29 Martie 2024, 01:12:38

Autor Subiect: Accidente, incidente si defectiuni la Metrorex  (Citit de 69642 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

31 Martie 2009, 10:40:15
Răspuns #60

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Nu.. E ca un fenomen psihologic.. din cazu trecerii dintr-un vagon intr-altul  ;D cred alt motiv nu as vedea...  :D

Tot ce se poate.
Cu respect si admiratie.
memorat
01 Aprilie 2009, 11:21:31
Răspuns #61

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Din nou
http://www.realitatea.net/un-barbat-a-murit-dupa-ce-s-a-aruncat-in-fata-metroului--in-statia-mihai-bravu_486056.html

Citat din: Realitatea TV
Un bărbat a murit, în această după-amiză, după ce s-a aruncat în faţa metroului în staţia Mihai Bravu din Capitală, informează ISU Bucureşti.

Bărbatul s-ar fi aruncat în jurul orei 15.50. Iniţial, a fost trimisă o ambulanţă SMURD, însă medicii ajunşi la faţa locului au constatat decesul bărbatului.

Iar au inceput sa se arunce...:|





memorat
23 Aprilie 2009, 22:44:12
Răspuns #62

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In rama 058A (cuplata astfel 004-058-006) care a circulat astazi pe M4 o usa juca feste pasagerilor din acest tren: ba se deschidea peste 10-15 secunde de la actionare ba nu se misca din loc. In statia 1 Mai am incercat sa o imping dar fara vreun rezultat. Dupa cum stiti, daca vreun pasager observa vreo defectiune la tren el trebuie sa se adreseze conductorilor trenului. Am informat mecanicii dar au zis ca se rezolva. Cat a stationat in statia 1 Mai nimeni nu sa sinchisit sa izoleze usa. Ma opresc aici cu comentariile si sa va invit sa urmariti un filmulet:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Aprilie 2009, 23:11:22
Răspuns #63

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
In rama 058A (cuplata astfel 004-058-006) care a circulat astazi pe M4 o usa juca feste pasagerilor din acest tren: ba se deschidea peste 10-15 secunde de la actionare ba nu se misca din loc. In statia 1 Mai am incercat sa o imping dar fara vreun rezultat. Dupa cum stiti, daca vreun pasager observa vreo defectiune la tren el trebuie sa se adreseze conductorilor trenului. Am informat mecanicii dar au zis ca se rezolva. Cat a stationat in statia 1 Mai nimeni nu sa sinchisit sa izoleze usa. Ma opresc aici cu comentariile si sa va invit sa urmariti un filmulet:
Cred ca nici musca nu avea timp sa iasa pe usa aceea. ;D
Cu respect si admiratie.
memorat
23 Aprilie 2009, 23:58:50
Răspuns #64

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Usa aia avea o defectiune pe deschidere, supapa ceva care nu lucra bine sau alte defectiuni la sistemul mecanic de deschidere, din cauza aia s-a deschis cu intirziere , si s-a inchis normal dupa ce mecanicul a anuntat.
memorat
24 Aprilie 2009, 07:13:22
Răspuns #65

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Usa aia avea o defectiune pe deschidere, supapa ceva care nu lucra bine sau alte defectiuni la sistemul mecanic de deschidere, din cauza aia s-a deschis cu intirziere , si s-a inchis normal dupa ce mecanicul a anuntat.
Nu trebuiau luate si masuri.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Aprilie 2009, 10:05:06
Răspuns #66

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Ce sa faci . Traim in Romania : "Las-o ba ca merge-asa"

Back on-topic.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
24 Aprilie 2009, 23:25:23
Răspuns #67

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Sincer , usa aia ar fi trebuit sa se blocheze  si pus afis cu usa defecta , nu prea avea ce sa ii faca pe loc , se putea remedia doar prin depou, nu era un pericol pentru calatori
memorat
15 Mai 2009, 23:25:54
Răspuns #68

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Probleme pe la metrou... in ultimul timp chiar sunt! Si devin deranjante.
Am doua exemple pe care le simt la fiecare calatorie cu metroul. Nu stiu daca este din cauza noii semnalizari, dar pe M1 de la un timp, la fiecare iesire din statie ne trezim cu o frana de urgenta. Deja m-am invatat si ii sfatuiesc si pe cei care merg zilnic intre Dristor 2 si Republica sa se tina bine pentru ca au devenit destul de dese opririle bruste. Si nu numai la iesirile din statii! Sunt si unele locuri in care sta si 4 - 5 minute. Inteleg ca este vorba de semnalizare, nu ma refer la asta, dar merge mai prost decat pe vechiul BLA.

