28 Martie 2024, 21:53:21

Autor Subiect: Discutii Libere - Tramvaiele Bucurestene  (Citit de 137455 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

01 Aprilie 2009, 10:35:30
Răspuns #120

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
De luni, 16-03-2009 la capatul Romprim SA a fost introdus un controlor care se ocupa cu monotorizarea liniilor 34 si 11.




Se pare ca RATB-ul le-a furat painea controlorilor de ocazie  :-[ :-[ care mai apareau din cand in cand la capatul Romprim, monotorizand linia lui 34, iar dupa aceea umpland curtea RATB-ului de reclamatii inutile. EX: Vagonul X a stationeat 20 de minute la cap; Vagonul Y a venit la 20 de secunde fata de cel din fata, Vagonul T a oprit la intersectie, vatmanul ducandu-se la o shaormarie; Timp de 30 de minute n-a circulat nici un vagon si etc. ::). Povesti de adormit copii. Parca nu va-ti seama ca traim in Republica RRomania.

Ei lasa, acum am inteles ca s-au mutat la baietii din 41.SARACII DE EI
Cu respect si admiratie.
memorat
01 Aprilie 2009, 11:44:35
Răspuns #121

Ilie Alexandru

  • Fotograf semi-profesional...
  • Mesaje postate: 1079
  • Gen: Bărbat
  • REGIOTRANS, la bine si la greu!
1 Aprilie 2009, linia 42 a fost 100% PPC (PODEA PARTIAL COBORATA).


PS: Nu este o gluma! ;) :D :D

692-5       671-8      
 
Canon SX50-HS and Sony DSC-H5XV user.
memorat
01 Aprilie 2009, 22:02:27
Răspuns #122

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
1 Aprilie 2009, linia 42 a fost 100% PPC (PODEA PARTIAL COBORATA).


PS: Nu este o gluma! ;) :D :D



Am calatorit si eu cu acest tramvai in linia 42 si la Piata Presei Libere am fotografiat noua tabela la standardele Europene cu care va fi dotat linia 42. Nu se puteau updata toate afisiajele cu linia 42, sau sa se trimita numai vagoane cu afisiajul corect in aceasta linie. Chiar penibil. :-[ :-[ :-[ :-[


Parerea mea.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Aprilie 2009, 23:00:42
Răspuns #123

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Am calatorit si eu cu acest tramvai in linia 42 si la Piata Presei Libere am fotografiat noua tabela la standardele Europene cu care va fi dotat linia 42. Nu se puteau updata toate afisiajele cu linia 42, sau sa se trimita numai vagoane cu afisiajul corect in aceasta linie. Chiar penibil. :-[ :-[ :-[ :-[


Parerea mea.
Eu cred ca dadeau cu banul sa vada unde merge tramvaiu ori la CALEA PLEVNEI ori la BANU MANTA. ;D :D sau juma de tramvai se ducea la un capat cealalta parte la celalalt capat.
Cu respect si admiratie.
memorat
05 Aprilie 2009, 05:05:41
Răspuns #124

alexs2tank

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
    • Google
Am calatorit si eu cu acest tramvai in linia 42 si la Piata Presei Libere am fotografiat noua tabela la standardele Europene cu care va fi dotat linia 42. Nu se puteau updata toate afisiajele cu linia 42, sau sa se trimita numai vagoane cu afisiajul corect in aceasta linie. Chiar penibil. :-[ :-[ :-[ :-[


Parerea mea.

Penibil..? pe 19 a fost atata timp afisajul pus in geam cu o foaie de hartie A4 si pe tine te deranjeaza ca vezi pe 42 cateva zile o tabela care arata chiar bine, pusa pe parasolar. Si 19 nu e singura linie care a patit asta, sunt atatea si atatea linii, iar metoda asta se practica la trasee temporare.. chiar si daca sunt temporare pe o perioada de cateva luni.. ani.. ceea ce inseamna ca se va intoarce la traseul de baza la un moment dat sau se va updata afisajul, deh linie 100% PPC, dar n-are afisajul updatat =) . Atata fas pentru o tabela.. important e ca merge bine.
""If a man does his best, what else is there..""
^George S. Patton^

(Avatarul: Statia L.D.C. "Printre Ive.." - �Foto: Me and co.)
memorat
05 Aprilie 2009, 08:48:04
Răspuns #125

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Penibil..? pe 19 a fost atata timp afisajul pus in geam cu o foaie de hartie A4 si pe tine te deranjeaza ca vezi pe 42 cateva zile o tabela care arata chiar bine, pusa pe parasolar. Si 19 nu e singura linie care a patit asta, sunt atatea si atatea linii, iar metoda asta se practica la trasee temporare.. chiar si daca sunt temporare pe o perioada de cateva luni.. ani.. ceea ce inseamna ca se va intoarce la traseul de baza la un moment dat sau se va updata afisajul, deh linie 100% PPC, dar n-are afisajul updatat =) . Atata fas pentru o tabela.. important e ca merge bine.

Nu mai traiti din amintiri. Acum cati ani linia 19 avea tablite in geam? La ora actuala nu mai exista nici o linie cu tablite in geam, in afara de tramvaiele Bucur 1 care circula pe linia 8 si linia 42. :-[ :-[ :-[
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
05 Aprilie 2009, 11:45:28
Răspuns #126

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Penibil..? pe 19 a fost atata timp afisajul pus in geam cu o foaie de hartie A4 si pe tine te deranjeaza ca vezi pe 42 cateva zile o tabela care arata chiar bine, pusa pe parasolar. Si 19 nu e singura linie care a patit asta, sunt atatea si atatea linii, iar metoda asta se practica la trasee temporare.. chiar si daca sunt temporare pe o perioada de cateva luni.. ani.. ceea ce inseamna ca se va intoarce la traseul de baza la un moment dat sau se va updata afisajul, deh linie 100% PPC, dar n-are afisajul updatat =) . Atata fas pentru o tabela.. important e ca merge bine.
Da! ai dreptate. Poate se va mai reintoarce pe vechiul traseu. Iti pun o intrebare: linia 34 se va mai reintoarce la Gara de Nord dar pe afisaj scrie direct Banu Manta. Concluzia o las sa o tragi tu la ceea ce am vrut sa spun. Pentru majoritatea aceste lucruri conteaza.
Cu respect si admiratie.
memorat
08 Aprilie 2009, 03:23:16
Răspuns #127

alexs2tank

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
    • Google
Da! ai dreptate. Poate se va mai reintoarce pe vechiul traseu. Iti pun o intrebare: linia 34 se va mai reintoarce la Gara de Nord dar pe afisaj scrie direct Banu Manta. Concluzia o las sa o tragi tu la ceea ce am vrut sa spun. Pentru majoritatea aceste lucruri conteaza.

Stiu la ce te referi, si m-am gandit la asta dar 34 fiind o linie.. "mare" in adevaratul sens al cuvantului, nu ma mira ca au actualizat afisajele, plus de asta afisajele au fost actualizatie la cateva zile de la inaugurarea liniei de la Romprim la Banu Manta tocmai de asta nu am dat ca exemplu linia 34 pentru ca e actualizata nu ca ruta modificata temporar ci ca ruta de-a binelea pentru ca, calea de rulare nu va mai exista pe o perioada de cativa ani (cel putin cea de intoarcere). 42 sau 19 nu cred ca acorda cineva prea multa importanta linilor astora de asta s-au folosit foi in geam si tablite cu afisaj, pe 44 situatia nu sta altfel din cate stiu eu, unul din V3A-2S -uri avand o tablita cu destinatia (daca gresesc corectati-ma).

Nu traiesc din amintiri pur si simplu asta e adevarul. Chiar nu cred ca deranjeaza pe nimeni faptul ca apare acolo o tablita pe care scrie destinatia, doar e un singur tramvai. Ati fii preferat sa nu scrie de loc ?
""If a man does his best, what else is there..""
^George S. Patton^

(Avatarul: Statia L.D.C. "Printre Ive.." - �Foto: Me and co.)
memorat
08 Aprilie 2009, 17:51:13
Răspuns #128

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Stiu la ce te referi, si m-am gandit la asta dar 34 fiind o linie.. "mare" in adevaratul sens al cuvantului, nu ma mira ca au actualizat afisajele, plus de asta afisajele au fost actualizatie la cateva zile de la inaugurarea liniei de la Romprim la Banu Manta tocmai de asta nu am dat ca exemplu linia 34 pentru ca e actualizata nu ca ruta modificata temporar ci ca ruta de-a binelea pentru ca, calea de rulare nu va mai exista pe o perioada de cativa ani (cel putin cea de intoarcere). 42 sau 19 nu cred ca acorda cineva prea multa importanta linilor astora de asta s-au folosit foi in geam si tablite cu afisaj, pe 44 situatia nu sta altfel din cate stiu eu, unul din V3A-2S -uri avand o tablita cu destinatia (daca gresesc corectati-ma).

