27 Aprilie 2024, 09:40:19

Autor Subiect: Frecventa de circulatie, accesul si retragerea vehiculelor RATB  (Citit de 122926 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

03 Octombrie 2013, 18:58:41
Răspuns #360

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
TI-am mai spus ca prinzi informatiile din zbor si unele se pare ca nu aterizeaza la tine.


Linia 23 este deservita de tramvaie CH-PPC din cauza ca Dudestiul nu poate sa trimita 9 vagoane V3A (URAC si CRAIOVA) din cauza ca nu au destule vagoane apte de traseu.
Ca urmare a tamponarii si a ruperii vagonului #156 s-a trecut la asigurarea parcului circulant si cu vagoane CH-PPC.
 181,
De la 01 Oct. s-a marit parcul circulant in 98 la suta din liniile RATB (excluse cele de noapte, linia 42, 106, 181, 227, 302, 221). Ca urmare a acestei mariri de parc, linia 1 (Sura Mare - S. Voda - Dudesti) este asigurata cu 12 vagoane (s-au adaugat 2 vagoane) de catre Dudesti. Circula exclusiv Bucur LF + V3a-93-CH-PPC, rareori V3A CLASSIC.

Linia 1 sau cum o cunoastem noi, 10 (Sura M. - Viilor - Iancului) este deservita la ora actuala de 27-28 ture (in trecut era 24 vagoane).
Linia de tramvai 42 este de noapte??La ce buna???Stiam ca lininia 42 nu prea e importanta ia fiind folosita mai mult pentru accesul linia 41 de la Dep. Bucurestii-Noi.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
03 Octombrie 2013, 19:01:01
Răspuns #361

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Linia de tramvai 42 este de noapte??La ce buna???Stiam ca lininia 42 nu prea e importanta ia fiind folosita mai mult pentru accesul linia 41 de la Dep. Bucurestii-Noi.

Linia 42 nu e de noapte. >:(Se referea la liniile de noapte.Exemplu:N123.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
03 Octombrie 2013, 23:07:00
Răspuns #362

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Linia 42 nu e de noapte. >:(Se referea la liniile de noapte.Exemplu:N123.
A bine mulţumesc.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
05 Octombrie 2013, 16:42:36
Răspuns #363

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
TI-am mai spus ca prinzi informatiile din zbor si unele se pare ca nu aterizeaza la tine.


Linia 23 este deservita de tramvaie CH-PPC din cauza ca Dudestiul nu poate sa trimita 9 vagoane V3A (URAC si CRAIOVA) din cauza ca nu au destule vagoane apte de traseu.
Ca urmare a tamponarii si a ruperii vagonului #156 s-a trecut la asigurarea parcului circulant si cu vagoane CH-PPC.
 181,
De la 01 Oct. s-a marit parcul circulant in 98 la suta din liniile RATB (excluse cele de noapte, linia 42, 106, 181, 227, 302, 221). Ca urmare a acestei mariri de parc, linia 1 (Sura Mare - S. Voda - Dudesti) este asigurata cu 12 vagoane (s-au adaugat 2 vagoane) de catre Dudesti. Circula exclusiv Bucur LF + V3a-93-CH-PPC, rareori V3A CLASSIC.

Linia 1 sau cum o cunoastem noi, 10 (Sura M. - Viilor - Iancului) este deservita la ora actuala de 27-28 ture (in trecut era 24 vagoane).

Interesant este faptul ca linia 1 (Sura Mare-Vitan-Dudesti) are aproape jumate din traseul fostei linii 19.Cu toate acestea acum linia 1 are 12 ture...19 de la Sura Mare la Complex Ratb Titan nu cred ca avea mai mult de 12-13 ture si 7-8 in weekend.Sunt curios sa vad daca se va aplica aceeasi reteta atunci cand va reveni 19 pe traseul de baza si anume daca si-au dat seama ca aceasta linie va trebui suplimentata fata de cate ture avea...
memorat
05 Octombrie 2013, 16:59:34
Răspuns #364

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Interesant este faptul ca linia 1 (Sura Mare-Vitan-Dudesti) are aproape jumate din traseul fostei linii 19.Cu toate acestea acum linia 1 are 12 ture...19 de la Sura Mare la Complex Ratb Titan nu cred ca avea mai mult de 12-13 ture si 7-8 in weekend.Sunt curios sa vad daca se va aplica aceeasi reteta atunci cand va reveni 19 pe traseul de baza si anume daca si-au dat seama ca aceasta linie va trebui suplimentata fata de cate ture avea...