Iar cea de-a doua chestie, a fost verificata doar o singura data. Poate ca maine voi vedea daca s-a schimbat ceva.
Numele statiei este Politehnica, sens Eroilor. Ajung in statie si pentru ca este una din singurele magistrale neatinse de noile sisteme de cale, ma plasez frumos langa semnale pentru a-mi aminti de vremurile in care BLA-ul optic, impreuna cu salile de relee faceau legea. Buuun! Pleaca trenul de IND. Frumos, dupa 35 secunde se elibereaza primul bloc, urmand ca dupa alte 30 secunde sa se elibereze si cel de-al doilea bloc de cale.
Ma duc la sensul celalalt, eu dorind sa ajung inapoi la Eroilor si astept trenul care era in statie.
30 secunde, rosu! 1 minut, rosu! 4 minute, tot rosu. M-am gandit ca s-a intamplat ceva cu trenul. Grabindu-ma eram si nervos. Undeva dupa 5 minute s-a facut galben! Fericit nevoie mare... dupa alte 5 minute vine trenul, semnalul de iesire tot galben, macazul din x pe directa... (ceea ce imi spunea ca ori nu s-a intamplat nimic pe traseu ori vor mai exista intarzieri). Intru in metrou, se inchid usile, plecam... Nici nu trece bine cu roata pe blocul de iesire si "fsssssssss"! Semnal rosu, franare de urgenta, liniste... Dupa alte 2 minute, am plecat, IN FINE, catre ultima statie.. EROILOR.

Sper ca nu v-am plictisit, dar este una din putinele experiente pe care le mai putem avea cu adevarat. Magistrala 3 incompleta este cu adevarat o intoarcere in istoria metroului bucurestean!
memorat
14 Iunie 2009, 15:50:38
Răspuns #69

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Defectiunea unei Rame Iva Astra la intrarea in statia Basarab 1, M1

O rama Iva Astra (177-109) s-a defectat la intrarea in statia Basarab 1 (M1), in jurul orei 11:20. Traficul a fost perturbat timp de cateva zeci de minute in ambele sensuri. L-a vreo 15 minute de la blocare pe linia celalalta a sosit un Bombardier in directia Semanatoarea - Eroilor - Unirii - Republica. Trenul a stationat teoretic vreo 30 de secunde, dar practic vreo 2 minute pana s-au urcat toti calatorii. Nimeni nu a anuntat sosirea trenului pe linia cealalta, fiind nevoie de vreo 30 de secunde sa schimbi peronul, usile Bm au fost impiedicate de calatori sa se inchida pentru a putea avea acces toti. Chiar langa mine o usa fusese blocata (vagonul 4, usa 1 de langa burduf), dar agentii de paza au fost propti, iscandu-se un scandal monstru intre gorilele imbracate in verde care stau si mananca banii contribualilor pe degheaba si calatorii nemuntumiti de aceasta bulibaseala. De ce exista microfoane si difuzoare in fiecare stati? De ce exista un centru de comanda la standardele Europene la Unirii? Nu se putea anunta prin statie: <<Stimati calatori "care platiti abonamente si cartele", epocalul Tren Iva Astra s-a defectat, deplasativa catre linia 1 si luat metroul care soseste acolo, in cateva minute, daca doriti sa calatoriti spre Semanatoarea - Eroilor - Piata Unirii.>> Cum domne sa se faca acest anunt ???. In Romania anului 2009 Transportul in comun poate fi civilizat nu numai din partea calatorilor ci si a personalului Regiilor care il deserveste. Bulibaseala e la putere. In loc sa faca gura agentii de paza ca nu se lasa usile sa se inchida puteau frumos sa iasa pe peron si sa strige in gura mare: Trenul circula in directia Semanatoarea-Eroilor-Unirii. Difuzoarele din Bm nu se aud si pe peron.