Nu traiesc din amintiri pur si simplu asta e adevarul. Chiar nu cred ca deranjeaza pe nimeni faptul ca apare acolo o tablita pe care scrie destinatia, doar e un singur tramvai. Ati fii preferat sa nu scrie de loc ?

In privinta liniei 34, te rog sa te documentezi din aceste postari: http://www.ro-trans.com/index.php/topic,389.msg6405.html#msg6405 si http://www.ro-trans.com/index.php/topic,634.msg6393.html#msg6393:
De astazi linia 34 va circula intre Banu Manta - Romprim. [...]. S-au updatat afisiajele, ramanand ca zilele urmatoare sa se faca si la Afisiajele Ameli.
[...]
Singurele vagoane la care li s-a facut updateul destinatiei la o zi de la lansarea linie 34 au fost 141, 259 si 353. La 354 s-a ales blocarea tabelei cu destinatia Romprim S.A., lucru finalizat prin martie 2009: http://www.ro-trans.com/index.php/topic,635.msg8943.html#msg8943.
DECI?... ;D ;) ;) Eu am adus probe.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
08 Aprilie 2009, 22:59:33
Răspuns #129

alexs2tank

  • Mesaje postate: 80
  • Gen: Bărbat
    • Google
Deci ca de obicei am gresit, imi aminteam vag (am citit la vremea respectiva despre asta) si ma asteptam sa ma corecteze cineva deci in concluzie asadar si prin urmare.. n-am vrut sa bag pe nimeni in ceata, scuze. Dar tot raman la opinia mea, tablita rullz.
""If a man does his best, what else is there..""
^George S. Patton^

(Avatarul: Statia L.D.C. "Printre Ive.." - �Foto: Me and co.)
memorat
09 Aprilie 2009, 01:32:23
Răspuns #130

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Stiu la ce te referi, si m-am gandit la asta dar 34 fiind o linie.. "mare" in adevaratul sens al cuvantului, nu ma mira ca au actualizat afisajele, plus de asta afisajele au fost actualizatie la cateva zile de la inaugurarea liniei de la Romprim la Banu Manta tocmai de asta nu am dat ca exemplu linia 34 pentru ca e actualizata nu ca ruta modificata temporar ci ca ruta de-a binelea pentru ca, calea de rulare nu va mai exista pe o perioada de cativa ani (cel putin cea de intoarcere). 42 sau 19 nu cred ca acorda cineva prea multa importanta linilor astora de asta s-au folosit foi in geam si tablite cu afisaj, pe 44 situatia nu sta altfel din cate stiu eu, unul din V3A-2S -uri avand o tablita cu destinatia (daca gresesc corectati-ma).

Nu traiesc din amintiri pur si simplu asta e adevarul. Chiar nu cred ca deranjeaza pe nimeni faptul ca apare acolo o tablita pe care scrie destinatia, doar e un singur tramvai. Ati fii preferat sa nu scrie de loc ?
Da se poate sa apara tablita in linia 44 poate la V2A-2S-uri pentru ca ele nu au afisaj.Si in legatura ca aceste tablite nu deranjeaza pe nimeni este adevarat dar totusi suntem si noi in UE si avem pretentii.
Cu respect si admiratie.
memorat
23 Aprilie 2009, 16:40:30
Răspuns #131

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Nu va chinuiti sa prindeti singurul tramvai al liniei 42 ca acesta nu a iesit la SCH2 pe traseu. Linia a fost s-a suspendata :o :o, momentan. Cauza: lipsa de persoanal. ::)

Linia 41 a pus stapanire pe amandoua liniile din terminalul Piata Presei Libere.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
23 Aprilie 2009, 17:58:10
Răspuns #132

V3nt0R

  • Vizitator
Si muuulti oameni vor plange din cauza asta...Deja linia 42 este uitata de oameni, probabil va fi desfiintata in urmatoarele zile, eu asa cred.Stiti ce as face.As aduce pe 45 de la Mezes spre Piata Presei, sunt destui oameni care vin de la Piata Presei in Clabucet, sau din centru vor sa ajunga in Chitila, astfel 331 pana in Bucurestii Noi se va mai elibera, iar linia 105 dealtfel va fi mai libera intre Piata Presei si Clabucet.Linia sa ramana la acelasi parc(12 ture in cursul saptamanii, 6 in week-end), si cu aceasta ocazie va putea fi folosit si acel tronson BUN de linie de pe Bulevardul Expozitiei, cu folos!Daca se vrea ceva, se poate face usor !
memorat
23 Aprilie 2009, 18:10:41
Răspuns #133

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Si muuulti oameni vor plange din cauza asta...Deja linia 42 este uitata de oameni, probabil va fi desfiintata in urmatoarele zile, eu asa cred.Stiti ce as face.As aduce pe 45 de la Mezes spre Piata Presei, sunt destui oameni care vin de la Piata Presei in Clabucet, sau din centru vor sa ajunga in Chitila, astfel 331 pana in Bucurestii Noi se va mai elibera, iar linia 105 dealtfel va fi mai libera intre Piata Presei si Clabucet.Linia sa ramana la acelasi parc(12 ture in cursul saptamanii, 6 in week-end), si cu aceasta ocazie va putea fi folosit si acel tronson BUN de linie de pe Bulevardul Expozitiei, cu folos!Daca se vrea ceva, se poate face usor !
Tocmai eu l-am asteptat. ;D Si am stat si degeaba...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 Aprilie 2009, 11:50:37
Răspuns #134

zofei.2006

  • Vizitator
Azi 42 va avea aceai soarta ca si ieri ??? ??? ??? ??? .
memorat
24 Aprilie 2009, 12:20:11
Răspuns #135

Citelis5396

  • Mesaje postate: 140
  • Gen: Bărbat
Părerea mea e să desfinţeze 42 şi să pună 24 care să întoarcă la Piaţa Presei Libere...Dr.Felix nu cred că are nimic dacă se blochează...nu mai sunt vagoane de Buc.Noi care se retrag din 34/46.
memorat
24 Aprilie 2009, 12:26:19
Răspuns #136

zofei.2006

  • Vizitator
Dar retragerea si accesu Depoului Victoria in linia 20 cine il mai asigura  ??? ??? ??? ??? ??? .
memorat
24 Aprilie 2009, 17:01:03
Răspuns #137

V3nt0R

  • Vizitator
Eu as avea o alta idee dar nu avem vagoane.Totusi:
Linia RATB 34:ROMPRIM S.A. - Soseaua Oltenitei - Piata Sudului - Calea Vacaresti - Pod Mihai Bravu - Soseaua Mihai Bravu - Bucur Obor - Soseaua Stefan cel Mare - Bulevardul Iancu de Hunedoara - Pasaj Victoria - Strada Doctor Felix - Bulevardul Ion Mihalache - Clabucet - Calea Grivitei - Pasajul Constantei - Bulevardul Bucurestii Noi - Bulevardul Gloriei - Strada Piatra Morii - CARTIER DAMAROAIA.Astfel strada Dr.Felix ar putea deveni special pentru RATB, linia 34 ar deveni o legatura mai buna, iar 24 s-ar comasa cu 34.Momentan stiu ca nu este posibil, insa dupa inceperea lucrarilor in Pantelimon si disponibilizarea pentru vreo 2 ani a mai multor tramvaie, ar putea sa ii faca pe cei din RATB sa ia hotararea asta.Si insist cu 45:Mezes - Piata Presei Libere.O legatura directa care ar ajuta oamenii din Chitila si ar elibera 331 spre Bucurestii Noi, sau 105 intre Piata Presei Libere si Clabucet.Se poate jongla foarte usor cu aceste trasee...
memorat
24 Aprilie 2009, 20:49:34
Răspuns #138

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Nu cred ca ar fi o idee buna comasarea lui 34 cu 24 s-ar face o linie mamut,mai bine ar modifica traseul liniei 46 si l-ar aduce pana la Piata Presei sau pana la Bd Expozitiei.Oricum este miseleasca disparitia acestei linii 42 >:( >:(.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
24 Aprilie 2009, 20:52:18
Răspuns #139

CRAZY BOY

  • Vizitator
Cei de la ETE au ceva in cap dar nu vor sa ne spuna si noua.
memorat