28 Martie 2024, 11:43:13

Autor Subiect: Accidente, incidente si defectiuni la Metrorex  (Citit de 69368 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07 Iunie 2014, 12:08:01
Răspuns #280

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Din materialul video, oferit in link, am inteles ca era vorba despre o garnitura, in tunelul de legatura dintre gara2 si gara.
Personal cred ca ar fi vorba de un tem iva care se retragea din circulatie de pe m4 in remiza de la gara de nord m1.
Deoarece vs-01, stiu ca este la berceni, cu cele cateva ive albastre care au mai ramas acolo, in urma sosiri caf-uriilor.
Drezine / LDH / Vagon de spalat tunelurii / sau alte minunatii, nu circula in timpul zilei, decat daca este maxima nevoie de ele.
memorat
08 Iunie 2014, 13:58:45
Răspuns #281

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Exact, a fost vorba de un TEM IVA care ori intra in circulatie pe M 4 ori se retragea.
Chestia cu "tehnicul" e limbajul ( de lemn ) specific Metrorexului de care ziaristii lui peste prajit nu s-au prins si l-au preluat ca atare.
memorat
10 Iunie 2014, 10:07:26
Răspuns #282

SubwaysFAN

  • Mesaje postate: 26
Este vorba de un tren IVA ASTRA format din 6 vagoane (3 triple Iva), tren aflat pe post de garnitura, se faceau schimb de vagoane pt. a intra la revizie... A deraiat pe linia legatura pe M4/M1 intre Basarab2/Gara de Nord 2 -- >> Gara de Nord 1. Nu au fost victime, dar s-a cam facut macel prin tunel.

Sa vedem ce spune presa: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-metrou-ar-fi-deraiat-intre-cele-doua-statii-de-la-gara-de-nord-primele-informatii-oficiale-de-la-metrorex.html
memorat
10 Iunie 2014, 10:13:16
Răspuns #283

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Mancati rahat turcesc. Este vorba de un tren IVA ASTRA format din 6 vagoane (3 triple Iva), tren aflat pe post de garnitura, se faceau schimb de vagoane pt. a intra la revizie... A deraiat pe linia legatura pe M4/M1 intre Basarab2/Gara de Nord 2 -- >> Gara de Nord 1. Nu au fost victime, dar s-a cam facut macel prin tunel.

Sa vedem ce spune presa: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-metrou-ar-fi-deraiat-intre-cele-doua-statii-de-la-gara-de-nord-primele-informatii-oficiale-de-la-metrorex.html
Am urmarit filmuletul postat de dvs. si cred ca face parte din acelasi incident. AM citit vag pe reteaua de socializare FB despre incidentul din 4/06/2014, dar momentan asteptam punctul de vedere afer!!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Iunie 2014, 10:52:17
Răspuns #284

SubwaysFAN

  • Mesaje postate: 26
>> http://www.afer.ro/rom/AIPM.pdf

Citat
Neconformităti privind siguranĠa feroviară în activitatea de transport cu metroul:
 Accidente sau incidente:
 ÃŽncadrare preliminară conform HG nr. 117/17.02.2010: art. 8, grupa B, pct. 2.4.
- La data de 04.06.2014, ora 11:30, pe raza de activitate a METROREX SA, pe linia de legătură
dintre Gara de Nord 1 - Gara de Nord 2, în zona semnalului YP2, garnitura trenului de metrou nr.
53 (ramele 34 / 72 / 130) la manevra de introducere la revizie la Depoul Ciurel, a depăúit
semnalul YP2 úi a deraiat peste sabotul fix S2 cu acces spre Gara de Nord 1. Urmare acestei
situaÄ ii s-a circulat permanent cu pendule, iar la ora 12:11 circulaÄ ia s-a reluat conform graficelor
de circulaĠie. Rama deraiată a fost ridicată cu ajutorul trenului de intervenĠie din Depoul
Pantelimon în data de 05.06.2014, ora 04:40.
memorat
11 Iunie 2014, 14:34:54
Răspuns #285

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Nu au fost victime, dar s-a cam facut macel prin tunel.
Adica ce intelegi prin "macel" ? Nu e usor exagerat cuvantul ?
memorat
06 Iulie 2014, 01:50:03
Răspuns #286

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Tentativă de suicid la metrou, vineri seară


Un bărbat în vârstă de 56 de ani a încercat să-şi ia viaţa vineri seara, în staţia de metrou Piaţa Sudului.

Conform Rtv.net, care citează surse din Poliţia Capitalei, mâna bărbatului a rămas prinsă sub roata trenului. Medicii au reusit să-l stabilizeze la fata locului şi l-au transportat la Spitalul Bagdasar Arsenie.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
17 Iulie 2014, 20:46:37
Răspuns #287

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
http://www.cancan.ro/actualitate/intern/panica-la-metrou-in-bucuresti-sute-de-oameni-sunt-blocati-intre-piata-romana-si-universitate.html

Personal am stat blocat mai bine de 15 minute in 1117 Haga, intre Romana si Universitate.
In fata se afla 1302 Muresul (in care nu m-am putut urca de la Romana, de plin ce era).
Am plecat pe "contrasens" de la Romana, la jumatatea tunelului s-a oprit, fara a mai face vre-un anunt.
Am stationat aproximativ 15 min, (eram la burduful dintre vagoanele 4 / 5), a venit Ag de paza de la vagoanele 2 / 3, mecanicul a venit pe langa tren, agentul de la vagoanele 2 / 3, a coborat in linie, a plecat cu mecanicul spre postul de conducere, si au lasat usa deschisa, iar agentul de paza de la vagoanele 4 / 5, a asigurat perimetrul.
In aproximativ, 2 minute, au inceput sa tipe calatorii ca undeva in spate, vagoanele 5 / 6, sunt doua persoane lesinate, iar agentul nu putea pleca de langa usa ca nu avea cheie patrata sa asigure usa ( s-o inchida), moment in care m-am prezentat, i-am explicat ca am lucrat si eu ca el o perioada, si ca stiu regulamentul pentru astfel de situatii, si daca vrea sa se duca la persoanele lesinate, sa vada care-i situatia, si asigur eu perimetrul la usa, desigur cu usa inchisa (de forma).
Mecanicul a anuntat plecarea spre Universitate, a circulat cu maxim 10 kmh, pana Universitate, unde a venit mecanicul cu cheia patrata, a inchis usa, apoi s-a intors la postul de conducere.
Pana sa plece din statie, a reusit si Ag de paza de la vagoanele 4 / 5, sa ajunga inapoi la usa cu pricina, i-am spus ca a inchis-o mecanicul, apoi a vorbit cu acesta prin interfonul de la semnalul de alarma, despre persoanele lesinate.
Mecanicul a inchis usiile, si a plecat inspre Unirii, deoarece nu era nevoie de ingrijiri medicale, persoanele in cauza si-au revenit, find putin stropite cu apa rece pe fata si facut putin aer... manul cu evantaie.
Ajunsi la Unirii, am facut statie, si ne-am continuat drumul pe contrasens, spre Tineretului, la macazul dintre Unirii si Tineretului, am revenit la firul nostru de circulatie.
La Tineretului era un tren in statie care astepta sa plece spre Unirii.
La Eroii Revolutiei, in acelas timp cu trenul in care ma aflam, a sosit si un tren spre Unirii, care a anuntat: "Stimati calatorii trenul stationeaza 3 minute"

Din alte surse, am aflat ca problema ar fi undeva la intre Unirii pe firul Pipera > Berceni, o portiune de linie ar fi tocita, sau deplasata putin din loc, sau ceva de genul, lucru care ar putea crea situatii catastrofale.
Si s-au luat masuri de urgenta, imediat cum aceasta defectiune a fost observata .
Alte informatii nu am.

Iar ca un mica paranteza, fata de ce spun unele stiri, am avut curent electric, ventilatie, iluminat.
Iar metroul era destul de aglomerat, dar nu atat de aglomerat incat sa nu poti sa te misti cat de cat.

...........................

http://www.diacaf.com/m/economic/defectiune-la-metrou-intre-piata-romana-si-universitate_10655160.html

O stire mai explicida.
Sau alta...

http://www.realitatea.net/trafic-dat-peste-cap-la-metrou_1485076.html
memorat
17 Iulie 2014, 21:43:27
Răspuns #288

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Piata Romana ora 8 si ceva, sens Imgb.

.................................

In acest moment circulatia intre Romana si Universitate pe firul 2 sens Unirii2/Berceni a revenit la normal.
Revenim cu informatii in curand.

.................................

Primul tren de tip Bm 1009/2009 a trecut fara probleme dupa ce defectiunea dim cale s-a remediat.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Iulie 2014, 13:05:20
Răspuns #289

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Circulația pe Magistrala 2 de metrou, blocată, marți dimineață, din cauza unei defecțiuni


Mii de bucureşteni au fost blocaţi în staţii, marți dimineață, în urma unei defecţiuni care s-a produs la un tren care circula pe Magistrala II (Berceni - Pipera). Aceasta este a doua defecţiune produsă la metrou în mai puţin de o săptămână.

 
Circulaţia pe Magistrala 2 de metrou s-a desfăşurat cu mari întârzieri, marţi dimineaţa, din cauza unui tren care s-a defectat, în jurul orei 7.30, în zona Piaţa Romană. Potrivit rerprezentanților Metrorex, trenul de metrou defect a fost cuplat cu un alt tren și transportat la depoul Berceni, pentru reparații. La ora 9.00, circulația la metrou se desfășura în condiții normale, potrivit purtătorului de cuvânt al Metrorex, Evelyne Croitoru.

Traficul rutier a fost dat, de asemenea, peste cap, mii de bucureşteni fiind nevoiţi să găsească mijloace alternative de transport pentru a ajunge la destinaţia dorită, potrivit România TV.

"În jurul orei 7.30, un tren s-a defectat la Piaţa Romană. Călătorii au fost coborâţi din tren în staţia Piaţa Romană, iar garnitura a fost dusă la depoul Berceni. Deoarece era defect, trenul a mers foarte încet, ceea ce a condus la o circulaţie cu mari întârzieri pe Magistrala 2", a explicat Evelyne Croitoru.

Potrivit acesteia, în jurul orei 8.40, circulaţia pe Magistrala 2 de metrou se desfăşura "aproape normal".

În toate staţiile de metrou s-au făcut anunţuri pentru a avertiza călătorii că vor exista depăşiri ale intervalului de circulaţie al trenurilor de metrou. La staţiile de metrou de pe Magistrala II, foarte mulţi oameni s-au arătat revoltaţi de faptul că nu erau înştiinţaţi despre situaţia creată, unii dintre ei părăsind peroanele după ce validaseră cartela de călătorie, potrivit România TV.

Conform aceleiași surse, mai mulţi călători care au reuşit totuşi să circule cu garniturile de tren de pe Magistrala II au afirmat că unor persoane li s-a făcut rău în timpul călătoriei din cauza aglomeraţiei din tren şi a căldurii insuportabile. Din cauza defecţiunii de la metrou, şi mijloacele RATB au fost suprasolicitate de cei care doreau să ajungă în centrul Capitalei sau în zona de sud a oraşului.

Aceasta este cea de-a doua defecțiune produsă la metrou în mai puțin de o săptămână. Joi după-amiază, circulaţia a fost întreruptă aproape patru ore, pe firul 2 al Magistralei 2 de metrou, din cauza unei defecţiuni produse la şina de metrou.

Vezi aici: Cum arată șina care ar fi putut duce la o tragedie la metroul din București

Metrorex transportă zilnic, în medie, 600.000 de persoane. Lungimea reţelei de metrou a municipiului Bucureşti este de circa 70 de kilometri cale dublă, distribuiţi pe patru linii magistrale şi 51 de staţii.

- See more at: http://www.b365.ro/circula-ia-pe-magistrala-2-de-metrou-blocata-mar-i-diminea-a-din-cauza-unei-defec-iuni_212052.html#sthash.sKOo8Wga.dpuf
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Iulie 2014, 09:31:25
Răspuns #290

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Stimati calatori bucuresteni ai metroului:

in aceasta dimineata in statia Crangasi s-a inregistrat un eveniment de suicid. Circulatia metroului pe M1 intre statiile Eroilor se desfasoara cu dificultate.
Vom revenii cu informatii.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Noiembrie 2014, 09:21:54
Răspuns #291

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Agitație la metrou din cauza unei defecţiuni pe Magistrala M2. Un tren a fost remorcat
SPECIAL • 25 Noiembrie 2014 - 15:46 • B365.ro   
- See more at: http://www.b365.ro/haos-la-metrou-din-cauza-unei-defectiuni_219949.html#sthash.Lkx94V0E.dpuf


Aglomeraţie la metrou, la Piaţa Universităţii, marţi după-amiază, din cauza unei defecţiuni la un tren. Marţi seară, pe Magistrala 2, un tren s-a defectat perturbând circulaţia timp de peste 10 minute.


Marți după-amiază a nouă defecţiune i-a făcut pe bucureşteni să aştepte metroul în stațiile de pe Magistrala 2. Potrivit primelor informaţii, trenul s-a defectat între staţii şi după ce a debarcat călătorii a fost remorcat la depou.
"Din cauza defecţiunii, călătorii au fost debarcaţi în stația Universitate, iar trenul a fost remorcat către Depoul Berceni. Circulația a fost afectată timp de aproximativ 10 minute pe Magistrala 2", a declarat pentru B365.ro Evelyne Croitoru, purtătorul de cuvânt al Metrorex.


Teapa, este vorba de un BM si nu CAF.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 Februarie 2015, 09:55:41
Răspuns #292

oana27

  • Vizitator
Datorita unei încercări de suicid circulația trenurilor se metrou se desfășoară cu dificulate. Trenul pr care l-am luat eu de la Gorjului, de la linia 1 (pt direcția Anghel Saligny) s-a liniat pana la statia Lujerului. Din statia lujerului am luat tren pentru direcția Anghel Saligny de la linia vecină (pt direcția Preciziei)
memorat
17 Februarie 2015, 10:29:04
Răspuns #293

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Datorita unei încercări de suicid circulația trenurilor se metrou se desfășoară cu dificulate. Trenul pr care l-am luat eu de la Gorjului, de la linia 1 (pt direcția Anghel Saligny) s-a liniat pana la statia Lujerului. Din statia lujerului am luat tren pentru direcția Anghel Saligny de la linia vecină (pt direcția Preciziei)
[/quoteCirculatia metroului se desfasoara cu greutate pe M3 intre statiile Eroilor si Preciziei. Tentativa de suicid la Pacii. Revenim cu informatii.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":