27 Aprilie 2024, 22:18:25

Autor Subiect: Linia 42 (Piata Presei - via Clabucet - Gara de Nord)  (Citit de 16604 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

24 Decembrie 2008, 07:57:03

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia 42 (Piata Presei - Clabucet - Banu Manta)

In acest topic vom arata evolutia liniei 42. Putem sa purtam discutii despre - parc, vatmani, infrastructura etc. De asemenea, vom putea atasa fotografii si filmulete din aceasta linie.
Aceasta linie are mereu doar o tura si nu este desfiintata deoarece are rolul de a ocupa linia pentru acces / retragere in / din 41 (daca nu ar exista 42, ar parca multi pe linie si, astfel, ar fi afectata circulatia acceselor / retragerilor in / din 41).
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement

24 Aprilie 2009, 21:46:14
Răspuns #1

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Azi, 42 a reiesit pe traseu la ambele schimburi. La SCH 2, chiar in prima cursa, a avut loc o blocare. Mai are rost sa specific locul incidentului ? Pe STRADA DR. FELIX, in jurul orelor 15:15, pe la jumatatea strazii gasim o "gigantica" masina MINI One ;D :D, parcata foarte aproape de linie. Manipulantul a crezut ca are loc, dar in momentul in care efectua manevrele de 'depasire' a autovehiculului, soferita a miscat masina, apropiindu-o mai mult de tramvai. A rezultat o blocare de cateva minute bune.

Nu inteleg un singur lucru: In capatul Strazii Dr. Felix, la intersectia cu Bd. Banu Manta, se afla o masina de interventie RATB - B 68 RZH. Echipa respectiva trebuia sa intervina pentru a fluidiza traficul, tramvaiul putand sa dea cu spatele. Pentru ce stau ei acolo ?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Aprilie 2009, 08:38:42
Răspuns #2

V3nt0R

  • Vizitator
Eu nu inteleg de ce nu i-a luat oglinda.Oricum tramvaiul nu patea nimic, iar blondina probabil trebuia sa mai presteze cateva ore ca sa isi faca reparatiile la masina.Dupa ce ca linia e vai de capul ei, mai are si blocaje.Totusi este ciudat cum atatia ani, pe strazile din Clabucet, nu prea s-a inregistrat nici un blocaj... Romania ...
memorat
25 Aprilie 2009, 11:55:25
Răspuns #3

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Un raspuns la blocarile din zona Felix este ca pe aici sunt o gramada de firme si institutii care insa nu au loc de parcare propriu pe cand pe strada Clabucet sunt numai case si proprietarii acestora au curti unde isi pot parca autovehiculele. Poate daca in zona Dr. Felix ar fi o circulatie mai intensa a tramvaielor sigur cei care vor parca prin zona vor fi mult mai precauti decat acum cu tramvai la o ora.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
25 Aprilie 2009, 12:51:45
Răspuns #4

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Un raspuns la blocarile din zona Felix este ca pe aici sunt o gramada de firme si institutii care insa nu au loc de parcare propriu pe cand pe strada Clabucet sunt numai case si proprietarii acestora au curti unde isi pot parca autovehiculele. Poate daca in zona Dr. Felix ar fi o circulatie mai intensa a tramvaielor sigur cei care vor parca prin zona vor fi mult mai precauti decat acum cu tramvai la o ora.
Si institutiile si firmele oare nu isi puteau face o parcare subterana?Asta nu scuza cu nimic nesimtirea de a bloca linia de tramvai.
Cu respect si admiratie.
memorat
25 Aprilie 2009, 16:04:02
Răspuns #5

zofei.2006

  • Vizitator
Da faza cea mai tare e ca soferita ne-a rugat foarte frumos sa nu o mai pozam  ;D ;D ;D ;D ;D .
memorat
25 Aprilie 2009, 18:22:03
Răspuns #6

V3nt0R

  • Vizitator
Soferita credea probabil ca sunteti ceva in genul "Cancan" iar referitor la acele firme, cand stii ca esti o firma cu multi angajati si potential, nu iti faci sediu pe o strada de o banda pe sens, si cu tramvai pe deasupra.Pur si simplu este inocenta, este complet vina celor care au facut firmele, si mai ales celor care au dat autorizatia de a fi construite pe o strada atat de ingusta, asemenea cladiri...
memorat
25 Aprilie 2009, 18:40:00
Răspuns #7

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Soferita credea probabil ca sunteti ceva in genul "Cancan" iar referitor la acele firme, cand stii ca esti o firma cu multi angajati si potential, nu iti faci sediu pe o strada de o banda pe sens, si cu tramvai pe deasupra.Pur si simplu este inocenta, este complet vina celor care au facut firmele, si mai ales celor care au dat autorizatia de a fi construite pe o strada atat de ingusta, asemenea cladiri...
Asta  am zis si eu - trebuiau sa isi faca parcare subterana.
Cu respect si admiratie.
memorat
25 Aprilie 2009, 18:45:51
Răspuns #8

V3nt0R

  • Vizitator
Treaba este ca si o parcare subterana tot ar fi incurcat. Nu inteleg de ce firmele se incapataneaza sa isi deschida sedii mari in centru, in zone aglomerate, in timp ce pe Soseaua Berceni, prin Baneasa sau prin sudul Otopeniului, hectare de teren stau aruncate degeaba. Sunt unele zone in care chiar nu trebuie sa existe astfel de firme...
memorat
25 Aprilie 2009, 18:47:51
Răspuns #9

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Treaba este ca si o parcare subterana tot ar fi incurcat.Nu inteleg de ce firmele se incapataneaza sa isi deschida sedii mari in centru, in zone aglomerate, in timp ce pe Soseaua Berceni, prin Baneasa sau prin sudul Otopeniului, hectare de teren stau aruncate degeaba.Sunt unele zone in care chiar nu trebuie sa existe astfel de firme...
In fine asa este dar o concluzie este trasa si aceea ca aceste probleme cu parcarile afecteaza bunul mers al transportului in comun.
Cu respect si admiratie.
memorat
25 Aprilie 2009, 21:31:46
Răspuns #10

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Cu riscul de a aluneca in off-topic si in zone ca Berceni sau Baneasa tot trebuie sa se foloseasca masini, iar cand va trebui sa mearga prin Bucuresti tot va trebui sa parcheze pe undeva,iar in zona Felix daca nu se va rezolva problema tramvaiului sa se circule cat de cat mai des parcarea in zona va fi o problema.Solutia ar fi 46 Granitul-Piata Presei/Bd Epozitiei.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
29 Aprilie 2009, 16:38:20
Răspuns #11

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In jurul orei 16.15, linia de tramvai 42 era blocata in zona Dr. Felix. Nimic nou. ::) :-X
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Aprilie 2009, 21:26:06
Răspuns #12

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Linia 42 de tramvai cred ca este singura linie de transport in comun din ORAS  pe care se circula cu un singur vehicul.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
29 Aprilie 2009, 21:41:30
Răspuns #13

V3nt0R

  • Vizitator
Mai este si linia RATB 181 sau linia RATB 148 in week-end !In plus, liniile preorasenesti au marea majoritate o tura.Candva, pe vremuri, linii ca 122 sau 268 aveau 2-3 masini la ora de varf...undeva prin 2005...In marea disparitie a preorasenestilor, prima de acest gen pana atunci...
memorat
29 Aprilie 2009, 21:44:03
Răspuns #14

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Ai dreptate 181 este mai fantoma decat 42 pe acolo cred ca intervalul de succedare este de 180 de minute.Chiar uitasem de aceasta linie 181.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
29 Aprilie 2009, 22:10:59
Răspuns #15

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia 42 de tramvai cred ca este singura linie de transport in comun din ORAS  pe care se circula cu un singur vehicul.
Linia 42 este singura linie de transport de tramvai pe care circula numai un singur vagon. Exista si o linie de autobuz in aceeasi situatie: 181.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Aprilie 2009, 22:12:52
Răspuns #16

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Linia 42 de tramvai cred ca este singura linie de transport in comun din ORAS  pe care se circula cu un singur vehicul.
Cum am mai explicat aceasta este o linie tampon pentru a asigura retragerea tramvaielor din linia 41 la Bucurestii Noi si linia 20 la Depoul Victoria.
Cu respect si admiratie.
memorat
30 Aprilie 2009, 21:14:05
Răspuns #17

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
30 Aprilie 2009 - am participat la 2 blocari ale linie 42. Prima a avut loc in jurul orei 14.00. Un BMW cu nr. de inmatriculare BC 05 MAK a parcat aproape de linie de tramvai in zona unui restaurant de pe strada Dr. Felix. Blocarea a durat aproximativ 20 de minute, vatmanul trebuiind la ora respectiva sa iasa din schimb, dar din pacate schimbul are loc la Piata Presei Libere. Pe tot parcul acestei blocari interventia RATB a incercat sa mute masina cu niste leviere, rangi, dar greutatea de peste 2 tone si-a spus cuvantul. La sosirea soferului, masina a fost parcata aproape de trotuar iar tramvaiul si-a continuat traseul. Soferul ramasese surprins de aparitia tramvaiului, spunand: "N-am stiut ca circula tramvaiul pe aici". Din pacate in Bacau voi nu aveti tramvaie.... Sa speram ca are bani sa plateasca minutele de stationate.



Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 Aprilie 2009, 21:21:33
Răspuns #18

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
A doua blocare la care am participat a avut loc in orei 16.10. Un BMW parcase pe linie. B 97 FAS. Nu stiu cat timp a stat blocat tramvaiul, dar la rugamintea echipei de interventie am dat o mana de ajutor mutand masina respectiva. In final, am reusit eliberam linia (fotografia a fost realizata dupa mutarea si deblocarea liniei) dar cred ca va avea nevoie de o noua bara si masca in fata. Sa speram ca are casco. ::) ::) ::) RISCURILE MESERIEI.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Mai 2009, 00:10:38
Răspuns #19

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
30 Aprilie 2009 - am participat la 2 blocari ale linie 42. Prima a avut loc in jurul orei 14.00. Un BMW cu nr. de inmatriculare BC 05 MAK a parcat aproape de linie de tramvai in zona unui restaurant de pe strada Dr. Felix. Blocarea a durat aproximativ 20 de minute, vatmanul trebuiind la ora respectiva sa iasa din schimb, dar din pacate schimbul are loc la Piata Presei Libere. Pe tot parcul acestei blocari interventia RATB a incercat sa mute masina cu niste leviere, rangi, dar greutatea de peste 2 tone si-a spus cuvantul. La sosirea soferului, masina a fost parcata aproape de trotuar iar tramvaiul si-a continuat traseul. Soferul ramasese surprins de aparitia tramvaiului, spunand: "N-am stiut ca circula tramvaiul pe aici". Din pacate in Bacau voi nu aveti tramvaie.... Sa speram ca are bani sa plateasca minutele de stationate.
Un moldovean. Altceva ce sa mai spui. Cata nesimtire din partea unora.
Cu respect si admiratie.
memorat