29 Martie 2024, 01:25:59

Autor Subiect: Accidente, incidente si defectiuni la Metrorex  (Citit de 69648 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

14 Iunie 2010, 20:44:05
Răspuns #120

ByOnu

  • Vizitator
Astazi (14.06.2010) pe la 19:45 o fata a lesinat chiar in fatza mea la Universitate. Chiar dupa ce a iesit din BM a lesinat in statie, a avut noroc cu prietenii ei care au prins-o sa nu cada cu capul. S-a sunat urgent la 112, logic ...

Oricum, va intreb, oare sa fi fost cumva canicula (care nu afecteaza metroul de obicei) sau iubitelele "nostre" BM-uri "aerisite"? Inca o intamplare care ar trebui sa-i puna pe ganduri pe cei din conducerea Metrorex ... mai ales ca lucrul cu aerisirea in BM nu mai e de mult o noutate.

O seara buna va doresc ... mai bine zis, o seara racoroasa! :D
memorat
14 Iunie 2010, 21:07:36
Răspuns #121

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Astazi (14.06.2010) pe la 19:45 o fata a lesinat chiar in fatza mea la Universitate. Chiar dupa ce a iesit din BM a lesinat in statie, a avut noroc cu prietenii ei care au prins-o sa nu cada cu capul. S-a sunat urgent la 112, logic ...

Oricum, va intreb, oare sa fi fost cumva canicula (care nu afecteaza metroul de obicei) sau iubitelele "nostre" BM-uri "aerisite"? Inca o intamplare care ar trebui sa-i puna pe ganduri pe cei din conducerea Metrorex ... mai ales ca lucrul cu aerisirea in BM nu mai e de mult o noutate.

O seara buna va doresc ... mai bine zis, o seara racoroasa! :D

Fiziologic vorbind, o cauza care actioneaza asupra organismului uman nu are obligatoriu un efect imediat. Principiul e mai degraba cumulativ, astfel ca factorii 'trigger' pot determina aparitia tardiva a efectului, in acest caz lipotimia(lesinul). Probabil caldura insuportabila, potentata de alti factori de stress, impreuna cu, probabil, o alimentatie haotica pe parcursul zilei, care duce la saracirea resurselor organismului(gen glicemie, calcemie scazute) - toate acestea pot declansa colapsul organismului. Fie el reversibil(banala lipotimie), fie ireversibil(coma de grad superior + exitus).

Asa ca, s-ar putea sa nu fie Metrorex-ul de vina.
memorat
14 Iunie 2010, 22:50:03
Răspuns #122

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Fiziologic vorbind, o cauza care actioneaza asupra organismului uman nu are obligatoriu un efect imediat. Principiul e mai degraba cumulativ, astfel ca factorii 'trigger' pot determina aparitia tardiva a efectului, in acest caz lipotimia(lesinul). Probabil caldura insuportabila, potentata de alti factori de stress, impreuna cu, probabil, o alimentatie haotica pe parcursul zilei, care duce la saracirea resurselor organismului(gen glicemie, calcemie scazute) - toate acestea pot declansa colapsul organismului. Fie el reversibil(banala lipotimie), fie ireversibil(coma de grad superior + exitus).

Asa ca, s-ar putea sa nu fie Metrorex-ul de vina.

Corect, domnule DOCTOR!Totul e bine cand se termina cu bine.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 Iunie 2010, 03:10:46
Răspuns #123

zofei.2006

  • Vizitator
Da ce sa intelegi user ByOnu, inainte sa faci niste afirmatii fara sustinere ar trebui sa stai frumos si sa analizezi situatia.
memorat
17 Iunie 2010, 09:06:02
Răspuns #124

ByOnu

  • Vizitator
Da ce sa intelegi user ByOnu, inainte sa faci niste afirmatii fara sustinere ar trebui sa stai frumos si sa analizezi situatia.

Am anazlizat-o, tocmai de aceea am facut afirmatiile respective si am adus idei pentru a o sustine.

