28 Martie 2024, 22:45:02

Autor Subiect: MENTENANTA TRAMVAIELOR RATB (defectiuni, reparatii, modernizari, RG/RK)  (Citit de 264430 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

14 Martie 2009, 23:16:42
Răspuns #40

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Dupa ce a avut parte de o deraiere spectaculoasa si dupa ce a stat cam doua luni in depou astazi vagonul #062 a revenit in traseu cu o pereche de boghiuri si bandaje noi.Era pe linia 24 azi dupa amiaza si o poza cu boghiurile lui 062
Aduc si eu o fotografie cu #062 in linia 24.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 Martie 2009, 17:35:16
Răspuns #41

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tramvaiul #178 a avut parte de vopsitorie in URAC. El s-a intors in traseu dupa o lipsa de cateva saptamani.



V3A-93 #178 (dupa RK) la capatul de linie Calea Plevnei (Vasile Parvan)



In prima fotografie ne vom reaminti de cum arata 178 inainte de RK. (data fotografiei: 8 Februerie 2009)
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
30 Martie 2009, 17:46:14
Răspuns #42

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Tramvaiul 135 a executat astazi probe pana la Cet Vest. Saptamana viitoare va ajunge la depoul Victoria.
Voi face o mica precizare: Tramvaiul 135 a ajuns dupa RK in depoul Giurgiului, de unde a si plecat la RK. Sambata seara l-am regasit in linia 11.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 Martie 2009, 00:15:48
Răspuns #43

zofei.2006

  • Vizitator
Astazi vagonul 144 a avut probleme cu federele , in statia Ion Mihalache sens scanteia manipulantu a golit vagonu de calatori si sa dus cu stingatoru la federe. Apoi a luat cheia din vagon si sa apucat sa le scoata. La terminalul Piata Presei Lbere povestea sa repetat aluat din nou stingatoru si la folosit la federe, plus scos de federe in continuare. Intrun final aplecat catre depou ,manipulantu revenind peste o ora in traseu cu vagonu 101.
OFFF TOPIC: Folosirea stingatorului este inutila la federe, indicat este utilizarea apei ca sa racesti federu ca nu ia foc . Acel feder este facut dintrun material care nu ia foc , cand se incinde scoate doar fum este facut dintrun material ingnifug.
In poze se poate observa cum manipulantu se chinuie la cap de linie sa scoata federe de la vagon :D ;D .
memorat
31 Martie 2009, 00:31:34
Răspuns #44

zofei.2006

  • Vizitator
Duminica 29.03.2009 ma urc in vagonu 4007 de la statia BD. Timisoara sens Piata Presei Libere ma uitam in cabina si obesrv ca computeru de bord facea figuri se stingea ,se aprindea. Plus ca vagonu se frana fara sai dea comanda vatmanu mai mult de 30-40 km/h nu mergea, ma rugam sa nu ramen blocati in Pasajul Lujerului. Ajuns in statia Orsova vatmanu coboara pantografu la vagon si ii deconeacteaza 24 V dupa un minut vagonu afost conectat la retea, pana la Terminalul Piata Presei Libere vatmanu vorbea prin statie consider cu depoul si cu transport electric. La terminalul Piata Presei Libere vatmanu baga vonu pe linia 42 si il decontecteaza de la retea . Se apuca sa se uite in spatele vagonului , pe la boghiuri  dupa vreo 15 minute il conecteaza la retea si pleaca cu firma de defect spre Depoul Alexandria cu o viteza maxim de 30 Km/h.
memorat
31 Martie 2009, 11:07:08
Răspuns #45

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Voi face o mica precizare: Tramvaiul 135 a ajuns dupa RK in depoul Giurgiului, de unde a si plecat la RK. Sambata seara l-am regasit in linia 11.
Stii ca 135 a fost al Depoului Victoria.
Cu respect si admiratie.
memorat
31 Martie 2009, 12:04:05
Răspuns #46

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Stii ca 135 a fost al Depoului Victoria.
Da. stiu. De accea am spus ca se va reintoarce la Victoria.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
31 Martie 2009, 23:50:31
Răspuns #47

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Da. stiu. De accea am spus ca se va reintoarce la Victoria.
Poate intr-o zi se va reantoarce.Cine stie. ???
Cu respect si admiratie.
memorat
13 Aprilie 2009, 20:34:41
Răspuns #48

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Citat
Citat din mesajul lui: daf bus din 12 Aprilie 2009, 20:35:48
De remarcat ca vagonul 178 a avut parte de o revopsire saptamanile trecute el lipsind din traseu decat cateva zile.

