28 Martie 2024, 14:21:05

Autor Subiect: Accidente, incidente si defectiuni la Metrorex  (Citit de 69422 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

10 Octombrie 2010, 12:06:14
Răspuns #140

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un incident strict autentic  :D :D azi in statia Dristor II. Relatarea este conform cu originalul ( din pacate )  :'(
Asta seara pe la ora 19,00 o blonda originala coborata de la suprafata in statia Dristor II tinea morţiş sa ia metroul pana la Titan de la statia Dristor II ! Degeaba o indrumau oamenii / personalul de paza spre Dristor I, ea nu si nu, pe metroul de la Dristor II scrie "REPUBLICA" asa ca o duce DIRECT la Titan.
Din pacate eu am luat metroul spre Iancului asa incat nu stiu cum s-a terminat "aventura". Oricum in metroul "meu" nu a urcat.
Lasati, ca nu este singura. Metrorexul ar trebui sa introduca tabele de informare pt. persoanele de sex feminin cu culoare galbena a parului!!!  :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Octombrie 2010, 16:21:25
Răspuns #141

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Totusi, asa cum recnostea altcineva , la Dristor II este o situatie inedita, scrie pe metrouri ca ajung la Statia  Republica !! Corect, nu? Cuiva care nu stie i se spune sa coboare in statia Dristor si sa ia trenul de Republica, daca din greseala ajunge in statia Dristor II evident ca se suie in trenul de Republica fara cea mai mica indoiala. Pentru un nou venit este mai greu sa distinga statiile Dristor 1 si 2.
Ar trebui sa scrie la Dristor II ceva in genul Republica via Gara de Nord sau via Obor.
memorat
12 Octombrie 2010, 20:56:03
Răspuns #142

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
12 Octombrie 2010, 23:37:08
Răspuns #143

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Bun, am vazut un tren iva gol, fum... este clar defectiune tehnica.
Ce tren era?, raniti ceva? inecati cu fum?, foc deschis? daune ceva?
Era acelas tren care a circulat pe M1, sau circula pe M3?
memorat
13 Octombrie 2010, 14:25:18
Răspuns #144

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!



Mda... filmul nici macar recent nu e. El este upload-at pe Youtube in data de 25 Februarie 2009.
692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
13 Octombrie 2010, 21:39:53
Răspuns #145

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Octombrie 2010, 23:35:23
Răspuns #146

ByOnu

  • Vizitator
Astazi trenul BM 009 a trecut "Fara calatori" pe la Universitate. Am remarcat faptul ca avea si niste afise pe geamurile usilor din capul 2 ... a trecut in viteza deci n-am putut sa vad despre ce era vorba. L-am vazut mai tarziu pe sina secundara din Dep IMGB. Oricum am aflat imediat ca acesta se defectase intre Sudului si Brancoveanu, calatorii fiind obligati sa coboare. De mentionat ca NICI azi nu a functionat ATC-ul.   ::)
memorat
27 Octombrie 2010, 21:53:00
Răspuns #147

Matei Voineag

  • Vizitator
Astazi trenul BM 009 a trecut "Fara calatori" pe la Universitate. Am remarcat faptul ca avea si niste afise pe geamurile usilor din capul 2 ... a trecut in viteza deci n-am putut sa vad despre ce era vorba. L-am vazut mai tarziu pe sina secundara din Dep IMGB. Oricum am aflat imediat ca acesta se defectase intre Sudului si Brancoveanu, calatorii fiind obligati sa coboare. De mentionat ca NICI azi nu a functionat ATC-ul.   ::)

Off-topic -> Toate ramele de pe M2 au afise pe priele usi (din ambele capete) si pe peretele dintre cabina mecanicului si salonul pasagerilor. Pe afise scrie "Accesul cu bicicleta este permis doar in zilele de weekend si sarbatori legale". ;) Remele de pe M1 si M3 nu au aceste afise, cele de pe M4 nu stiu daca au.