Chiar cred ca ar trebuii sa te opresti din a-mi da lectii ca incepe sa devina deja iritant, multumesc anticipat.  ;)
memorat
23 Iunie 2010, 16:43:48
Răspuns #125

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
Circulatia metroului oprita, dupa ce o femeie s-a aruncat in fata trenului


Circulatia metroului este oprita pe un fir in statia Unirii 2, dupa ce o femeie s-a aruncat in fata trenului, a declarat, astazi, pentru Agerpres, Gheorghe Udriste, director general Metrorex.

Femeia a decedat pe loc, iar la fata locului s-au deplasat echipe ale Politiei si SMURD.

"In jurul orei 15, o femeie s-a aruncat in fata metroului, in statia Unirii 2, pe sensul catre IMGB. Circulatia este oprita pe firul respectiv, dar se circula intre Tineretului si Romana, cu restrictie", a precizat Gheorghe Udriste.

Pe 27 aprilie 2010, un tanar de 24 de ani s-a aruncat in fata metroului la Romana, iar circulatia a fost perturbata.

C.C., http://stiri.rol.ro/.



LA REALITATEA TV:

O femeie a căzut miercuri în faţa metroului, la staţia Unirii.

"În jurul orei 15:10, o femeie a căzut în calea de rulare şi a fost lovită de garnitura de metrou. Medicii de la Institutul de Medicină Legală au ajuns la faţa locului",a spus directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte.

Medicii au reuşit să scoată femeia de sub garnitua de metrou abia 30 de minute mai târziu, sub privirile a câteva sute de persoane care au renunţat la călătoria cu metroul şi au rămas să privească cazul.

"A avut mare noroc pentru că a căzut exact între şine. Femeia este în viaţă , nu are nicio plagă ci numai câteva vânătăi", a spus purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Servicii de Urgenţă, Anca Onofrei.

Circulaţia metroului  a fost oprită în zona Unirii 2. Călătorii şi-au putut continua însă traseul în ambele direcţii, de pe cealaltă line.

La inceputul lunii decembrie 2009, circulatia metroului a fost intrerupta, dupa ce o femeie s-a aruncat pe sine. Din fericire, a suferit doar rani usoare. Pe 10 ianuarie 2009, un barbat s-a sinucis tot in statia Romana, aruncandu-se in fata metroului.


memorat
23 Iunie 2010, 19:06:34
Răspuns #126

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Circulatia metroului oprita, dupa ce o femeie s-a aruncat in fata trenului


Circulatia metroului este oprita pe un fir in statia Unirii 2, dupa ce o femeie s-a aruncat in fata trenului, a declarat, astazi, pentru Agerpres, Gheorghe Udriste, director general Metrorex.

Femeia a decedat pe loc, iar la fata locului s-au deplasat echipe ale Politiei si SMURD.

"In jurul orei 15, o femeie s-a aruncat in fata metroului, in statia Unirii 2, pe sensul catre IMGB. Circulatia este oprita pe firul respectiv, dar se circula intre Tineretului si Romana, cu restrictie", a precizat Gheorghe Udriste.

Pe 27 aprilie 2010, un tanar de 24 de ani s-a aruncat in fata metroului la Romana, iar circulatia a fost perturbata.

LA REALITATEA TV:

O femeie a căzut miercuri în faţa metroului, la staţia Unirii.

"În jurul orei 15:10, o femeie a căzut în calea de rulare şi a fost lovită de garnitura de metrou. Medicii de la Institutul de Medicină Legală au ajuns la faţa locului",a spus directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte.

Medicii au reuşit să scoată femeia de sub garnitua de metrou abia 30 de minute mai târziu, sub privirile a câteva sute de persoane care au renunţat la călătoria cu metroul şi au rămas să privească cazul.

"A avut mare noroc pentru că a căzut exact între şine. Femeia este în viaţă , nu are nicio plagă ci numai câteva vânătăi", a spus purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Servicii de Urgenţă, Anca Onofrei.

