19 Martie 2024, 07:49:32

Autor Subiect: Vânzări autobuze RATB  (Citit de 6550 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

07 Noiembrie 2011, 10:24:41

Adrian1888

  • Vizitator
Când Ikarusurile s-au retras din circulaţie, RATB a scos la vânzare câteva cu mai puţini km la bord.
Dacă nu s-a vândut, a trebuit să le caseze... :-\
4 (nu 3) Ikarusuri s-au vândut:
#1 la ÅŸcoala de ÅŸoferi "Bidi Trans"
#43 la o firmă de muncitori (sursa: andrey97),
#44 la Transbus Feţeşti,
#66 la Transbus Feţeşti

S-a vândut şi 2 DAF-uri:
#835 la primăria Brezoaele, (transport şcolar)
Şi încâ unul la un transport de oameni (s-a vândut direct de la Pipera, deci ... Nu a apucat să treacă la Ferentari, sursa: Dr2005/2006 Transira).

ÃŽn curând voi fii vândute câteva DAF-uri de la Ferentari.  :D :D
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

07 Noiembrie 2011, 11:54:37
Răspuns #1

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Când Ikarusurile s-au retras din circulaţie, RATB a scos la vânzare câteva cu mai puţini km la bord.
Dacă nu s-a vândut, a trebuit să le caseze... :-\
4 (nu 3) Ikarusuri s-au vândut:
#1 la ÅŸcoala de ÅŸoferi "Bidi Trans"
#43 la o firmă de muncitori (sursa: andrey97),
#44 la Transbus Feţeşti,
#66 la Transbus Feţeşti

S-a vândut şi 2 DAF-uri:
#835 la primăria Brezoaele, (transport şcolar)
Şi încâ unul la un transport de oameni (s-a vândut direct de la Pipera, deci ... Nu a apucat să treacă la Ferentari, sursa: Dr2005/2006 Transira).

ÃŽn curând voi fii vândute câteva DAF-uri de la Ferentari.  :D :D

Asa se spunea si despre Rocaruri...ca o sa le vanda...da la ce pret cer pe ele...cine sa cumpere...mai bine aduci de afara...

memorat
07 Noiembrie 2011, 18:31:08
Răspuns #2

Adrian1888

  • Vizitator
Asa se spunea si despre Rocaruri...ca o sa le vanda...da la ce pret cer pe ele...cine sa cumpere...mai bine aduci de afara...
Acum nu e o pacaleala. Domnul respectiv care vrea sa cumpere cateva DAF'uri il cheama DAN si are o mica firma de autobuze/autocare pe la Obregia.
Si te rog, Costi sa pui mai putine puncte de suspensie, deoarece sunt deranjante.
memorat
07 Noiembrie 2011, 21:55:35
Răspuns #3

Adrian1888

  • Vizitator
De ce ar cere atat pe ele ? dupa ce ca sunt romanesti si au atata vechime ...
memorat
16 Ianuarie 2012, 20:14:23
Răspuns #4

Adrian1888

  • Vizitator
Din ce am reţinut de pe foaia aceea :
Autobuzele cu numere de inventar : 703, 715, 730, 743, 84x, 862, 893. Mai erau câteva care nu le-am reţinut.
Vor fii aprobate pentru transport com Jilava. Trebuie să se aştepte aprobarea cu consiliu pop... că ce faci cu ele, ce transporţi unde le transporţi ....
memorat
22 Ianuarie 2012, 16:29:43
Răspuns #5

Adrian1888

  • Vizitator
M-am interesat si ... -> Vesti rele!! - autobuzele care au fost scrise mai sus nu vor mai putea fi cumparate din cauza inscrierii prea mare a circulatiei lor!
De vandut, se vand cele de la Berceni. Inscrierea unui DAF costa cam ... 14.000 €, pe langa ca platesti ca-l cumperi ca fier vechi si rovigneta, RCA, adas... Toate porcariile...e bataie de joc, ce sa mai spunem? poate mai reduc si ei naibii din pret.
memorat
07 Februarie 2012, 20:51:38
Răspuns #6

Adrian1888

  • Vizitator
Iata o stire:
Primăria Râmnicului va achiziţiona 30 de autobuze scoase din uz de RATB

Primăria municipiului Râmnicu Vâlcea va aloca din bugetul propriu suma de 1,1 milioane lei pentru achiziţionarea de către societatea ETA SA a 30 de autobuze DAF de la Regia Autonomă de Transport Bucureşti, a declarat viceprimarul Cosmin Constantinescu.