Imaginile video. Urmeaza o reclamatie catre Metrorex.



Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Iunie 2009, 21:10:21
Răspuns #70

CRAZY BOY

  • Vizitator
Da observ ca a putut merge in spate.
Oricum nimic nu ma mai uimeste dupa ce Marti dimineata un Bm nu mai vroia sa plece din statia Dristor 1 (nu se mai eliberau franele), si in plus era si o caldura inautru de se aburisera geamurile.
memorat
14 Iunie 2009, 21:14:35
Răspuns #71

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Da observ ca a putut merge in spate.
Oricum nimic nu ma mai uimeste dupa ce Marti dimineata un Bm nu mai vroia sa plece din statia Dristor 1 (nu se mai eliberau franele), si in plus era si o caldura inautru de se aburise geamurile.
Astfel de incidente si defectiuni la Ivele Astra nu ma mira, dar la Bombardier cum de sunt posibile ? ??? ???
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Iunie 2009, 21:15:53
Răspuns #72

CRAZY BOY

  • Vizitator
Probabil ca nu le mai intretin asa bine.
memorat
14 Iunie 2009, 22:21:36
Răspuns #73

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Sint inca in garantie , ori s-a defectat ori mecanicul nu a stiut ce sa faca (se mai intimpla ) ;D
memorat
15 Iunie 2009, 10:46:26
Răspuns #74

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Eh hai ca m-ai lasat masca!  :o ADICA CUM SA NU STIE CE SA FACA?! Asta e motivul pentru care e acolo??? CA SA NU STIE CE SA FACA?!  >:(
memorat
15 Iunie 2009, 12:12:19
Răspuns #75

zofei.2006

  • Vizitator
Astfel de incidente si defectiuni la Ivele Astra nu ma mira, dar la Bombardier cum de sunt posibile ? ??? ???
Stiti ca BM inca nu este bine realizat pentru infrastructura noastra, asta e singurul motiv cand se strica un BM. Prost realizate nu sau tinut cont de conditile de trafic, de infrastructura si uite ce se intampla.
memorat
15 Iunie 2009, 17:59:10
Răspuns #76

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Stiti ca BM inca nu este bine realizat pentru infrastructura noastra, asta e singurul motiv cand se strica un BM. Prost realizate nu sau tinut cont de conditile de trafic, de infrastructura si uite ce se intampla.
Exact si nu e un caz izolat.
memorat
05 Septembrie 2009, 00:34:04
Răspuns #77

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In jurul ore 19.30 circulatia Metroului pe M3 a fost blocata pe un sens in statia Politehnica dupa ce un metrou a atins un cablu care s-a desprins de pe tavan.

Ro-Trans s-a deplasat la locul incidentului. Am gasit garata la linia 1 rama Iva Astra 113-100-111. Acesta a atins cu rama 100 B si A un cablu care a iesit din suportul de sustinere. S-a avariat acoperisul ramei si de asemenea pantograful acesteia. Circulatia a fost blocata, minute in sir calatorii asteptand metroul in statie, tipic Romanesc. Sa circulat cu pendula intre Eroilor-Lujerului si spre final intre Gorjului si Preciziei.


Imediat la fata locului au sosit cateva echipe de interventie care au incercat sa verifice pagubele trenului. In jurul orei 21.00 trenul a pleca pe linia 1 spre Industriilor fara sa fie tractat. Alti muncitori verificau firele prinse pe tavan. Pana la inchiderea circulatiei in seara acesta acel fir a fost blocat pana la venirea unei echipe de cercetare de la Afer.



In final tot nu am inteles de ce muncitorii (Dorelii) cautau pantograful in rama 110B. Cautati-l si daca il gasiti va dau un suc la toti.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
05 Septembrie 2009, 01:03:04
Răspuns #78

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
In situatia descrisa mai sus se verifica toate.
memorat
05 Septembrie 2009, 10:06:38
Răspuns #79

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In situatia descrisa mai sus se verifica toate.

Daca afla mai multe informatii despre acest incident ni le poti destainuii?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat