28 Martie 2024, 13:55:49

Autor Subiect: Proiecte de modernizare Soseaua Pantelimon&Soseaua Iancului  (Citit de 24155 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

16 Aprilie 2013, 12:23:05
Răspuns #20

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Atenţie, şoferi! Se restricţionează traficul rutier în mai multe zone din Capitală

Şoferii bucureşteni trebuie să se înarmeze cu mai multă răbdare în trafic pentru că Brigada Rutieră a Capitalei anunţă că traficul rutier va fi restricţionat în mai multe zone din Capitală.
În conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, marţi, 16 aprilie, Brigada Rutieră a Capitalei va dispune măsuri specifice din competenţă în sensul restricţionării circulaţiei rutiere după cum urmează:

În intervalul orar 13:00 – 22:00, traficul rutier va fi restricţionat pe str. Nicolae Golescu, de la intersecţia cu str. Simu, pe str. Constantin Esarcu, pe str. Benjamin Franklin, precum şi a parcării din faţa Ateneului Român, începând cu data de 15 aprilie, de la ora 18:00.

Începând de luni, 15 aprilie, pe Şos. Pantelimon vor avea loc lucrări de reabilitare a părţii carosabile. Astfel, în conformitate cu avizul Comisiei Tehnice de Circulaţie din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti, Brigada Rutieră a Capitalei a restricţionat traficul rutier pe Şos. Pantelimon între Podul Pantelimon şi Bd. Gării Căţelul pe sensul de intrare în Capitală, circulaţia desfăşurându-se în ambele direcţii pe câte o bandă pe celălalt sens.

Agenţii Brigăzii Rutiere le solicită conducătorilor auto să reducă viteza, să circule cu prudenţă şi să respecte semnalele poliţiştilor rutieri.

Problemele din trafic pot fi sesizate la numărul de telefon 021/9544.


http://www.b365.ro/atentie-soferi-se-restrictioneaza-traficul-rutier-in-mai-multe-zone-din-capitala_189436.html


Se pare ca incep lucrarile de reabilitare la acest bulevard,pentru inceput se pare ca la carosabil dupa care la linia de tramvai.
memorat
30 Aprilie 2013, 12:48:39
Răspuns #21

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Bani alocati pe Bugetul din 2013:
-reabilitare Soseaua Pantelimon: 35 milioane lei
-reabilitare Soseaua Iancului: 11 milioane lei
Circula tot mai multe voci  ca s-ar incepe lucrarile de modernizare pe Pantelimon,deja se executa lucrari de modernizare la traficul rutier,schimbare de borduri,largiri si in curand vor intra tare si in modernizarea liniilor de tramvai.
memorat
30 Aprilie 2013, 22:17:16
Răspuns #22

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Circula tot mai multe voci  ca s-ar incepe lucrarile de modernizare pe Pantelimon,deja se executa lucrari de modernizare la traficul rutier,schimbare de borduri,largiri si in curand vor intra tare si in modernizarea liniilor de tramvai.
Este adevarat ce zici dar s-a inceput chesti asta cu o banda undeva de la Granitul mai in sus undeva unde e statia de metrou PANTELIMON si tot acolo unde se lucreaza acum la 2 benzi dus spre Granitul e placuta '' Santier cu linii de tramvai....Sos Panteliom...Sos Iancului.....Incepere:? nu am vazut .....Terminare....? nu am vazut.Poate o sa ajung sa fac poze ca doar stau la 5 minute si va mai spun cum decurge.Dar am o intrebare: Dece sau de vreo saptama o macara si un buldozer ( cred ) al R.A.T.B.-ului la intersetia BD.CHISINAU si mereu mai ales dimineata vad nisip la curba de la linia 36?
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
01 Mai 2013, 14:30:30
Răspuns #23

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Este adevarat ce zici dar s-a inceput chesti asta cu o banda undeva de la Granitul mai in sus undeva unde e statia de metrou PANTELIMON si tot acolo unde se lucreaza acum la 2 benzi dus spre Granitul e placuta '' Santier cu linii de tramvai....Sos Panteliom...Sos Iancului.....Incepere:? nu am vazut .....Terminare....? nu am vazut.Poate o sa ajung sa fac poze ca doar stau la 5 minute si va mai spun cum decurge.Dar am o intrebare: Dece sau de vreo saptama o macara si un buldozer ( cred ) al R.A.T.B.-ului la intersetia BD.CHISINAU si mereu mai ales dimineata vad nisip la curba de la linia 36?
Poate se pregateste o deviere a liniilor din zona odata cu inceperea lucrarilor pe Pantelimon referitor la aceea curba a lui 36...
memorat
10 Mai 2013, 15:18:21
Răspuns #24

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
10 Mai 2013, 15:26:00
Răspuns #25

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
memorat
10 Mai 2013, 22:48:24
Răspuns #26

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
10 Mai 2013, 23:13:15
Răspuns #27

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
memorat
12 Mai 2013, 19:36:03
Răspuns #28

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Deocamdata lucrarea de pe sos Pantelimon se refera strict la modernizarea intersectiei sos Pantelimon cu sos Garii Catelu.
Atat si nimic mai mult.
Cand o intra santierul cu adevarat in Bucuresti, adica in zona Cora mai vorbim.
memorat
15 Iunie 2013, 17:21:34
Răspuns #29

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)

Unul dintre cele mai aglomerate bulevarde din Capitală, reabilitat integral, începând de sâmbătă


Sâmbătă, Primăria Capitalei va demara lucrări de modernizare şi reabilitare a sistemului rutier şi a liniei de tramvai pe una dintre cele mai aglomerate artere de circulaţie din Bucureşti.Primaria Municipiului Bucureşti va demara, începând de sâmbătă, 15 iunie, lucrările de modernizare şi reabilitare a sistemului rutier şi a liniei de tramvai pe Şoseaua Iancului (Piaţa Iancului - B-dul Pierre de Coubertin). Tronsonul face parte din proiectul de modernizare a Şoselei Iancului şi Pantelimon, între Piaţa Iancului şi limita administrativă a oraşului (comuna Pantelimon).

Lucrările constau în reabilitarea liniei de tramvai, a sistemului rutier, a trotuarelor, a sistemului de iluminat public, a sistemului de management al traficului, realizându-se, cu această ocazie şi lucrările necesare la reţelele edilitare şi reamenajarea spaţiilor verzi, inclusiv dotarea cu mobilier urban.

Cu această ocazie se va împărţi trama stradală astfel încât linia de tramvai să fie concepută ca bandă unică pentru transportul public (tramvai, autobuz) şi banda de urgenţă pentru vehiculele de intervenţie, anunţă Primăria Capitalei.

La intersecţia dintre Şoseaua Vergului şi Şoseaua Pantelimon, sub nodul terminal intermodal, va fi construită şi o parcare subterană de tip park&ride cu o capacitate de aproximativ 200 de locuri.

Astfel, în vederea începerii lucrărilor de reabilitare a sistemului rutier şi a liniilor de tramvai, începând de sâmbătă, tramvaiele vor fi înlocuite cu autobuze pe Şoseaua Iancului, iar Regia Autonoma de Transport Bucureşti va reorganiza circulaţia mijloacelor de transport din zonă, astfel:

- Linia de tramvaie 46 va funcţiona între terminalele Granitul şi Banu Manta, pe următorul traseu: Şos. Pantelimon, Bd. Ferdinand, Şos. Mihai Bravu, Şos. Ştefan cel Mare, Bd. Iancu de Hunedoara şi Şos. Iancului.

- Linia de tramvaie 55 se suspendă în perioada executării lucrărilor.

Pentru asigurarea capacităţii de transport în zona Şos. Iancului, RATB va infiinţa o linie navetă de autobuze cu indicativ 655. Autobuzele vor circula de la terminalul Stadionul Naţional, pe Bd. Pierre de Coubertin, Şos. Iancului, Bd. Pache Protopopescu, Str. Traian, până la Foişorul de Foc.

Circulaţia celorlalte vehicule pe zona şantierului se va desfăşura restricţionat, cu devieri temporare, păstrându-se doua benzi de circulaţie pe sens pe toată durata lucrărilor.

Reprezentanţii Primăriei Municipiului Bucureşti le cer scuze locuitorilor pentru disconfortul creat pe perioada desfăşurării lucrărilor.

BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
28 Iunie 2013, 15:29:58
Răspuns #30

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Cu aceasta ocazie Depoul Titan va avea ture din nou pe linia 14.
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
13 August 2013, 23:23:14
Răspuns #31

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Soseaua Morarilor.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
13 August 2013, 23:26:50
Răspuns #32

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
...
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
14 August 2013, 11:11:47
Răspuns #33

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
16 August 2013, 23:36:57
Răspuns #34

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
 ;D
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
17 August 2013, 18:11:54
Răspuns #35

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Ne puteti spune cine este constructorul?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
17 August 2013, 18:21:27
Răspuns #36

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Ne puteti spune cine este constructorul?

Daca vedem bine pe tabla cu informatii despre lucrare se pare ca aici constructorul este TEHNOLOGICA RADION SRL.
memorat
18 August 2013, 00:23:50
Răspuns #37

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Daca vedem bine pe tabla cu informatii despre lucrare se pare ca aici constructorul este TEHNOLOGICA RADION SRL.
Era o intrebare retorica; Cine este constructorul?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
02 Septembrie 2013, 13:38:23
Răspuns #38

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
Mi-as dorii ca linia sa fie de tip CF deoarece am observat astazi ca linia este separata de bordura.
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
02 Septembrie 2013, 13:57:57
Răspuns #39

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Mi-as dorii ca linia sa fie de tip CF deoarece am observat astazi ca linia este separata de bordura.

Nu va fi aplicat modelul de pe Liviu Rebreanu,eu unul asa stiu ca s-ar dori sa se faca...
memorat