27 Aprilie 2024, 15:55:20

Autor Subiect: Mutari/Repartizari ale autobuzelor pe autobaze si trasee  (Citit de 175501 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

18 Februarie 2010, 19:15:56
Răspuns #320

CRAZY BOY

  • Vizitator
Nu ar fi avut nimic de spus pentru ca 1244 este un RdS dintre cele noi(seria 1200-1285).
memorat
22 Februarie 2010, 22:58:09
Răspuns #321

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Mi se pare o mare tampenie daia s-a ajuns unde s-a ajuns. Sa fie clar autobuzul nu este al soferului!!! Cand o sa trecem oare de faza asta cu "nu era titularul deci autobuzul functional sta in garaj si trimitem unul destul de slab". E bataie de joc ce fac Floreasca, Pipera si Nordului! Nu e invatat soferul sa conduca? Trebuie invatat sau daca nu asta e in final va fi nevoit sa invete ;).   

Auzi soferul titular raspunde de masina cu care e trecut titular. S-a ajuns la asfel de cazuri pentru ca uni soferi au lovit masinile pe care l-au inprumutat si nu au recunoscut ca ei l-au lovit. Uni titulari nu vor ca masinile lor sa fie intregi ca sa aiba cu ce sa muncesca. Daca tu dai masina unui alt sofer si el ti-o loveste lui i se aduce masina de la reparat sau revizie si are pe ce sa munceasca si tu ramai cu destu'n gura ca ala ti-a lovit tie masina.
Asta sa stii Gaby ca e o mentalitate foarte buna, un sofer/vatman care lucreaza cu masina/vagonu titular are mai multa grija dacat daca e cu masina/vagonu lu altu.Nu ai prins tu vremea Dacurilor/Ikarusurilor sa vezi cum aduceau soferi piese de la ei ca nu aveau la garaj pe stoc. Nu mai eu stiu cate Becuri/Oglinzi/Curele/etc am carat pe vremurile alea.
Care stiu poate sa imi dea dreptate.

Deci e mai bine sa existe titulari pe masini, ca asa se omoara masina, plus jeg cat caru in masini ca nu se intretin.
Iar Bosii din autobaze au masinile asigurate cand nu lucreaza. 8) 8)

In linia 131 la SCH 1 a circulat Daful 837.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Februarie 2010, 23:18:54
Răspuns #322

zofei.2006

  • Vizitator
Pai da ma Iasmine daca e dat in 131 sofer care are DAF el are voie sa iasa cu DAF in linie de Mercedes Benz Citaro.
memorat
23 Februarie 2010, 10:42:35
Răspuns #323

Gabi23

  • Vizitator
Pai da ma Iasmine daca e dat in 131 sofer care are DAF el are voie sa iasa cu DAF in linie de Mercedes Benz Citaro.

La alte autobaze nu se aplica aberatia asta. Cunosc soferi de Rocar dati pe linie cu Citaro si au iesit cu Euro 3 sau 4. Si invers cu Rocar si IVECO desi erau titulari de Mercedes. Adica pe principiul asta la Nordului, daca il trmite pe titularul de pe 6296 (de exemplu) pe linia 476, ce iese la Pesis cu Euro 4 domne' ca el e titular. Nu sa i se dea celui de a iesit cu 837, un alt autobuz disponibil in garaj sau sa tureze atunci pe unu cu Mercedes. O spun inca o data imi plac vechile autobuze dar nu mai au ce cauta pe liniile centrale decat in cazuri de exceptie. Astea nu sunt cazuri de exceptie. Cum naiba fac Nordului ca mai au 8 DAF-uri (ca stim bien ce stim de 876 si 899) si le scot pe liniile centrale. Sau este o posibilitate sa ne arate ca vor sa scape de tot de ele si sa aiba motiv. Eu zic sa incheiam aici toata aceasta discutie cu DAF-Rocar- Mercedes-titulari-netitulari. Asta e le vom mai vedea vreo 2-3 ani pana le vor casa complet...
memorat
24 Februarie 2010, 15:25:20
Răspuns #324

