26 Aprilie 2024, 09:53:55

Autor Subiect: Noutati si modificari in traseele Regiei Autonome de Transport Bucuresti  (Citit de 263308 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

25 Octombrie 2013, 14:44:29
Răspuns #740

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Si comunicatul oficial...

RATB reorganizează circulaţia mijloacelor de transport din zona Şos. Pantelimon
 

În vederea executării lucrărilor de reabilitare a căii de rulare a tramvaielor de pe Şos. Pantelimon, tronsonul cuprins între terminalul “Granitul” şi Bd. Chişinău, începând cu data de 26.10.2013, RATB va reorganiza circulaţia mijloacelor de transport din zonă, astfel:

Linia 14 va funcţiona pe traseul de bază între terminalul “Piaţa Sf. Vineri” şi intersecţia Şos. Pantelimon/Bd. Chişinău, apoi pe un traseu modificat pe Bd. Chişinău, Bd. Basarabia, Bd. 1 Decembrie 1918, până la terminalul „Faur Poarta 4”.

Linia 46 va funcţiona pe traseul actual între terminalul “Banu Manta” şi intersecţia Şos. Pantelimon/Bd. Chişinău, apoi pe un traseu modificat pe Bd. Chişinău, Bd. Basarabia, până la terminalul “Republica”.

Pentru asigurarea unei capacităţii optime de transport pe Şos. Pantelimon, RATB va prelungi traseul liniei navetă 655, astfel încât autobuzele să circule de la terminalul “Cora Pantelimon” pe Şos. Dudeşti - Pantelimon, Şos. Gării Căţelu, Şos. Pantelimon, Şos. Iancului, Bd. Pache Protopopescu, Str. Traian, până la Foişorul de Foc.

Abonamentele eliberate pe liniile 14 şi 46 rămân valabile şi pe linia navetă 655, precum şi pe linia 104 pe tronsonul cuprins între Bd. Chişinău şi terminalul “Cora Pantelimon”.

De asemenea, ca urmare a ridicării restricţiei de circulaţie din intersecţia Şos. Gării Căţelu/ Şos. Pantelimon, liniile 102, 104 şi 246 vor reveni pe traseele de bază, astfel:

Linia 102 va funcţiona de la terminalul “Cora Pantelimon”, pe Şos. Dudeşti-Pantelimon, Şos. Gării Căţelu, Şos. Pantelimon, Str. Vergului, urmând apoi traseul actual până la terminalul “Cet Sud”.

Linia 104 va funcţiona de la terminalul “Cora Pantelimon”, pe Şos. Dudeşti - Pantelimon, Şos. Gării Căţelu, Şos. Pantelimon, Bd. Pierre de Coubertin, urmând apoi traseul actual până la terminalul “Piaţa Operei”.

Linia 246 va reveni pe traseul de bază de la intersecţia Şos. Gării Căţelu/Şos. Dudeşti - Pantelimon, pe Şos. Gării Căţelu, Şos. Pantelimon, până la terminalul ,,Granitul”.


http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=316
Era de asteptat chestia asta deoarece au inceput sa faca trotuarele si de la Sos. Morarilor (unde e sectia de politie nr. 9) spre Delfinului.Deci de maine pa nu mai am tramvaie in zona pana la delfinului  :'(.Poate aduc poze din zona.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
25 Octombrie 2013, 14:59:20
Răspuns #741

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Era de asteptat chestia asta deoarece au inceput sa faca trotuarele si de la Sos. Morarilor (unde e sectia de politie nr. 9) spre Delfinului.Deci de maine pa nu mai am tramvaie in zona pana la delfinului  :'(.Poate aduc poze din zona.
Da,la cat mai multe poze...Interesant este unde intorc cele doua linii de tramvai 14 si 46 respectiv Faur,unde se reactiveaza capatul de acolo,si Republica...
memorat
25 Octombrie 2013, 22:46:09
Răspuns #742

