28 Martie 2024, 18:42:49

Autor Subiect: INCIDENT la metrou in statia Piata Unirii 2 -- 17 iunie 2011  (Citit de 5241 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

17 Iunie 2011, 19:13:18

Esemina

  • Vizitator
                                                     ACCIDENT LA METROU

O bucată de tavan a căzut peste o locomotivă de metrou la staţia Unirii 2. Călătorii au fost evacuaţi la câteva minute după coliziune

Garnitura călătorea pe direcţia Pipera - Berceni. Martorii de la faţa locului spun că interiorul trenului s-a umplut de praf, iar uşile au fost deschise abia la două minute după ce a oprit în staţie.

În urmă cu câteva minute o bucată de tavan a căzut peste locomotiva de metrou care oprea în staţia Unirii 2. Deocamdată nu se cunosc date despre situaţia călătorilor
 Martorii de la faÅ£a locului spun că trenul era foarte aglomerat. După ce a oprit în staÅ£ie, călătorii din garnitură au bătut cu pumnii ÅŸi picioarele în uÅŸi să fie deschise, deoarece nu puteau respira din cauza prafului din interior.
Trenul a fost retras din circulaţie pentru că mecanicului i s-a părut ceva suspect. Însă mecanicul trenului următor nu a raportat nimic în neregulă" a declarat Gheorghe Udrişte, director Metrorex, pentru „Adevărul de Seară".

SURSA:ADEVARUL
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

17 Iunie 2011, 21:44:31
Răspuns #1

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Stiu despre ce este vorba, si mai stiu ca s-a incercat musamalizarea acestui caz.
Eram la 2 trenuri in spatele acestuia.

La Piata Unirii 2, cand am ajuns in statie, am vazut calatori panicati, care mosmondeau ceva de un accident grav.
Dar la Berceni, cand am intrebat mecanicul trenului in care ma aflam, am primit raspunsul urmator:

"Cine stie ce a fost.... O fi cazut vre-o pietricica mica... si a intrat prin sita de deasupra motoarelor de la ventilatia fortata, si s-au blocat"

Vazand poza, postata de Esemina, find o preluare a ziarului Adevarul, imi fac crucii cu tot cu biserica.
Uitativa atenti la poza, pe langa ca este o bucata destul de mare de beton peste tren, uitativa la burduf (articulatia dintre vagoane).
Este RUPT din suruburi.
memorat
17 Iunie 2011, 21:48:45
Răspuns #2

Matei

  • Vizitator
Este prima rama Bombardier implicata intr-un incident atat de grav, oare cat o sa dureze reparatia ? :'(
Deci, 17 iunie a.c. a fost ziua accidentelor (o sa vedeti de ce) !
memorat
17 Iunie 2011, 23:14:06
Răspuns #3

Esemina

  • Vizitator
Saraca pietricica :d , in timp ce cadea mai tare se facea mai mare....si hopa s-a transformat in bucata de tavan :P( ca in filmele SF)ce Floare era?:D Camelia cumva?:D:( Numi pare rau daca era ea) 8) :P
memorat
17 Iunie 2011, 23:23:49
Răspuns #4

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Nu pot sa nu remarc intelectualitatea ziaristilor. De cand are un tren de metru locomotiva? Ala e EMU toata ziua.

memorat
17 Iunie 2011, 23:53:31
Răspuns #5

Matei

  • Vizitator
Neadevarul spune cele mai stupide si ireale stiri, asta-i clar !!! >:(
Oricum, a cam avut de suferit saracul BM. :'(
memorat
18 Iunie 2011, 00:24:10
Răspuns #6

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Lasa tu, ca nu numai adevarul e pe alta lume, cei de la antena 3 (sau care naiba e) ziceau tot de  locomotiva, deci...

memorat
18 Iunie 2011, 00:56:18
Răspuns #7

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
da , ziaristii fac din tintar armasar , dupa mine , dupa vizualizarea pozelor , siguranta calatorilor nu a fost deloc afectata praful care s-a raspindit in vagon a fost partial de la filtrele de ventilatie scuturate de caderea molozului si praful degajat la contacul molozului cu plafonul vagonului

mai nasol daca cadea pe perimetrul peronului , la un moment dat am zis pe undeva ca prefer ca la un cutremur mare sa ma prinda in metrou in tunel
si mai este urmatoarea problema , carcasa aia de sus si partile terminale dintre vagoane acolo unde vine prins burduful  sint din plastic or eu nu vad nimic spart pe acolo
memorat
21 Iunie 2011, 12:03:34
Răspuns #8

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
....ce Floare era?:D Camelia cumva?:D:( Numi pare rau daca era ea) 8) :P ...
Din surse neoficiale, mi-sa confirmat faptul ca, implicata in incident, nu a fost alta decat, 1003 - 2003 Camelia.
Dar dupa un lustru rapid, si cateva verificari, aceasta este inapoi in traseu.
memorat
21 Iunie 2011, 12:17:28
Răspuns #9

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Din surse neoficiale, mi-sa confirmat faptul ca, implicata in incident, nu a fost alta decat, 1003 - 2003 Camelia.
Dar dupa un lustru rapid, si cateva verificari, aceasta este inapoi in traseu.
CAMELIA  :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\. Nu pot sa cred!!!! :o :o
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Iunie 2011, 12:18:27
Răspuns #10

Esemina

  • Vizitator
 :P :P :P :P :P Marfa rau ;D ;D ;D Iasmine amanata ta a fost bolnavioara :-\ 8) Nu te-ai dus sa-i pansezi ranile? :P
memorat
21 Iunie 2011, 13:01:43
Răspuns #11

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Offf... Cu Offf... Topicurile....
Mare smecherie, a cazut putin beton pe ea, si gata, i-au dat baietii un lustru, au curatat-o de praf, au verificat sa fie functionala si gata.
Problema reala, ramane insa la tunel.
Acum a caut o bucata mica, maine, alta, poimaine alta, etc...
Pana o sa ne cada toata statia in cap.
Si mai este si la o adancime de peste 30 de metri.
Deci nu amarata aia de conserva 1003 - 2003, este problema, de tunel sa ne facem griji.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":