28 Martie 2024, 11:16:51

Autor Subiect: Va doriti troleibuze in Arad?  (Citit de 4392 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

25 Noiembrie 2008, 10:33:39

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Am creat topicul acesta ca sa aflu parerea voastra daca este nevoie sau nu de troleibuze in Arad.Stiut faptul ca Aradul are una dintre cele mai extinse retele de tramvai si de autobuz din tara.In aceste conditii credeti ca ar mai fi nevoie si de troleibuz?
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
Advertisement

27 Noiembrie 2008, 19:17:19
Răspuns #1

Plesh

  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
De dorit, eu imi doresc...dar am dai discutat aceasta idee si pe alt forum si am ajuns la concluzia "Daca refacem 80% din strazi(latite si cu parcare) atunci, in viitori 5 ani ar fi posibila introducerea a maxim 3 linii"
memorat
05 Decembrie 2008, 22:13:09
Răspuns #2

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Dar de ce aradenii nu copie sistemul de la Timisoara?Intr-adevar Aradul este un pic mai mic ca Timisoara dar se poate baga si aici troleu si chiar m-as bucur ca vestul tarii sa fie "fruncea" sa ne de-a peste nas noua celor din restul tari.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
26 Decembrie 2008, 11:34:33
Răspuns #3

Plesh

  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
Nu avem cum sa copiem sistemul Timisorean, deoarece strazile lor sunt mult mai late si in plus, m-as multumii cu mai multe linii de tramvai decat troleibuz.
-Si cam ce sa copiem din sistemul lor, ce ar fi de copiat, ca nu inteleg afirmatia asta?
memorat
29 Decembrie 2008, 21:07:39
Răspuns #4

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Sa copiati sistemul de transport de acolo,macar Aradul merita doua linii de troleibuz care sa strabata cel putin centrul orasului.Stiu ca transportul in comun aradean este bine pus la punct dar parca ar mai trebui ceva adica si vreo doua linii de troleu .Prin afirmatia mea doream sa transmit  regiei de transport sa se inspire un pic de la vecini timisoreni.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
03 Ianuarie 2009, 12:24:21
Răspuns #5

Plesh

  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
Crede-ma ca mai marii sefi de la C.T.P. nu dau 2 bani pe tot transportul in comun, si nu stiu daca ai fost vreodata in Arad...sa te lamuresti ca "nu avem loc" nici macar pentru piste de biciclete  >:(
memorat
15 Ianuarie 2009, 20:20:09
Răspuns #6

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Nu la Arad nu am fost :'( dar am fost recent in alte orase din Vestul tari si am crezut ca acolo datorita suflului occidentului sefii CTP sunt mai deschisi la minte,iar alta faza a fost aceia cand am vazut ca CTPul investeste in infrastructura tramvaiului si asta m-a facut sa cred ca se doreste si la Arad troleibuz adica mai mult transport electric!Continuam sa visam!Dar aradeni ce-ar spune le-ar place sa vada prin orasul lor si troleibuze!?
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
16 Ianuarie 2009, 22:57:02
Răspuns #7

Plesh

  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
Sincer, vreau sa vad tramvaie noi si o infrastructura moderna, probabil peste 10 ani si trolebuze!
memorat
12 Aprilie 2009, 01:16:02
Răspuns #8

Vali R.A.T.T

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
Cu toti am vrea sa aiba si Aradeni trolee dar cu toti stim ca nu de noi depinde de primar, de directorul regiei aradene.
memorat
06 Iunie 2009, 03:55:42
Răspuns #9

Plesh

  • Mesaje postate: 17
  • Gen: Bărbat
Nu inteleg, degeaba vreti voi trolee, daca aradenii nu vor si considera ca nu au ce face/NU avem ce face cu ele!!!
memorat
29 Decembrie 2009, 20:36:29
Răspuns #10

arthurarad

  • Mesaje postate: 8
  • Gen: Bărbat
Vreau sa va expun parerea mea strict personala de persoana nascuta si crescuta in Arad.
Tramvaiul s-a inradacinat mult in perceptia localnicilor despre transportul in comun din multe avantaje usor de inteles: capacitate mare de transport (GT8, M8S, GT4+GT4, T4D+T(B)4D, etc.), usurinta cu care se poate ajunge in aproape orice colt al Aradului folosind o singura linie (schimbarile de tramvaie pentru a ajune intr-un punct al orasului sunt rarisime), ca sa nu mai zic ca tramvaiul are cale de rulare separata si deci nu ramane blocat in trafic atat de des (a se citi aproape niciodata).
Troleibuzele seamana foarte mult autobuzelor, iar cu ocazia reabilitarii liniilor din oras cred ca oamenii s-au satura pana peste cap de autobuze si nu s-ar bucura prea tare. Sigur, pentru noi exista diferente intre troleibuz si autobuz, dar pentru calatorul de rand conteaza prea putin combustibilul folosit si conteaza enorm de mult ca sa astepte foarte putin dupa mijlocul de transport si sa vina la timp.
Singura zona unde as vedea eu ca s-ar putea introduce in teste troleibuzul e traseul Podgoria - Kaufland - Pta Spitalului - Cal. Victoriei - UTA si retur. Aici intr-adevar se simte lipsa oricarui mijloc de transport in comun...
memorat
11 Aprilie 2011, 22:35:39
Răspuns #11

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
In Arad nu cred ca este nevoie si de troleibuz.Sistemul de transport existent mi se pare eficient,oamenii fiind obisnuiti cu tramvaiul.

memorat
12 Aprilie 2011, 12:53:58
Răspuns #12

Hanger

  • Mesaje postate: 103
  • Gen: Bărbat
  • Metrou I.V.A si un BM. in statia Titan.Funny!
In Arad nu cred ca este nevoie si de troleibuz.Sistemul de transport existent mi se pare eficient,oamenii fiind obisnuiti cu tramvaiul.
Exact!! Dar de ce au fost construite atatea lini de tramvai?
memorat
12 Februarie 2013, 22:38:23
Răspuns #13

bogdyiva006

  • Vizitator
Daca este in afara subiectului scuzati-ma , pe langa troleibuz ar trebui si o retea de metrou 2 linii micute macar daca nu 4-5 linii, sa lege cartierele marginase de centru , ca fluxul de calatori la tramvaie este super-ridicat .
memorat
13 Februarie 2013, 10:58:23
Răspuns #14

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Daca este in afara subiectului scuzati-ma , pe langa troleibuz ar trebui si o retea de metrou 2 linii micute macar daca nu 4-5 linii, sa lege cartierele marginase de centru , ca fluxul de calatori la tramvaie este super-ridicat .
Locuiesti in ARAD?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
13 Februarie 2013, 11:32:21
Răspuns #15

Adrian RATB

  • Vizitator
Ca un prim-plan, in jud. Arad circula doar autobuze (Ikarus ~15 vehicule; Mercedes ~10 vehicule; MAN ~3 vehicule; DAF ~2 vehicule; Saviem ~5 vehicule si Isuzu un vehicul) & tramvaie (Tatra T4R - aprox. 100 vehicule; GT4/6/8 aprox 90 vehicule; M8S ~4-5 vehicule; Timis ~25 vehicule). Plus cateva tramvaie istorice si interventii, si din pacate e doar o masina de interventii... Arad-ul fiind un judet mai sarac, daca se introduc troleibuze, trebuie si mai multe vehicule de interventii... mai bine ar fi o licitatie de ~100 autobuze noi.
memorat
Advertisement