28 Martie 2024, 10:13:21

Autor Subiect: Proiecte de modernizare Soseaua Pantelimon&Soseaua Iancului  (Citit de 24151 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

16 Octombrie 2013, 09:01:31
Răspuns #60

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Nu va fi o noua linie ci un acces facil al tramvaielor spre Titan.
In alta ordine de idei, totul este o mare cacealma, va veni metroul in Pantelimon si se vor reorganiza fundamental toate liniile, portiunea Delfinului - Cora va dispare definitiv si irevocabil.
Ceea ce vom vedea de la Delfinului incolo, spre Cora va fi una din cele mai mari sifonari de bani din Bucuresti, bataie de joc pe banii nostrii.
Metroul va avea exact acelasi statii ca si tramvaiul 55 de la Foisor la Cora. ( Mai putin Matasari ).
memorat
16 Octombrie 2013, 22:56:11
Răspuns #61

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Nu va fi o noua linie ci un acces facil al tramvaielor spre Titan.
In alta ordine de idei, totul este o mare cacealma, va veni metroul in Pantelimon si se vor reorganiza fundamental toate liniile, portiunea Delfinului - Cora va dispare definitiv si irevocabil.
Ceea ce vom vedea de la Delfinului incolo, spre Cora va fi una din cele mai mari sifonari de bani din Bucuresti, bataie de joc pe banii nostrii.
Metroul va avea exact acelasi statii ca si tramvaiul 55 de la Foisor la Cora. ( Mai putin Matasari ).
Ce crezi ca eu nu m-am gandit la chestia asta?De dat inapoi nu se mai poate...sau vor sa inceapa lucrarile la metrou de acum...dar nu cred ca asta ar insemna sa nu termine lucrarile la timp.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
17 Octombrie 2013, 07:14:16
Răspuns #62

Adrian RATB

  • Vizitator
Șoselele Pantelimon și Iancului vor fi reconfigurate. CUM VOR ARĂTA

TRAFIC • 15 Octombrie 2013 - 16:50 • Nicoleta Vieruf

Șoselele Pantelimon și Iancului vor fi reconfigurate. Mașinile vor avea la dispozitie câte trei benzi pe sens, iar mijloacele de transport în comun vor avea bandă specială. De asemenea, vor fi construite trei parcări, dintre care una subterană, și un nod intermodal de transport. Valoarea investiției este de 50 milioane de euro.



Pe Șoseaua Pantelimon vor fi asigurate trei benzi de circulație pe sens, bandă specială pentru tramvai și mijloacele de intervenție 112 pe mijlocul șoselei, piste pentru biciclete de câte un metru lățime, dar și trotuare late de 2,5 metri. Între trotuar și partea carosabilă vor fi amenajate locuri de parcare. Aceste parcări vor fi publice și nu rezidențiale. Primăria va instala acolo parcometre și vor impune tarife mari de parcare pentru fiecare oră de utilizare.

ÃŽn plus, la intersecÈ›ia Șos. Pantelimon cu Vergului va fi realizat un nod intermodal cu parcare subterană park&ride cu 420 de locuri. "Parcarea va avea două nivele în subteran, iar la suprafață va fi zona destinată mijloacelor de transport. Planul este ca cei care vin din afara Capitalei să își lase maÈ™ina în această parcare È™i să se deplaseze prin BucureÈ™ti cu ajutorul mijloacelor de transport în comun",  a explicat Ion Dedu, director executiv în cadrul DirecÈ›iei Transporturi din Primăria Capitalei.

Parcarea subterană va fi utilizată ziua de cei care tranzitează Capitala, iar pe timpul nopții de locuitorii din zonă. Pentru a încuraja utilizarea parcării de cei care vin din afara Bucureștiului, Primăria intenționează să instituie un tarif diferențiat. "Vor fi tarife diferențiate pe timp de zi și pe timp de noapte. Pentru cei care vin din afara Bucureștiului, își lasă mașina în parcarea park&ride și circulă prin oraș cu mijloacele de transport în comun vom impune un tarif mai mic pentru a-i încuraja să renunțe la mașini în favoarea transportului în comun", a precizat Ion Dedu.


Parcări supraetajate în spatele blocurilor de pe Sos. Iancului

Pe Șoseua Iancului, modificările nu vor fi atât de mari. Șoferii vor avea la dispoziție doar două benzi pe sens, iar pentru mijloacele de transport în comun va fi amenajată o bandă specială pe fiecare sens. De fapt, pe linia de tramvai vor circula și autobuzele. Și pentru bicicliști vor fi amenajate piste speciale late de un metru.

"Am scos toate parcările din lungul străzii și vom amenaja două parcări supraetajate în spatele blocurilor. Deocamdată este foarte greu să obținem terenul necesar pentru amenajarea acestora. Nu există spații publice acolo și aici este mai dificil", a declarat și Silviu Brăteanu, director Via Proiect, firma care se ocupă de cele două proiecte.

În total, vor fi realizate reamenajări și reconfigurări pe o distanță de 5,1 kilometri, dintre care 3,9 kilometri linie de tramvai. Costul total al lucrării, inclusiv parcări și nodul intermodal se ridică la 50 milioane euro. "Estimăm că la sfârșitul anului viitor, începutul lui 2015 lucările vor fi terminate", a precizat Ion Dedu.
memorat
25 Octombrie 2013, 23:50:42
Răspuns #63

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
...
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
26 Octombrie 2013, 10:02:00
Răspuns #64

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Teoretic, trebuiau ridicate pe timp de noapte ca lumea nu era informata...
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Octombrie 2013, 21:30:55
Răspuns #65

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
 Este revoltator !!! >:( oamenii inca mai asteapta in statii nestiind saracii ca nu mai circulca ca de noi luam cu o zi inainte indicatoarele din 2 statii si pe celelalte le lasam acolo unde sunt chiar daca azi ar fi trebuit luate indicatoarele. :-\
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
26 Octombrie 2013, 21:39:06
Răspuns #66

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Este revoltator !!! >:( oamenii inca mai asteapta in statii nestiind saracii ca nu mai circulca ca de noi luam cu o zi inainte indicatoarele din 2 statii si pe celelalte le lasam acolo unde sunt chiar daca azi ar fi trebuit luate indicatoarele. :-\
Stai linistit,acelas lucru se intampla si cu 27 daca vii de la Dristor si anume intreaba unii,acesta merge prin Vitan nu-i asa? Si cand i-am spus doamna a mers doar 4 zile,ii spun ca ajungeti doar cu 1 la Vitan,si aceasta mi-a raspuns ce treaba am eu cu 1 ...De ce l-au bagat pe 27 pe acolo,ca sa-l scoata...si a mai zis,bataie de joc...iti bat joc de publicul calator...bla,bla,bla...deci nu e singurul caz...
memorat
26 Octombrie 2013, 22:58:23
Răspuns #67

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Stai linistit,acelas lucru se intampla si cu 27 daca vii de la Dristor si anume intreaba unii,acesta merge prin Vitan nu-i asa? Si cand i-am spus doamna a mers doar 4 zile,ii spun ca ajungeti doar cu 1 la Vitan,si aceasta mi-a raspuns ce treaba am eu cu 1 ...De ce l-au bagat pe 27 pe acolo,ca sa-l scoata...si a mai zis,bataie de joc...iti bat joc de publicul calator...bla,bla,bla...deci nu e singurul caz...
Oricum era de stiut ca asta se va intampla deoarece devierea tramvaielor de aici rar s-a intamplat si lume inca nu e obisnuita.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
27 Octombrie 2013, 19:53:27
Răspuns #68

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Sos. Morarilor-Spitalul Sf. Pantelimon-azi
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
29 Octombrie 2013, 10:43:08
Răspuns #69

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Multumim de fotografii!

Se creaza locuri de parcare?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Octombrie 2013, 12:50:53
Răspuns #70

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Nu se creeaza locuri noi fata de cele care au fost si pana acum, ci se "reaseaza". S-au ingustat foarte mult trotuarele, devenind mizerabil de inguste, dar daca o iei "la adevar" si pana acum erau ocupate de masinile parcate, deci practic nu erau folosite de pietoni.
S-ar putea chiar sa se desfiinteze multe locuri de parcare, ceea ce ar fi crunt fata de masinile din zona.
memorat
31 Octombrie 2013, 12:44:09
Răspuns #71

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Nu pot sa cred ca lumea pana si astazi mai asteapta in statiile de tramvai!!! :-X
Iar eu ca un bun samaritean ii anunt ca nu mai circula tramvaiele.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
01 Noiembrie 2013, 11:09:51
Răspuns #72

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Nu pot sa cred ca lumea pana si astazi mai asteapta in statiile de tramvai!!! :-X
Iar eu ca un bun samaritean ii anunt ca nu mai circula tramvaiele.
Nu ti-ai luat injuraturi?!
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
01 Noiembrie 2013, 14:42:04
Răspuns #73

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
02 Noiembrie 2013, 22:31:38
Răspuns #74

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Spitalul Sf. Pantelimon-Granitul
27 octombrie
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
02 Noiembrie 2013, 22:33:48
Răspuns #75

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Noiembrie 2013, 22:37:37
Răspuns #76

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
02 Noiembrie 2013, 23:35:17
Răspuns #77

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
...
30 octombrie
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
02 Noiembrie 2013, 23:59:01
Răspuns #78

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Delfinului astazi:
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
17 Noiembrie 2013, 22:37:01
Răspuns #79

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
P-TA DELFINULUI azi:
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat