28 Martie 2024, 22:30:52

Autor Subiect: Accidente, incidente si defectiuni la Metrorex  (Citit de 69587 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

17 Noiembrie 2010, 20:58:00
Răspuns #160

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Astazi pe data de 17.11.2010. ora 20:50 am auzit pe postul Realitatea TV ca un metrou a deraiat intre statiile Piata Unirii si Timpuri Noi.

Un vagon de metrou a deraiat între staţiie Piaţa Unirii şi Timpuri Noi
17 nov 2010, 20:44 | Actualizat (acum 0 min), REALITATEA.NET

 
Un vagon de metrou a deraiat între staţiile Piaţa Unirii şi Timpuri Noi. Mai multe echipe de intervenţie ale ISU au fost trimise la faţa locului. Pasagerii unei garnituri de metrou sunt evacuaţi la staţia Timpuri Noi.
Din primele informnaţii, se pare că nu există victime.
Vom reveni cu amănunte
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 Noiembrie 2010, 21:07:23
Răspuns #161

axel

  • Vizitator
Astazi pe data de 17.11.2010. ora 20:50 am auzit pe postul Realitatea TV ca un metrou a deraiat intre statiile Piata Unirii si Timpuri Noi.

Un vagon de metrou a deraiat între staţiie Piaţa Unirii şi Timpuri Noi
17 nov 2010, 20:44 | Actualizat (acum 0 min), REALITATEA.NET

 
Un vagon de metrou a deraiat între staţiile Piaţa Unirii şi Timpuri Noi. Mai multe echipe de intervenţie ale ISU au fost trimise la faţa locului. Pasagerii unei garnituri de metrou sunt evacuaţi la staţia Timpuri Noi.
Din primele informnaţii, se pare că nu există victime.
Vom reveni cu amănunte
Acel tren deraiat este o rama IVA de pe M3 care i-a deraiat ultimul vagon.
memorat
17 Noiembrie 2010, 21:07:43
Răspuns #162

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Se spune ca a deraiat ultimul "compartiment" ,"usor". Este o rama IVA.
Pasagerii sunt evacuati si pe la statia Piata Unirii 1, iar evacuarea se realizeaza in siguranta.
Mai multe amanunte in curand.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
17 Noiembrie 2010, 21:23:05
Răspuns #163

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Cred ca evacuarea s-a facut deja. Sotia a trebuit sa ia metroul de la Eroilor pana la Grozavesti si de acolo se formeaza garnituri spre Dristor 2. Banuiesc ca daca merge la Dristor 1, nu circula inca metrourile. Asa ca mai bine ia tramvaiul pana acasa. :'(
memorat
17 Noiembrie 2010, 21:37:14
Răspuns #164

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
S-a reparat "defectiunea", ca sotia spune ca circula garnituri spre Republica/Anghel Saligni?
memorat
17 Noiembrie 2010, 21:46:06
Răspuns #165

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Alta stire:



NEWS ALERT >> Incident la metrou: Un tren a deraiat între staţiile Piaţa Unirii şi Timpuri Noi

Incident la metrou între staţiile Timpuri Noi şi Piaţa Unirii. Echipe de intervenţie ale ISU au fost trimise la faţa locului. Pasagerii unei garnituri de metrou au fost evacuaţi.

Trenul circula de la staţia Piaţa Unirii 1 la Timpuri Noi, pe Magistrala 3, Preciziei- Anghel Saligny. Ultimului vagon al metroului a deraiat, din motive necunoscute încă. Autorităţile au blocat circulaţia în subteran.

Momentan nu s-au semnalat victime, însă la faţa locului se află multe echipaje pregătite să acorde ajutor. Pasagerii au spus că au auzit o zdruncinătură foarte puternică, metroul s-a oprit, iar ei au fost evacuaţi.

Potrivit ultimelor informaţii, evacuarea celor 240 de pasageri s-a făcut treptat, la staţia Piaţa Unirii 1.

O singură persoană a fost asistată medical, după ce a suferit un atac de panică.

Circulaţia subterană este în continuare blocată.

Ştire în curs de actualizare

www.antena3.ro



Sa nu aud scenarii schizoide, cum ca deraierea nu ar fi fost tocmai intamplatoare, tot incidentul fiind premeditat si avand un scop ascuns. Am auzit si asa ceva, insa asemenea prestatii ar trebui date la sectia de zambareti zdruncinati de la Spitalul Obregia, nu pe un forum cu oameni, cred eu, normali.
memorat
17 Noiembrie 2010, 21:57:07
Răspuns #166

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]

Sa nu aud scenarii schizoide, cum ca deraierea nu ar fi fost tocmai intamplatoare, tot incidentul fiind premeditat si avand un scop ascuns. Am auzit si asa ceva, insa asemenea prestatii ar trebui date la sectia de zambareti zdruncinati de la Spitalul Obregia, nu pe un forum cu oameni, cred eu, normali.

Chiar am fost astazi acolo, dar n-au vrut sa ma interneze.

Am ramas tablou cand am auzit interviu acordat de catre Directorul General GH. Udristei: "Trenul a avut revizie in urma cu 2 zile, Alstom facand mentenanta trenurilor." De ce se da vina pe Alstom?


LAST EDIT: Or fi bagat vreo linie naveta? 6M1:D :D :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 Noiembrie 2010, 22:01:56
Răspuns #167

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
La intrare sau iesire stiu ca sint si niste macaze pe acolo; tare m-e frica cauzele cred ca sint altele sint altele pina nu e nimic oficial cred ca nu ar trebui facute speculatii.
memorat
17 Noiembrie 2010, 22:02:28
Răspuns #168

axel

  • Vizitator
Chiar am fost astazi acolo, dar n-au vrut sa ma interneze.

Am ramas tablou cand am auzit interviu acordat de catre Directorul General GH. Udristei: "Trenul a avut revizie in urma cu 2 zile, Alstom facand mentenanta trenurilor." De ce se da vina pe Alstom?


LAST EDIT: Or fi bagat vreo linie naveta? 6M1:D :D :D
Linia naveta intre Piata Unirii si Timpuri Noi exista de mult,accea este linia 312. ;) :D
memorat
17 Noiembrie 2010, 22:04:41
Răspuns #169

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia naveta intre Piata Unirii si Timpuri Noi exista de mult,accea este linia 312. ;) :D
Oho, la ce flux de circulatie are... cred ca pune Metrorexul metroul deraiat pe linie si autobuzul tot n-a venit. Si intre Timpuri Noi - Piata Unirii?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 Noiembrie 2010, 22:08:19
Răspuns #170

axel

  • Vizitator
Oho, la ce flux de circulatie are... cred ca pune Metrorexul metroul deraiat pe linie si autobuzul tot n-a venit. Si intre Timpuri Noi - Piata Unirii?
E complicat pe acest sens de la Timpuri Noi calatorii trebuie sa ia liniile 19,323 o statie pana la Tineretului si de acolo M2 sau liniile 76,116,312,313,381(statia Bd.Marasesti).
memorat
17 Noiembrie 2010, 22:38:13
Răspuns #171

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Or fi bagat vreo linie naveta? 6M1?  :D :D :D

PI ... ZDA-i seama ca au bagat! :D

LAST EDIT: Daca rahatul ala de revizie a fost facut de mantuiala, atunci ar putea o veriga din lantul slabiciunilor. Bine, si expertiza tehnica ulterioara trebuie sa fie foarte bine realizata ca sa depistezi anomaliile.
memorat
17 Noiembrie 2010, 22:50:31
Răspuns #172

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Am urmarit si eu pe Antena3 cu sufletul la gura, m-am rugat din rasputeri "Da Doamne sa fie un Bm, nu o Iva"
Sincer cred ca este ceva premeditat (parerea mea) acum citand din mesajul lui "Adrian Benz"....
"Sa nu aud scenarii schizoide, cum ca deraierea nu ar fi fost tocmai intamplatoare, tot incidentul fiind premeditat si avand un scop ascuns. Am auzit si asa ceva, insa asemenea prestatii ar trebui date la sectia de zambareti zdruncinati de la Spitalul Obregia, nu pe un forum cu oameni, cred eu, normali."
Adica acum 2 zile a avut revizia, si acum deraiaza... Cum vine asta?
Astia de la Metrorex, respectiv Alstom, fac tot posibilul sa puna trenurile Iva intr-o "lumina proasta"
Adica, uita usile de la cabina deschise, usile de la cabinele intermediare (cele nefolosite) deschise, usile dintre vagoane deschise, le lasa cu 3 - 4 neoane functionale, le repara de ochii lumii (daca le-o repara), nu se ingrijesc de ele, etc.
Defapt ce ma mira, orcum slava Domnului ca nu au fost victime, ma refer raniti, sau mai rau decedati.
Si culmea, daca stam s-o gandim logic, trenul ala a trecut pe acolo de cel putin 14 ori pe ziua de azi, de ce a deraiat tocmai la ora asta?
Dubios...
Sau alceva, de ce se pune totul pe seama trenului!!!
Poate a deraiat din cauza sinelor!!!
Poate a deraiat din alte motive cum ar fi: Plecarea smucita de pe loc, Depasirea vitezei pe sectiunea respectiva, Starea sinelor, etc.
Dupa cum am spus... DUBIOS.