Deja am observat acest lucru. Intra aici pentru mai multe informatii: http://www.ro-trans.com/index.php/topic,604.msg10056.html#msg10056.
Greseala mea insa sa trecem peste asta si revin cu o informatie proaspata astazi l-am vazut la traseu pe 203 care circula pe linia 20  si apartine depoului Victoria, se pare ca vagonul a suferit un RK la URAC .
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
14 Aprilie 2009, 22:50:45
Răspuns #49

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
[...]revin cu o informatie proaspata astazi l-am vazut la traseu pe 203 care circula pe linia 20  si apartine depoului Victoria, se pare ca vagonul a suferit un RK la URAC .
203 dupa RK.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Aprilie 2009, 23:09:13
Răspuns #50

zofei.2006

  • Vizitator
Ce ? Am vazut eu cumva un parasolar care apartinea vagonului 218 ? ???
memorat
14 Aprilie 2009, 23:22:55
Răspuns #51

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ce ? Am vazut eu cumva un parasolar care apartinea vagonului 218 ? ???
Ce se poate reconditiona se va refolosi. ;D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
14 Aprilie 2009, 23:29:55
Răspuns #52

zofei.2006

  • Vizitator
Adica vrei sami zici mie ca la un vagon care a avut rk ise pun piese SH iar la altu noi. Pe ce criterii se face asa ceva ? ??? ???
memorat
15 Aprilie 2009, 00:35:18
Răspuns #53

flayy27

  • Impreuna vom fi mai puternici
  • Mesaje postate: 1833
  • Gen: Bărbat
  • Eu cu mine!
Adica vrei sami zici mie ca la un vagon care a avut rk ise pun piese SH iar la altu noi. Pe ce criterii se face asa ceva ? ??? ???
Pe nici un criteriu.Se face un RK si atat ca toate celelalte tramvaie.
Cu respect si admiratie.
memorat
17 Aprilie 2009, 23:03:51
Răspuns #54

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
V2A-2S 3002 se afla la RK in URAC. 171 si-a terminat Rk, urmand ca dupa Sarbatorile Pascale sa ajunga la depou. Alte vagoane aflate la RK: 308, 006, 218 (reparatia capitala realizandu-se in sectia unde se face RK la Tatre), 155, 295, 234, ultimele 2 foste "Pantere Roz".
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Aprilie 2009, 01:34:01
Răspuns #55

zofei.2006

  • Vizitator
Astazi (20.04.2009) vagonul 318 a ramas defect. Boghiul 4 s-a blocat acesta neputand sa plece decat dupa ce i s-au montat carucioare sub boghiu. Incidentul a avut loc la 200 metri dupa statia Piata Domeni sens de mers Calea Plevnei, Gara de Nord, Banu Manta. A fost dus catre Banu Manta unde a intors si s-a retras in Depoul Bucurestii Noi. Din cauza blocarii vagoanele liniei 20, 24 au fost nevoite sa intoarca la Mezes, iar linia 42 a fost trimisa  in Laromet. Vagoanele prinse la blocare au fost #075 - linia 45, #129 - linia 24.
memorat
21 Aprilie 2009, 10:02:55
Răspuns #56

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Astazi (20.04.2009) vagonul 318 a ramas defect. Boghiul 4 s-a blocat acesta neputand sa plece decat dupa ce i s-au montat carucioare sub boghiu. Incidentul a avut loc la 200 metri dupa statia Piata Domeni sens de mers Calea Plevnei, Gara de Nord, Banu Manta. A fost dus catre Banu Manta unde a intors si s-a retras in Depoul Bucurestii Noi. Din cauza blocarii vagoanele liniei 20, 24 au fost nevoite sa intoarca la Mezes, iar linia 42 a fost trimisa  in Laromet. Vagoanele prinse la blocare au fost #075 - linia 45, #129 - linia 24.
In concluzie, s-a introdus vreo linie naveta? Cat timp a durat aceasta blocare. Un singur tramvai al liniei 24 a facut pendula intre Mezes si Cart. Damaroaia, celalalt ramanand blocat.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
21 Aprilie 2009, 11:21:37
Răspuns #57

zofei.2006

  • Vizitator
Ce naveta, nu era necesara doar exista linia 300 si linia 97 care acopera 90 % din traseu. Blocarea a durat mai mult de 40 minute.
memorat
24 Aprilie 2009, 11:49:26
Răspuns #58

zofei.2006

  • Vizitator
A revenit pe traseu vagonu 278 care o avut parte de o vopsitorie, cei de la U.R.A.C. s-au miscat mai repde acesta revenind in mai putin de o luna ;D . Cu poze vom revenii mai tarziu.
memorat
24 Aprilie 2009, 20:52:14
Răspuns #59

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
L-am vazut eu pe linia 41 si arata ca naiba zici ca este clona lui 273 cand a revenit de la URAC cand ii vor pune masca va arata la fel ca 273 cred ca cei de la URAC urasc aceste vagoane care incep cu 27...
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat