19 Martie 2024, 13:08:51

Autor Subiect: Propuneri si/sau modificari in traseele vehiculelor RATB  (Citit de 143714 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

25 Martie 2011, 15:00:52
Răspuns #140

linia 368

  • Mesaje postate: 7
 propun modificarea liniei 330 de parcul titan prin campia libertati  bd. ramnicu sarat piata titan policlinica titan
 liviu rebreanu barajul dunari

infintarea liniei 120 intre opera romana  piata uniri calea vitan  depoul dudesti sos mihai bravu bd. camil ressu
piata titan teodor pallady  bd 1 decembrie 1918 liviu rebreanu faur poarta 4
memorat
25 Aprilie 2011, 20:43:02
Răspuns #141

Adrian1888

  • Vizitator
Nu stiu daca am citit fie care cuvant dar si linia 76 (asta de mult) a fost mai lungita ! Sa stii ca inainte avea doar traseul de la P-ta Resita pana la Izvorul Rece(si sefii au zis: Hai ma sa mai lungim linia asta!) Dar mai talziu cand au mai facut 2 benzi au destiintat acea intoarcere.
Cine a trecut pe la P-ta Resita a putut obs. ca sus sunt 2 fire de troleu.
Ei bine in '90 sau dupa, ma rog, a fost linia 95 (P-ta Resita - Gara de Nord).
Si era 2 fire. Dupa ce a fost ales alt sef Ratb (ex. acum:Adrian Crit).
Dupa aceea nu s-a mai desfiintat un fir l-au lasat asa !
Acum sau era sau va fii sunt 76 si 77 dar acum doar...77.
Nu putea sa-l lase pe 76 asa sa intoarca la P-ta Sudului si pe 77 sa fie pana la pasaj ?

Admin edit: ATENTIE LA gramatica.
memorat
01 Noiembrie 2011, 00:10:11
Răspuns #142

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Vin si eu cu o propunere/sugestie de traseu pentru linia 1 pentru a se "scapa" de linia de pe Sincai,linie care duce in special la "distrugerea" vagoanelor Bucur LF si anume:

1.Suspendarea liniei 27 deoarece il dubleaza foarte bine linia 23,doi la mana de la parcul Carol/autogara Filaret il dubleaza si linia 47 mai nou.Asa ca cei care vor sa ajunga la Unirii au cu ce ,linia 47.
2.Infiintarea liniei 19 Complex Ratb Titan-Calea Vitan-Sura Mare.
3.Traseul liniei 1 ar fi schimbat in sensul sa mearga pe Marasesti,Str.Dr.Istrati,Progresului,Bd.Vasile Milea apoi traseul de baza circular.
memorat
01 Noiembrie 2011, 16:28:25
Răspuns #143

Matei

  • Vizitator
Vin si eu cu o propunere/sugestie de traseu pentru linia 1 pentru a se "scapa" de linia de pe Sincai,linie care duce in special la "distrugerea" vagoanelor Bucur LF si anume:

1.Suspendarea liniei 27 deoarece il dubleaza foarte bine linia 23,doi la mana de la parcul Carol/autogara Filaret il dubleaza si linia 47 mai nou.Asa ca cei care vor sa ajunga la Unirii au cu ce ,linia 47.
2.Infiintarea liniei 19 Complex Ratb Titan-Calea Vitan-Sura Mare.
3.Traseul liniei 1 ar fi schimbat in sensul sa mearga pe Marasesti,Str.Dr.Istrati,Progresului,Bd.Vasile Milea apoi traseul de baza circular.


Mi-ai furat ideea cu 1 prin Progresului - Filaret - Marasesti (si eu m-am gandit la asta, dar am uitat sa zic pe forum). ;D Excelenta idee ! ;) Dar in sugestia ta exista o mica 'eroare' - deci 1 ar avea capatul tot la Piata Vitan si, astfel, 19 n-ar mai putea sa treaca pe Calea Vitan ! Cred ca vrei sa zici '19 = Complex RATB Titan - Calea Dudesti - Sura Mare'. ;) Intr-adevar, intre Parcul Carol - Piata Unirii exista 7 si 47, deci 27 ar putea sa fie suspendat.
Ce frumos ar fi daca s-ar face aceasta modificare !
memorat
01 Noiembrie 2011, 16:36:51
Răspuns #144

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Dar daca ai venit cu acel zvon privind reinfiintarea lui 15 intre Complex Ratb Titan-Filaret-Ghencea ramane aproape imposibil sa se adevereasca scenariul legat de linia 1 ,facut de mine? Zvonul e de la vatmani legat de reinfiintarea lui 15?
memorat
01 Noiembrie 2011, 16:55:49
Răspuns #145

Matei

  • Vizitator
Dar daca ai venit cu acel zvon privind reinfiintarea lui 15 intre Complex Ratb Titan-Filaret-Ghencea ramane aproape imposibil sa se adevereasca scenariul legat de linia 1 ,facut de mine? Zvonul e de la vatmani legat de reinfiintarea lui 15?

Da, un vatman de la Militari mi-a zis zvonul asta.
memorat
03 Noiembrie 2011, 00:32:00
Răspuns #146

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Culmea luxului: să locuieşti într-un cartier rezidenţial şi să faci naveta cu RATB-ul
Regia de Transport Bucureşti intenţionează să-şi extindă reţeaua de transport spre marile centre comerciale şi spre cartierele noi şi de lux din jurul Capitalei.


http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Culmea_luxului-_sa_locuiesti_intr-un_cartier_rezidential_si_sa_faci_naveta_cu_RATB-ul_0_583741754.html
memorat
05 Noiembrie 2011, 20:14:50
Răspuns #147

Matei

  • Vizitator
Mi-ai furat ideea cu 1 prin Progresului - Filaret - Marasesti (si eu m-am gandit la asta, dar am uitat sa zic pe forum). ;D Excelenta idee ! ;) Dar in sugestia ta exista o mica 'eroare' - deci 1 ar avea capatul tot la Piata Vitan si, astfel, 19 n-ar mai putea sa treaca pe Calea Vitan ! Cred ca vrei sa zici '19 = Complex RATB Titan - Calea Dudesti - Sura Mare'. ;) Intr-adevar, intre Parcul Carol - Piata Unirii exista 7 si 47, deci 27 ar putea sa fie suspendat.
Ce frumos ar fi daca s-ar face aceasta modificare !

Vin cu o propunere foarte buna:
- linia 1 sa-si modifice / scurteze traseul asa cum am zis mai sus (Piata Vitan - Calea Vitan - Bd. Octavian Goga - Pasaj Marasesti - Parcul Carol - Autogara Filaret - Sos. Progresului - Pasaj Basarab - Pasaj Victoria - Piata Iancului - Sos. Mihai Bravu - Calea Vitan - Piata Vitan)
- sa se desfiinteze linia 27
- sa se infiinteze linia 15 (cu turele din 27 + 4 ture din 1, care ar fi mai scurta), pe traseul Complex RATB Titan - Bd. Theodor Pallady - Bd. Camil Ressu - Cal. Dudesti - Bd. Octavian Goga - Str. Nerva Traian - Bd. Gheorghe Sincai - Cal. Serban Voda - Piata Eroii Revolutiei - Sos. Viilor - Sos. Progresului - Cal. 13 Septembrie - Bd. Ghencea - Ghencea

Ce parere aveti despre aceasta propunere ?
memorat
05 Noiembrie 2011, 20:49:12
Răspuns #148

Adrian1888

  • Vizitator
Mai ştie cineva, câte maşini erau pe 241 ?
memorat
05 Noiembrie 2011, 22:05:28
Răspuns #149

Matei

  • Vizitator
memorat
06 Noiembrie 2011, 09:10:26
Răspuns #150

Adrian1888

  • Vizitator
Întrebasem doar.
Off Topic: @Matei, puteai direct să-mi spui dacă ştiai. Nu mi-am dat seama că am făcut un off-topic.
memorat
06 Noiembrie 2011, 14:18:50
Răspuns #151

Matei

  • Vizitator
Întrebasem doar.
Off Topic: @Matei, puteai direct să-mi spui dacă ştiai. Nu mi-am dat seama că am făcut un off-topic.

Nu stiu cate ture avea linie aceea !
memorat
06 Noiembrie 2011, 16:27:20
Răspuns #152

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am auzit ca linia 1 dupa terminarea lucrarilor de la pasajul Vacaresti si eventual dupa pasajul de la Sudului(asta pentru ca am auzit ca s-ar incepe si aici din primavara) aceasta linie va circula pe Vacaresti,Oltenitiei.Intrebarea ar fi urmatoarea si anume la Romprim ramane doar linia 11,deci se poate infiinta foarte simplu traseul fostei linii 54 si anume Romprim-Calea Vitan-Piata Unirii traseu de altfel care a avut succes,prindere la publicul calator.Acum ramane de vazut ce variante vor fi.
memorat
07 Noiembrie 2011, 22:08:44
Răspuns #153

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Circula un zvon cum ca linia 133 va fi prelungita la Sun Plaza.
memorat
16 Noiembrie 2011, 22:23:51
Răspuns #154

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Vin cu urmatoarea sugestie si anume:

1.Sustin in continuare ca pentru a scapa de linia de pe Sincai de catre linia 1 am mai gasit o varianta si anume ca propun infiintare liniei 15 pe urmatorul traseu si anume:
Linia 15: COMPLEX RATB TITAN-Calea Dudesti-Nerva Traian-Sincai-Calea Serban Voda-Soseau Viilor-Sos.Progresului-Calea 13 Septembrie-GHENCEA
Linia 1: CALEA VITAN-Bd.Marasesti-Filaret-Sos Progresului-Bd.Timisoara-Bd.Vasile Milea-Sos.N.Titulescu-Bd.Iancu de Hunedoara-Sos Stefan cel Mare-Sos Mihai Bravu-CALEA VITAN
memorat
16 Noiembrie 2011, 22:34:11
Răspuns #155

CHITARA 213

  • Vizitator
Eu propun ca:
Linia 15 sa aiba traseul : Complex Ratb Titan - Calea Dudesti - Pod Timpuri Noi - Piata Eroii Revolutiei - Piata Danny Huwe (Razoare) - Pod Grozavesti - Pasaj Basarab - Pasaj Victoria - Bucur Obor - Sos. Mihai Bravu - Calea Vitan - Calea Dudesti - Complex Ratb Titan
memorat
16 Noiembrie 2011, 22:44:25
Răspuns #156

Matei

  • Vizitator
Vin cu urmatoarea sugestie si anume:

1.Sustin in continuare ca pentru a scapa de linia de pe Sincai de catre linia 1 am mai gasit o varianta si anume ca propun infiintare liniei 15 pe urmatorul traseu si anume:
Linia 15:COMPLEX RATB TITAN-Calea Dudesti-Nerva Traian-Sincai-Calea Serban Voda-Soseau Viilor-Sos.Progresului-Calea 13 Septembrie-GHENCEA
Linia 1:CALEA VITAN-Bd.Marasesti-Filaret-Sos Progresului-Bd.Timisoara-Bd.Vasile Milea-Sos.N.Titulescu-Bd.Iancu de Hunedoara-Sos Stefan cel Mare-Sos Mihai Bravu-CALEA VITAN

Eu am avut primul exact ideea asta ! De ce o repeti si mi-o furi ? >:( Am trimis-o la RATB si mi-au zis ceva de genul 'noi stim cel mai bine cum sa organizam traseele, nu o sa reinfiintam linia 15 si nu modificam linia 1'. :(
memorat
16 Noiembrie 2011, 22:54:46
Răspuns #157

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Aha.Scuze nu am citit daca ai postat o astfel de idee de traseu,doar mi-a venit pe moment o astfel de varianta de traseu deoarece mi se pare mai benefica pentru linia 1.(pentru a nu mai crapa Bucur LF-urile).
memorat
16 Noiembrie 2011, 23:35:56
Răspuns #158

Matei

  • Vizitator
A, deci nu mi-ai furat ideea, a fost o simpla coincidenta. Nu-i nicio problema ca ai postat aceeasi idee. ;) Dar s-a vazut azi rezultatul - RATB nu e de acord cu aceste modificari.
memorat
17 Noiembrie 2011, 12:57:43
Răspuns #159

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
A, deci nu mi-ai furat ideea, a fost o simpla coincidenta. Nu-i nicio problema ca ai postat aceeasi idee. ;) Dar s-a vazut azi rezultatul - RATB nu e de acord cu aceste modificari.

Deci Matei sa inteleg de la tine ca traseul liniei 1 va ramane acesta mult si bine.
memorat