19 nu cred ca o sa se mai reinfiinteze.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
05 Octombrie 2013, 17:14:09
Răspuns #365

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
19 nu cred ca o sa se mai reinfiinteze.

S-ar putea sa ai dreptate intr-o privinta deoarece pana se va termina cu pasajele de la Vacaresti si Sudului,pe Muncii nu-l punem ca nu e asa de durata,linia 1 nu va fi sparta si pe liviu rebreanu daca vor da drumul pana atunci circulatiei tramvaielor,dar oricum termenul e si acolo 2015 ,il vor baga doar pe 23 pana la Faur ca restul exista 40. Dupa aceea cred ca nici nu vor termina bine cu lucrarile ca se vor apuca si de modernizat calea serban voda,(asta ar fi preconizat undeva la anul, in primavara,cica...) deci prea curand 19 nu-l vom vedea...Ne vom invarti intre liniile 1,23 si 27 si ele deviate care pe unde...
memorat
05 Octombrie 2013, 19:15:30
Răspuns #366

Adrian RATB

  • Vizitator
Eu as propune reluarea liniei normale a 1-ului, iar cel de pe Viilor sa fie inseamna si in exterior cu 10, deoarece mereu la capatul Sura Mare e mare cearta din cauza asta. Ca fapt-divers, atasez cateva poze cu unul dintre calatori care mereu este "confuz". Niciodata nu ajunge unde trebuie si cu atat mai putin e vina dumnealui, nu a noastra. Tramvaiele asa-zise "ultra-moderne" au un afis care scrie clar detaliile despre linie. Daca nu e bine nici asa, ar trebui sa scoatem informatiile si sa lasam doar numarul liniei:
memorat
05 Octombrie 2013, 19:53:00
Răspuns #367

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Eu as propune reluarea liniei normale a 1-ului, iar cel de pe Viilor sa fie inseamna si in exterior cu 10, deoarece mereu la capatul Sura Mare e mare cearta din cauza asta. Ca fapt-divers, atasez cateva poze cu unul dintre calatori care mereu este "confuz". Niciodata nu ajunge unde trebuie si cu atat mai putin e vina dumnealui, nu a noastra. Tramvaiele asa-zise "ultra-moderne" au un afis care scrie clar detaliile despre linie. Daca nu e bine nici asa, ar trebui sa scoatem informatiile si sa lasam doar numarul liniei:

Dap,se intampla des lucru acesta,mai e si o problema sunt doua linii cu acelas numar si ele de fapt au trasee diferite.Problema cea mai mare nu ar fi la linia 1 (Piata Iancului-Sura Mare) ci linia 1 (Sura Mare- Dudesti) deoarece am auzit discutii de genul,cum adica la Dudesti ajunge,unde intoarce mai exact si de acolo unde se duce,etc...etc.Genul asta de capat induce mult publicul calator in eroare si anume ajunge intr-un loc si intoarce prin alt loc...de aceea liniile 1 si 23 propun sa li se gaseasca alt capat urgent...e o prostie ce se intampla acum.
memorat
05 Octombrie 2013, 19:57:11
Răspuns #368

georgica2704

  • Mesaje postate: 226
  • Gen: Bărbat
Sa intoarca si 1 si 23 la Baba Novac- Str. Dristorului.
memorat
05 Octombrie 2013, 20:02:31
Răspuns #369

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Sa intoarca si 1 si 23 la Baba Novac- Str. Dristorului.
Daca nu au facut-o pana acum,nu cred ca vor mai reactiva capatul de acolo de acum incolo.Eu cred ca se asteapta deschiderea circulatiei tramvaielor pe Camil Ressu si de acolo vom vedea ce surprize ne vor astepta si anume de ce nu dusa linia 1 pana la Complex Ratb Titan,cum astfel de zvoneste...circula voci in acest sens...ramane de vazut...ce va fi.
memorat
05 Octombrie 2013, 20:12:15
Răspuns #370

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Daca nu au facut-o pana acum,nu cred ca vor mai reactiva capatul de acolo de acum incolo.Eu cred ca se asteapta deschiderea circulatiei tramvaielor pe Camil Ressu si de acolo vom vedea ce surprize ne vor astepta si anume de ce nu dusa linia 1 pana la Complex Ratb Titan,cum astfel de zvoneste...circula voci in acest sens...ramane de vazut...ce va fi.

Vorbe si numai vorbe >:(.Sa nu spuna zvonurile astea pana nu se va intampla asa cum au zis ei.
Din partea mea,1 nu cred ca va intoarce acolo nici intr-un mileniu.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
05 Octombrie 2013, 21:03:24
Răspuns #371

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Vorbe si numai vorbe >:(.Sa nu spuna zvonurile astea pana nu se va intampla asa cum au zis ei.
Din partea mea,1 nu cred ca va intoarce acolo nici intr-un mileniu.
Pai si atunci uimeste-ma si anume linia 1 va intoarce la fel chiar si cand va fi redeschisa circulatia pe Camil Ressu,eu personal nu cred si alta varianta de a fi dus linia 1 nu exista...pe Vacaresti pauza,Muncii la fel...deci acolo se va cauta solutia...cu camil ressu...
memorat
05 Octombrie 2013, 21:10:53
Răspuns #372

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Pai si atunci uimeste-ma si anume linia 1 va intoarce la fel chiar si cand va fi redeschisa circulatia pe Camil Ressu,eu personal nu cred si alta varianta de a fi dus linia 1 nu exista...pe Vacaresti pauza,Muncii la fel...deci acolo se va cauta solutia...cu camil ressu...

Pai nu exista macaz la Trapezului pentru a intra pe Bd.1 Decembrie 1918?
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
05 Octombrie 2013, 21:14:35
Răspuns #373

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pai nu exista macaz la Trapezului pentru a intra pe Bd.1 Decembrie 1918?
Nu !
memorat
05 Octombrie 2013, 21:17:25
Răspuns #374

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Pai si atunci uimeste-ma si anume linia 1 va intoarce la fel chiar si cand va fi redeschisa circulatia pe Camil Ressu,eu personal nu cred si alta varianta de a fi dus linia 1 nu exista...pe Vacaresti pauza,Muncii la fel...deci acolo se va cauta solutia...cu camil ressu...

Oricum,dupa finalizarea lucrarilor de pe Camil Ressu,23 sau 27 vor avea terminalul 1 din nou la RATB Titan,si atunci la ce mai e nevoie ca 1 sa intoarca la Titan? :P
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
05 Octombrie 2013, 21:22:58
Răspuns #375

Adrian RATB

  • Vizitator
Mai degraba, sa se readuca initiala linie a 23-ului: Zetarilor-Faur Poarta 4.
memorat
05 Octombrie 2013, 21:27:02
Răspuns #376

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Mai degraba, sa se readuca initiala linie a 23-ului: Zetarilor-Faur Poarta 4.

Ce tot zici acolo,nu e corect deloc  >:(.Cand va fi gata linia de tramvai de pe Liviu Rebreanu,o sa vedem asta. :P
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
05 Octombrie 2013, 22:25:23
Răspuns #377

Adrian RATB

  • Vizitator
memorat
06 Octombrie 2013, 12:46:18
Răspuns #378

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ce tot zici acolo,nu e corect deloc  >:(.Cand va fi gata linia de tramvai de pe Liviu Rebreanu,o sa vedem asta. :P
In 2015...
memorat
06 Octombrie 2013, 13:37:10
Răspuns #379

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat