28 Martie 2024, 20:16:36

Autor Subiect: Macheta autobuz DAC 112 ULF [PROTOTIP] (1988) - 1/43  (Citit de 4767 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

11 Februarie 2014, 13:29:20

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Sa zicem ca suntem inainte de Revolutie, Uzina Autobuzul, n-a dat faliment, construieste noi modele de autobuze, standardul calitatii a crescut considerabil si prin urmare, nu importam autobuze din "afara".

Sa ne imaginam ca "tovarasu'" a dat ordin ca si romanii sa se alinieze la standardele europene, prin construirea unui model de autobuz cu podea joasa (LF). Cum se dorea folosirea mai multor piese si accesorii pe modele diferite, tot asa si acest model urmeaza designul clasicului 112UDM, folosind diverse accesorii ale acestuia.

Trezindu-ne la realitate, ne dam seama ca suntem deja in 2014, "tovarasu'" e plecat demult dintre noi, cum tot la fel a plecat si uzina Autobuzul. ???

Totusi, urmand acest vis, m-am gandit sa construiesc o macheta de autobuz, cu podea joasa, conform standardelor europene.
Va fi prima macheta care va fi vopsita, asa ca eventualele rateuri, sa-mi fie scuzate.

Iata cum arata pe hartie (partile laterale).

memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

09 Martie 2014, 10:53:28
Răspuns #1

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
M-am gandit sa fac o mixtura, intre un DAC 112 UDM si un ROMAN Diesel 111 RD. Voi prelua de la varianta RD, usile (atat cat imi permite spatiul) si barele de protectie. Asta la exterior. La interior, voi monta scaune imbracate in catifea rosie, iar la numarul acestora, ma voi decide pe parcurs.

As vrea sa vopsesc caroseria in alb/rosu, cu interior (scaune, capitonaje) rosii si bare de sustinere albe. M-am gandit la varianta alb/rosu, ca o trimitere in trecut, cand autobuzele erau rosii, dar vreau ca macheta sa aiba si o nota moderna.

O sa pun si poze.
memorat
09 Martie 2014, 10:55:42
Răspuns #2

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Acest model de autobuz va fi sursa inspiratiei pentru usi si bare de protectie.

memorat
09 Martie 2014, 14:04:43
Răspuns #3

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Peretele usilor este decupat, urmand a mai finisa unde este nevoie.

M-a interesat in mod special cum se comporta materialul atunci cand incerc sa-l curbez. Am urmarit si rezistenta lui la taiere, fiind prima data cand lucrez direct in komatex de 3 mm.

Per total sunt multumit de rezultat. Taiaturile au iesit aproape perfecte, nefiind nevoie de o interventie majora pentru finisare. Curbarea materialului s-a facut relativ usor.



memorat
11 Martie 2014, 13:24:54
Răspuns #4

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Uitandu-ma mai bine pe schita, am observat ca trebuie sa ridic marginea superioara a cadrelor pentru geamuri, asa ca am trecut la treaba si am reparat greseala.



Dupa aceea, am trecut la trecut la urmatorul pas; confectionarea fetelor de usi. Dupa ce am desenat, masurat, sters si iar masurat... am dus la bub sfarsit opera de arta.



Pe urma, am pozitionat usa in locasul destinat si am ramas uimit ca aceasta s-a potrivit din prima, fara sa modific cadrul usii sau usa.



Urmeaza sa confectionez si celelalte fete de usi, iar la urma dupa ce verific daca le-am facut bine, le voi finisa.

Pentru confectionarea usilor si a peretilor latreali, folosesc urmatoarele:

- komatex de 3 mm grosime;
- folie transarenta;
- agrafe;
- smirghel;
- alte gadgeturi... :D
memorat
11 Martie 2014, 17:18:00
Răspuns #5

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Am inchis rama geamului de la cabina soferului. Urmeaza finisarea.



memorat
18 Martie 2014, 12:57:23
Răspuns #6

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Am decupat podeaua inferioara si am trasat liniile ajutatoare. Am confectionat limitatoarele pentru locasurile unde se vor monta axurile rotilor.



Usile au fost asezate provizioriu in locasurile destinate, pentru a avea o imagine de ansamblu asupra machetei.

memorat
18 Martie 2014, 14:17:21
Răspuns #7

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Usile au primit primul strat de vopsea.
Pana diseara sper sa fie gata in totalitate, urmand a atasa folia din plstic transparent.

memorat
18 Martie 2014, 16:54:11
Răspuns #8

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Am terminat de construit podeaua.



Ma bucur ca am reusit sa o fac mai bine decat imi imaginam in desen. Trecerile peste limitatoarele locasurilor pentru axuri, mi-a iesit mult mai bine decat in desen, astfel incat podeaua pare perfect plana.



Cel mai greu mi-a fost la curbarea materialului la usi. Deoarece am folosit la podeaua inferioara, komatex de 2 mm (in total podeaua trebuie sa aiba o grosime de 3 mm), a trebuit sa gasesc o alternativa care sa se potriveasca si la trecerile peste limitatoare, dar si la accesul inspre si dinspre usi. Astfel, am fost nevoit sa introduc intre podeaua inferioara si cea superioara, un rand de komatex de 1 mm, in total podeaua avand 4 mm, dar nu si la locasurile usilor. Acolo am taiat komatexul si l-am lipit de podeaua inferioara, rezultand exact cei 3 mm ai podelei.

memorat
19 Martie 2014, 10:48:42
Răspuns #9

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Podeaua am acoperit-o cu autocolant - catifea gri. Zic ca arata destul de bine. Voi ce ziceti? Mai trebuie sa o "tund" pe ici - colo si gata.



memorat
19 Martie 2014, 18:21:42
Răspuns #10

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Usile sunt gata pe fata exterioara. Vopsite, lacuite...



memorat
20 Martie 2014, 13:25:42
Răspuns #11

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Am pozitionat usile (din 3, una este la uscat), fara la sa le fixez. Inainte am vopsit cu negru, cadrele usilor.
Ma intereseaza "asezarea in pagina" a machetei. Sunt multumit de felul cum arata usile pe partea exterioara. Este prima macheta vopsita integral, asa ca este posibil sa nu-mi iasa totul asa cum am dorit.

memorat
Advertisement