‘Cele 30 de autobuze ce urmează a fi achiziţionate îndeplinesc următoarele condiţii minimale: anul de fabricaţie 1994; numărul de kilometri parcurşi între 700.000 km şi 1.400.000 de km; motor Diesel cu putere minimă de 150 KW; condiţii tehnice necesare folosirii lor în transportul de persoane; mentenanţă uşoară la agregate şi subansamble; capacitate de transport de minimum 27 de locuri pe scaune şi 60 de locuri în picioare; caroseria cu volan pe stânga să fie prevăzută cu minimum trei uşi pentru accesul rapid al călătorilor în regim de transport urban’, a precizat viceprimarul.
Prin aceste autobuze operatorul ETA de transport public de călători din Râmnicu Vâlcea speră să schimbe toate autobuzele vechi care se află încă în circulaţie, deşi toate ar fi trebuit casate.
__________________
http://www.ramnic.ro/articole/primaria-rmnicului-va-achizitiona-30-de-autobuze-scoase-din-uz-de-ratb-43184/2012-02-07
memorat
03 Martie 2012, 19:11:07
Răspuns #7

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Ieri am vazut pe Soseaua de Centura in zona Glina autobuzul #1136 (Rocar De Simon) tractat de un autocamion particular,insa nu i-am putut vedea numarul de imatriculare camionului.Autobuzul erat tractat in sensul Poesti-Berceni pe Centura.O fi fost vandut sau autobuzul era dus la Depoul Berceni?Stiti ceva?
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
14 Martie 2012, 19:04:00
Răspuns #8

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Nu stiu daca este o stire in exclusivitate,ca nu mai urmaresc celelalte forumuri,dar o dau cred ca RATB-ul a mai vandut un autobuz este vorba despre IVECO numar de parc #3350 care era astazi in comuna Berceni,Ilfov, tractat de catre un camion cu numar de Giurgiu.Se pare ca a fost vandut catre S.C Mototolea din Valea Dragului care opereaza pe ruta Valea Dragului-Cretesti-Ap. Patriei dar nu stiu nimic sigur.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
29 Martie 2013, 08:59:34
Răspuns #9

Adrian RATB

  • Vizitator
Nu stiu daca este o stire in exclusivitate,ca nu mai urmaresc celelalte forumuri,dar o dau cred ca RATB-ul a mai vandut un autobuz este vorba despre IVECO numar de parc #3350 care era astazi in comuna Berceni,Ilfov, tractat de catre un camion cu numar de Giurgiu.Se pare ca a fost vandut catre S.C Mototolea din Valea Dragului care opereaza pe ruta Valea Dragului-Cretesti-Ap. Patriei dar nu stiu nimic sigur.
#3350 a ajuns sa fie reciclat in Giurgiu, de catre SC Bursa Metal. Nicidecum sa fie un autobuz vandut pentru transport.
Respectivul autobuz, avea aprobare de casare incepand cu 26.05.2011/7.07.2011. Si eu nustiu cand l-ai vazut tu, ca el pare sa fie taiat in Giurgiu in feb.2012.
Ieri am vazut pe Soseaua de Centura in zona Glina autobuzul #1136 (Rocar De Simon) tractat de un autocamion particular,insa nu i-am putut vedea numarul de imatriculare camionului.Autobuzul erat tractat in sensul Poesti-Berceni pe Centura.O fi fost vandut sau autobuzul era dus la Depoul Berceni?Stiti ceva?
#1136 cel mai probabil era dus <<posibil>> tot la Giurgiu pentru reciclare, deoarece URAC-ul numai face casari demult. Pacat, e fabricat in '98...
Mai bine era dus in Alexandria, Barlad, Fetesti, Fagaras, Focsani, Zalau, Urziceni, Slobozia, Deva, Campina, sau oriunde altundeva unde nu exista un numar mai mare de ~15 autobuze, precum in Fagaras nu e decat un autocar Ikarus vechi...
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":