28 Martie 2024, 17:17:50

Autor Subiect: Renovarea, modernizarea statiilor de metrou, montarea de lifturi si scari rulante -- noutati, evolutie, termene  (Citit de 74017 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

11 Octombrie 2010, 18:15:12
Răspuns #80

SprinterXP

  • Vizitator
Lucrarile de constructie a unei noi intrari in subteranele statiei Nicolae Grigorescu se apropie de final. Mai ramane de montat scara rulanta si pana la toamna vom putea folosi noul escalador:

De astazi a fost data in folosinta noua scara rulanta de la statia Nicolae Grigorescu, iesirea spre Piata Titan.
memorat
07 Noiembrie 2010, 12:57:16
Răspuns #81

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
De astazi a fost data in folosinta noua scara rulanta de la statia Nicolae Grigorescu, iesirea spre Piata Titan.

Fotografii din incinta statiei Nicolae Grigorescu 1 cu noua construtie:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Noiembrie 2010, 20:45:07
Răspuns #82

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Fix im mijlocul drumului... 3 metri mai incolo nu se putea... in fine...
Statia de metrou Eroii Revolutiei a avut parte de o vosire interioara, de o slefuire a marmurei de pe pereti, si la una din iesiri (mai exact la aceia din dreptul statiei de autobuz) s-au montat si geamurile de sticla, ... mai au inca de lucru... dar nu munceste nimeni :(
Nu am putut sa fac poze, din cauza aglomeratiei, si a geamurilor transparente, inca curate si nemazgalite.
memorat
11 Noiembrie 2010, 16:28:13
Răspuns #83

ByOnu

  • Vizitator
Azi s-a intamplat un lucru incredibil, de neconceput, de necrezut pentru Romania secolului 21 ...???:... au fost inlocuite toate neoanele de pe peronul spre IMGB din statia Aviatorilor! Banuiesc ca in decursul acestei saptamani le vor schimba si pe celelalte. Am fost placut impresionat de faptul ca le-au schimbat pe toate, inclusiv cele vechi functionale, pentru a nu exista diferente. Coincidenta sau nu, alaitaieri vroiam sa discut despre acest lucru. Lumina puternica se vedea inca din varful scarilor.

Pentru cei care sunteti la fel de socati ca si mine de aceasta minune postdescembrista :D, v-am pus si o poza cu cele doua peroane: cel cu neoane noi (<->) celalalt. 8)
memorat
12 Noiembrie 2010, 18:58:04
Răspuns #84

ByOnu

  • Vizitator
...Banuiesc ca in decursul acestei saptamani le vor schimba si pe celelalte...

Dupa cum era si normal, azi au fost schimbate si neoanele de pe peronul spre Pipera + vestibulul statiei si pasajul pietonal. Urme ale muncii dorelilor sunt vizibile insa, vreo 3 neoane scapate zac sparte intre sine. Am observat insa ca, din nu stiu ce motiv, un suport n-are neoane ... urat, sper sa nu-l lase asa.

Eu o sa incep sa iau fiecare statie in parte pentru a poza particularitatile lor, in special, unde mai e cazul, vechile titluri ale statiilor ... literele, care au inceput sa dispara usor usor in favoarea unor placute -- o actiune total nejustificata si inutila + daunatoare istoriei metroului. Ar putea investii banii in reparatiile unei statii, ca doar sunt asa de multe de facut! Ma intreb, oare unde au ajuns/vor ajunge vechile litere? La gunoi sau "casat" nu se pune problema, oare prin ce depozit?
memorat
14 Noiembrie 2010, 13:33:06
Răspuns #85

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Pe 11 Noiembrie 2010 au aparut placute noi cu denumirea statiei Piata Unirii 2, vechile inscriptii "ceausiste" au luat "casate":
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Noiembrie 2010, 16:51:11
Răspuns #86

ByOnu

  • Vizitator
Pe 11 Noiembrie 2010 au aparut placute noi cu denumirea statiei Piata Unirii 2, vechile inscriptii "ceausiste" au luat "casate":

