28 Martie 2024, 14:15:06

Autor Subiect: Diorama CURTEA  (Citit de 4004 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

08 August 2015, 17:05:32

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Mi-am propus sa realizez o diorama la dimensiuni reduse (nu-mi permite spatiul din casa), in care sa "plantez" un autobuz bun de casat, un automobil Aro, taiat si alte lucruri care se afla in mod normal intr-o curte parasita.

Pentru inceput, am lucrat la imprejmuirea locatiei. Din "scartaietoare", asa cum se numeste popular, am taiat niste bucati pe care le-am adus la o forma triunghiulara, care in final vor fi movile de pamant.
A urmat unirea bucatilor asa cum doream sa arate in final, imbracarea acestora in servetele de masa, pe care dupa aceea le-am umezit cu apa si aracet. Am asteptat sa se usuce si iata rezultatul:





memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

08 August 2015, 23:25:37
Răspuns #1

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Deoarece suportul pe care doream sa fac diorama s-a deteriorat, am fost nevoit sa-mi fac altul.



Am dat o prima mana de vopsea verde pe "movilele de pamant".



Dupa ce se usuca vopseaua, le voi lipi pe placaj, folosind aracet.
memorat
09 August 2015, 11:45:32
Răspuns #2

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Continuam...

Dupa ce s-a uscat vopseaua pe "movilele de pamant", le-am transferat pe suportul din placaj si le-am fixat cu aracet.





Am facut rost de o rola de plasa, care imi va servi drept gard pentru imprejmuirea curtii.

memorat
10 August 2015, 11:15:40
Răspuns #3

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Voi construi o latrina.

memorat
12 August 2015, 10:56:26
Răspuns #4

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Am construit un scaunel, iar latrina este aproape gata. In mare, va arata in halul urmator:













memorat
13 August 2015, 09:33:16
Răspuns #5

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Latrina ramane vopsita, in asteptarea "peisajului" uscat sau ud (inca nu m-am hotarat).

Dupa ce am facut o gaura in "podiumul" latrinei, am realizat un scaunel, decupat corespunzator, pentru confortul celui care presteaza.  ;D





Am pus si acoperisul, doar de forma. Mai trebuie murdarit putin si aruncat pe el, diverse chstii.





In "distributia" dioramei si-a facut aparitia un cal, care deocamdata a primit prima mana de vopsea.



memorat
24 August 2015, 14:16:39
Răspuns #6

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Eeeee, sa revenim.

Latrina se afla in stadiul final. Dupa ce a primit mai multe nuante de vopsea pe baza de ulei de la REVELL (3 de verde, 4 de maron si 2 de bej), iar dupa fiecare aplicare de vopsea, un strat subtire de lac lucios, a urmat "imbatranirea". Am folosit doua picaturi de concentrat pigmentar negru 60, Eco Rangriz de la HELIOS, peste care am pus o picatura de apa si am amestecat bine. Dupe ce culoarea s-a fixat destul de bine pe taieturile facute in prealabil cu un cutter, am sters cu o laveta umeda, surplusul de vopsea. Au rezultat niste scanduri vai mama lor;D





Pe coperis (tzigla), dupa ce a fost vopsit si lacuit in prealabil, am dat cu lac fixativ, stiind ca lacul fixativ va ataca lacul lucios dat inainte, (rezultand niste pete albe), ceea ce s-a si intamplat.



memorat
24 August 2015, 16:40:34
Răspuns #7

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Dintr-o amarata de zebra, a ajuns un cal de toata jena.  ;D

Dupa ce a fost accoperita cu straturi succesive de vopsea, zebra a capatat nuanta de cal.  :)
Pentru ca nu avea coama dar nici coada, am fost nevoit sa le fac. Am folosit fire din canepa, pe care le-am lipit de corpul calului, cu adeziv BISON. Dupa ce s-a uscat adezivul, iar firele de canepa s-au fixat cum trebuie, a urmat etapa de tundere. Operetiunea fiind incheiata, a urmat vopsirea cu negru. Fiind o vopsea care merge diluata cu apa sau alcool, am preferat alcoolul, deaorece vopseaua ramane fixata si nu se mai intinde ca in cazul in care as fi folosit apa.
Inainte sa aplic stratul lucios, calul a fost "ranit" ici-colo, cu smirghel fin, granulatie 800, pentru ca vreau sa arate ca un animal de povara, neingrijit, batut, ranit... deci... ca un cal aflat in posesia unor tigani. :o





Dupa ce voi termina toate operatiunile necesare, va urma cosmetizarea de final.
memorat
24 August 2015, 16:54:53
Răspuns #8

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Urmeaza constructia carutei, dar pana atunci m-am ocupat de cauciucuri, care in prima faza, inainte de murdarire, au primit silicon, care dupa uscare va fi vopsit.



memorat
24 August 2015, 17:02:11
Răspuns #9

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Pentru moment, sunt aproape gata, autobuzul, care va primi si acoperisul aferent, latrina si calul.





Urmeaza confectionarea unei carute cu coviltir, o masina de spalat, un aragaz, niste colaci din sarma, diverse fiare...
memorat
13 Septembrie 2015, 13:09:06
Răspuns #10

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
La caruta lucrez intens, dar pana una-alta, am realizat o combina frigorifica care in fotografii apare in faza bruta.













Nu va ramane asa ci imi voi bate joc de ea, iar in final, va arata ca dracu... ;D
Va urma imbatranirea, cu ruginirea aferenta.
8)
memorat
Advertisement