29 Martie 2024, 01:59:47

Autor Subiect: Macheta tramvai "MAGARUS" # 998 - scara 1/43  (Citit de 2951 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

01 Iulie 2014, 12:11:14

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Dorind sa fac mai placuta prezentarea etapelor de lucru la tramvaie, voi incepe constructia unui "magarus". NU, nu incep sa construiesc patrupede...  ;D

"Magarusii" sunt acele mici, sa zicem locomotive, care intr-un depou sau in curtea URAC, muta de colo-colo, boghiuri, vagonete, chiar tramvaie, practic fac o munca de magarus. ::)

De la tramvaiele vechi "tip V09" sau alte modele, s-au pastrat boghiurile, iar pe aceastea s-au construit cabine (din casarea altor tramvaie sau construite de la zero). Au fost utilate cu diverse echipamente si lazi pentru piese.

Am identificat trei modele de "magarusi" avand numerele de parc 998, 998A si 998B.

Pentru inceput voi face # 998.

Iata cum arata in realitate:





memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

01 Iulie 2014, 12:25:41
Răspuns #1

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Pentru inceput, am luat un vagon dintr-un set de trenulet (se gaseste in comert):



i-am scos rotile:



le-am adus la dimensiuni potrivite pentru rotile de tramvai:



O comaratie intre cum erau inainte si cum le-am facut pentru a arata cat mai bine pentru ce am eu nevoie.

memorat
03 Iulie 2014, 12:42:56
Răspuns #2

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Gata si rotile. Dupa aducerea lor la dimensiuni dorite, a urmat vopsirea cu crom. Dupa ce s-a uscat vopseaua, am vopsit spitele cu negru. Stiu ca acestea in final nu se vor vedea, dar vreau sa fiu multumit sufleteste si sa stiu ca n-am lucrat de mantuiala.



memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":