29 Martie 2024, 00:23:13

Autor Subiect: Paza la metrou (Scorseze)  (Citit de 38803 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

12 Martie 2010, 21:55:29
Răspuns #140

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]

Un Reportaj despre Deraierea Metroului

Accidentul dateaza din urma cu preste 3-4 ani!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 Martie 2010, 12:51:57
Răspuns #141

MTROE

  • Mesaje postate: 108
  • Gen: Bărbat
Da, e veche intamplarea. Totusi eu am impresia ca IVA sunt sabotate de catre cei dornici de imbogatire prin paguboasa afacere BM. Dar si asa lasate de izbeliste tot mai putine incidente decat BM creeaza:)!
MTRO
memorat
16 Martie 2010, 00:38:28
Răspuns #142

bygy007

  • Mesaje postate: 207
  • Gen: Bărbat
Ce intelegi prin sabotate , si acum se repara cum se reparau si inainte
memorat
18 Martie 2010, 21:38:07
Răspuns #143

MTROE

  • Mesaje postate: 108
  • Gen: Bărbat
Nu au interes pentru IVA. Sa nu imi spuna mie cineva ca metroul mergea cu usile deschise pe M4 asa din greseala, si multe altele asemenea. Se vede cu cat interes repara IVA dupa cum arunca vopseaua inauntru. Vor sa discrediteze aceste rame!. Pe vremea lui Octavian Udriste s-au modernizat o parte din rame, dar cei interesati de paguboasa afacere BM nu l-au lasat sa le modernizeze si pe restu. Ba mai mult, le-au dat "inapte" si pe cele modernizate, aducand porcariile de BM, care inca de la teste au fost declarate adevarate pericole!
Pentru a dezvolta subiectul, scrieti raspuns la sectiunea "Ramele IVA".
MTRO
memorat
24 Martie 2010, 21:31:52
Răspuns #144

ByOnu

  • Vizitator
O poza de pe vremea cand agentii Scorseze aveau alta uniforma  :-\




PS. deasemenea, a mai remarcat cineva incultura grava a unora dintre agenti? De exemplu cand am mers pana in Berceni (la naiba IMGB era mult mai bine - in fine) erau mai multi agenti, mai ales la intrarea in depou. Cativa au venit pe peron, si in timp ce eu si fratele meu mai mic asteptam sa vina metroul de afara, astia au ineput sa se injure. Pana la urma cine pazeste pe cine? noi trebuie sa ne pazim de ei - uneori - nici macar nu le-a pasat ca pe peron se afla un copil mic. Rusine...
memorat
23 Noiembrie 2010, 15:54:23
Răspuns #145

ByOnu

  • Vizitator
Saptamana asta am avut drum la Muncii, facand rambursarea la Dristor. La D2 era un BM in statie, intr-un vagon trei agenti Scorseze umblau intr-un "spatiu tehinic" al trenului, au deschis o usita/capac prin care se vedeau diverse fire si captuseala invelita in poleiala argintie. Oricum, punctul "culminant" a fost cand eu am incetiti din mers pentru a vedea mai bine despre ce e vorba, atunci unul dintre ei mi-au spus "Pleca de aici, nu dam bomboane pe gratis, nu-i magazim...etc" (ceva asemanator, n-am retinut 100% fraza). Mie mi s-a parut ca nenea era cam tulbure, putin ametit ca nu-i prea ieseau cuvintele pe gura asa cum vroia el, mai bine zis ameteala din el. Mentionez ca nu l-am bagat in seama pe stimatul tzaranoi. ::)
memorat
08 Decembrie 2010, 23:42:24
Răspuns #146

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
S  C  O  R  S  E  Z  E    RULLES:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Decembrie 2010, 00:08:11
Răspuns #147

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Si tu evident i-ai zis : Stii ca n-ai voie sa stai jos?  :D
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
09 Decembrie 2010, 00:15:35
Răspuns #148

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Si tu evident i-ai zis : Stii ca n-ai voie sa stai jos?  :D

Nu i-am comunicat acest lucru. L-am atentionat ca am captat incidentul neplacut care ne-a perturbat calatorie.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Ianuarie 2011, 12:47:19
Răspuns #149

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Rama "VILNIUS 1125 - 2125" e hotel pentru SCORSEZE:

(28 Ianuarie 2011, ora 23:46)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Ianuarie 2011, 15:29:19
Răspuns #150

ByOnu

  • Vizitator
Se vede ca celalat tine de paza... NU pentru calatori, ci pentru amicul sau! :D :'(
memorat
30 Ianuarie 2011, 11:21:22
Răspuns #151

