28 Martie 2024, 23:38:11

Autor Subiect: Mutari si modificari in parcul circulant si liniile tramvaielor  (Citit de 183610 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

02 Noiembrie 2010, 16:22:39
Răspuns #140

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia 4, mai bine zis Linia Fantoma.
M-am si speriat zilele trecute, am uitat ca in zona Uniri respectiv Sura Mare, sa revenit la normal, cu privinta la traseele liniilor de tramvaie, si asteptand tramvaiul la in statia Drumul Gazarului, vad Tramvaiul 4, ma uit pe tabela din statie... ciuciu, 7, 19, 25, mai putin 4.
Concluzie: Tramvaiul Fantoma, orcum are decat 2 sau trei vagoane, si in mare parte este dublura pe Sos Giurgiu...
Ar putea foarte frumos, astea 2 - 3 vagoane sa-l suplimenteze pe 19 si sa intoarca la Zetari.
Parerea mea.

Nu e o alegere prea indicata. Linia 19 ar trebui sa aiba vreo 78 de minute pe o semicursa, circa o ora si 50 minute pe cursa.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
09 Noiembrie 2010, 19:29:04
Răspuns #141

ByOnu

  • Vizitator
Vagonul #097 apartine de Depoul Dudesti si nu cred ca a aparut de la un alt depou...

Nu m-am facut inteles, vreau sa spun: de ce este obligatoriu ca Dudestiul sa-si trimita un tramvai pe 21, nu vad logica. N-are Colentina destule sau care-i ideea? Si chiar daca n-ar avea destule, un tramvai in plus/minus nu face nici o diferenta. Nu ma deranjeaza, ba dimpotriva, dar nu vad rostul sa trimiti un tramvai non-LF pe 21. Eu stiam ca-l trimit pe Bucur LF pe 21 doar pentru ca este singura linie cu infrastructura potrivita lui; dar daca dansul este defect sa nu mai trimita nimic in locul lui, nu se justifica! ;)
memorat
09 Noiembrie 2010, 20:46:34
Răspuns #142

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Nu m-am facut inteles, vreau sa spun: de ce este obligatoriu ca Dudestiul sa-si trimita un tramvai pe 21, nu vad logica. N-are Colentina destule sau care-i ideea? Si chiar daca n-ar avea destule, un tramvai in plus/minus nu face nici o diferenta. Nu ma deranjeaza, ba dimpotriva, dar nu vad rostul sa trimiti un tramvai non-LF pe 21. Eu stiam ca-l trimit pe Bucur LF pe 21 doar pentru ca este singura linie cu infrastructura potrivita lui; dar daca dansul este defect sa nu mai trimita nimic in locul lui, nu se justifica! ;)

Si nu scoti turul 20 daca tramvaiul #401 nu este apt de traseu? Cred ca te vom premia pentru propozitia spusa de tine!!! Ti s-e pare normal sa astepti 15 minute un tramvai in linia 21 (ora de varf) si 20 de minute (in exteriorul acesteia).
Nu poti repartiza peste noapte un vagon de la Colentina pentru ca nu are cine sa ti-l conduca. Repartizarile vatmanilor/soferilor NU se fac niciodata de pe o zi pe alta, ci cu 2-3 zile in urma.
Haideti sa gandim rational: daca vatmanu turului 20 din linia 21 soseste pe la ora 06:15 la depou iar #401 este inapt de traseu el pierde orele lucrate... Aceast lucru se va repeta de cateva ori, iar pe masa copiilor va pune doar nuci, paine si apa!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
20 Noiembrie 2010, 19:41:19
Răspuns #143

mariusm2009

  • Mesaje postate: 254
  • Gen: Bărbat
Astazi, toate tramvaiele Depoului Giulesti, inclusiv cele doua V2A-2S ramase "in viata" erau insirate intre Podul Grant si Maternitatea Giulesti, probabil pentru niste probe in zona Pasajului Basarab sau doar pentru a le mai misca un pic din loc... printre ele am avut placerea sa revad si fotografiez, probabil pentru ultima oara, tramvaiele 4039 si 4042, ramase inca cu indicativul liniei 44. Erau remorcate de doua tramvaie V3A-93-2S.

[...]06, 026, 33 in probe pe Calea Giulesti impreuna cu toate tramvaiele Depoului Giulesti, sambata 20 noiembrie 2010.
memorat
20 Noiembrie 2010, 22:09:02
Răspuns #144

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Astazi, toate tramvaiele Depoului Giulesti, inclusiv cele doua V2A-2S ramase "in viata" erau insirate intre Podul Grant si Maternitatea Giulesti, probabil pentru niste probe in zona Pasajului Basarab sau doar pentru a le mai misca un pic din loc... printre ele am avut placerea sa revad si fotografiez, probabil pentru ultima, tramvaiele 4039 si 4042, ramase inca cu indicativul liniei 44. Erau remorcate de doua tramvaie V3A-93-2S.

Va pot spune ca la ora 15:15 pe la Budapesta a trecut cupla de vagoane #237 + #4039 in directia Marasesti / Dudesti.
Toate tramvaiele au ajuns in Depoul Victoria, urmand ca in scurt timp sa circule pe linia 5, trasul tramvaiului 5 scurtandu-se, circulatia fiind blocata intre Aero Baneasa si Metrou Aurel Vlaicu din pricina constructiei pasajului suprateran din zona.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Noiembrie 2010, 00:39:28
Răspuns #145

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Am zarit si eu astazi cateva pluguri la McDonald's langa Liberty.
O pereche a luat-o spre dep.Alexandria iar celalalt plug spre Giurgiu cred.
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
21 Noiembrie 2010, 09:10:11
Răspuns #146

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Am zarit si eu astazi cateva pluguri la McDonald's langa Liberty.
O pereche a luat-o spre dep.Alexandria iar celalalt plug spre Giurgiu cred.
Spre Depoul Alexandria ????

Cele care s-au deplasat spre Viitor/Giurgiu se duceau in Depoul Victoria, sau poate tot in Depoul Alexandria?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Noiembrie 2010, 21:36:09
Răspuns #147

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Astazi, toate tramvaiele Depoului Giulesti, inclusiv cele doua V2A-2S ramase "in viata" erau insirate intre Podul Grant si Maternitatea Giulesti, probabil pentru niste probe in zona Pasajului Basarab sau doar pentru a le mai misca un pic din loc... printre ele am avut placerea sa revad si fotografiez, probabil pentru ultima oara, tramvaiele 4039 si 4042, ramase inca cu indicativul liniei 44. Erau remorcate de doua tramvaie V3A-93-2S.

[...]06, 026, 33 in probe pe Calea Giulesti impreuna cu toate tramvaiele Depoului Giulesti, sambata 20 noiembrie 2010.
Va pot spune ca la ora 15:15 pe la Budapesta a trecut cupla de vagoane #237 + #4039 in directia Marasesti / Dudesti.
Toate tramvaiele au ajuns in Depoul Victoria, urmand ca in scurt timp sa circule pe linia 5, trasul tramvaiului 5 scurtandu-se, circulatia fiind blocata intre Aero Baneasa si Metrou Aurel Vlaicu din pricina constructiei pasajului suprateran din zona.

De Joi  se vor reintoarce in traseu vagoanele #028, #034, #036, #037, #237, #245, #4037, #4041, #4043, #4044 alaturi de #4038, #4040, #4042 :-\ circuland in linia 5, Depoul Colentina renuntant fortata la linia respectiva. Depoul Victoria va fi nevoita sa mai piarda cateva ture intr-o linie sau putem spune ca linia 46 va ajunge la Colentina. Conform cerintelor depoului Depoului Victoria, acestia nu vor sa piarda 46 renuntand in schimb la linia 20.
Nu cred ca o sa fie problema o problema majora ca tramvaiele Colentinei sa faca accesul/retragerea spre/ dinspre Banu Manta.  :D :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Noiembrie 2010, 22:02:24
Răspuns #148

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
De Joi viitoare se vor reintoarce in traseu vagoanele #028, #034, #036, #037, #237, #245, #4037, #4041, #4043, #4044 alaturi de #4038, #4040, #4042 :-\ circuland in linia 5, Depoul Colentina renuntant fortata la linia respectiva. Depoul Victoria va fi nevoita sa mai piarda cateva ture intr-o linie sau putem spune ca linia 46 va ajunge la Colentina. Conform cerintelor depoului Depoului Victoria, acestia nu vor sa piarda 46 renuntand in schimb la linia 20.
Nu cred ca o sa fie problema o problema majora ca tramvaiele Colentinei sa faca accesul/retragerea spre/ dinspre Banu Manta.  :D :D

O harta a noului traseu al liniei 5:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Noiembrie 2010, 13:04:40
Răspuns #149

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
De  Joi  se vor reintoarce in traseu vagoanele #028, #034, #036, #037, #237, #245, #4037, #4041, #4043, #4044 alaturi de #4038, #4040, #4042 :-\ circuland in linia 5, Depoul Colentina renuntant fortata la linia respectiva. Depoul Victoria va fi nevoita sa mai piarda cateva ture intr-o linie sau putem spune ca linia 46 va ajunge la Colentina. Conform cerintelor depoului Depoului Victoria, acestia nu vor sa piarda 46 renuntand in schimb la linia 20.
Nu cred ca o sa fie problema o problema majora ca tramvaiele Colentinei sa faca accesul/retragerea spre/ dinspre Banu Manta.  :D :D

Deci sa inteleg ca pe linia 5, o sa bage tramvaie Bidirectionale, si o sa aiva capatul undeva in dreptul Soselei Fabrica De Glucoza, sau la metrou la Aurel Vlaicu.
Se schimba cumva sinele de la capat (de la baneasa) pana la Aurel Vlaicu sau Soseaua Fabrica De Glucoza?
memorat
22 Noiembrie 2010, 13:24:23
Răspuns #150

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Deci sa inteleg ca pe linia 5, o sa bage tramvaie Bidirectionale, si o sa aiva capatul undeva in dreptul Soselei Fabrica De Glucoza, sau la metrou la Aurel Vlaicu.
Se schimba cumva sinele de la capat (de la baneasa) pana la Aurel Vlaicu sau Soseaua Fabrica De Glucoza?
Se construieste un PASAJ RUTIER in zona metrou Auerel Vlaicu - Sos. Pipera.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
22 Noiembrie 2010, 14:25:15
Răspuns #151

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Astazi, toate tramvaiele Depoului Giulesti, inclusiv cele doua V2A-2S ramase "in viata" erau insirate intre Podul Grant si Maternitatea Giulesti, probabil pentru niste probe in zona Pasajului Basarab sau doar pentru a le mai misca un pic din loc... printre ele am avut placerea sa revad si fotografiez, probabil pentru ultima oara, tramvaiele 4039 si 4042, ramase inca cu indicativul liniei 44. Erau remorcate de doua tramvaie V3A-93-2S.

[...]06, 026, 33 in probe pe Calea Giulesti impreuna cu toate tramvaiele Depoului Giulesti, sambata 20 noiembrie 2010.
Va pot spune ca la ora 15:15 pe la Budapesta a trecut cupla de vagoane #237 + #4039 in directia Marasesti / Dudesti.
Toate tramvaiele au ajuns in Depoul Victoria, urmand ca in scurt timp sa circule pe linia 5, trasul tramvaiului 5 scurtandu-se, circulatia fiind blocata intre Aero Baneasa si Metrou Aurel Vlaicu din pricina constructiei pasajului suprateran din zona.
De  Joi  se vor reintoarce in traseu vagoanele #028, #034, #036, #037, #237, #245, #4037, #4041, #4043, #4044 alaturi de #4038, #4040, #4042 :-\ circuland in linia 5, Depoul Colentina renuntant fortata la linia respectiva. Depoul Victoria va fi nevoita sa mai piarda cateva ture intr-o linie sau putem spune ca linia 46 va ajunge la Colentina. Conform cerintelor depoului Depoului Victoria, acestia nu vor sa piarda 46 renuntand in schimb la linia 20.
Nu cred ca o sa fie problema o problema majora ca tramvaiele Colentinei sa faca accesul/retragerea spre/ dinspre Banu Manta.  :D :D

Tramvaiele V3A-2S-93 #028, #034, #036, #037, #237, #245, #4037, #4041, #4043, #4044 se odihneau alaturi de V2A-2S #4039, #4042 in incinta Depoului Victoria; in hala se afla #037:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Noiembrie 2010, 23:45:06
Răspuns #152

Matei Voineag

  • Vizitator
Incepand de maine, ce depou va deservi linia 46 ?
Acum linia 46 este deservita numai de Victoria sau are si Titan o tura in aceasta linie ? Intreb pentru ca, acum vreo luna, #359 era pe 46 si o saptamana mai tarziu, acelasi vagon era pe linia 27 ! :o
Si ultima intrebare - Depoul Victoria mai are ture in linia 16 ?
memorat
25 Noiembrie 2010, 00:26:12
Răspuns #153

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Incepand de maine, ce depou va deservi linia 46 ?
Acum linia 46 este deservita numai de Victoria sau are si Titan o tura in aceasta linie ? Intreb pentru ca, acum vreo luna, #359 era pe 46 si o saptamana mai tarziu, acelasi vagon era pe linia 27 ! :o
Si ultima intrebare - Depoul Victoria mai are ture in linia 16 ?

Sa nu mai vad baliverne scrie pe acest site! Numai mintea bolnava a celor de la concurenta pot face aceste afirmatii... PS: LF se spala cumva in curte cu furtunul? :):P :P

Linia 46 a fost deservita pana astazi de Depoul Victoria, de maine va scoate vagoane Colentina. La Victoria erau 8 tramvaie in ora de varf, ramane de vazut cate va scoate Colentina.
De maine, linia 5 va fi scoasa de Victoria avand un parc format din 10 tramvaie in ora de varf, 7 in afara acesteia, 6 in wekeend.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
25 Noiembrie 2010, 17:53:12
Răspuns #154

Matei Voineag

  • Vizitator
Faza cu #359 am auzit-o pe T***C****, nu pe forumul "atotstiutorilor" (oricum foarte tare faza cu "mintea bolnava a celor de la concurenta", pentru ca ei sunt bolnavi), #359 a circulat pe 46, l-a pozat userul Ice, de pe forumul T***C*** !
Asa este, linia 5 (V3A-2S-93) este la Victoria, iar linia 46 (V3A-93) este la Colentina, de asemenea, am observat ca multe vagoane foste titulare ale liniei 5 erau pe linia 46.
Cam putine ture are linia 5...
memorat
02 Decembrie 2010, 18:03:12
Răspuns #155

SprinterXP

  • Vizitator
Cateva vagoane V3A-93 si V3A-93M Faur trimise astazi de depourile Bucurestii Noi si Alexandria pe linia 41: #050, #207, #221, #231, #233, #256, #305, #351.

memorat
02 Decembrie 2010, 20:01:33
Răspuns #156

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
02 Decembrie 2010, 22:05:42
Răspuns #157

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
CAre or fi principalele motive sa trimiti tramvaie cu "pantograf" clasic prin linia metrou-usor 41? Li s-a dus patina de grafit la cele de ieri?  ???
Restu au fost vagoane titulare de linia 41?
L-am remarcat pe #306 in linia 32 condus de titular la SCH 1!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Decembrie 2010, 19:08:54
Răspuns #158

SprinterXP

  • Vizitator
Restu au fost vagoane titulare de linia 41?

Le-am mai depistat ieri de la Bucurestii Noi pe #098 si #143 care rar ajung sa circule pe aceasta linie, in rest erau titularii.

L-am remarcat pe #306 in linia 32 condus de titular la SCH 1!

Luna Decembrie este luna cadourilor, si eu lam gasit in seara aceasta pe #282 in linia 11.
memorat
04 Decembrie 2010, 01:52:05
Răspuns #159

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Le-am mai depistat ieri de la Bucurestii Noi pe #098 si #143 care rar ajung sa circule pe aceasta linie, in rest erau titularii.

Luna Decembrie este luna cadourilor, si eu lam gasit in seara aceasta pe #282 in linia 11.
Iar in linia 32 si-a facut aparitia vagonul #324 - 03 Decembrie 2010.

Nu cred ca doriti sa va deslusesc conditiile de calatorie in vagonul respectiv; noroc ca am avut bricheta ca altfel imi bagam mainile in ochi.  :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat