29 Martie 2024, 02:46:18

Autor Subiect: Magistrala 4 » Gara de Nord 2 - 1 Mai - Parc Bazilescu - Lac STRAULESTI  (Citit de 30215 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

27 Iunie 2011, 09:33:31
Răspuns #80

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Nu exista nici un macaz dupa 1 Mai. Se va circula in sistem pendula pe ambele fire, in ambele directii.
memorat
27 Iunie 2011, 19:26:21
Răspuns #81

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Azi m-am plimbat putin pe M 4. Se circula cu 4 TEM - uri, un TEM fiind format din 3 REM - uri ! - probabil "cap de serie" sa nu se incurce cei de la siguranta circulatiei. Frecventa intre 6,5 minute si 10,5 minute. La 1 Mai era distractie mare, se incurca lumea intr-o veselie, m-am prins, nimeni nu asculta indicatiile din megafoane. Evident s-a mers "normal" intre GdN 2 si 1 Mai si fara calatori intre 1 Mai si Parc....
memorat
29 Iunie 2011, 23:03:30
Răspuns #82

Matei

  • Vizitator
ATENTIE ! CEVA  NU  E  IN  REGULA !
 In statia 1 Mai jos pe peron, scrie in felul urmator :
Linia 1 Spre Parc Bazilescu, iar la indicatoarele din statie statiile GdN 2 / Basarab / Grivita sunt "moarte" ( scrise cu gri ) iar statiile "Jiului" si "Parc" sunt active ( scrise cu verde)
Linia 2 Spre GdN 2, iar la indicatoarele din statie statiile "Parc" si "Jiului" sunt "moarte" ( scrise cu gri ) iar statiile "Grivitei" / "Basarab" si "GdN 2" sunt active ( scrise cu verde)
Ori e un macaz pe undeva ori Udriste & Co sunt dusi cu pluta.
 Astept oarecare precizari de la oamenii mai destepti ca mine. Ora la care am fost in 1 Mai - aproximativ 16,00 - nu am insolatie, nu ma doare capul si astazi nu am baut deloc picatura de alcool.

Nu exista nici un macaz dupa 1 Mai. Se va circula in sistem pendula pe ambele fire, in ambele directii.

Eu cred ca o sa se circule in regim normal pe toata Magistrala 4 (Gara de Nord 2 - Parc Bazilescu), probabil ca este un macaz langa statia Parc Bazilescu.
Un articol recent - http://www.click.ro/news/bucuresti/minute-gara-bazilescu_0_1202279893.html.
Vineri vom alfa care e treaba ! ;)
memorat
30 Iunie 2011, 00:33:19
Răspuns #83

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Nu e sigur vineri, dar sambata cu siguranta puteti sa va plimbati cu metroul la Parc.
Nu exista nici un macaz dupa statia 1 Mai spre Parc...asta cu siguranta de un miliard la suta, nu mai e cazul sa ne facem ganduri ( frumoase ) de rebrusment la Parc. Metrourile se vor intoarce de la Parc spre 1 Mai pe aceasi linie pe care se duc de la 1 Mai la Parc. Rebrusmentul va fi la Strand Straulesti, asta cand va fi gata constructia, nimeni nu stie cand.
memorat
30 Iunie 2011, 00:56:58
Răspuns #84

Matei

  • Vizitator
Nu e sigur vineri, dar sambata cu siguranta puteti sa va plimbati cu metroul la Parc.

Inaugurarea va fi vineri, 1 iulie si atunci o sa ne plimbam cu metroul pe acolo (toate ziarele zic asta) !
memorat
30 Iunie 2011, 09:28:53
Răspuns #85

ByOnu

  • Vizitator
Confirm. Pe 1 este inaugurarea oficiala. Punerea in exploatare comerciala se face de pe data de 2! ;)
memorat
30 Iunie 2011, 22:44:44
Răspuns #86

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Astia au schimbat numele statiei Pajura in Jiului, cand metroul nici macar nu trece cu calatori pe acolo.
In loc sa-i spuna Pajura, judecand dupa cartierul din zona, ei i-au spus Jiului, dupa vre-o strada din apropiere, banuiesc...
Si vad ca va exista si un racord nr: 3, pana la Lac Straulesti, pai cand o sa mai faca si asta, ca ei nu au sapat un centimetru in plus mai departe de Parc Bazilescu.
Iar cat despre ramificatia de la 1Mai, spre Aeroport Henry Coanda, se putea face de la Lac Straulesti.
Foarte frumos pe sub strada Jandarmeriei, ajungea la Baneasa, si de acolo, etc...
memorat
01 Iulie 2011, 11:07:40
Răspuns #87

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
"Jiului" e mult mai bine decat "Pajura" - pentru ca acolo e str Jiului iar cartierul Pajura este total in alta parte. Ramificatia spre Otopeni nu se poate face de la lac Straulesti din mai multe motive :
Motivul minus 1 Pe unde duci tu metroul de la Strand Straulesti la Otopeni ? Metroul asta trebuie sa aiba niste statii unde sa urce / coboare niste calatori. La "2 Cocosi" se poate ajunge la ora actuala si cu un autobuz RATB
Motivul minus 2 Daca racordul se face de la statia 1 Mai metroul va servi a) Cartierul Pajura cu o statie in "inima" cartierului, exact langa blocuri si b) Piata Presei Libere - punct obligatoriu de trecere. Inclusiv cartierul "Baneasa" . Pe sub "Jandarmeriei" nu ajungi la Baneasa, nu prea poti.
Motivul minus 3 Statia "Strand Straulesti" se face pe motiv de depou acolo pentru M 4 / M 6. Din pacate este singura optiune viabila pentru depoul lui M 6, in alt loc nu s-a gasit ( deh, raportul intre pret si calitate, asta ne omoara ).
 Daca aveti chef de "Parc Bazilescu" duceti-va, cica s-a inaugurat.
memorat
01 Iulie 2011, 11:51:38
Răspuns #88

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Da, s-a inaugurat. Voi pune mai tarziu fotografiile si filmarile facute.

memorat
01 Iulie 2011, 12:26:32
Răspuns #89

V2A

  • Mesaje postate: 139
  • Gen: Bărbat
memorat
01 Iulie 2011, 18:46:51
Răspuns #90

AlexYo

  • Mesaje postate: 512
Si iata si harta reactualizata a metroului, dupa deschiderea celor doua statii. Apar si M5 si M6
n'am semnatura :)
memorat
01 Iulie 2011, 19:23:55
Răspuns #91

Upz

  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
S-a anuntat cumva cand ''se vor transforma punctele respective in linii'' ?  ;D
memorat
01 Iulie 2011, 19:29:55
Răspuns #92

AlexYo

  • Mesaje postate: 512
n'am semnatura :)
memorat
01 Iulie 2011, 19:49:01
Răspuns #93

Upz

  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
memorat
04 Iulie 2011, 19:41:49
Răspuns #94

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Statia Parc Bazilescu e mai lata la un cap fata de celalalt cu vreo 30 - 40 cm iar daca va nimeriti intr-un TEM cu 3 REM - uri si sunteti mai inalti de statura interzis la primele / ultimele 2 usi. O sa aveti o surpriza MARE. Atentie la cucuiele pe care o sa le faceti ( cu siguranta ) ! >:( ;D
memorat
05 Iulie 2011, 00:20:48
Răspuns #95

Upz

  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
Cum adica ? Ce treaba au usile cu capetele statiei ? :D
memorat
05 Iulie 2011, 00:39:11
Răspuns #96

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Statia "normala" are vreo 100 metri, poate 105 metri - maxim, si o IVA formata din 3 REM - uri are vreo 120 metri. Fa si tu diferenta si nu o sa-ti dea ceea ce trebuie. Practic primele / ultimele 2 usi din tren sunt...in tunel. Ca sa scape de belea si sa ascunda gunoiul sub pres au facut "o carare" de maxin 40 cm latime ca sa te duca de la usa la peron. Numai ca aceasta carare fiind facuta practic in tunel o sa dai cu capul de zidurile tunelului - daca esti mai inalt. Senzatii tari, adrenalina, daca stai in Bucuresti merita sa ajungi acolo cu o IVA neaparat formata din 3 REM - uri si neaparat sa stai ori la prima usa, ori la ultima !
memorat
05 Iulie 2011, 01:23:59
Răspuns #97

Upz

  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
 Chiar o sa incerc :)) la 2m sper sa simt senzatiile  ;D
memorat
05 Iulie 2011, 12:19:06
Răspuns #98

ByOnu

  • Vizitator
Nu inteleg de ce se incapatzaneaza ei sa foloseasca cate un TEM din 3REM. Au facut o prostie cu Parc Bazilescu, ca asa este, au putut sa o faca cum au vrut ei, .. si au facut-o lata. Ma intreb ce s-ar fi intamplat cu tronsoanele M4-2000, M3-2008 sau Jiului daca nu erau incepute deja. Am facut si noi o statie 100% proiectata dupa revolutie si a iesit ca drq. Mi-e frica sa ma gandesc cum vor arata viitoarele magistrale.

Revenind la subiect, ar trebui folosite numai TEM din 2REM. Traficul nu cere oricum TEM-uri asa lungi precum cele din 3REM. Pe acea magistrala ar merge si cate un singur REM... dar sa ramanem la 2 momentan.
memorat
06 Iulie 2011, 14:21:15
Răspuns #99

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Magistrala 4 » Parc Bazilescu (PLS ZAREA) - Laminorului - Lac Straulesti
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat