28 Martie 2024, 13:04:37

Autor Subiect: Muzeul de trenulete din Sinaia  (Citit de 5569 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

19 Septembrie 2013, 22:09:00

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
MUZEUL DE TRENULETE DIN SINAIA
In incinta Garii Regale din Sinaia
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

19 Septembrie 2013, 22:15:33
Răspuns #1

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
16.09.2013-PART.1:
(Poze realizate de mine)
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
19 Septembrie 2013, 22:19:49
Răspuns #2

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
PART.2:
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
19 Septembrie 2013, 22:26:11
Răspuns #3

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
PART.3:
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
19 Septembrie 2013, 23:07:01
Răspuns #4

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Am auzit de acest muzeu.Frumos din partea ta sa ne aduci poze cu ceva frumos.Felicitari. :D ;)
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
20 Septembrie 2013, 08:03:23
Răspuns #5

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Mai intai am cautat sa nu existe vreun topic despre Muzeu, si dupa aceea l-am facut.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
06 Februarie 2014, 12:28:25
Răspuns #6

GSXReaper

  • Elf
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Femeie
    • ELF
Am vizitat si eu de curand Muzeul. Nu e in Gara Regala, ci in aripa "muritorilor, alaturi de o cafenea. In apropiere se gaseste si o drezina Skoda VOS, care se pare ca ar fi fost utilizata de Ana Pauker (exista si pareri contrare).
Interesant, roby123, cum de ai reusit sa faci poze in incinta. Era un custode amabil acolo, care a stat cu ochii pe mine ca pe butelie, pentru ca am refuzat din start sa-i platesc niste bani ca sa ma lase sa fac poze. Refuz din principiu una ca asta, pentru ca, pricum, biletul de intrare este destul de scump (7 lei/persoana adulta).
Din pacate pentru el, acel domn custode mi s-a parut doar un vanzator de bilete, nu si un ghid. Nu a stiut sa-mi explice nimic, dar mi-a atras atentia asupra unor figurine in miscare. Putin pentru un muzeu.
As mai comenta in legatura cu patrimoniul unitatii. Sunt inghesuite, in aceeasi sala foarte mica, diorame, placute de locomotiva, o drezina, niste figurine, o colectie de bilete de tren, un magazin de machete, niste aeromodele atarnate de plafon (despre care omul habar nu are ce sunt), un minibar ... Mi-a spus cetateanul ca uneori intra acolo grupuri mari de copii. Cum oare izbuteste sa ii supravegheze sa nu se joace cu exponatele?
Ar mai fi multe de criticat, dar, totusi, expozitia merita a fi vazuta, daca nu de altceva macar pentru pasiunea celui care a realizat-o.
memorat
06 Februarie 2014, 12:36:53
Răspuns #7

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Am vizitat si eu de curand Muzeul. Nu e in Gara Regala, ci in aripa "muritorilor, alaturi de o cafenea. In apropiere se gaseste si o drezina Skoda VOS, care se pare ca ar fi fost utilizata de Ana Pauker (exista si pareri contrare).
Interesant, roby123, cum de ai reusit sa faci poze in incinta. Era un custode amabil acolo, care a stat cu ochii pe mine ca pe butelie, pentru ca am refuzat din start sa-i platesc niste bani ca sa ma lase sa fac poze. Refuz din principiu una ca asta, pentru ca, pricum, biletul de intrare este destul de scump (7 lei/persoana adulta).
Din pacate pentru el, acel domn custode mi s-a parut doar un vanzator de bilete, nu si un ghid. Nu a stiut sa-mi explice nimic, dar mi-a atras atentia asupra unor figurine in miscare. Putin pentru un muzeu.
As mai comenta in legatura cu patrimoniul unitatii. Sunt inghesuite, in aceeasi sala foarte mica, diorame, placute de locomotiva, o drezina, niste figurine, o colectie de bilete de tren, un magazin de machete, niste aeromodele atarnate de plafon (despre care omul habar nu are ce sunt), un minibar ... Mi-a spus cetateanul ca uneori intra acolo grupuri mari de copii. Cum oare izbuteste sa ii supravegheze sa nu se joace cu exponatele?
Ar mai fi multe de criticat, dar, totusi, expozitia merita a fi vazuta, daca nu de altceva macar pentru pasiunea celui care a realizat-o.

Pentru mine este o expozitie destul de reusita.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
06 Februarie 2014, 13:57:15
Răspuns #8

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Una peste alta, e frumos!
memorat
06 Februarie 2014, 14:00:14
Răspuns #9

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Una peste alta, e frumos!
Pacat ca cel care a realizat dioramele, a decedat.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
06 Februarie 2014, 22:08:06
Răspuns #10

GSXReaper

  • Elf
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Femeie
    • ELF
E frumos, dar ar putea fi si mai fain daca ar avea spatiu mai mult si daca ar respecta niste reguli in organizare si exploatare. Unde s-a mai vazut muzeu in care custodele sa nu poata explica ce are in gestiune?
memorat
07 Februarie 2014, 17:04:28
Răspuns #11

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
E frumos, dar ar putea fi si mai fain daca ar avea spatiu mai mult si daca ar respecta niste reguli in organizare si exploatare. Unde s-a mai vazut muzeu in care custodele sa nu poata explica ce are in gestiune?
Ar trebui sa angajeze ghizi cu experienta.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
13 Februarie 2014, 11:05:09
Răspuns #12

GSXReaper

  • Elf
  • Mesaje postate: 40
  • Gen: Femeie
    • ELF
Pacat ca cel care a realizat dioramele, a decedat.
Tu te iei dupa cei din parlamentul Romaniei? Niciodata nu se pune virgula intre subiect si predicat.
Asta incercam si eu sa subliniez, daca nu stii sa-ti vinzi marfa, degeaba ai vitrine bogate.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":