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In linia 182 a fost repartizat la Sch 1, din rezerva un autobuz Daf (885) cu care am calatorit pe retragere. Multumim domnule sofer pentru ca luati calatori pe retragere!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Martie 2010, 16:41:00
Răspuns #325

zofei.2006

  • Vizitator
Foarte rar dai peste un sofer care sa faca statii pe retragere chiar daca are DAF . :)
memorat
08 Martie 2010, 19:36:19
Răspuns #326

Citelis5396

  • Mesaje postate: 140
  • Gen: Bărbat
Azi când am plecat la şcoală am văzut pe #4870 pe Acces 623 la Piaţa Rahova. Ştie cineva cine deserveşte 623 şi 619?
memorat
08 Martie 2010, 22:03:42
Răspuns #327

Adrian Dorofte

  • Vizitator
Azi când am plecat la şcoală am văzut pe #4870 pe Acces 623 la Piaţa Rahova. Ştie cineva cine deserveşte 623 şi 619?

619 este detinuta exclusiv de Titan, iar 623 in comun de Alexandria si Titan (de aceea ai vazut accesul pe 623 la Piata Rahova, caci venea din autobaza Alexandria). Totodata, odata cu introducerea noilor linii naveta, linia 616 si-a redus din nou parcul, trecand la Floreasca.
memorat
15 Martie 2010, 09:16:41
Răspuns #328

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia 620 este deservita de catre Autobaza Pipera cu Autobuze Mercedes Citaro.

Parc circulant:
- Lucru
  • Schimbul 1
    - parc maxim (ora de varf): 4 ture.
    - parc minim (in afara orei de varf): 3 ture
  • Schimbul 2
    - parc maxim (ora de varf): 4 ture.
    - parc minim (in afara orei de varf): 3 ture

- Sambata, Duminica si Sarbatorile Legale:
  • Schimbul 1
    - parc maxim (ora de varf): 2 ture.
    - parc minim (in afara orei de varf): 2 ture
  • Schimbul 2
    - parc maxim (ora de varf): 2 ture.
    - parc minim (in afara orei de varf): 2 ture

Ieri, 14 Martie 2010 in jurul pranzului am gasit doar doua autobuze: 4486 si 4483.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 Martie 2010, 21:24:12
Răspuns #329

Silviu88

  • Vizitator
Sunt de parere ca linia are suficiente ture dar ar trebui sa fac o oprire comuna cu 205 in statia Pta. Victoriei 8)
memorat
15 Martie 2010, 21:44:32
Răspuns #330

V3nt0R

  • Vizitator
Ieri 14 martie, cand autobuzul pe linia 620 a oprit in statia Bd. Maresal Averescu sens spre Plevnei nu avea absolut nici un calator. Un autobuz pe linia 300 la ajuns din urma la Victoriei, unde din nou, autobuzul era gol. Nu am gasit nici o inscriptie prin statii cu aceasta linie, si nu toata lumea are internet sau sta sa se intereseze de stirile de pe ratb ...
memorat
15 Martie 2010, 21:52:50
Răspuns #331

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ieri 14 martie, cand autobuzul pe linia 620 a oprit in statia Bd. Maresal Averescu sens spre Plevnei nu avea absolut nici un calator. Un autobuz pe linia 300 la ajuns din urma la Victoriei, unde din nou, autobuzul era gol. Nu am gasit nici o inscriptie prin statii cu aceasta linie, si nu toata lumea are internet sau sta sa se intereseze de stirile de pe ratb ...

Este ceva normal la RATB!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
15 Martie 2010, 22:42:15
Răspuns #332

Adrian Dorofte

  • Vizitator
E oarecum repost (http://www.ro-trans.org/index.php/topic,685.msg29822/boardseen.html#new), dar asta e ;)

S-a pus in functiune si linia naveta 607, pe traseul Piata Operei-Semanatoarea, deservita de Autobaza Militari. Evident, pe site-ul RATB nu a aparut nici un comunicat de presa (la fel ca si in cazul lui 630), dar noua linie apare la trasee de autobuze. Traseul acesteia e unul cam tras de par si suna cam asa:

Linia 607

Piata Operei(6.20-22.40), Bd. Eroii Sanitari, Bd. Gheorghe Marinescu, Sos. Cotroceni, Bd. Iuliu Maniu, Bd. Vasile Milea, Str. Economu Cezarescu, Str. Alexandru Borneanu, Splaiul Independentei, Sos. Virtutii, Sos. Ciurel, Str. G-ral Popovat, Sos. Virtutii, Splaiul Independentei(6.00-22.10), cu intoarcere pe Splaiul Independentei, Str. Stoicescu Atanase Economu, Str. Miorita, Str. Economu Cezarescu, Bd. G-ral Vasile Milea, Bd. Iuliu Maniu, Sos. Cotroceni, Splaiul Independentei, Bd. Eroii Sanitari.


http://www.ratb.ro/download/trasee/607PiataOperei.pdf
http://www.ratb.ro/download/trasee/607Semanatoarea.pdf

Observati va rog, ca o data cu linia 607, putem face si o intoarcere in timp. Plecam de la Piata Operei la 6.20 si ajungem la Splaiul Independentei, mai precis la Semanatoarea Poarta 2 la 6.00. Superb! :D Daca ar merge si trenurile asa, macar pe ruta Bucuresti-Brasov... :D

Am surprins si un autobuz in aceasta seara la Pod Eroilor-nu a iesit cine stie ce poza, asa ca va spun ca este vorba despre #4396:
memorat
15 Martie 2010, 22:53:57
Răspuns #333

CRAZY BOY

  • Vizitator
Asta pentru ca pe saitul RATB-ului sunt trecute grasit ordinea capetele. Cap 1 este Semanatoarea, iar capul 2 este Piata Operei.
memorat
16 Martie 2010, 21:34:50
Răspuns #334

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia 635 este deservita numai da catre Autobaza Militari. Aceasta modificare a intrat in vigoare din pricina infintari liniilor 623 si 619, Autobaza Alexandria fiind nevoita sa piarda cele 4 ture din linia 635.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
19 Martie 2010, 20:12:47
Răspuns #335

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In linia 205, dupa o absenta de aproximativ doi ani a circulat la turul 11 un autobuz Daf (#837).
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Martie 2010, 23:47:44
Răspuns #336

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
2 DAF-uri de la Pipera, pe linia 630 + 1 DAF de la Nordului pe linia 331:

[...]#894 (Castrosua).

Dimineata am regasit in linia 331 doua autobuze Daf: 876 si 894.
Cert este faptul ca 876 nu s-a mai intors spre Piata Romana, retragandu-se la Autobaza Nordului. Soferul de pe autobuzul 876 face serviciu de noapte si iese cu masina titulara in linia 304 sau 331 la un tur mic.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Martie 2010, 08:54:34
Răspuns #337

SprinterXP

  • Vizitator
Dimineata am regasit in linia 331 doua autobuze Daf: 876 si 894.
Cert este faptul ca 876 nu s-a mai intors spre Piata Romana, retragandu-se la Autobaza Nordului. Soferul de pe autobuzul 876 face serviciu de noapte si iese cu masina titulara in linia 304 sau 331 la un tur mic.

#876 mai iese si pe liniile preorasenesti ale Autobazei Nordului iesind numai la schimbul 1, soferul facandu-si serviciul de noapte pe masina #4126.
memorat
25 Martie 2010, 00:09:14
Răspuns #338

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
De aproximativ o saptamana in linia 282 nu a mai circulat nici un autobuz Rocar de Simon. Am primit asigurari ca nu se vor mai introduce nici un RdS in linia respectiva. 143 va fi full RdS.  ;D

In curand linia 143 isi va muta un cap de linie.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Martie 2010, 00:16:55
Răspuns #339

CRAZY BOY

  • Vizitator
memorat