Ieri vroiam sa ajung de la Politehnica la Anghel Saligny si in statia Politehnica a sosit rama Varsovia, in statia Eroilor, unul din mecanici a anuntat "din cauza unei defectiuni, trenul stationeaza 4 minute", dupa doua minute, mecanicul anunta "ne cerem scuze, din cauza unei defectiuni, trenul se retrage din circulatie, va rugam sa coborati". Varsovia a plecat din statie cu afisajul "ANGHEL SALIGNY", dupa vreo doua minute de la plecarea ramei Varsovia, o voce din statie anunta "trenul in directia Preciziei soseste peste doua minute", dupa doua minute soseste trenul catre Preciziei, care era... Varsovia ! ??? A intors la Eroilor. Tot vocea din statie anunta "trenul catre Dristor 2 va sosi peste 5 minute" (avea intarziere).
Dupa un minut, intra in statie rama Talin (sens Anghel Saligny), ma urc si unul din mecanici anunta "trenul stationeaza 4 minute", dupa 4 minute pleaca, in sfarsit (va dati seama ca intre Talin si rama din fata s-a format un interval de peste 15 minute, pentru ca Varsovia a intors la Eroilor si Talin a stationat mult in aceasta statie).
Stateam linistit pe scaun, in Talin si vad un REM IVA cu luminile abia aprinse, urmat de... 3 sau 4 REM (care aveau luminile aprinse), era un TEM format din 4 sau 5 REM, care mergea spre Preciziei / Dristor 2, bineinteles ca acest TEM imens era gol !!! ???
Are cineva idee ce s-a intamplat ieri (inainte de statia Eroilor) ?
memorat
28 Octombrie 2010, 00:54:05
Răspuns #148

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Spre Dristor 2 sigur nu mergea.
Bag mana in foc, si nu am sa ma ard, ca mergea spre Preciziei. O idee mai incolo la depoul militari.
Normal (si ca sa incapa in statie) un TEM (tren) iva, trebuie sa aiva 3 REM ( 1 rem inseamna "dau exemplu 141A - 141B")
Deci ceea ce spui tu "si vad un REM IVA cu luminile abia aprinse, urmat de... 3 sau 4 REM (care aveau luminile aprinse), era un TEM format din 4 sau 5 REM"
Ar insemna ca acel TEM iva avea vre-o 8 sau 10 vagoane.
Asta nu poate sa insemne decat un singur lucru.... CONSERVARE... pardon, CASARE.
Parerea mea.
Nu am nici o informatie, despre acest lucru, dar este foarte dubios, tinand caont ca metrorex nu prea are destule trenuri ca sa faca fata aglomeratiei de calatori.
Uitate la pozele facute de mine la ivele care au fost in "vizita" la berceni, poate ti se pare vre-una cunoscuta, ma refer daca, poate, cumva, era in acel tren lung de 8 - 10 vagoane, care l-ai vazut tu.
memorat
28 Octombrie 2010, 12:51:40
Răspuns #149

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]
Stateam linistit pe scaun, in Talin si vad un REM IVA cu luminile abia aprinse, urmat de... 3 sau 4 REM (care aveau luminile aprinse), era un TEM format din 4 sau 5 REM, care mergea spre Preciziei / Dristor 2, bineinteles ca acest TEM imens era gol !!! ???
Are cineva idee ce s-a intamplat ieri (inainte de statia Eroilor) ?

Poate se defectase o rama/TEM Iva Astra si a fost impinsa tot de un TEM Iva Astra  :D :D!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Noiembrie 2010, 22:09:35
Răspuns #150

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Bombardier RULLEX


       In jurul orei 14:40 in timp ce calatoream cu rama Bombardier Movia 346 1119 - 2119 Lisabona cu cativa metri inaintea macazelor de intrare in statia Piata Unirii 1 (directie Republica) trenul a murit "subit". Acest gen de incident nu este singular, intalnit deseori numai la BIJUTERII achizitionatei de Metrorex din bani publici. In timpul acestui incident a picat ventilatia si iluminatul din vag 1 in care ma aflam (numai partea stanga, exceptie facand doar un singur neon). Peste cateva minute de "panica" in care nimenu nu ne anunta nimic am incercat sa ascult prin usa mecanicului convorbirea dintre conductorul metroului si dispeceratul central, am inteles doar un singur lucru: eroare la ATC (ATP + ATO):
"Dispeceratul catre trenul 7: Ce probleme aveti?A fost izolat ATO-ul metroul fiind condus manaual pana in statie.
Mecanic: Ma franat ATO-ul, trenul nu mai raspunde la comenzi... n-am curent".
       In acele momente de asa zis "panica" ma gandeam, ce ar fi insemnat un anunt vocal: "stimati calatori, din pricina majorarii preturilor la tarifele de calatorie si a crizei actuale incluzand si tariful de 75 LEI pt. efectuarea de fotografii in incinta METROREX, va rugam sa coborati din metroul si sa ne impingeti in statie - am ramas pe zona neutra.  :D :D :D "

       Ce am regretat ca nu am avut patrata la mine...  8) 8)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 Noiembrie 2010, 15:11:02
Răspuns #151

ByOnu

  • Vizitator
Am patit si eu asta acum ceva timp la Unirii1. A stat in tunel vreo 4 minute pentru a-i permite trenului din fatza sa plece. Atmosfera este bestiala, mult mai calma si potivita unui tren liber. Personal ma deranjeaza lumina puternica din BM, ii face pe oameni sa se holbeze unii la altii... inca un punct pentru IVA! :D
memorat
15 Noiembrie 2010, 17:49:30
Răspuns #152

SprinterXP

  • Vizitator
Da cam des eroare ATC-ul in ultima vreme la Metrorex. >:( Si eu am patit asta saptamna trecuta tot la intrare in statia Piata Unirii 1 (sens Republica), dar si la intrare in statia Izvor (tot spre Republica). ::)
memorat
15 Noiembrie 2010, 22:38:00
Răspuns #153

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Atc-ul mai da eroare si intre Aurel Vlaicu Spre Aviatorilor, nustiu de ce dar atinge o viteza mare, si de o data se opreste.
Si stiu sa fac deosebirea dintre o eroare Atc si gresala mecanicului, de a uita sa apese "pedala omului mort" pe care trebuie sa o apese odata la 20 - 30 secunde, ca sa nu se opreasca trenul.
Si mai este o faza, daca apasa pedala cand se afla pe macaz, se opreste terenul.
memorat
16 Noiembrie 2010, 04:45:31
Răspuns #154

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ieri, a sosit in statia Basarab 1 acelasi tren cu "probleme" 1119 - 2119 Lisabona. La intrarea in statia Eroilor, la o viteza de maxim 30 km/h trenul a fost franat de urgenta. Imediat am fugit spre cabina mecanicului pentru a asculta statia. Am auzit doar o singura voce din care nu pot scrie pe site cuvintele mentionate: ****** ** ********, etc!
Ulterior, dupa izonarea ATO-ului, trenul a fos condus manual pana in statie. NU credeti ca 1119 - 2119 Lisabona are unele defectiuni electronice la computerul ATO/ATP sau tot sistemul este de "cacao cu lapte""?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
16 Noiembrie 2010, 10:58:48
Răspuns #155

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
50% din sistem este cacao cu lapte. Adica nu este un caz singular 1119 - 2119 Lisabona, se mai intampla si la altele (cate o data).
Dar sa tinem cont ca pana acum acest sistem a functionat destul de bine.
memorat
16 Noiembrie 2010, 16:47:05
Răspuns #156

MTROE

  • Mesaje postate: 108
  • Gen: Bărbat
Erori de genul asta la metrourile bm sunt foarte dese. Unele stau blocate minute in sir. IVA nu patea dastea. Inca o dovada ca bm-urile sunt extrem de proaste, mult mai proaste decat IVA.
MTRO
memorat
16 Noiembrie 2010, 18:27:49
Răspuns #157

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Inainte mai erau semafoare pe tunel acum nu decit la iesire, sistemul in sine este foarte bun dar pot aparea interferente cred ca asta ar fi cauza, fiind un sistem informatic prin transmisie radio.
memorat
16 Noiembrie 2010, 23:31:43
Răspuns #158

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
In cursul zilei de azi, undeva dupa amiaza, pe la 17:30 - 18:00, a picat sistemul de Ato + Atp, si toate trenurile s-au oprit (cel putin cele de pe M2, pe M1+M3 nu stiu) dupa o discutie de 5 minute cu dispeceratul, trenurile au plecat conduse "manual" din mansa.
La fel s-a intamplat si Vineri, dar nu stiu la ce ora, pe M2 (nu stiu daca si pe M1+M3) toate trenurile au stationat in statie sau in tunel minute bune.
Un lucru al stiu sigur, din sursa sigura, un tren a stationat la statia Berceni circa 25 - 30 minute, fara sa plece din statie.
Tot odata, nici un alt tren nu a sosit in statie.
Din cauza "caderi" sistemului Ato+Atp, astazi metrourile de pe M2 au avut o intarziere de 15 - 20 minute (ma refer la retragere).
memorat
17 Noiembrie 2010, 20:52:52
Răspuns #159

axel

  • Vizitator
Astazi pe data de 17.11.2010. ora 20:50 am auzit pe postul Realitatea TV ca un metrou a deraiat intre statiile Piata Unirii si Timpuri Noi.
memorat