Vai doamne in ce hal poate sa arate... ce kkt!! :'( Uitati-va putin in ce hal au pus-o! Nici macar n-au plasat-o pe partea cu perete drept, ce aiurea... Nu mai am cuvinte...
memorat
14 Noiembrie 2010, 18:07:19
Răspuns #87

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
15 Noiembrie 2010, 18:53:04
Răspuns #88

ByOnu

  • Vizitator
Azi a fost imprejmuita zona din apropierea gurii de metrou Izvor pentru inceperea lucrarilor de montare a liftului pentru persoane cu dezabilitati. N-am avut aparatul cu blitz la mine asa ca ciocu' mic. :P Se pare totusi ca a fost pe bune articolul respectiv de presa despre lifturi. Mai stie cineva la ce statii s-a mai inceput lucrul? ;)
memorat
17 Noiembrie 2010, 14:44:46
Răspuns #89

ByOnu

  • Vizitator
La Aviatorilor neoanele sunt montate de mantuiala... Doua s-au ars deja, iar grilajul de la un suport atarna periculos, etc...   :'(
memorat
17 Noiembrie 2010, 20:16:10
Răspuns #90

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
La Aviatorilor neoanele sunt montate de mantuiala... Doua s-au ars deja, iar grilajul de la un suport atarna periculos, etc...   :'(

Crezi ca se face vreo lucrare bine?!  :D :D Unde traiesti?
Pana pe 19 Noiembrie 2010 nu voi intra in subteran pentru ca atunci imi intra in vigoare abonamentul!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Martie 2011, 22:43:39
Răspuns #91

ByOnu

  • Vizitator
Cam asta era stadiul lucrarilor pt liftul din statia Izvor, privite de la suprafata: 8)

memorat
22 Martie 2011, 23:52:11
Răspuns #92

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Cam asta era stadiul lucrarilor pt liftul din statia Izvor, privite de la suprafata: 8)
Lifturi se construiesc si la Gara de Nord, Crangasi, Politehnica!

Daca mai aveti habar de vreun santier va rog sa-l notati!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
05 Octombrie 2011, 20:18:48
Răspuns #93

ByOnu

  • Vizitator
Mai suflam si noi praful de pe subictul asta...

Incep eu: La Izvor aproape e gata. Nu-mi dau seama ce s-a intamplat in POZA 2 de a fost nevoie de o 'renovare', dar arata foarte urat constrastul, atat de lumina - coltul ala radiaza, in timp ce restul pasajului e aproape de bezna; cat si pavajul, s-au zgarcit la marmura (si tot d'aia proasta lucioasa au pus) si au pus doar 5 m2. Treaba de mantuiala.  :-\ :-X
memorat
14 Noiembrie 2011, 14:43:24
Răspuns #94

Matei

  • Vizitator
Crangasi - 13 noiembrie 2011
Liftul catre vestibul este aproape gata, iar liftul dintre vestibul si peron este finalizat ~ 75%.
memorat
14 Noiembrie 2011, 22:15:38
Răspuns #95

nenuandrei

  • Mesaje postate: 197
  • Gen: Bărbat
Dupa cum se prezinta liftul tin sa sred ca in 2-3 saptamani o sa fie gata
memorat
15 Noiembrie 2011, 18:49:40
Răspuns #96

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Au inceput sa apara reclame noi la metrou, in locul celor de la Euromedia. Sunt deja montate la Unirii 1.

memorat
18 Noiembrie 2011, 02:26:09
Răspuns #97

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Au inceput sa apara reclame noi la metrou, in locul celor de la Euromedia. Sunt deja montate la Unirii 1.
Unde mai exact?!  :o
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
18 Noiembrie 2011, 08:44:19
Răspuns #98

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/

memorat
18 Noiembrie 2011, 16:51:08
Răspuns #99

ByOnu

  • Vizitator
In timp ce la Unirii 1&2 au aparut de ceva timp, la Aviatorilor d'abia le-au scos...
memorat