LAST EDIT:
http://www.antena3.ro/romania/incident-la-metrou-un-tren-a-deraiat-intre-statiile-piata-unirii-si-timpuri-noi-113414.html

Un link de la Antena3, unde s-a pastrat si o filmare.
memorat
17 Noiembrie 2010, 23:30:58
Răspuns #173

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Am urmarit si eu pe Antena3 cu sufletul la gura, m-am rugat din rasputeri "Da Doamne sa fie un Bm, nu o Iva"
Sincer cred ca este ceva premeditat (parerea mea) acum citand din mesajul lui "Adrian Benz"....
"Sa nu aud scenarii schizoide, cum ca deraierea nu ar fi fost tocmai intamplatoare, tot incidentul fiind premeditat si avand un scop ascuns. Am auzit si asa ceva, insa asemenea prestatii ar trebui date la sectia de zambareti zdruncinati de la Spitalul Obregia, nu pe un forum cu oameni, cred eu, normali."
Adica acum 2 zile a avut revizia, si acum deraiaza... Cum vine asta?
Astia de la Metrorex, respectiv Alstom, fac tot posibilul sa puna trenurile Iva intr-o "lumina proasta"
Adica, uita usile de la cabina deschise, usile de la cabinele intermediare (cele nefolosite) deschise, usile dintre vagoane deschise, le lasa cu 3 - 4 neoane functionale, le repara de ochii lumii (daca le-o repara), nu se ingrijesc de ele, etc.
Defapt ce ma mira, orcum slava Domnului ca nu au fost victime, ma refer raniti, sau mai rau decedati.
Si culmea, daca stam s-o gandim logic, trenul ala a trecut pe acolo de cel putin 14 ori pe ziua de azi, de ce a deraiat tocmai la ora asta?
Dubios...
Sau altceva, de ce se pune totul pe seama trenului!!!
Poate a deraiat din cauza sinelor!!!
Poate a deraiat din alte motive cum ar fi: Plecarea smucita de pe loc, Depasirea vitezei pe sectiunea respectiva, Starea sinelor, etc.
Dupa cum am spus... DUBIOS.

LAST EDIT:
http://www.antena3.ro/romania/incident-la-metrou-un-tren-a-deraiat-intre-statiile-piata-unirii-si-timpuri-noi-113414.html

Un link de la Antena3, unde s-a pastrat si o filmare.

Asta e un scenariu schizoid. Aici nu vorbim despre o organizatie terorista care planuieste un atac pana in cele mai intime detalii, nu vorbim despre angrenajele politienesti cu lumea interlopa, nu vorbim despre manariile politice ale unora sau altora. Vorbim pur si simplu despre un incident care se putea termina tragic (dar, din fericire, nu a fost asa), si prin comparatie cu alte lucruri care guverneaza viata asta, paleste prin imunda importanta (cine nu intelege ce inseamna "imunda", sa faca bine sa caute in DEX). Voi, fanii IVE-lor (ma rog, nu stiu ce vedeti voi la aceste antice masinarii), ganditi emotional situatia si vi se pare ca totul este facut pentru a discredita aceste garnituri. Lasati-i pe altii sa se ocupe de elucidarea cazului si doar daca sunt depistate scartaieli sau amanunte halucinante care nu se potrivesc situatiei, atunci putem pune in discutie o tentativa de a deturna cursul real al evenimentelor.

Daca avem impresia primordiala ca orice se intampla rau in lumea este rodul unei premeditari malefice, chiar vom ajunge sa deraiem rau de tot.
memorat
17 Noiembrie 2010, 23:40:49
Răspuns #174

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Corect, metrorex nu este o organizatie terorista, care pune iva intr-o lumina proasta... ca ai proasta de atat nu se poate.
Si pana la urma urme, cand or termina de facut ancheta detaliata, atunci putem sti cu siguranta care au fost cauzele accidentului.
Dar parerea mea este alta, daca estetic nu este la fel de sclipitoare ca un bm, nu trebuie imediat aratata cu degetul.
Mie mi se pare dubioasa partea cum ca a avut "ceva reparati acum 2 zile" din vorbele nustiu cui... de pe acolo, si faza cum ca in decursul zilei de astazi, a mai trecut pe acolo de cel putin 10 - 14 ori. Deci de ce acum si nu mai devreme?
Ca daca era din cauza trenului (la propriu, sa fi avut roata acceia ceva) deraia de la prima cursa.
Ehh.., acum sa stam cumintei si sa auzim verdictul. Care a fost cauza oficiala a accidentului.

Eu personal, refuz pana terminarea anchetei s-a cred ca iva a avut ceva.
memorat
17 Noiembrie 2010, 23:48:14
Răspuns #175

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Corect, metrorex nu este o organizatie terorista, care pune iva intr-o lumina proasta... ca ai proasta de atat nu se poate.
Si pana la urma urme, cand or termina de facut ancheta detaliata, atunci putem sti cu siguranta care au fost cauzele accidentului.
Dar parerea mea este alta, daca estetic nu este la fel de sclipitoare ca un bm, nu trebuie imediat aratata cu degetul.
Mie mi se pare dubioasa partea cum ca a avut "ceva reparati acum 2 zile" din vorbele nustiu cui... de pe acolo, si faza cum ca in decursul zilei de astazi, a mai trecut pe acolo de cel putin 10 - 14 ori. Deci de ce acum si nu mai devreme?
Ca daca era din cauza trenului (la propriu, sa fi avut roata acceia ceva) deraia de la prima cursa.
Ehh.., acum sa stam cumintei si sa auzim verdictul. Care a fost cauza oficiala a accidentului.

Eu personal, refuz pana terminarea anchetei s-a cred ca iva a avut ceva.

Ai auzit de hazard? Daca da, hazardul nu are nici o legatura cu gandirea rationala si programata a oamenilor. Adica, nu se intampla cand ni s-ar parea noua ca ar trebui sa se intample un anumit eveniment. E completely random.

Daca o piesa de pe IVA ar fi raspunzatoare de acest eveniment, atunci putea sa cedeze oricand, mai devreme sau mai tarziu. La prima cursa, la a doua, poate la a treia si asa mai departe, pana in momentul cand s-a intamplat. Si de regula, in cazul unei asemenea defectiuni, nu se poate incrimina strict un singur factor, ci un cumul decisiv al mai multora.
memorat
18 Noiembrie 2010, 09:12:42
Răspuns #176

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
 Nu va mai harzadati in tot felul de speculatii. O ipoteza este ca profilul rotii pentru cele 2 tipuri de metrou din Bucuresti este diferit. Implicit exercita forte diferite asupra sinei. Profilul sinei si profilul rotii in principiu trebuie sa corespunda, daca nu corespunde apar neplaceri.
memorat
18 Noiembrie 2010, 11:01:29
Răspuns #177

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Ipoteza nu se sutine , ambele roti au acelasi profil (altfel se intimplau mai demult probleme) acum nu se stie locul exact pe traseul dintre unirii si timpuri noi sint 2 curbe poate s-a intimplat la una din ele (dupa cum zicea cineva ca a mers 10 minute pe jos) s-a mai intimplat sa deraieze din cauza contrasinei
memorat
18 Noiembrie 2010, 14:53:15
Răspuns #178

MTROE

  • Mesaje postate: 108
  • Gen: Bărbat
Totusi haideti sa fim seriosi. IVA cum spunea si "Doctorusat" chiar nu sunt ingrijite. Asta o spun si eu observand in repetate randuri multe nereguli in materie de metrou. Cei care inca au impresia ca bm este ceva bun inseamna ca nu au habar ce inseamna metrou, s-au mai degraba interesele de la metrou.
MTRO
memorat
18 Noiembrie 2010, 15:03:51
Răspuns #179

ByOnu

  • Vizitator
Am incarcat un documentar HD de la ProTV, include scene filmate in Depoul si Uzina Metrorex Industriilor din Militari! :-\ Tot nu se stie exact despre ce TEM era vorba, dar din faptul ca-s "vechi" nimeni nu le mai scoate, incidentele astea afecteaza grav imaginea IVElor in fatza calatorilor si mai ales a tampitilor. Avem un indiciu, ca a fost produsa in '89 (una dintre ele).

memorat