29 Martie 2024, 01:17:32

Autor Subiect: Infrastructura tramvaielor Bucurestene  (Citit de 62181 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

29 Noiembrie 2013, 19:20:12
Răspuns #140

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Mi-a spus cineva ca se aude ca linia de pe Calea Serban Voda,va intra in modernizare si ca virgula casele de pe aceeasi strada vor fi demolate.Acum sincer nu stiu ce case ar putea fi demolate acolo...Cred ca sunt acelea din zona parcului Carol-liceul Cherchez,stiu ca au mai fost demolate case care se aflau in stare precara, pe acolo pe partea cu cimitirul eroii revolutiei,unde locuiau persoane de etnie roma fara acte...
memorat
12 Decembrie 2013, 16:19:16
Răspuns #141

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Un semafor nefunctional pentru macazul de la Piata Gemeni.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
19 Februarie 2014, 11:02:13
Răspuns #142

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Azi,cred ca se faceau un fel de revizii pe linia de tramvai din Vitan...Am vazut vreo 3 barbati cu veste de culoare verde (acel fluosforescent) si vreo 4 barbati cu veste de culoare rosii,ceva de genul...plus ca acestia aveau acei saci de unica folosinta si mai strangeau gunoaiele dintre linii,in rest nu prea am vazut facand altceva...Intrebare: Trebuiau atatia oameni pentru a strage acele gunoaie,plus ca treaba asta o fac si firmele de salubrizare?
memorat
19 Februarie 2014, 13:21:08
Răspuns #143

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Azi,cred ca se faceau un fel de revizii pe linia de tramvai din Vitan...Am vazut vreo 3 barbati cu veste de culoare verde (acel fluosforescent) si vreo 4 barbati cu veste de culoare rosii,ceva de genul...plus ca acestia aveau acei saci de unica folosinta si mai strangeau gunoaiele dintre linii,in rest nu prea am vazut facand altceva...Intrebare: Trebuiau atatia oameni pentru a strage acele gunoaie,plus ca treaba asta o fac si firmele de salubrizare?
Se strangea gunoiul!!!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
19 Februarie 2014, 13:30:06
Răspuns #144

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Se strangea gunoiul!!!
Pai nu avem firme de salubrizare pentru asa ceva?
memorat
19 Februarie 2014, 14:53:23
Răspuns #145

Tibi

  • Mesaje postate: 979
  • Gen: Bărbat
  • Dubstep it's a religion!
    • Ro-Trans
Pai cel mai probabil acele persoane erau de la salubrizare, asa se imbraca  :-X :-\
What most people think about most things is mostly wrong.
memorat
19 Februarie 2014, 14:59:35
Răspuns #146

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pai cel mai probabil acele persoane erau de la salubrizare, asa se imbraca  :-X :-\
Nup,stiu ce firma face salubrizarea in cartier si nu sunt asa...
memorat
02 Martie 2014, 12:58:09
Răspuns #147

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Sa vede(m)ti prostie ce va fi in situatia in care Liviu Rebreanu va fi terminat si vor trebui dupa aceea sa modernizeze o statie si anume cea de la Dristorului-Piata Ramnicu Sarat. Restul de Camil Ressu modernizat pana la Fizicienilor n-ar fi nici o problema daca s-ar inchide circulatia tramvaielor ca aceasta s-ar muta foarte bine pe Liviu Rebreanu,dar asa pentru aceea statie trebuie suspendata circulatia tuturor tramvaielor din zona.
memorat
11 Martie 2014, 15:39:56
Răspuns #148

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Motivul este halucinant pentru care au circulat vagoanele LF #403 si #411 pe 1 Vitan-Dristorului,duminica 09-03-2014, si anume acela de a vedea daca se mai "distrug" asa repede vagoanele pe linia de pe Sincai (cel putin asta a ajuns la urechile mele ca informatie)...Au circulat vagoane de tip LF pe linia de pe Sincai,mai bine de un an(pana sa inceapa santierul de la Muncii,cel putin)... si nici acum nu stiu in ce situatie este linia de pe Sincai, "cadeau" vagoane unul dupa altul,mai mult stateau prin depou. Fie se apropie momentul in care vor trebui sa-l reintregeasca pe 1 si automat daca ramane pe Sincai,vor sa vada in ce masura vor mai baga LF-urile pe acolo...sau nu...
memorat
19 Martie 2014, 11:26:47
Răspuns #149

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Aseara in jurul orei 23:30,24:00 am vazut un autobuz pe care scria interventii(din acela albastru),un tractor si niste lucratori de la ratb pe Vitan,fata in fata cu mall-ul. Nu stiu daca se executau lucrari de intretinere,sau s-a reparat ceva...azi daca am ocazia am sa fac poze in zona...si sa vad in ce a constat treaba...
memorat
02 Aprilie 2014, 18:47:48
Răspuns #150

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Aseara in jurul orei 23:30,24:00 am vazut un autobuz pe care scria interventii(din acela albastru),un tractor si niste lucratori de la ratb pe Vitan,fata in fata cu mall-ul. Nu stiu daca se executau lucrari de intretinere,sau s-a reparat ceva...azi daca am ocazia am sa fac poze in zona...si sa vad in ce a constat treaba...
Vedeti diferenta?
memorat
02 Aprilie 2014, 18:49:26
Răspuns #151

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Vedeti diferenta?
Pe linia din fata mall-ului,piatra era la nivelul liniei astfel incat pe aceasta se putea parca,de multe ori erau blocate tramvaiele ,pana s-a invatat lumea si a vazut ca pe acolo mai trec tramvaie...Acum se pare ca vor sa o aduca pana la nivelul terasamentului,astfel incat sa nu mai fie motive de eventuale blocaje...
memorat
03 Aprilie 2014, 10:58:40
Răspuns #152

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Pe linia din fata mall-ului,piatra era la nivelul liniei astfel incat pe aceasta se putea parca,de multe ori erau blocate tramvaiele ,pana s-a invatat lumea si a vazut ca pe acolo mai trec tramvaie...Acum se pare ca vor sa o aduca pana la nivelul terasamentului,astfel incat sa nu mai fie motive de eventuale blocaje...
Ar arata mai bine cu gazon.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
12 Aprilie 2014, 21:35:13
Răspuns #153

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Din surse, se aude ca anul acesta va intra in modernizare Dudestiul,urmand ca la anul,Calea Serban Voda...
memorat
13 Aprilie 2014, 09:59:07
Răspuns #154

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Din surse, se aude ca anul acesta va intra in modernizare Dudestiul,urmand ca la anul,Calea Serban Voda...

Mda, mai importanta era serban voda - timpuri noi....
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
13 Aprilie 2014, 14:36:46
Răspuns #155

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Problema este cu 1 ca nu prea au solutii pe unde sa-l trimita daca ar incepe curand lucrarile pe Sincai...Pe marasesti nici nu vor sa auda...

Modernizarea Caii Dudesti,plus largirea la doua benzi pe sens plus linia de tramvai pe mijloc va costa...35.000.000 de euro (25.000.000 de euro fonduri BEI,plus 10.000.000 de euro, fonduri proprii)...cam mult...
memorat
28 Aprilie 2014, 22:16:14
Răspuns #156

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Poate, sa-mi puna si mie, cineva, o lista cu macazele automate functionale din Bucuresti?
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
06 Iunie 2014, 17:49:39
Răspuns #157

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Linia de pe Nerva Traian -Timpuri Noi e la "pamant" in schimb mai nou nu lipsesc vasele mari cu flori puse intre linii si stalpi.Revin si cu poze mai incolo...

Update !

memorat
10 Iunie 2014, 09:59:41
Răspuns #158

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Linia de pe Nerva Traian -Timpuri Noi e la "pamant" in schimb mai nou nu lipsesc vasele mari cu flori puse intre linii si stalpi.Revin si cu poze mai incolo...

Update !


Da, primaria sectorului se ocupa de zona verde, daca nu cumva chiar ADP. Plantam copaci ca sa sustina linia.... Natura ...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
04 Iulie 2014, 19:26:56
Răspuns #159

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Miercuri (02.07.2014 ) am vazut mai multi domni, 2-3 erau imbracati in veste reflectorizante de culoare verde sau portocalii si alti 3 imbracati in civil,adica la camasa sau tricou si blugi.Acestia erau intre statiile Cutitul de Argint si Cimitirul Serban Voda,undeva in dreptul caselor&serviciu funerar(asta pentru cine cunoaste zona).Unii se aflau pe linia de tramvai si efectuau masuratori pe linie,iar ceilalti efectau masuratori pe carosabil. De retinut este urmatorul ASPECT  si anume pe vesta unuia din ei scria TEHNOLOGICA RADION  ( sper ca am vazut bine). Intrebarea este urmatoarea si anume : Calea Serban Voda a fost atribuita pentru modernizare ?
memorat