28 Martie 2024, 19:59:24

Autor Subiect: Accidente, incidente si defectiuni la Metrorex  (Citit de 69535 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

23 Martie 2011, 19:38:43
Răspuns #220

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Si eu stiam de asemenea ca pe relatia Republica-Antilopa circula un TEM intreg.

memorat
23 Martie 2011, 20:48:49
Răspuns #221

Matei Voineag

  • Vizitator
Si eu stiam de asemenea ca pe relatia Republica-Antilopa circula un TEM intreg.

Pe data de 19 februarie 2011, tu ai mers cu 199-124-234 pe 'pendul', nu-i asa ?
memorat
23 Martie 2011, 23:02:12
Răspuns #222

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
De ce nu s-a trecut la remedierea solutiei prin scoaterea trenului din circulatie? Linii de garare in caz de defectiune sunt "peste tot", sfinte DOMANE!

Acea defectiune nu prezinta risc major vorba lui andrei cu becul , dar in lipsa unor trenuri sau din alte considerente trenul poate merge cu calatori pina il schimba cu altul bun
Daca la o  locomotiva se strica 2 motoare ce face lasa trenul acolo si se asteapta pina este trimisa alta?
memorat
23 Martie 2011, 23:16:41
Răspuns #223

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Pe data de 19 februarie 2011, tu ai mers cu 199-124-234 pe 'pendul', nu-i asa ?
Exact.Daca nu ma insel 199-124-234  a avut RK,nu?

memorat
23 Martie 2011, 23:48:34
Răspuns #224

Matei Voineag

  • Vizitator
Exact.Daca nu ma insel 199-124-234  a avut RK,nu?

Da, a avut RK acum o luna si ceva.
memorat
24 Martie 2011, 00:26:28
Răspuns #225

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Si nu stiu cum naiba se intampla ca pe M1/3, eu cand merg cu un BM, mai intotdeauna se intampla cate ceva, cat de mic, care sa dea peste cap circulatia.
Din doua una :
Ori mergi cu metroul odata pe cincinal si atunci ai ghinionul sa prinzi un tren cu probleme
Ori exagerezi de dragul senzationalului
 Decide-te, oricum informatia ta nu este credibila si nu faci altceva decat sa nu mai fim asa de atenti la ce scrii  :-*
memorat
25 Martie 2011, 00:23:07
Răspuns #226

Matei Voineag

  • Vizitator
Ieri, 20 martie 2011, in jurul orei 16:50, in REM-ul 209 din cupla 209 - 179 - 182 functiona doar iluminatul de avarie (24V). Chiar daca mecanicul ajutor a incercat "resuscitarea" remului 209A si 209B, operatiune in zadar, am fost obligati sa calatorim in bazna pana la capatul de SECTIE (Anghel Saligny). CHIAR daca la rugamintea calatorilor de a scoate trenul din circulatie, mecanicii au invocat lipsa unei linii de garare a trenului defect, l-am adus la cunostiinta cateva linii de garare a trenului defect: statia EROILOR la liniile 4 (remiza 1 EROILOR) si 5 (remiza 2 EROILOR), linia 3 Piata UNIRII 1 (remiza); circulatie fara calatori pana la Depoul Pantelimon sau rebrusarea la macazul Y2 Eroilor si retragerea in Depoul Ciurel sau Industriilor (Militari).

AMIN!!!  :-\ :-\ :'(

Se mai strica si ele ca sunt cam vechi, dar sa nu le reprosam nimic, au rezistat atatia ani => sunt rame de calitate !
IVA = rame cam vechi, dar foarte bune !
memorat
28 Martie 2011, 15:20:40
Răspuns #227

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ieri, 20 martie 2011, in jurul orei 16:50, in REM-ul 209 din cupla 209 - 179 - 182 functiona doar iluminatul de avarie (24V). Chiar daca mecanicul ajutor a incercat "resuscitarea" remului 209A si 209B, operatiune in zadar, am fost obligati sa calatorim in bazna pana la capatul de SECTIE (Anghel Saligny). CHIAR daca la rugamintea calatorilor de a scoate trenul din circulatie, mecanicii au invocat lipsa unei linii de garare a trenului defect, l-am adus la cunostiinta cateva linii de garare a trenului defect: statia EROILOR la liniile 4 (remiza 1 EROILOR) si 5 (remiza 2 EROILOR), linia 3 Piata UNIRII 1 (remiza); circulatie fara calatori pana la Depoul Pantelimon sau rebrusarea la macazul Y2 Eroilor si retragerea in Depoul Ciurel sau Industriilor (Militari).

