28 Martie 2024, 14:08:12

Autor Subiect: Fotografiatul si filmatul la metrou. <<Pareri pro si contra asupra legislatiei>>  (Citit de 7407 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

17 Octombrie 2008, 19:40:49

ADMINISTRATOR FORUM

  • Ro-Trans - Cea mai mare comunitate on-line a iubitorilor transportului in comun
  • ADMINISTRATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 279
  • ADMINISTRATOR FORUM
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Fotografiatul si filmatul la metrou. <<Pareri pro si contra asupra legislatiei>>
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

17 Octombrie 2008, 19:41:02
Răspuns #1

ADMINISTRATOR FORUM

  • Ro-Trans - Cea mai mare comunitate on-line a iubitorilor transportului in comun
  • ADMINISTRATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 279
  • ADMINISTRATOR FORUM
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Citat din: yo_mama
Fotografiatul la metrou nu este interzis? Daca vede vreun oficial de la Metrorex nu vor fi probleme?



Citat din: NiCkY
Apropo de aceasta mi-am amintit ce a zis Iasmin odata pe un forum:

" Fotografiatul este interzis , dar nu si filmatul. "
memorat
18 Octombrie 2008, 12:05:27
Răspuns #2

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Comunicat de presa:
Metrorex, a decis sa relaxeze politica care impiedica presa si pasionatii sa foloseasca aparate foto in subteran. Noua politica specifica noi masuri menite a indeparta pericolul producerii de explozii similare cu cea produsa acum 3 ani, cand blitzul unui fotograf amator a aprins gazele din spatele unui tren ce parasea statia, ducand la aparitia zvonurilor nefondate ca Metrorex experimenteaza cu trenuri cu reactie. (sursa Tramclub)



Am observat numai 3  astfel de abtipilde de atentie in urmatoarele statii... Grozavesti, Republica, Piata Unirii...




In legatura cu acel abtipild, el indica fotografiatul interzis printr-un aparat foto taiat, si prin cuvintele de sub poze. Nu cred ca blitul poate sa aprinda gazele din subteran. De mecanicii care fumeaza la capatul de linie nu se ia nimeni? Acel scrum este mai periculos decat un blitz. Parerea mea!!!
 
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
18 Octombrie 2008, 12:06:13
Răspuns #3

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
O casierita a Metrorexului, a inceput sa faca gura cand ma pregateam sa prind un Bm intrand in aceasta statie. "Nu fotografia!!!!" spunea ea, tipand ca o goarna de LDH in toata statia. "Dar nu fotografiez!!!!!!!!:D  :D . Nu Fotografiez!!!!" Filmam!!. Dar nu aceasta este important. Cand am coborat scarile mi-a bagat alarma. Stimata casierita, i-am spus, stii ca este permis sa filmam/fotografiam. "Nu este permis", tipand din nou. In acest moment mi-a sarit mustarul si am intrebat-o frumos daca cunoste legea Metrorexului, Legea 150/2005 (click pe ea pentru a va informa). Dupa ce am intrebat-o de aceasta lege, s-a lasat o vesnica  liniste in statie. Nu m-ai dati cu goarna daca nu cunoasteti legile. Astept Comentariile voastre dupa ce va uitati la filmulet. Am surprins numai cearta de sus.

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
18 Octombrie 2008, 12:07:00
Răspuns #4

yo_mama

  • Vizitator
Nu are rost sa te pui cu astfel de oameni care au seminte in loc de creier. Mai bine te dai la o parte, astepti sa plece apoi te duci si-ti vezi in continuare de treaba. Oamenii care nu inteleg farmecul pozelor sunt dusi cu capul.
memorat
18 Octombrie 2008, 12:07:31
Răspuns #5

NiCkY

  • Vizitator
E tare in clont doamna casiera!

Intrebare : Ea a citit vreodata legea Metrorexului?
Raspuns  : Nu!.
memorat
24 Octombrie 2009, 09:46:21
Răspuns #6

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Va rog sa remarcati vigilenta acestui bodyguard dintr-o rama de metrou. Omul a vazut ca folosesc telefonul pentru a face poze, nu a spus nimic, dar nici nu m-a scapat din ochi. Sau nu era sigur daca am voie sa fac ce faceam, sau era, si se gandea intens cum sa foloseasca armamentul din dotare. 8)
memorat
24 Octombrie 2009, 10:37:10
Răspuns #7

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Nici el nu stia ce sa faca  :D :D.





memorat
30 Noiembrie 2009, 20:34:05
Răspuns #8

AlexYo

  • Vizitator
Au cam disparut afisele cu "FOTOGRAFIATUL INTERZIS".
memorat
01 Decembrie 2009, 23:12:14
Răspuns #9

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
S-au deslipit din motive subiective!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Decembrie 2009, 14:07:49
Răspuns #10

ByOnu

  • Vizitator
Ce metrouri "cu reactie" ... aia deabia pot sa vopseasca o statie, ce sa mai spunem de trenuri racheta  8)

Oricum, eu cred ca ar trebuii sa fim intelegatori; metroul unui oras nu este doar un mijloc de transport in comun, ci si un loc de aparare nationala. In caz de (Doamne-fereste..) vine razboiul peste noi, metroul este un foarte bun ascunzis (dau ca exemplu Anglia, care chiar a fost in aceasta postura). Sau, sa nu uitam de atentatele din SUA la metrou...
Nu ca le tin partea, insa au si ei dreptate.
memorat
30 Ianuarie 2010, 12:48:42
Răspuns #11

vlaicuandrei

  • Vizitator
Am facut o poza "pe sub mana" in statia Piata Romana tocmai din motivele de mai sus enumerate, pentru ca prefer sa nu ma iau cu nimeni in gura decat daca este imperios necesar :D.
memorat
30 Ianuarie 2010, 16:39:32
Răspuns #12

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Mai repet o data: legea 205/2005 nu iti interzice fotografierea la metrou in spatiile PUBLICE. Daca dai de un "taran" de la firma de paza SCORSEZE Internationl Security ti-a stricat toata buna dispozitie.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
16 Iulie 2010, 19:06:38
Răspuns #13

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Atentie...  SE FILMEAZA!

In deviza de mai sus am realizat cateva fotografii si videouri in statia BASARAB 2 din pricina fluxului gigantic de calatori. La sosirea trenului de mai jos mecanicul a transmis un mesaj catre mecanicul ajutor atentionandu-ma ca fotografiatul este interzis. In timpul cadrelor inregistrate ma delectam cu muzica de la MP3.
Crezand ca voi fi afectat de "cuvinele posta ale mecanicilor" mi-am continuat sedinta foto. La un momentat, vazand ca nu pleca din statie i-am avetizat, in gluma, ca l-am fotografiat pe Bin Laden care tocmai se "urcase in metrou."  :D ;D Dansii au ramas uimiti plecand in tromba din statie.

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Ianuarie 2011, 01:23:04
Răspuns #14

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
       In timpul calatoriei din aceasta noapte cu penultimul tren in directia Gara de Nord - Dristor 2, am facut o fotografie in incinta trenul Copenhaga 1113 - 2113 pentru a prezenta cititorilor Forumului Comunitatii Ro-Trans  frecventa calatorilor din jurul orei 23:25. (http://www.ro-trans.org/index.php/topic,1555.msg100048025.html#msg100048025)
       In timp ce captam fotografia din primul vagon afisand o panorama lunga in poza, agentii de paza care pazeau strasnic trenul de metrou dupa scaune s-au trezit la "realitate" brusc deplasandu-se in pas "alle alle" spre primul vagon. Nu au reusit sa prinda "asa zisul infractor" pt. ajunsesem in statia Basarab 1 unde trebuia sa cobora. A inceput sa imi transmita unele vorbe prin semne. Singurul lucru pe care l-am inteles este urmatoru: "Nu ai voie sa.... "  :D :D Ghiciti voi ce nu este voie sa faci la metrou...  8) :D ;D


       Va prezint un film "mut" in care l-am surprins si pe agentul de paza  :-X :-X:

Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Ianuarie 2011, 02:47:08
Răspuns #15

ByOnu

  • Vizitator
Singurul lucru pe care l-am inteles este urmatoru: "Nu ai voie sa.... "  :D :D Ghiciti voi ce nu este voie sa faci la metrou...  8)

Eu, eu, eu, (doua degete ridicate) ... N-ai voie sa fumezi!! Sigur asta e raspunsul! 8) :D
memorat
11 Ianuarie 2011, 00:31:29
Răspuns #16

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tot cu litera "F" incepe. Nu va ganditi la prostii "mai copilasi". Era vorba de actiunea de a "fotografia" trenuri de metrou.  :D :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Ianuarie 2014, 13:10:23
Răspuns #17

iva astra funny

  • Utilizator Forum Ro-trans
  • Mesaje postate: 63
  • Gen: Bărbat
  • Trainz is best game
O sa ramaneti gura casca cand vedeti ce am scris.Ieri am filmat REM 008 la statia PANTELIMON.Am filmat cand pleca spre depou.Dincolo de taxare am vazut un bodyguard.Supraveghea statia si m-a vazut ca filmez.Cred ca intelectul acelui bodyguard zicea: "Lasa bre,nu filmatul e pericol public,fumatul e pericol public".Nici nu m-a luat la cearta.La urma a adormit.
Magistrala M4=She's my favorite line
memorat
Advertisement