19 Martie 2024, 05:38:32

Autor Subiect: Colectii si colectionari - Expozitie de machete feroviare (28 Noi - 01 Dec 2008)  (Citit de 10244 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

03 Decembrie 2008, 15:08:02
Răspuns #20

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Domnule Panait, bravo pentru Diorama realizata si sa continuati sa lucrati la dansa si va promit ca la urmatoarea editie a expozitiei o sa particip din nou. Cand am sosit acolo cei de la PROTV se interesau la toate dioramele si in final am ramas surprins ca numai dumneavoastra v-au luat interviu. Cred ca si-au dat si ei seama ca era cea mai frumoasa lucrare. In final sper ca PRO TV sa va daruiasca un miel de Pasti pentru ca v-au botezat " Alin".
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Decembrie 2008, 15:40:02
Răspuns #21

Prognosis

  • Made by Prognosis
  • Mesaje postate: 359
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletele mele
Expozitia de Modelism feroviar Brasov 2008

Dupa o calatorie de circa 6 ore, am ajuns cu bine si sanatosi la Brasov. Diorama a calatorit si a ajuns intreaga la destinatie. Nici un fir de iarba nu s-a clintit din loc, gratie soferului de la firma care a sponsorizat transportul, detinatoarea celui mai mare si mai aprovizionat magazin de mobila din Brasov, Pro Domus SRL. Multumesc din suflet patronului firmei, domnul Costel Scutaru, un om de milioane, multumesc soferului de camion si asistentului acestuia pentru felul in care a condus camionul atata drum pentru ca diorama de la Slobozia sa ajunga nevatamata la destinatie.

Noi, adica eu si Razvan, am calatorit cu Gabi Sbingu, caruia ai multumesc din suflet. Impreuna cu noi au ajuns bine la destinatie toate cutiile cu casute, trenulete si masinute, sculele si echipamentele auxiliare.

O mare supriza pentru mine, si o mare bucurie, mi-a facut grupul dacia-reno, care m-a vizitat duminica. Fete si baieti, frumosi si entuziasti au venit sa ma sustina si sa ma incurajeze. Sper ca nu i-am facut de ras cu diorama mea, sper ca le-a placut ceea ce au vazut. Am facut poze, am schimbat impresii. Sub impulsul emotiei, abia daca am putut sa-i observ pe fiecare in parte. Am fost atat de emotionat incat am uitat sa-i rog sa semneze in cartea mea de prezentare. Am fost foarte fericit, mi-au facut o impresie atat de puternica incat nu o pot descrie in cuvinte, aici pe site. La plecare, acesti oameni minunati mi-au mai daruit cateva seturi cu omuleti care isi vor gasi locul pe diorama. Astazi am revazut si chestionarul si am decis ca nu voi mai da diorama si voi continua lucrul la ea. Pe pagina mea  va prezint cateva din impresiile lasate de unii dintre ei pe grupul de forumuri dacia-reno. Le multumesc din suflet tuturor!

 Voi posta cateva poze facute cu aceasta ocazie. Pentru inceput, iata intrarea si scara pe care am fost invitat  sa cobor diorama, desi pana la plecare, am aflat ca era si alta metoda de a intra fara sa ne chinuim atat de mult. Nu am inteles deloc de ce am fost orientat catre aceasta scara de din dos. Probabil ca fiecare primeste ceea ce i se cuvine...



























Si gata...! S-a terminat! A fost frumos, obositor dar frumos. Probabil ca imi va trebui un timp ca sa cern informatiile acumulate cu aceasta ocazie. Pentru mine, a fost prima iesire in lume cu diorama si prima iesire in tara dupa muulti ani de izolare la domiciliu. Problemele mele respiratorii nu-mi permit eforturi de calatorie dar pot sa spun ca a meritat. Am cunoscut multi modelisti talentati si pasionati, pe care ai stiam de pe forumuri, am cunoscut multi colectionari din toata tara si am fost bucuros sa ma intalnesc cu ei. Bogdan, organizatorul, merita toate laudele pentru efortul depus. La fel si dl Balteanu Corneliu reprezentantul Centrului Cultural Reduta , un om care chiar daca nu are nici o legatura cu trenuletele a avut incredere in noi si ne-a acordat tot sprijinul pentru a face aceasta expozitie un eveniment unic la Brasov. Am fost remarcat cu aceasta ocazie de chiar redactorul sef al revistei "Indohaz" din Ungaria, revista de calitate, editata de pasionati pentru pasionati. Dumnealui a fost incantat de ideile mele aplicate la diorama. Diversele lucrari home made, sistemul de bariera, stalpii de iluminat, semafoarele, fantana, moara si mai ales l-a impresionat automatizarea in analog. La final mi-a facut o propunere despre care insa voi scrie la momentul oportun. Important este insa ca aceasta propunere, ma determina sa renunt la ideea de a vinde diorama si trebuie sa continui lucru la ea. In fapt o pregatesc pentru un concurs din strainatate la care ma voi prezenta la vara. Voi relua activitatea si voi imbunatati aceasta diorama pentru a ma ridica la nivelul unei competitii internationale. Sper sa nu ma fac de ras. Sper sa gasesc puterea de lucru si capacitatea de finantare pentru un asemenea proiect, mai ales ca se va solda cu premii substantiale. Visul nu s-a terminat. Visul continua si am astfel ocazia de a ma afirma pe plan international. Sper!
Freedom is not free!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":