[...]



Citat
Domnule DIRECTOR GH. UDRISTEI,



                 Subsemnatul Sandu Radu, domiciliat in Bucuresti pe in Bucuresti, Bd. XXXXXXX XXXXXXXX, nr. XXX, bloc XX, scara XX, apartament XX, sectorului 1, numarul de telefon 0726.XXX.XXX sau 0766.XX.XX.XX,  doresc sa  reclam urmatorul incident petrecut pe 20 Martie 2011 in jurul orei 16:50: la sosirea in statia Eroilor (linia 1) a cuplei Iva Astra 209-179-182 iluminatul din salonul calatorilor functionau doar in vagoanele 182 A, 182 B, 179 A is 179B. In REM-ul 209 A si B era aprins doar iluminatul de siguranta (24 de volti).  Chiar daca mecanicii au fost anuntati de catre calatori de defectiunea petrecuta au refuzat scoaterea din circulatie a trenului invocand lipsa unei linii de garare a trenului defect.
                In conformtitate cu prevederile actuale extrase din legea 150/2005 este interzisa circulatia  trenurilor de metrou daca nu indeplinesc  normele principalele norme de calatorie. Mentionez ca TEMUL IVA  209-179-182  putea fi retras din circulatie in statia EROILOR la liniile 4 (remiza 1 EROILOR) si 5 (remiza 2 EROILOR), linia 3 Piata UNIRII 1 (remiza); circulatie fara calatori pana la Depoul Pantelimon sau rebrusarea la macazul Y2 Eroilor si retragerea in Depoul Ciurel sau Industriilor (Militari).
               Sper ca reclamatia depusa in posta online as nu fie ocolita, pe viitor, mecanicii sa respecte regulametul de ordine interioare. Va atasez cateva imagini video din REM-ul 209 A captate intre EROILOR - Piata Unirii 1: <<donwload>>.
 
Cu stima is respect,
Sandu Iasmin Radu
 
 
 
Domnului Director Generel Metrorex.


NU POT SA CRED ASA CEVA:  :-\ :-X

SC METROREX SA
 
Buna ziua,
 
Referitor la solicitarea dvs. inregistrata cu nr M.01/3338/22.03.2011 va comunicam  urmatoarele:
 
Va multumim pentru faptul ca ne relatati aspecte din activitatea societatii noastre si va asiguram ca vom tine cont de recomandarile dumneavoastra. Va multumim si pentru imagini.
 
 Va raspundem punctual,
 
1. Conform instructiunilor si reglementarilor in vigoare ale Metrorex, trenurile de metrou pot circula, cu conditia sa nu existe defectiuni de natura sa afecteze siguranta circulatiei sau a calatorilor.
 
2. Legea 150/2005 nu are legatura cu conditiile de circulatie ale trenurilor in cazul defectarilor accidentale.
 
 
Cu stima,


Serviciul Cabinet Director General si Relatii Publice
 
E-mail : - contact@metrorex.ro
Telefon : (0040) 213193601 / 5398
 
S.C. METROREX S.A.
B-dul Dinicu Golescu nr.38, BUCURESTI



In concluzie, sper ca nu mi-a raspuns la reclamatie "VITA CU CABINA de Andreea BITIRI", cea care da aprobari pt. depourile METROREX in zile de wekeend! :P
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
28 Martie 2011, 19:06:37
Răspuns #228

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Legea 150 / 2005  - ce articol, ca e important. Daca ai spus numai 150 / 2005 egal cu zero. Am citit si eu la repezeala aceasta lege si nu am gasit nimic imputabil Metrorexului. Revino cu precizari. O reclamatie nu se face asa 'ca ti se pare tie' ca ceva nu e in regula.
 Pe langa faptul ca liniile de garare de la Eroilor / Unirii / etc, de pe traseul trenului au si ele un statut, un program de incarcare pe care nu ai de unde sa-l cunosti. Asa poti sa spui ca metroul poate sta si in linie curenta la Izvor si sa fie ocolit pe cealalta linie ca in fond la Eroilor / Unirii / Timpuri Noi exista macaze destule.
 Asadar te astept cu precizari clare in ceea ce priveste legea 150 / 2005 pentru ca mie deocamdata imi scapa.
memorat
29 Martie 2011, 01:03:13
Răspuns #229

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Dupa mine reclamatia de mai sus mi se pare o timpenie , orcum multe de felul asta sint dupa mine nefondate , te-a deranjat ca nu merge lumina sa citesti ziarul intr-un vagon , rem , atunci te duci in altul cu lumina , nu e greu
Oricum mecanicii stiiau de situatie din prima secunda cind s-a intimplat defectiune , si in primul rind nu  scote din circulatie un tren care are o defectiune minora cu care poate merge fara probleme, si oricum nu era intuneric deplin
memorat
17 Aprilie 2011, 10:52:28
Răspuns #230

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Acum cateva minute TEM-ul 226-084-238 a trecut prin statia Lujerului defect spre  depoul Militari. REM 238 B avea usa de la  cabina deschisa.In fata si in urma acestuia a ramas un puternic miros de ars.

memorat
06 Iulie 2011, 22:54:17
Răspuns #231

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Eu am avut astazi parte de Bm 1014 - 2014, pe M2.
Defectiunea in sine consta in:
De la pipera spre berceni, sonorizarea in vagoanele 4, 5 si 6, functiona ANORMAL de tare (ca volum, ma refer), plus un gajait enervant, dar numai in vagoanele astea.
Sensul Berceni - Pipera, totul functiona perfect.
Tinand cont ca trenul a stat vre-o 3 luni prin depou sectionat in doua, pentru ca i-au schimbat toate rotile.

Deci dupa ce mi-a tipat in ureche mult timp, numai reclamatie nu faceam.
memorat
19 Septembrie 2011, 20:22:14
Răspuns #232

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
ŞTIREA CITITORULUI: Aglomeraţie mare în staţia de metrou Piaţa Unirii


Petre Adrian Răzvan, un cititor REALITATATEA.NET, a scris că astăzi, în jurul orei 17.00, la staţia de metrou Piaţa Unirii mii de călători au umplut peronul în aşteptarea metroului.

"Călătorii au fost anunţaţi că trenurile nu mai circulă din cauza unor defecţiuni tehnice, iar staţia Piata Unirii a devenit neîncăpătoare", a scris Petre Adrian Răzvan.

Contactat de REALITATEA.NET, directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte a precizat că nu există nicio problemă în staţia Piaţa Unirii care să pericliteze circulaţia trenurilor.



Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/stirea-cititorului-aglomeratie-mare-in-statia-de-metrou-unirea-foto_871984.html#ixzz1YQ4Hef1Q
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Decembrie 2011, 21:07:45
Răspuns #233

ByOnu

  • Vizitator
memorat
22 Decembrie 2011, 22:45:15
Răspuns #234

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Se pare ca hotii au furat ceva cabluri ;D
memorat
23 Decembrie 2011, 11:44:27
Răspuns #235