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Da,la cat mai multe poze...Interesant este unde intorc cele doua linii de tramvai 14 si 46 respectiv Faur,unde se reactiveaza capatul de acolo,si Republica...
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
26 Octombrie 2013, 10:00:25
Răspuns #743

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Fii mai explicit, ce atacuri si la cine ?
Am facut o simpla observatie, la postarea # 719 :
Este oficial: De pe 23 Oct. 2013 linia 1 de tramvai ( ramura S. Voda) va avea traseul prelungit de pe str. Mihai Bravu-Baba Nova-Dristorului
Nu s-a indicat sursa, pentru ca s-a precizat : Este oficial.
Asadar nu s-a venit cu informatia "pe surse", ci oficial.
La fel si concurenta a venit cu precizarea, neindicand sursa.
Singurul care a facut-o a fost Lusica, a indicat sursa.
Eu pur si simplu am intrebat unde va face statie 1, ca sa simtim si noi ca lina e prelungita.
Tot nu am rezolvat problema cu SURSA: trebuie sa publicam sursa daca stirile sunt redactate si publicate de ASOCIATIA RO-TRANS? Am ajuns culmea: urmeaza sa scriem si sursa hartiei igienice cand o folosim in diverse scopuri, NU?!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Octombrie 2013, 16:44:36
Răspuns #744

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Liniile 133 si N117 vor functiona pe trasee modificate
 

În vederea finalizării lucrărilor de modernizare a liniei de tramvai în intersecţia Calea Griviţei/Strada Buzeşti, în perioada 30.10.2013 - 10.11.2013, se închide circulaţia rutieră pe Calea Griviţei, între Strada Gh. Polizu şi Strada Mircea Vulcănescu.

Din această cauză, Regia Autonomă de Transport Bucureşti va reorganiza liniile de autobuz 133 şi N117, astfel:

Linia 133 va funcţiona pe sens "Gara Basarab'', de la intersecţia Strada Mircea Vulcănescu/Calea Griviţei, pe Strada Mircea Vulcănescu şi Bd. Dinicu Golescu, iar pe sensul spre ''Bd. Tineretului'', pe un traseu modificat de la intersecţia Calea Griviţei/Strada Gh. Polizu, pe Strada Gh. Polizu, Strada Occidentului, Strada Gh. Manu, Calea Victoriei, Bd. Dacia, urmând apoi traseul actual.

Linia de noapte N117 va funcţiona pe sens ''Ştrand Străuleşti'', de la intersecţia Strada Mircea Vulcănescu/Calea Griviţei, pe Strada Mircea Vulcănescu şi Bd. Dinicu Golescu, Piaţa Gării de Nord, Calea Griviţei, apoi va urma traseul actual, iar pe sensul spre „Piaţa Unirii”, autobuzele vor circula pe un traseu modificat de la intersecţia Calea Griviţei/Strada Gh. Polizu, pe Strada Gh. Polizu, Str. Occidentului, Strada Gh. Manu, Calea Victoriei, Bd. Dacia apoi pe traseul actual.

Autobuzele liniilor 133 şi N117 vor opri pe Strada Gh. Polizu, Strada Occidentului, Strada Gh. Manu, comun cu troleibuzele liniei 86, iar pe Strada Mircea Vulcănescu şi Bd. Dinicu Golescu comun cu autobuzele liniei 178.


http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=317
memorat
31 Octombrie 2013, 11:51:32
Răspuns #745

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Linia turistică “Bucharest City Tour” se suspendă în perioada sezonului rece

Ca urmare a condiţiilor meteo nefavorabile din perioada sezonului rece, improprii desfăşurării transportului cu autobuze supraetajate, începând din data de 01.11.2013, linia turistică “Bucharest City Tour” va fi suspendată.
De la înfiinţare şi până în prezent, linia turistică s-a bucurat de un interes crescut din partea celor care au ales Capitala ca destinaţie de vacanţă, mai mult de jumătate dintre aceştia fiind turişti străini.

Anul acesta, numărul călătorilor care au vizitat Bucureştiul cu autobuzele double decker a fost în creştere faţă de cel de anul trecut, acest fapt datorându-se promovării continue şi persuasive. Şi anume, în 2013, am înregistrat 44.521 călători, dintre care 40.589 adulţi şi 3.932 copii, comparativ cu 2012, când numărul de călători a fost de 39.470, dintre care 35.779 adulţi şi 3.691 copii cu vârsta între 7 – 14 ani.

În cadrul proiectului, anul acesta, s-au introdus mai multe elemente noi, menite să crească popularitatea liniei “Bucharest City Tour” în rândul turiştilor, dar şi să faciliteze achiziţionarea cardurilor de călătorie de către aceştia.

Astfel, harta si flyer-ul “Bucharest City Tour” au avut un design nou, oferind pe lângă datele generale despre traseu şi informaţii cu privire la posibilităţile de petrecere a timpului liber în Capitală, pe perioada funcţionării liniei turistice distribuindu-se 150.000 de flyere şi 50.000 de hărţi.

O altă noutate au reprezentat-o voucherele “Bucharest City Tour” care s-au achiziţionat direct de la recepţiile hotelurilor partenere, la pachet cu tarifele de cazare.

 De asemenea, pe lângă ghidul audio în limbile română ÅŸi engleză, deja existent, turiÅŸtii au avut la dispoziÅ£ie un ghid audio în limba franceză ÅŸi unul în limba italiană.


http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=318
memorat
31 Octombrie 2013, 15:09:20
Răspuns #746

georgica2704

  • Mesaje postate: 226
  • Gen: Bărbat
Se infiinteaza de la 1 noiembrie linia 455 intre Dep. Alexandria si Facultatea de Fizica.
Linia va fi deservita de 2 autobuze in timpul saptamanii si de unul in weekend.
http://www.ratb.ro/docpdf2/455%20DEPOUL%20ALEXANDRIA.pdf
memorat
01 Noiembrie 2013, 13:17:24
Răspuns #747

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Se infiinteaza de la 1 noiembrie linia 455 intre Dep. Alexandria si Facultatea de Fizica.
Linia va fi deservita de 2 autobuze in timpul saptamanii si de unul in weekend.
http://www.ratb.ro/docpdf2/455%20DEPOUL%20ALEXANDRIA.pdf

Si plecarile de la Facultatea de Fizica spre Depoul Alexandria.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
01 Noiembrie 2013, 17:42:22
Răspuns #748

Andrei

  • Mesaje postate: 4403
  • Gen: Bărbat
De astazi linia 116 a fost transferata la Autobaza Ferentari. In schimb linia 122 a fost transferata la Autobaza Alexandria. Schimbul nu s-a facut si intre autobuze. Iar turele din 122 au fost mutate in 116, la Alexandria turele din 116 au fost mutate in 122.
memorat
01 Noiembrie 2013, 20:59:51
Răspuns #749

Adrian RATB

  • Vizitator
M-am uitat si eu la parcul liniei 116 si nu-mi pot da seama de masini si de soferi, ori masiniile de la FERENTARI ce erau turate pe 122/126 au trecut pe 116!!!
Ori in zilele urmatoare urmeaza sa mai scoata cate un tur din 232, 634, 220 141 etc si sa bage aici. Eu CRED ca linia 116 e mai bine la FERENTARI (cum a mai fost o data) astfel turele de la ALEXANDRIA numai erau nevoite sa ocoleasca si sa traverseze tot BUCURESTIUL pentru a ajunge la CFR PROGRESU SAU PIATA UNIRII. Dar turele ce erau in 116 unde au TRECUT? 122 si 126 presupun.
memorat
01 Noiembrie 2013, 22:04:38
Răspuns #750

Andrei

  • Mesaje postate: 4403
  • Gen: Bărbat
M-am uitat si eu la parcul liniei 116 si nu-mi pot da seama de masini si de soferi, ori masiniile de la FERENTARI ce erau turate pe 122/126 au trecut pe 116!!!
Ori in zilele urmatoare urmeaza sa mai scoata cate un tur din 232, 634, 220 141 etc si sa bage aici. Eu CRED ca linia 116 e mai bine la FERENTARI (cum a mai fost o data) astfel turele de la ALEXANDRIA numai erau nevoite sa ocoleasca si sa traverseze tot BUCURESTIUL pentru a ajunge la CFR PROGRESU SAU PIATA UNIRII. Dar turele ce erau in 116 unde au TRECUT? 122 si 126 presupun.

Da nu ai citit cu atentie ce-am scris mai sus? Am zis ca turele din 116 au trecut in 122. Si 126 nu este la Alexandria.
memorat
01 Noiembrie 2013, 22:07:58
Răspuns #751

Adrian RATB

  • Vizitator
Oricum nu prea are inteles ceea ce-ai scris dta acolo. Probabil ca ai vrut sa zici ca incepand cu aceasta data (mda, ai scris-o si seara, eu daca stiam cu exactitate, o scriam de dim) ca autob. Alexandria preda autob. Ferentari linia 116, contra liniilor 122 si 126. Astfel se pot intelege restul. Alte noutati in REGIE?
memorat
01 Noiembrie 2013, 22:13:34
Răspuns #752

Andrei

  • Mesaje postate: 4403
  • Gen: Bărbat
Oricum nu prea are inteles ceea ce-ai scris dta acolo. Probabil ca ai vrut sa zici ca incepand cu aceasta data (mda, ai scris-o si seara, eu daca stiam cu exactitate, o scriam de dim) ca autob. Alexandria preda autob. Ferentari linia 116, contra liniilor 122 si 126. Astfel se pot intelege restul. Alte noutati in REGIE?


126 NU ESTE LA ALEXANDRIA!! DECAT 122 IN SCHIMBUL LINIEI 116.
memorat
01 Noiembrie 2013, 22:37:14
Răspuns #753

Adrian RATB

  • Vizitator
Taci din gura mai baiatule ca trebuia sa treaca si linia aia la Alexandria, pentru ca Ferentari sa numai faca accesul tocmai in GHENCEA dar au fost mici [...] si-asa linia s-a hotarat sa ramana tot la Ferentari. Si vezi-ti capslock-ul, se considera tipat.
Pentru ca ambele trebuiau predate ALEXANDRIEI, astfel sa se organizeze liniile pe cat mai aproape de autobaza. Dar cred ca ai cap incat sa poti pricepe niste lucruri plus sa mai intrebi. Ce-mi amintesc pe 116 astazi era de ex era 4197.
memorat
01 Noiembrie 2013, 23:07:30
Răspuns #754

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
126 ramane la FERENTARI pt moment din cauza reclamelor!!!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Noiembrie 2013, 23:03:35
Răspuns #755

Adrian RATB

  • Vizitator
Se pare ca de ieri a revenit o noua linie in regie, este vorba de linia 455 care aceasta va circula intre Depoul Alexandria si Facultatea de Fizica Magurele. Vor fi doua masini iar pe la pranz doar una. Programul il puteti vizualiza aici.
memorat
02 Noiembrie 2013, 23:22:01
Răspuns #756

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Se pare ca de ieri a revenit o noua linie in regie, este vorba de linia 455 care aceasta va circula intre Depoul Alexandria si Facultatea de Fizica Magurele. Vor fi doua masini iar pe la pranz doar una. Programul il puteti vizualiza aici.

Dar cu linia 303 cum ramane daca 455 are traseu identic cu 303 pana la Pecinsca?
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
02 Noiembrie 2013, 23:44:15
Răspuns #757

Adrian RATB

  • Vizitator
Inseamna 303 se desfiinteaza, oricum pe el de vreo juma de an circulau doar microbuze de la DLS, in locul vechiilor autobuze DAF ex. Pipera. Ele plecau din Ghencea, si-asa nu aveau prea multi calatori. De aia va fi doar o masina pe la pranz (de la RATB), doua doar de dimineata si seara, intr-un anumit interval de ore, mi se pare ca 5-9 dim si seara 16-19 cand vor fi doua masini.
memorat
08 Noiembrie 2013, 15:11:16
Răspuns #758

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
RATB înfiinţează linia navetă de autobuze 614 între Cora Pantelimon şi Bd. Chişinău
 

Pentru  îmbunătăţirea condiÅ£iilor de călătorie ÅŸi creÅŸterea capacităţii de transport pe tronsonul Cora Pantelimon – Bdul. ChiÅŸinău, în perioada execuÅ£iei lucrărilor de pe Åžos. Pantelimon, începând cu data de 09.11.2013,  Regia Autonomă de Transport BucureÅŸti înfiinÅ£ează linia navetă 614.

 Autobuzele vor circula de la terminalul ,,Cora Pantelimon’’ pe Åžos. DudeÅŸti-Pantelimon, Åžos. Gării Căţelu, Åžos. Pantelimon, cu întoarcere în rondul de la intersecÅ£ia Åžos. Pantelimon/Bd. ChiÅŸinău, apoi pe Åžos. Pantelimon până în zona de acces la Complexul Comercial “Cora Pantelimon”


http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=320


Nu sunt cam multe linii spre Cora Pantelimon si aici pe langa 655 mai intra si 102 si 104...plus 614 mai nou...
memorat
08 Noiembrie 2013, 15:16:42
Răspuns #759

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Traseele liniilor de autobuz 101 şi 149 vor fi modificate, iar liniile 148 şi 254 se desfiinţează
 

În vederea optimizării transportului public şi corelării capacităţii de transport oferite cu cererea existentă în anumite zone ale Capitalei, începând cu data de 09.11.2013, Regia Autonomă de Transport Bucureşti va reorganiza liniile de autobuz 101 şi 149, astfel:

Linia 101 va funcÅ£iona între terminalul ,,Faur’’ ÅŸi ,,Bucur Obor’’ pe următorul  traseu: Bd. 1 Decembrie 1918, Str. Postăvarului, Bd. Nicolae Grigorescu, Bd. ChiÅŸinău, Åžos. Pantelimon, Bd. Ferdinand, Åžos. Mihai Bravu, Åžos. Colentina cu întoarcere pe Åžos. Colentina, Str. Ziduri MoÅŸi, Bd. Ferdinand, apoi traseul de bază.

Abonamentele eliberate pe linia 101 rămân valabile până la data de 09.12.2013 şi pe liniile 21, 66 şi 143, între Bucur Obor şi Str. Doamna Ghica.

Linia 149 va funcÅ£iona pe un traseu scurtat de la terminalul ,,PiaÅ£a Presei’’ pe  Åžos. BucureÅŸti PloieÅŸti până la Complexul Comercial Băneasa.

Abonamentele eliberate pe linia 149 rămân valabile până la data de 09.12.2013 pe linia 304, pe tronsonul comun.

De asemenea, de la aceeaşi dată, liniile 148 şi 254, care înregistrează o solicitare scăzută din partea călătorilor, se desfiinţează.

DesfiinÅ£area liniei 148 ÅŸi scurtarea liniei 149 până la Complex Comercial Băneasa se realizează ca urmare a faptului că acestea au traseu comun în proporÅ£ie de 70%. De asemenea,  în cartierul StrăuleÅŸti, ambele linii funcÅ£ioneză în paralel cu linia 112, iar pe Åžos. BucureÅŸti – PloieÅŸti, cu liniile 131, 301, 304 ÅŸi 335.

Măsura de desfiinÅ£are a liniei 254 a fost  decisă ca urmare a funcÅ£ionării în paralel cu linia 21 în proporÅ£ie de 95%. Pe traseul comun, tramvaiele din linia 21 circulă la un interval de succedare de 3-5 min ÅŸi asigură o capacitate maximă de transport de 3800 călători/ oră ÅŸi sens.

Abonamentele eliberate pe linia 148 rămân valabile până la expirare pe linia 301, pe tronsonul comun, iar cele eliberate pe linia 254 rămân valabile până la expirare pe liniile 21, 66 şi 143, de asemenea pe tronsonul comun.


http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=319
memorat