CirculaÅ£ia metroului  a fost oprită în zona Unirii 2. Călătorii ÅŸi-au putut continua însă traseul în ambele direcÅ£ii, de pe cealaltă line.

La inceputul lunii decembrie 2009, circulatia metroului a fost intrerupta, dupa ce o femeie s-a aruncat pe sine. Din fericire, a suferit doar rani usoare. Pe 10 ianuarie 2009, un barbat s-a sinucis tot in statia Romana, aruncandu-se in fata metroului.


C.C., http://stiri.rol.ro/.

Pai, pana la urma, traieste sau e moarta? :D

7 magari de 7 feluri - au si jurnalistii astia un stil de a se informa, zic ei, cum trebuie...
memorat
23 Iunie 2010, 20:06:14
Răspuns #127

ByOnu

  • Vizitator
Am luat parte la asta, am ajuns in statia Universitate la 15:10 si ambele trenuri erau oprite si era aglomeratie. La 15:20 trenurile au schimbat sensul de mers, adica conductorii au intrat in celelalte capete. Eu am mers cu trenul catre Pipera, inainte de Romana a intrat pe linia lui pe un macaz. Pana la Romana a fost condus manual! Cand a plecat de la Universitate a anuntat ca urmeaza "Dimitrie Leonida", dupa Romana corectandu-se si totul revenind la normal.

Am poze si filmulete dar sunt cu telefonul, si nu ma risc.
memorat
23 Iunie 2010, 20:56:20
Răspuns #128

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Am luat parte la asta, am ajuns in statia Universitate la 15:10 si ambele trenuri erau oprite si era aglomeratie. La 15:20 trenurile au schimbat sensul de mers, adica conductorii au intrat in celelalte capete. Eu am mers cu trenul catre Pipera, inainte de Romana a intrat pe linia lui pe un macaz. Pana la Romana a fost condus manual! Cand a plecat de la Universitate a anuntat ca urmeaza "Dimitrie Leonida", dupa Romana corectandu-se si totul revenind la normal.

Am poze si filmulete dar sunt cu telefonul, si nu ma risc.

Suntem plini de ingineri si multi sunt atotstiutori: Nu exista un soft de circulatie al trenurilor BM si pe linia "falsa"? Cristi, ai legatura :P.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Iunie 2010, 18:24:29
Răspuns #129

Corsar

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
  • Cenzorul Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul Ro-Trans
A scapat cu citeva zgirieturi si vinatai.  ;) Problema o are la cap, avind abonament la spitalul din Berceni. :D
memorat
24 Iunie 2010, 19:01:17
Răspuns #130

zofei.2006

  • Vizitator
                                                    A alunecat sub roÅ£ile metroului, dar a supravieÅ£uit miraculos - VIDEO



O femeie a tras o sperietură soră cu moartea, ieri după amiază, după ce a căzut pe linia de metrou de la Unirii 2.

Deşi iniţial angajaţii de la metrou au crezut că au de a face cu un alt sinucigaş, ulterior s-a constatat că femeia alunecase pe linie în timp ce alerga după tren.

„Pacienta are o contuzie la genunchi, şi nimic mai mult", a spus Bogdan Popescu, purtătorul de cuvânt al Spitalului Universitar.

Traficul în subteran a fost perturbat o jumătate de oră. Atât s-au chinuit salvatorii să o scoată de sub metrou.

La acesta adresa gasiti si un filmulet din timpu interventiei.
http://www.click.ro/actualitate/bucuresti/alunecat-rotile-metroului-supravietuit-miraculos_0_980302121.html
memorat
24 Iunie 2010, 21:06:08
Răspuns #131

ByOnu

  • Vizitator
Am pus un filmulet in legatura cu evenimentele de ieri, cand o femeie a alunecat pe sine la Unirii 2.

Mentionez din nou ca filmarea a avut loc in/intre statia Universitate (-> spre Romana). Trenul in care eram eu era 1007/2007, iar celalalt era 1006/2006. Trenurile au schimbat sensurile, astfel cel care initial mergea spre Romana plecand la Unirii 2, si invers. In filmulet puteti observa ca ATC-ul a incurcat statiile, spunand ca urmeaza Dimitrie Leonida.

Am si cateva poze cu aglomeratia de atunci, insa n-au 100% quality, asa ca nu o sa le pun.

memorat
26 Iunie 2010, 09:54:07
Răspuns #132

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Am pus un filmulet in legatura cu evenimentele de ieri, cand o femeie a alunecat pe sine la Unirii 2.

Mentionez din nou ca filmarea a avut loc in/intre statia Universitate (-> spre Romana). Trenul in care eram eu era 1007/2007, iar celalalt era 1006/2006. Trenurile au schimbat sensurile, astfel cel care initial mergea spre Romana plecand la Unirii 2, si invers. In filmulet puteti observa ca ATC-ul a incurcat statiile, spunand ca urmeaza Dimitrie Leonida.

Am si cateva poze cu aglomeratia de atunci, insa n-au 100% quality, asa ca nu o sa le pun.


O mica corectare: ATC nu a incurcat anuntul vocat. Prin schimbarea capului, si se pare ca a trecut la capatul care pleca dinspre Depoul Berceni spre Pipera, in sistemul vocal si vizual de anuntare al statiei era setat pe statia D. Leonida.
Metroul poate afisa pe afisiaje orice destinatie (adica orice statie din metrou), ce nu ati vazut metrouri cu afisiaj de Piata Unirii sau C. Brancoveanu? Practic se circula pana la statia respectiva. Mecanicul (ca pe M2 se conduce in simpla comanda) nu a mai avut timp sa seteze destinatia si anuntul vocal/vizual.
"Las-o mai ca merge asa."
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
27 Iunie 2010, 02:34:06
Răspuns #133

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Trebuie sa butonezi destul de mult pentru asta si ln lipsa de timp...
memorat
19 Septembrie 2010, 12:01:13
Răspuns #134

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Incendiu la Metrou! Doua persoane intoxicate cu fum, una internata

Doua persoane au fost intoxicate cu fum. Una a refuzat internarea, iar celalalta a fost dusa la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, a declarat, pentru Mediafax, Bogdan Oprita, coordonatorul SMURD Bucuresti.

Incendiul a fost stins

Incidentul de la statia de metrou Gorjului a fost provocat de o problema tehnica la motorul unui tren, a declarat, pentru Mediafax, Gheorghe Udriste, directorul general al Metrorex.

Gheorghe Udriste a spus ca circulatia metroului nu a fost intrerupta.

Calatorii au fost evacuati in statia Gorjului, iar garnitura afectata a plecat la depou fara persoane, a spus directorul Metrorex.

Oamenii ramasi pe peron au fost preluati de urmatorul tren.

La fata locului au fost trimise echipaje ISU si ambulante SMURD si ale Municipiului Bucuresti.

Preluare PRO TV,... incidentul s-a petrecut ieri, mai multe detali nu cunosc.
memorat
22 Septembrie 2010, 22:15:31
Răspuns #135

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Nimic despre http://www.evz.ro/detalii/stiri/incident-la-metrou-trenuri-evacuate-si-miros-de-fum-906683.html.

Incident la metrou. Cititorii evz.ro vorbesc despre un incendiu în tunel


O garnitură de tren cu direcţia Anghel Saligny a fost evacuată şi retrasă din circulaţie la staţia de metrou Izvor.

Potrivit unor cititori evz.ro, s-a simţit miros de fum şi cauciuc ars în staţia de metrou. Un vatman alerga de la un capăt la celălat al trenului pentru a se asigura că în metrou nu a rămas niciun călător. Prin staţie, îi spunea unui coleg al său că ar fi vorba despre un incendiu în tunelul dintre staţiile Eroilor şi Izvor. Doi angajaţi Metrorex alergau cu extinctoare spre tunel.

Întrebată ce se petrece, casiera a întrebat la rândul ei "Unde arde?", formând un număr de telefon după altul. Angajaţii firmei de pază le-au cerut călătorilor să se îndepărteze de intrarea în tunelul care duce dinspre Izvor către Eroilor.

Contactat de evz.ro, directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte, a susţinut că au fost câteva probleme la unele trenuri vechi, însă nu a fost vorba despre un incendiu. Purtătorul de cuvânt al ISU Bucureşti, Anca Onofrei, a afirmat că până în acest moment echipajele ISU nu au fost solicitate să intervină.

''(Angajaţii Metrorex, n.r.) nu au obligaţia să ne anunţe. Conform legii, grupul de salvatori de la metrou trebuie să intervină primul. Dacă dânşii nu au considerat necesar, nu erau obligaţi să ne solicite. Trebuie doar să ne facă o informare ulterioară cu privire la incident'', a explicat pentru evz.ro Anca Onofrei.

Este al doilea incident de acest fel petrecut într-un interval de câteva zile. Sâmbătă, un tren a fost oprit în staţia de metrou Gorjului, după ce a făcut un scurt-circuit la unul dintre motoare. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au inhalat foarte mult fum. Circulaţia a fost perturbată timp de un sfert de oră.
memorat
23 Septembrie 2010, 08:29:52
Răspuns #136

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
De cant vatmanul conduce metroul?!


Citat din: EVZ
[...]

Potrivit unor cititori evz.ro, s-a simţit miros de fum şi cauciuc ars în staţia de metrou. Un vatman alerga de la un capăt la celălat al trenului pentru a se asigura că în metrou nu a rămas niciun călător. Prin staţie, îi spunea unui coleg al său că ar fi vorba despre un incendiu în tunelul dintre staţiile Eroilor şi Izvor. Doi angajaţi Metrorex alergau cu extinctoare spre tunel.

[...]
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Septembrie 2010, 11:20:26
Răspuns #137

Cristian

  • Trenuri, Metrouri, Tramvaie, Infrastructura
  • Mesaje postate: 515
  • Gen: Bărbat
    • My dev-art.
Citat
"Sâmbătă, un tren a fost oprit în staţia de metrou Gorjului, după ce a făcut un scurt-circuit la unul dintre motoare."

Da??? Asa din senin, pe la orele xx:yy:zz, motorul a facut un scurt-circuit. S-a gandit el sa-si schimbe putin modul in care era bobinat!

E cam trasa de par exprimarea, dar nu ma pot astepta la ceva mai bun. Intotdeauna presa infloreste sau adauga de la ea chestii care nu s-au intamplat sau nu se pot intampla!
memorat
24 Septembrie 2010, 01:05:29
Răspuns #138

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Ei , asa sint reporterii vor sa se dea rotunzi , dupa mine prea se exagereaza , sau este impusa o campanie de denigrare ori vor sa ceara bani si nu stiu cum sa faca (pentru trenuri noi) .
Bine ei relateaza incidentul fara sa aibe notiuni clare si idee despre ce se afla pe acolo , e ca si cum m-as apuca sa fac o operatie la inima :D
memorat
08 Octombrie 2010, 23:11:43
Răspuns #139

andrei11

  • MODERATOR PE SUBIECT
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Un incident strict autentic  :D :D azi in statia Dristor II. Relatarea este conform cu originalul ( din pacate )  :'(
Asta seara pe la ora 19,00 o blonda originala coborata de la suprafata in statia Dristor II tinea morţiş sa ia metroul pana la Titan de la statia Dristor II ! Degeaba o indrumau oamenii / personalul de paza spre Dristor I, ea nu si nu, pe metroul de la Dristor II scrie "REPUBLICA" asa ca o duce DIRECT la Titan.
Din pacate eu am luat metroul spre Iancului asa incat nu stiu cum s-a terminat "aventura". Oricum in metroul "meu" nu a urcat.
memorat