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Tot pe data de 21.12.2011, aceasta pana de curent a mai fost si la statiile Aparatorii Patriei, Piata Sudului, Constantin Brancoveanu.
Undeva in jurul orei 17:30 - 17:45, nu mai tin minte cu exactitate, iar poze/video nu am mai facut, pentru ca deja mai vazusem astfel de situatii.
Pe data de 01.06.2011, a mai fost o astfel de pana, la Aparatorii Patriei si Piata Sudului, am poze postate pe forum:
http://www.forum.ro-trans.net/index.php/topic,722.msg100051429.html#msg100051429
Dar s-au pierdut, asa ca le mai pun o data.
memorat
23 Decembrie 2011, 15:37:39
Răspuns #236

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tot pe data de 21.12.2011, aceasta pana de curent a mai fost si la statiile Aparatorii Patriei, Piata Sudului, Constantin Brancoveanu.
Undeva in jurul orei 17:30 - 17:45, nu mai tin minte cu exactitate, iar poze/video nu am mai facut, pentru ca deja mai vazusem astfel de situatii.
Pe data de 01.06.2011, a mai fost o astfel de pana, la Aparatorii Patriei si Piata Sudului, am poze postate pe forum:
http://www.forum.ro-trans.net/index.php/topic,722.msg100051429.html#msg100051429
Dar s-au pierdut, asa ca le mai pun o data.
IAR!!!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Ianuarie 2012, 14:01:21
Răspuns #237

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Se pare ca minunatul sistem de ATP/ATO de pe BM iar incepe sa dea rateuri. De o saptamana, la intrarea in statia Lujerului sens AS, trenurile nu reusesc sa opreasca in statie corect. De cele mai multe ori s-a intamplat ca ultimele vagoane sa ramana in tunel...astazi, minune! A reusit o oprire corecta! :-\

memorat
12 Aprilie 2012, 09:10:08
Răspuns #238

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Dacă deja È™obolanii È™i È™oarecii la metrou nu vă mai impresionează, asta sigur o va face. ÃŽn staÈ›ia de metrou Eroilor un È™arpe a ieÈ™it la o mică „plimbare” pe peron. E semn bun, zic eu E clar că vremea se încalzeÈ™te È™i micile creaturi au ieÈ™it din hibernare. Data viitoare când mai sunteÈ›i pe la metrou, aruncaÈ›i o privire atentă în jur. Cine È™tie ce animale o să mai vedeÈ›i? Am înÈ›eles că încă n-au prins crocodilul scăpat în LăpuÈ™, aÈ™a că…  :D ;D
fiti cu bagare de seama!!!!!!!!!
sursa un prieten
Cu respect si admiratie.
memorat
26 Mai 2012, 16:26:01
Răspuns #239

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Inundație la Universitate VIDEO și FOTOGALERIE

Codul portocaliu de ploi aduce probleme mari în Capitală. Străzile, trotuarele, dar și Pasajul de la Universitate au fost inundate.
Ploile cu peste 50 de litri pe metrul pătrat anunțate de meteorologi au ajuns în București. În ciuda măsurilor speciale luate pentru eliberarea canalelor, evacuarea apei a ajuns o problemă. Mașinile care treceau în jurul orei 20:00 pe la Universitate, dar și pietonii de pe trotuare, au fost nevoiți să treacă prin apa de jumătate de metru.

În Pasajul de la Universitate, apa a pătruns până în cafenele, iar angajații erau nevoiți să dea afară apa cu mătura. Mai mult, zona de intrare la metrou a fost inundată, iar accesul călătorilor a fost oprit, metrourile necirculând. De asemenea, la Piața Romană, pe liniile de metrou apa cade cascadă din tavan, iar metrourile circulă pe o singură linie în ambele direcții.

Epsică Chiru, director general ApaNova, a anunțat că 46 de echipaje sunt pe teren, pentru a evacua apa de pe străzi. Avand in vederea avertizarea meteo, incepand de joi dimineata, de la ora 10.00, a fost deschis Canalul de Legatura al Casetei cu Raul Dambovita pentru a permite tranzitarea unui debit de apa cat mai mare prin reteaua de canalizare. De asemenea, echipe specializate supravegheaza nivelul apei pe colectoarele principale si Caseta.


http://b365.realitatea.net/news/inundatie-la-universitate-video/
memorat