portal.ro-trans.info/wp-content/uploads/2011/10/1-POSTA-VITAN1.pdf[/pdf]   [pdf]http://www.portal.ro-trans.info/wp-content/uploads/2011/10/32-PIATA-UNIRII1.pdf[/pdf]

Iasmin stii cumva numarul de ture la care s-a ajuns pe linia 1 cat si pe linia 47?Multumesc.
memorat
30 Octombrie 2011, 17:56:38
Răspuns #152

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Iasmin stii cumva numarul de ture la care s-a ajuns pe linia 1 cat si pe linia 47?Multumesc.
Linia 1: 19 ture (inel interior); Linia 10: 19 ture (inel exterior).
Linia 47: 4 Tatre SOLO.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 Octombrie 2011, 19:30:34
Răspuns #153

DAFAdrian735

  • Vizitator
Nu sunt de acord cu reducerea aceasta. Asta ar insemna o lipsa de bun-simt a Regiei Autonome, adica cand ma duc la nasa mea cu 102 ar insemna sa stau in statie circa ~20 de minute in loc de 5 minute.
***
Ar fii bine, sa nu caseze vehiculele vechi, ca nici Citaro-urile nu sunt prea bune. Domnul Crit, nu i-a de seama ca daca ordona sa caseze DAF-urile, va trebui sa extraga cate 1, 2 sau chiar 3 Citaro-uri de pe liniile importante unde vine din ani-in-Paste.
***
Pacat de RDS-uri, ca le mai putea baga pe 102... Si-asa avem prea-putine trolee pentru liniile noastre.
memorat
31 Octombrie 2011, 22:39:03
Răspuns #154

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Asa de bine s-a reorganizat orarul liniei 1 incat in aceasta seara am stat de la 19:30 pana in jurul orei 20:10(deci mai bine de jumatate de ora).Cu ocazia asta am vazut lume mergand de la Tineretului pe jos ajung in dreptul scolii generale 81.Dupa care au inceput sa vina vagoane care scriau "Se retrage la depoul Dudesti" apoi un vagon linia 1,apoi inca un vagon care de asta-data acesta scria ca se retrage la Victoria si mai era inca unu care nu stiu daca se retragea sau nu.
Intrebarea este urmatoarea si anume ca daca asta se intampla undeva in dreptului orei 19- 20 ,atunci ce pretendentii sa mai avem dupa ora 21?
memorat
04 Noiembrie 2011, 11:25:12
Răspuns #155

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Referitor la frecvente de circulatie foarte prost sta la ora actuala si linia 133.Linie care duce/aduce studenti foarte multi in zona Timpuri Noi unde sunt 3 facultati mari si late.Stiu ca s-au facut ceva sesizari in acest sens,pentru a se asigura intervale decente,in special pentru studenti si de ce nu restului publicului calator.Ramane de vazut ce se va mai intampla.
memorat
05 Noiembrie 2011, 12:35:23
Răspuns #156

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
E adevarat ca s-ar mentine acelasi numar de ture pe linia 1 chiar si in weekend? Am auzit asta deoarece se doreste sa se mentina aceeasi frecventa in timpul saptamanii/weekend? Asa am auzit.
memorat
09 Noiembrie 2011, 00:01:19
Răspuns #157

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Avand treaba zilele astea pe la Unirii nu mare mi-a fost mirarea sa vad supra-aglomeratia de pe liniile 104,123.Soferii de pe aceste doua linii sunt luati la intrebari de ce vin asa greu,ca ba sta prea mult la capete(vechea poveste),ba ca "fura"din curse,etc.Chiar eu la un moment dat le-am spus unora din statie sa nu se mai lege de ei pentru ca nu au nici o vina si ca publicul calator nu stie ca s-au "taiat" din curse,masini,si ca de "sus"sunt ordinele.
Cei de "sus",conducerea chiar nu vede masa de oameni care folosesc aceste doua linii,supra-aglomerate? Dupa parerea mea aceste doua linii nu ar trebui sa aiba intervale mai mari de 5-7minute,acestea din nefericire ajungand la cel putin 10-12minute.
memorat
17 Noiembrie 2011, 20:27:00
Răspuns #158

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Uitandu-ma pe site-ul ratb ca o curiozitate am vazut de ieri ca s-au actualizat unele intervale orare de pe unele linii mai putin sau mult importante.Se vede cum unele linii au mai primit intre 1-3 ture in plus,ceea ce e un lucru foarte bun.In schimb pentru linia 123 e un adevarat infern sa circuli pe aceasta linie datorita supra-aglomeratiei.Cu stopare am observat ca aceasta linie nu a avut parte de suplimentari.Ma leg de aceasta linie 123 pentru ca stiu foarte bine ce se intampla pe ea ,ce aglomeratie exista si in ce conditii circula publicul calator si anume numai in usa.Linia 124 se poate spune ca nu mai exista ca sa se spuna ca ajuta la aglomeratia de pe 123 deoarece este doar 1 singur autobuz pe timpul zilei.
memorat
25 Noiembrie 2011, 12:56:08
Răspuns #159

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Nu stiu cine se plangea sau poate s-a suplimentat intre timp dar am vazut acum o zi doua dimineata cum autobuzele liniei 335 circulau goale.In poza se poate vedea cum sunt 4 masini  una dupa alta(la pachet).
memorat