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
  • Scorseze la BAR: (29 Ianuarie 2011, ora 23:40, linia 3 a statiei Crangasi)

&

  • Scorseze jucandu-se la telefon - VA PROTEZEAZA: (29 Ianuarie 2011, ora 23:45, Statia Basarab 1, trenul Bucuresti 1102 - 2102 in directia Dristor 2)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 Ianuarie 2011, 11:36:13
Răspuns #152

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Aia de la linia 3 crangasi, profitau si ei de faptul ca trenul era scos din circulatie, si aveau si ei timp de o pauza de masa, de o tigare, de una alta...
Si te-ai dus tu si le-ai dat cu blitzu in ochii ... rusinica.
Si celalalt la Basarab, daca avea doar 2 - 3 calatori in vagon, ma refer cate 2 - 3 calatori in fiecare vagon (si sa sti ca nu este vre'un kk de inspector, sau bagator de seama) da íi dau dreptate, stai si tu 10:30 in picioare, si sa-mi spui si mie cum este.
memorat
06 Martie 2011, 08:10:11
Răspuns #153

ByOnu

  • Vizitator
Uite bai ca se poate... :o

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/A_gasit_la_metrou_o_geanta_cu_bani_si_a_inapoiat-o_0_437356516.html
Citat
Florin Antonescu, angajat al firmei Scorseze, a găsit în data de 28 februarie, în jurul orelor 16.00, pe Magistrala 2, o geantă în care era o sumă de bani. Bărbatul a returnat geanta cu bani și acte celui care o pierduse.
Pe site-ul Metrorex, reprezentanţii instituţiei îi multumesc lui Florin Antonescu "pentru cinstea şi corectitudinea de care a dat dovadă şi transmite felicitări firmei Scorseze pentru prestaţia angajatului său".

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/EXCLUSIV_Agentul_de_paza_de_la_metrou_care__a_inapoiat_o_geanta_cu_bani-premiat_de_sefi-_Si_proprietarul_a_vrut_sa-mi_dea_bani-dar_am_refuzat_0_437356622.html
Citat
Florin Antonescu, angajat al firmei de pază de la metrou, a găsit în data de 28 februarie, pe Magistrala 2, între staţiile Aurel Vlaicu şi Pipera, o geantă în care erau 1.500 de lei, mai mulţi bani decât are el salariul într-o lună. Bărbatul spune că nu a fost deloc tentat să ia banii. Cu câteva luni mai devreme, colegii săi găsiseră o altă geantă, cu 20.000 de dolari, pe care au înapoiat-o proprietarilor.
Nu e uÈ™or să fii agent de pază la metrou, susÈ›in È™efii tânărului de 22 de ani care pe 28 februarie a descoperit pe una dintre banchete o geantă care i-a atras atenÈ›ia.  Lucrează de peste un an la firma Scorseze È™i a fost pentru prima dată când a găsit ceva de valoare.
„Eram între stațiile Aurel Vlaicu și Pipera când am observat geanta. Nu era nimeni pe lângă ea, am ajuns la capăt de linie și împreună cu mecanicul am luat-o și am dus-o în cabină“, a povestit tânărul. A căutat un act de identitate ca să afle proprietarul și atunci a dat peste suma de 1.573 de lei și mai multe documente.
„Am mers la polițe unde am dat declarație și la vreo 15 minute a apărut și proprietarul genții. Mi-a povestit că a fost îngândurat și a uitat complet de ea în timp ce se afla în metrou. După 300 de metri și-a dat seama că nu o mai mare“, a mărturisit Florin. El l-a descris pe proprietar ca fiind un om serios, dar care arăta foarte obosit. Actele din geantă erau și ele de valoare.
 â€žImediat ce am găsit geanta, primul gând a fost să-l găsesc pe proprietar pentru că era posibil să conÈ›ină ceva important pentru el“, a mai spus agentul.
Florin Antonescu spune că nu a fost nicio clipă tentat să ia banii deși șefii lui au spus că acesta câștigă o sumă aproximativ la fel cu cea găsită.
„Proprietarul mi-a mulțumit și deși a vrut să-mi ofere o sumă de bani, am refuzat“, a mărturisit Florin Antonescu. În schimb, el va fi premiat de firma la care este angajat.
Anul trecut, pe linia Dristor 2, agenții de pază de la metrou au găsit o geantă care aparținea unui cplu care pleca în America. În ea s-au găsit 20.000 de dolari, vize și alte acte importante. Într-o jumătate de oră și-au recuperat-o asta pentru că geanta conținea și date de contact ale proprietarilor.


Si un ":)" te rog: ...
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":