19 Martie 2024, 12:59:50

Autor Subiect: Dacia 1301 - transformare DeAgostini  (Citit de 58100 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

29 Decembrie 2012, 15:59:35
Răspuns #40

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Stiu ca nu au iesit foarte bine...mi-a cam facut banda de mascare figuri. In realitate arata mai ok decat in poze.

memorat
29 Decembrie 2012, 20:52:10
Răspuns #41

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Conform DEX (http://www.webdex.ro/online/dictionar/pomin%C4%83)
MARȘARIÉR  s. n. mers înapoi al unui autovehicul; dispozitiv care permite acest mers. ♢ poziÈ›ie a schimbătorului de viteză pentru mersul înapoi. (< fr. marche arrière)
Multumesc.
memorat
29 Decembrie 2012, 21:49:04
Răspuns #42

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Numarul  va fi 7 B 722, iar cu inscriptia de pe portbagaj e cam greu...
Gasesti o solutie pana la urma. Doar te pricepi, nu?
memorat
29 Decembrie 2012, 23:50:04
Răspuns #43

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Vad eu cum rezolv in final.

memorat
30 Decembrie 2012, 01:22:13
Răspuns #44

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Vad eu cum rezolv in final.
Sunt convins. Astept cu interes...
memorat
30 Decembrie 2012, 01:33:18
Răspuns #45

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Si cu macheta aproape finalizata:

memorat
30 Decembrie 2012, 07:44:27
Răspuns #46

Adrian RATB

  • Vizitator
Se pare ca a meritat efortul :P
memorat
30 Decembrie 2012, 10:38:05
Răspuns #47

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Arata mai bine, Semnalizatoarele se puteau vopsi mai cu atentie, dar te iert... :)
memorat
30 Decembrie 2012, 10:41:01
Răspuns #48

Adrian RATB

  • Vizitator
Si cu macheta aproape finalizata:
1. In prima poza, ziceai ca cumperi numai masini romanesti, ca-atare, vad o Lada 1500 in spate care e ruseasca (sau mai faci cate o exceptie :-w?)
2. In ultima poza, vad ca la Dacia Sport i-ai facut tuning faruri galbene pe fata;
3. Macheta e foarte reusita, vorba lui dlui. OLECO: puteai sa faci mai cu atentie cateva detalii (Dacia 1301 n-avea oglinda si pe partea dreapta?) dar defapt ziceai ca macheta e aproape finalizata...
memorat
30 Decembrie 2012, 11:08:25
Răspuns #49

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
1. Lada am luat-o de la cci_alex. Nu pot sa zic ca este o macheta dupa care ma dau in vant (stergatoarele ei sunt pe 1301).
2. Uite poza cu Sportiva cu faruri galbene.
3. Masina din poze nu avea oglinda si pe dreapta (si pe stanga avea una de CN...).

memorat
30 Decembrie 2012, 11:53:33
Răspuns #50

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Costi, nu-mi lua in nume de rau, dar nu te mai obosi sa le revopsesti. Lasa-le asa cum sunt si peste un timp, dupa ce mai capeti experienta, poti sa le modifici. Apreciez ca te straduiesti, dar... mai ai putintica rabdare.
Uitate-te pe la lucrarile lui Prognosis sau altii care mai modifica si revopsesc machete. Si Prognosis le mai greseste, dar este scuzabil deoarece are o varsta si nu s-a apucat de mult timp sa modifice machete.
Nici eu nu am inceput sa fac autobuze "din prima" ci am preferat sa fac ceva usor (rulote), am stricat cateva machete si am ajuns la ora actuala unde sunt. Si eu mai fac greseli dar nu se vad deoarece fac intai prototipuri, iar daca gresesc stiu doar eu. Cand ma bazez pe ceva trec mai departe, la machete ale vehiculelor reale, dar nu inainte sa-mi fac "ucenicia" pe prototipuri.
Zic ca este un sfat bun pentru tine si altii care vor sa faca ceva frumos. Incepe sa faci niste prototipuri, din idei personale, strica ceva materiale si pe urma o sa-ti fie usor sa modifici sau sa revopsesti machete. Uite, incearca sa faci propriul tau ARO. Gasesti schite pe net si poze deasemenea. Sper ca nu te-au suparat aceste randuri.
memorat
30 Decembrie 2012, 15:13:42
Răspuns #51

Adrian RATB

  • Vizitator
Costi, nu-mi lua in nume de rau, dar nu te mai obosi sa le revopsesti. Lasa-le asa cum sunt si peste un timp, dupa ce mai capeti experienta, poti sa le modifici. Apreciez ca te straduiesti, dar... mai ai putintica rabdare.
Uitate-te pe la lucrarile lui Prognosis sau altii care mai modifica si revopsesc machete. Si Prognosis le mai greseste, dar este scuzabil deoarece are o varsta si nu s-a apucat de mult timp sa modifice machete.
Nici eu nu am inceput sa fac autobuze "din prima" ci am preferat sa fac ceva usor (rulote), am stricat cateva machete si am ajuns la ora actuala unde sunt. Si eu mai fac greseli dar nu se vad deoarece fac intai prototipuri, iar daca gresesc stiu doar eu. Cand ma bazez pe ceva trec mai departe, la machete ale vehiculelor reale, dar nu inainte sa-mi fac "ucenicia" pe prototipuri.
Zic ca este un sfat bun pentru tine si altii care vor sa faca ceva frumos. Incepe sa faci niste prototipuri, din idei personale, strica ceva materiale si pe urma o sa-ti fie usor sa modifici sau sa revopsesti machete. Uite, incearca sa faci propriul tau ARO. Gasesti schite pe net si poze deasemenea. Sper ca nu te-au suparat aceste randuri.
Aici aveti perfecta dreptate inlegatura cu modificarea machetelor. Eu am facut intai o revopsire la o macheta, si a iesit... dar o modificare?
memorat
30 Decembrie 2012, 19:55:00
Răspuns #52

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Nu m-au suparat si nici nu o iau in nume de rau. Stiu ca macheta nu este perfecta si ca are unele defecte. Experienta se capata pe parcurs, dupa alte lucrari.

memorat
30 Decembrie 2012, 20:02:55
Răspuns #53

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Nu m-au suparat si nici nu o iau in nume de rau. Stiu ca macheta nu este perfecta si ca are unele defecte. Experienta se capata pe parcurs, dupa alte lucrari.
Asa-i...
memorat
01 Ianuarie 2014, 21:09:18
Răspuns #54

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Felicitari, Costi pentru macheta realizata.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":