28 Martie 2024, 11:30:21

Autor Subiect: Autobuze  (Citit de 3405 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

08 Octombrie 2008, 21:55:06

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Discutii generale despre autobuze
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

28 Septembrie 2012, 23:39:37
Răspuns #1

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Ma aflu la Alba pentru o activitate a profesorilor de engleza din licee de turism, am profitat de niste pauze si am facut cateva incursiuni prin oras, afland ca:
- transportul de pasageri este asigurat de Serviciul de Transport Public (STP), aflat in subordinea primariei (sper ca nu am priceput aiurea).
- transportul se face cu autobuze foarte frumoase Turkcar, cu motoare si transmisie de la MAN. Silentioase, rapide, cu o frecventa foarte buna. Sunt masini cu doua sau trei usi, rosii, acoperite cu tot felul de reclame. Printre ele am remarcat cel putin doua etajate, acoperite cu colante reprezentand ziduri de cetate, masini care fac turul cetatii, nu stiu intre ce ore; eu am apucat un astfel de autobuz etajat pe linia 104, deci linie regulata.
- exista doua trasee principale, numite de localnici 3 si 4, dar de la 10 septembrie se numesc, de fapt, 103 si 104. Traseul lor este acelasi, in inel, Gara- Cetate - Centru -Ampoi - Gara, sau Gara - Ampoi - Centru - Cetate - Gara.
- exista trei variante de a cumpara bilete: in statii sunt automate, unde bagi bancnote de 1 sau 5 lei sau monede de 10 sau 50 de bani si primesti rest; Poti lua bilet de la sofer, in timpul mersului; sau il poti plati prin SMS. In primele doua cazuri costa 1,80 lei, prin telefon 1,60 lei. Biletul este valabil o ora din momentul primei validari, indiferent cat si pe cate masini circuli cu el.
Cand o sa ajung acasa o sa descarc pozele din camera si le voi posta pe forum.
Am mai vazut si niste microbuze IVECO, pe care scria STP, cu trasee care pentru mine sunt misterioase, pentru ca nu cunosc orasul.
Pentru localitati apropiate de Alba exista tot felul de trasee, deservite tot de autobuzele cele frumoase si rosii.
memorat
30 Septembrie 2012, 20:40:21
Răspuns #2

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Asa cum am am spus, uite cateva autobuze albene; o sa vedem ca sunt inmatriculate, cu numere definitive (nu am aflat daca sunt luate in leasing si inca nu s-or fi terminat de platit ratele) la Bucuresti si Cluj
B-19-WJN
B-20-HFB
B-25-ZRX
B-32-LXD
B-83-NUP
CJ-13-JVT

Pozele sunt facute de departe, prin teleobiectiv, de aceea intra in cadru atatea alte elemente pe care nu le pot elimina. Cand o sa descarc si pozele facute cu telefoanele, sper sa mai gasesc ceva de aratat.
memorat
28 Noiembrie 2012, 17:29:12
Răspuns #3

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Am promis si ma tin de cuvant. Am facut si un tur de noapte al orasului la etajul unui autobuz rosu. Am facut niste poze si, chiar daca nu se vad autobuze in toate, sper sa fie acceptate, pentru ca sunt facute in timpul acelei plimbari:
memorat
28 Noiembrie 2012, 21:44:48
Răspuns #4

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Interesanta idee. Chiar daca pozele nu sunt foarte clare, apreciez ideea de a fi "la inaltime"
memorat
28 Noiembrie 2012, 21:56:46
Răspuns #5

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
Ca sa faci poze bune pe intuneric trebuie sa fixezi camera si sa folosesti timpi lungi de expunere. In situatia data, nici una dintre solutii nu era eligibila, nu numai pentru ca nu aveam trepiedul la mine (nu era sa-l car atata drum in spinare), dar e vorba de instantanee, ceea ce schimba radical datele problemei. Daca ar fi fost mai clare scaunele masinii, in jur ar fi fi fost un fel de ceata colorata. Deci le lasam asa cum sunt, bune sau rele, astea sunt.
Oricum, autobuzele astea albaiuliene, chiar daca sunt turcesti, mie mi-au placut foarte mult.
memorat
Advertisement