27 Aprilie 2024, 13:46:03

Autor Subiect: Frecventa de circulatie, accesul si retragerea vehiculelor RATB  (Citit de 122944 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

27 Martie 2014, 22:11:35
Răspuns #440

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Parcul auto al RATB, redus cu 16% de la 1 aprilie

Parcul auto al Regiei Autonome de Transport BucureÅŸti (RATB) va fi redus, de la 1 aprilie, cu 16%.
Acest anunţ a fost făcut în garajele şi depourile Regiei, informează Evz.ro, care adaugă faptul că, în baza Titan, vatmanii au fost chemaţi la o şedinţă, în care s-a discutat această măsură.

Motivul ar fi, conform surselor citate de publicaţie, faptul că nu mai sunt bani pentru combustibil şi pentru întreţinerea tramvaielor, troleelor şi a autobuzelor.

- See more at: http://www.b365.ro/parcul-auto-al-ratb-redus-cu-16prc-de-la-1-aprilie_205142.html#sthash.LbaStNH3.dpuf
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
24 Aprilie 2014, 13:47:46
Răspuns #441

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ieri am avut treaba in zona Decebal,la intoarcere undeva dupa ora 21:00 am venit cu 104 pana la Blaga.De la Blaga(zona zepter) l-am asteptat pe 123 pentru a ajunge in zona Mall Vitan...Ghici dupa cat timp a venit... 20 DE MINUTE ?!?! Nu mai spun ca a venit aglomerat si l-am luat 3 statii mergand prins in usa.Personal am zis ca s-a intamplat,pe modelul ca se mai intampla sa vina asa din cauza aglomeratiei in trafic,etc.La coborare o doamna iritata de cum vine 123-ul in ultima vreme imi spune ca dansa vine seara de seara de la serviciu cu aceasta linie si imi mai spune ca in ultimul timp vine mult mai greu,deci s-au taiat ture...I-am spus ca de ce nu trimite sesizare si mi-a spus ca a primit vechiul slogan"de genul ca vom monitoriza atent linia si ca daca situatia o va impune va fi suplimentata linia".Acest lucru l-am observat si eu chiar si in weekend,acesta venea la 8 minute in weekend acum sub 12 minute nu prea se mai intampla sa vina...rar la un 10 minute ...Problema mai este si alta si anume sunt foarte multi care termina lucrul tarziu,dupa orele 21,plus cei care vin si de la scoala(aici punem si seralele),plus cei care vin la mall si pleaca de la mall(tineretul in special)si de aceea spun ca pe aceasta linie se va circula aglomerat si la ore tarzii pentru ca circula in zone aglomerate,tranzitate.
memorat
25 Aprilie 2014, 12:22:42
Răspuns #442

George

  • Mesaje postate: 112
Chiar pe site spune ca linia 123 intre orele 21 si 23 vine la 21 minute!
memorat
25 Aprilie 2014, 16:24:56
Răspuns #443

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Chiar pe site spune ca linia 123 intre orele 21 si 23 vine la 21 minute!
Asta in weekend,dar in zilele lucratoare la 14 minute ar trebui sa vina...tot e mult...10-11 nu mai mult ar trebui...
memorat
30 Mai 2014, 17:41:01
Răspuns #444

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Interesant aspect vazut azi intr-o stire legat de accidentul de azi de pe 41 si anume pe langa datele legate de accident am vazut o informatie cum ca 41 transporta pe ora 13.000 de persoane. Personal mi se pare foarte mult...E adevarat ca vine la 2-3 minute,dar si asa este foarte aglomerat.

Intrebare: Are cineva o statistica legat de cele mai aglomerate linii de transport ? Ce numar de persoane transporta fiecare linie si aici ma refer la cele aglomerate,tranzitate...
memorat
02 Iunie 2014, 14:36:53
Răspuns #445

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
...De la Blaga(zona Zepter) l-am asteptat pe 123 pentru a ajunge in zona Mall Vitan...Ghici dupa cat timp a venit... 20 DE MINUTE ?!?!...Problema mai este si alta si anume sunt foarte multi care termina lucrul tarziu,dupa orele 21,plus cei care vin si de la scoala (aici punem si seralele),plus cei care vin la mall si pleaca de la mall (tineretul in special)si de aceea spun ca pe aceasta linie se va circula aglomerat si la ore tarzii pentru ca circula in zone aglomerate,tranzitate.
Uite care e problema:
Turele se distribuie functie de necesitati.
Necesitatile se stabilesc functie de numarul de calatorii / abonamente validate.
Fara calatorii / abonamente validate nu se "baga'' ture.
Mi se pare logic.
Si acum unele observatii:
Seral ? S-a desfiintat seralul de mult.
Tineretul la mall. Tineretul  la mall - pe langa faptul ca au telefoane scumpe, pe langa faptul ca lasa bani la mall fara numar, fara numar, le e lene sa-si valideze calatoria.
memorat
04 Iunie 2014, 12:16:48
Răspuns #446

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Man, ai dreptate pana la faptul ca suplimentarile se fac in functie de validari.

Seralul nu s-a desfiintat, am tovarasi care sunt la seral, deci seralul mai exista.

La Mall Vitan nu coboara doar cei care vin la Mall ci si cei care locuiesc in zona si stii foarte bine (daca cunosti cat de cat Vitanul), este plin de blocuri.
memorat
05 Iunie 2014, 13:55:00
Răspuns #447

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Revin la treaba cu suplimentarile si vreau sa spun ca zilele astea am avut ceva treaba prin zona Unirii si vreau sa intreb daca vede cineva aglomeratiile din statiile zonei Unirii. Liniile 104 si 123 nu fac fata aglomeratiei din centru spre cartiere si invers.Se intampla ca abia la a doua sau a treia masina din aceste doua linii sa porti urca si calatori decent. Legat de 104  tot zilele astea am stat la statia Matei Coravu,sens Vatra Luminoasa mai bine de 10 minute in statie sa vina un 104 si nu mai zic ca a venit aglomerat de abia se inchideau usile la autobuz.Bataie de joc...L-au mai dus si pe 124 la Romprim ca sa cica sa serveasca cartierul Berceni cu centrul si cu zona Izvor dar turele tot aceleasi au ramas deci nici D-zeu,nu sta sa astepte 124...
memorat
01 Iulie 2014, 18:39:19
Răspuns #448

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
M-am uitat pe site la noile intervale de vara.Sunt jalnice...27 vine in weekend la 25 de minute...45 la 20 de minute si majoritatea nu vin sub 15 minute chiar si in cursul saptamanii. Rusine.Observ ca de 1 nu prea s-au "atins" asa tare in sensul sa taie multe ture...deocamdata.
memorat
02 Iulie 2014, 11:56:01
Răspuns #449

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
M-am uitat pe site la noile intervale de vara.Sunt jalnice...27 vine in weekend la 25 de minute...45 la 20 de minute si majoritatea nu vin sub 15 minute chiar si in cursul saptamanii. Rusine.Observ ca de 1 nu prea s-au "atins" asa tare in sensul sa taie multe ture...deocamdata.

Nu numai 27 este.Mai sunt si 46,7,56,40.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
02 Iulie 2014, 15:27:52
Răspuns #450

georgica2704

  • Mesaje postate: 226
  • Gen: Bărbat
Astea aveau intervale execrabile si fara programul de vara. Bine macar ca 25 are un interval bun, dar la orele de varf Tatrele solo tot nu fac  fata.
memorat
02 August 2014, 12:59:46
Răspuns #451

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Se pare ca 23-ul a fost suplimentat. Zilele trecute s-a intamplat sa vad ca vin 2 de 23 si unul de 27. Si pe site se vede clar dupa intervale ca 27 vine mai greu si i-au fost scoase,taiate din ture.
memorat
01 Noiembrie 2014, 13:55:57
Răspuns #452

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Cei de la ratb au uitat ca au inceput scolile,facultatile si implicit lumea lucrul,munca. E bataie de joc, ce se intampla pe linii ca 135,634,104,123,330,chiar si 1 vitan mi se pare ca vine mai greu,deoarece atunci cand vine poti spune ca e aglomerat. Ei in loc sa suplimenteze,mai taie si din ce era?
memorat
17 Decembrie 2014, 21:41:51
Răspuns #453

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Cred ca in 1 vitan s-au mai taiat din ture.Vine mai "greu" si chiar aglomerat. Am prins odata un tramvai zilele astea plin si meragnd pe scara.Ma grabeam si nu am mai stat dupa altul.Chiar si pe site apare la un interval de 12 minute,mai nou.Nici nu vreau sa ma gandesc cand va fi reintregit 1 ce intervale va avea...
memorat
20 Decembrie 2014, 16:32:35
Răspuns #454

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Surprinzator sau nu,azi,linia 1 reintregita venea bine,undeva la 6-8 minute din ce am apucat sa vad eu azi.In mod sigur in timpul saptamanii va veni undeva la 3-5 minute.
memorat
25 Decembrie 2014, 14:49:23
Răspuns #455

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
memorat
05 Ianuarie 2015, 15:28:06
Răspuns #456

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Cum ziceam 1 a fost suplimentat, noile intervale orare :

http://www.ratb.ro/docpdf2/1%20SURA%20MARE.pdf

memorat
15 Ianuarie 2015, 10:59:38
Răspuns #457

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ieri in jurul orei 17 in zona Mall Vitan,sens Cet Sud Vitan,au venit odata urmatoarele autobuze in format trenulet de pe linia 123, #4118,#4125,#4289,si dupa nici 5 minute un altul. E bine ca vin bine,ca e o linie aglomerata ca si 104,dar sigur vina a fost traficul,de pe Unirii aglomerat.
memorat
03 Aprilie 2015, 21:04:24
Răspuns #458

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pe site-ul regiei momentan,nici o linie nu mai are intervalele afisate...La ce surprize sa ne asteptam ?
memorat
07 Aprilie 2015, 02:40:59
Răspuns #459

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pe site-ul regiei momentan,nici o linie nu mai are intervalele afisate...La ce surprize sa ne asteptam ?
Da? Iar mi-am bagat coada. Cam 80 la suta din orarele de functionare erau vechi... Mai ales la liniile cu o singura masina/tramvai.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat