19 Martie 2024, 10:59:52

Autor Subiect: Autobuze Ik4 Bucurestene  (Citit de 20184 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

21 August 2013, 15:53:15
Răspuns #60

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Cum se simte acum 611?
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
21 August 2013, 19:49:06
Răspuns #61

Adrian RATB

  • Vizitator
L-am vazut azi. Deh, cu timpul se pare ca el.... sa mergi un pic la autob. rece a Alexandriei (Sectia Linii) si sa vezi ce boscheti au crescut pe-acolo. :'(
memorat
27 Octombrie 2013, 05:45:04
Răspuns #62

Adrian RATB

  • Vizitator
Ieri am vazut cu Andrey97 ca Ikarbusul IK4 611 avea prima jumatatii a usa 1 deschisa. Eu niciodata n-am vazut acest autobuz descuiat, si va spun ca erau numai boscheti in stanga si in dreapta... si deja incepea sa se darame cu totul...
memorat
29 Octombrie 2013, 10:41:17
Răspuns #63

Adrian RATB

  • Vizitator
611 a fost fabricat in anul 1980, a apartinut de autob. Nordului, a avut mai multe scheme de culori, si in cea mai mare perioada circula doar pe curse speciale, ducand angajatii ce lucrau la I.P.R.S. Baneasa. Din anul 1993, acest autobuz n-a mai circulat pe curse speciale, datorita ca ele s-au desfiintat. De-atuncea si pana cand a fost retras din circulatie, a inceput sa circule pe linia 245 iar dupa ca titular al liniei 475 iar pe 176 doar cand era rezerva. Titularul (care, dupa ce i-a fost retras autobuzul IK4 a inceput sa lucreze pe DAF-ul 876) avea mare grija de autobuz si avea numai piese originale, deasemenena circuland doar cu titularii. Iar pe cand inca circula, pe linia 475 era Ikarbusul si inca un UDM, cu nr. de parc 535 (pe-atunci nustiu de ce autobaza apartinea, posibil tot Nordului). Si-acum o faza amuzanta: dupa ce titularul de la sch. 1 incheiase cursele de pe 475 (aceasta linie nu circula atuncea in weekend), un autobuz se defectasera de pe linia 331, si ne-avand rezerve, el a hotarat sa se duca pe linia aceea pentru a inlocui autobuzul defect. Acea linie mergea tocmai in Damaroaia, si pana a iesit din garaj, a facut ceva distanta, iar cand oprea in statii, lumea nu urca, pentru ca numai recunosteau autobuzul, toti ramasesera masca si se urca in autobuzul care venea din spate, un DAF sau un UDM.
Foto: Dr2005
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":