19 Martie 2024, 06:09:12

Autor Subiect: Bucuresti - 'Capitala Mercedes'  (Citit de 431242 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

23 Octombrie 2008, 16:50:37
Răspuns #120

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
 #4803, linia 368, Autobaza Floreasca





#4799, linia 368, Autobaza Floreasca








memorat
23 Octombrie 2008, 16:52:10
Răspuns #121

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
#4703, linia 268, Autobaza Alexandria



[size=18][#4711, linia 268, Autobaza Alexandria



#4750, linia 137, Autobaza Militari



#4655, linia 336, Autobaza Militari

[/size]





memorat
23 Octombrie 2008, 16:53:54
Răspuns #122

Smelli

  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Bărbat
  • Poza : Mercedes Citaro 2, nr. 4666 linia 137
Astazi pe linia 226 pe autobuzul Citaro 2 #4616 am observat un lucru straniu :?: scaunul din spate (ultima usa), (scaunele fata in fata) scaunul din dreapta primul de langa usa era prins in surubele sa nu cada  :D  :lol: daca te lasai putin pe spate se clatina si sansele erau mari sa cazi.
Owned By Myself!
memorat
23 Octombrie 2008, 16:54:33
Răspuns #123

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Am vazut azi pe #4604 noul program cu GPS, el nu mai indica distanta pana la urmatoarea statie, ci timpul. Mi se pare cea mai mare prostie.As vrea sa vad cat indica acest LCD cand Mercedesul ramane blocat intru ambuteiaj. 

Vechiul sistem:



Noul sistem:


Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 16:58:22
Răspuns #124

V3nt0R

  • Vizitator
Pe Mercedesurile de la Titan am observat un alt model al geamurilor in interior, cu acea margine mult inauntru, toate au GPS setari noi(cele in care arata timpul, apropo, daca masina sta, sta si timpul), plus ca am observat ca A/C merge si cu geamurile deschise   .Am ramas uimit.Acum nu bag mana in foc ca la toate este asa(partea cu A/C), dar azi o sa ma duc cu 335, si o sa vad daca si pe 335 sunt masini cu A/C functional partial si cu geamul deschis, sau cel de pe 311 a fost un caz altfel.Oricum, statiile se anunta bine, iar timpul este corect, chiar daca sta in loc atunci cand sta si autobuzul.Am o parere foarte buna despre acest sistem, daca te urci la o anume statie si cobori la capat, iti vezi exact timpul sosirii, eventual plus 10 minute la stop(sau mai mult in functie de ocazie si noroc...).Asa daca cineva te suna si intreaba cand ajungi, exista acum un mod mai usor de a o afla...Daca stai intre statii...mai trebuiesc calcule.Inca o data, felicitari RATB pentru aceste autobuze.Sunt impresionat
memorat
23 Octombrie 2008, 17:01:22
Răspuns #125

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In autobuzele Citaro 2, anuntul statilor a fost completat cu un anunt al politiei. Acest anunt indemna populatia sa aiba grija la bagaje (genti, buzunare, obiecte valoroase) si daca cineva observa vreun bagaj  suspect sa sune imediat la 112.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:02:52
Răspuns #126

V3nt0R

  • Vizitator
Intr-adevar dar acest anunt eu l-am intalnit numai in autobuzele de la Titan(Citaro 2) si de la Nordului(Citaro 1 si 2).Pana acum nu am avut ocazia sa mai aud.Totusi acea voce este destul de subtire, dar fundalul de inceput si de sfarsit al anuntului face toti banii.De altfel, acolo unde nu merge radio sau anuntul statiilor, nu se face nici acest anunt.Astazi am mers cu Citaro 2 #4803, pe linia 368, autobaza Floreasca, el avand acelasi tip de sistem GPS cu timpul.Se pare ca acest tip de afisaj este deja la Autobaza Titan, Autobaza Nordului si Autobaza Floreasca.Sper ca in viitor, toate GPS sa arate asa.Este o informatie mult mai buna...Si acum o mica intrebare:Cand va sosi urmatorul lot de Citaro 2 si unde se va duce el:la Pipera pentru 101, sau la Floreasca pentru 282?Multumesc!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:03:19
Răspuns #127

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Sper sa mai aduca cateva si la Obregia





memorat
23 Octombrie 2008, 17:03:33
Răspuns #128

V3nt0R

  • Vizitator
Citat din: Gman
Sper sa mai aduca cateva si la Obregia :).

Cu parere de rau am impresia ca Obregia se va desfiinta, 312, 313 desfiintate, ele fiind dublate de troleibuzul nou(care mai bine nu era), iar 381 va ajunge la...Ferentari impreuna cu autobuzele de aici.Este crudul adevar.Cred ca aceasta desfiintare a autobazei Obregia, a avut un factor monetar.In locul autobazei se va face parcarea la Centrul Comercial Mall Obregia(nu stiu cum se numeste, cel mare care se construieste acolo), si banii obtinuti de pe parcari vor intra si in buzunarele RATB-istilor cu acest mic trucaj...Sper sa fi spus bazaconii aici, fiindca ar fi trist...
memorat
23 Octombrie 2008, 17:04:15
Răspuns #129

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Daca asta asa o sa se intample ....eu o sa ma mut din Berceni  .Si toate Citaro1/2 ale liniilor 313,312 unde se vor duce?Cumva la Ferentari? .Sper sa nu ajunga acolo





memorat
23 Octombrie 2008, 17:05:05
Răspuns #130

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Obregia nu se va desfiinta, ea fiind cea mai moderna autobaza din tara. Toate masinile stau in garaj.  8)  8) .
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:06:29
Răspuns #131

V3nt0R

  • Vizitator
Sunt mandru de Berceni...si de Obregia...dar daca 312/313 se vor desfiinta, ce vor face ca nu poti sa bagi 50 masini pe 381.Ce vor face cu autobuzele...va spun eu.Directia Ferentari linia 323
memorat
23 Octombrie 2008, 17:08:59
Răspuns #132

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ieri am calatorit cu un nou autobuz pe care l-am zarit pentru prima data pe 205. Este vorba de #4605. Am incercat noul sistem GPS, dar va pot spune ca este o mare goganarie. Indica timpul de sosire in stati. L-a Casin cat a stat la semafor indica 30 de secunde, si a fost pus pe "PAUZA". Dupa ce a plecat de la semafor in 5 secunde s-au scurs cele 30 de secunde. :lol:  :lol:  Incredibil. Timpul de sosire la capat a ramas acelasi, nemodificandu-se. Presupun ca indica timpul inscris pe foaia de parcurs. Priviti cateva fotografi... si un filmulet (in curand).












Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:09:51
Răspuns #133

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Poftiti si videourile.


http://uk.youtube.com/watch?v=ODBGe-Od7kM


http://uk.youtube.com/watch?v=Ozx-RvBQj_A



PS: am uitat sa specific ca soferul acestui autobuz a cuplat radioul si in salon.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:30:48
Răspuns #134

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Ora 10.45, #4716 se retrage la autobaza Alexandria.





memorat
23 Octombrie 2008, 17:31:33
Răspuns #135

V3nt0R

  • Vizitator
Dupa cum stim, in cursul acestei luni, Militari va mai primi un lot de Citaro...Stiti cumva, va fii pentru suplimentarea parcului existent, sau pentru updatarea liniei 236, care, dupa cum stiti, a ramas repetenta pe nota RDS.Deci, cum va fi?
memorat
23 Octombrie 2008, 17:32:30
Răspuns #136

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luna asta se asteapta Citaro pe linia 282, Floreasca. De sambata cred ca o sa iesim sa le fotografiem. Nu mai cobi cu Militariul
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:33:22
Răspuns #137

V3nt0R

  • Vizitator
Cel mai devreme va fi duminica, desi nu cred ca Floreasca are destule Mercedesuri, mai exista si linia 368, linie care necesita masini nu gluma...
memorat
23 Octombrie 2008, 17:33:48
Răspuns #138

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Dar ce zici de linia 282. Am numar cel putin 27 de ture.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Octombrie 2008, 17:34:09
Răspuns #139

V3nt0R

  • Vizitator
Pai deasta si spun, mai ales ca linia 282 este si destul de lunga...si ar mai fi o problema, la afisaje...Momentan, liniile 182/282 circula deviat vreo 10 km, pe la Pipera/Aurel Vlaicu...Anuntul statiilor va fi facut ca pe cel din traseul de baza...cu aceasta deviere, se vor defecta si GPS, si anunturi, si alte greutati, este totusi greu sa reglezi din nou acel sistem.Acum nu stiu...dar nu te grabi cu sambata/duminica asta...sigur nu vor fi.Am observat ca pe liniile 102/311/335 sunt mai mult de jumatate din parc, Citaro 2(sau aproape jumatate)...Vad ca Titanii nu se calicesc, si incearca sa scoata cat mai multe 2-uri la traseu...fata de altii...
memorat