28 Martie 2024, 18:31:34

Autor Subiect: Statia ULTRAMODALA Pasajul BASARAB  (Citit de 23874 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

14 August 2012, 07:54:22
Răspuns #80

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Acolo unde am hasurat eu,se vede clar cum mai trebuie inca un rand de geamuri la acoperisul pasajului.Practic ii ploua calatorului in "cap" !!!
Pai vad ca ai trasat linii si pe refugii. Sa intelg ca si acolo trebuie geamuri?  ;D
Nu de alta, dar la proiectul dioramei mele am prevazut un astfel de acoperis si vroiam sa stiu daca trebuie sa pun geamuri si pe refugii.  ;D
memorat
14 August 2012, 14:07:57
Răspuns #81

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Pai vad ca ai trasat linii si pe refugii. Sa intelg ca si acolo trebuie geamuri?  ;D
Nu de alta, dar la proiectul dioramei mele am prevazut un astfel de acoperis si vroiam sa stiu daca trebuie sa pun geamuri si pe refugii.  ;D

Acolo unde am hasurat nu am facut altceva decat sa compar cele doua lucruri si anume ca randul de geamuri unde ar mai fi mers ar fi acoperit complet statia de ploaie !!!
memorat
05 Septembrie 2012, 17:45:56
Răspuns #82

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
In weekend se aude ca s-ar deschide trotuarul rulant !
memorat
26 Noiembrie 2012, 15:51:00
Răspuns #83

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Cand D-zeu deschid astia trotuarul rulant? Ce ii face sa amane deschiderea?
memorat
26 Noiembrie 2012, 16:48:49
Răspuns #84

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Nu-ti pica fisa ?
Cat mai aproape de alegeri, sa stii cu cine votezi !  >:(
memorat
12 Decembrie 2012, 14:11:57
Răspuns #85

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Trotuarul rulant de la Pasajul Basarab, finalizat: în 2 minute ajungi în Gara de Nord

Trotuarul rulant de la Pasajul Basarab este gata şi aşteaptă să fie inaugurat, cu o întârziere de şase luni de la termenul anunţat iniţial de primarul Sorin Oprescu. Acesta va permite transportul pietonilor de pe Podul Basarab până pe peroanele Gării de Nord.
Trotuarul rulant este montat pe peronul 1 al Gării de Nord, de sub Pasajul Basarab şi până la prima clădire de pe peron. Lucrările de montaj au fost finalizate încă din luna august, însă diverse probleme au amânat inaugurarea.

Acum municipalitatea anunţă că au mai rămas de încheiat doar contractele de furnizare a curentului electric şi apoi trotuarul poate fi, în sfârşit, inaugurat. "Lucrările de realizare a trotuarului sunt 100 la sută finalizate. În acest moment sunt în curs de finalizare procedurile legale de încheiere a contractului de furnizare a energiei electrice. Imediat ce acesta va fi încheiat, lucrarea va putea fi dată în folosinţă", au declarat reprezentanţii Primăriei Municipiuli Bucureşti pentru B365.ro.

Capacitatea trotuarului rulant este de 6.000 de persoane pe ora pe fiecare sens, iar lungiumea acestuia este de 240 de metri. Din staţia de metrou sau tramvai pe Pasajul Basarab, bucureştenii vor putea ajunge la Gara de Nord în circa 2 minute, folosind trotuarul rulant.

Principalele impedimente ale municipalităţii în finalizarea lucrării au fost încheierea protocolului cu SNCFR pentru a obţine spaţiul pe care se desfăşoară trotuarul şi devierea reţelelor căii ferate. În luna august, reprezentanţii municipalităţii declarau pentru B365.ro că finalizarea a fost amânată pentru că au existat întârzieri în achiziţionarea unor componente ale trotuarului.

Odată cu finalizarea trotuarului rulant va fi terminată şi staţia intermodală de la Pasajul Basarab. Aceasta este cea mai mare din ţară şi reuneşte o linie de tramvai pe pod, 3 linii de tramvai sub pod, linii de autobuz şi troleibuz, linii de metrou, 2 gări de cale ferată la care se adaugă spaţii special amenajate pentru taxiuri şi 2 autogări pentru transport intern şi internaţional. Staţia are două căi de acces: una pe Calea Griviţei şi una pe bulevardul Dinicu Golescu.


http://b365.realitatea.net/trotuarul-rulant-gara-de-nord-basarab-trotuar-rulant_185543.html
memorat
12 Decembrie 2012, 14:40:21
Răspuns #86

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
A, da, se deschide ? Ce chestie, uitasem complet de el  >:(
memorat
18 Decembrie 2012, 17:37:51
Răspuns #87

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
memorat
01 Martie 2013, 13:16:06
Răspuns #88

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Trotuarul rulant de la Podul Basarab: în 2 minute ajungi la Gară, de 6 luni așteaptă inaugurarea


Trotuarul rulant de la Pasajul Basarab a fost finalizat încă din toamna anului trecut, dar nu a fost inaugurat nici până acum. Acesta a fost construit pe primul peron al Gării de Nord și se întinde pe 240 de metri, până la Pasajul Basarab. Rolul său era de a ajuta călătorii să ajungă mai ușor din Gară la stația Basarab, de unde ar fi avut acces la mai multe mijloace de transport în comun.
La o vizită la trotuarul care ar fi trebuit să transporte până la 6.000 de persoane pe oră, în doar 2 minute de la Gara de Nord la Pasajul Basarab, constatăm că acesta a fost finalizat, dar pus în conservare. Intrarea pe benzile rulante este blocată de un gard atât la capătul dinspre Gara de Nord cât și la capătul dinspre stația de metrou de la Pasajul Basarab. "Din câte știu ar fi trebuit inaugurat luna asta, dar acum nu știu. Lucrarea e gata, mai trebuie doar să scoate gardurile și să dea drumul oamenilor să meargă pe el", ne spune paznicul. Pe lângă trotuar zac mai multe balize de plastic, iar pe traseu trotuarul are două puncte de discontinuitate, unde călătorii vor trebui să meargă câțiva metri de pe un segment al trotuarului rulant pe altul.

Lucrările de montaj au fost finalizate încă din luna august, însă diverse probleme au amânat inaugurarea. La începutul lunii decembrie, reprezenentanții municipalității precizau pentru B365.ro că a rămas de încheiat doar contractul cu ENEL pentru a racorda trotuarul rulant la rețeaua de energie electrică. O lună mai târziu însă, primarul Sorin Oprescu declara că întârzierea inaugurării se datorează mersului greu al lucrărilor la parcarea construită sub Pasajul Basarab, întrucât se dorește inaugurarea concomitentă a ambelor lucrări. „Aștept să se termine și partea de parcare. A durat nepermis de mult să avem o aprobare de a da cu o vopsea specială, interplanetară (o vopsea rezistentă la foc n.r.). Cum se încălzește afară puțin, dăm drumul la amândouă”, anunța primarul Sorin Oprescu cu o lună în urmă.

Trotuarul rulant face parte din stația intermodală Basarab și asigură legătura dintre Gara de Nord și Gara Basarab, rețeaua de metrou și mai multe rute de autobuze și tramvaie. Aceasta este cea mai mare din ţară şi reuneşte o linie de tramvai pe pod, 3 linii de tramvai sub pod, linii de autobuz şi troleibuz, linii de metrou, 2 gări de cale ferată la care se adaugă spaţii special amenajate pentru taxiuri şi 2 autogări pentru transport intern şi internaţional. Staţia are două căi de acces: una pe Calea Griviţei şi una pe bulevardul Dinicu Golescu.


http://www.b365.ro/trotuarul-rulant-de-la-podul-basarab-a-teapta-inaugurarea-de-i-e-finalizat-de-6-luni_187728.html

memorat
09 Iulie 2013, 19:40:16
Răspuns #89

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Cred ca au uitat de existenta acestui trotuar rulant...Mai stie cineva daca in viata asta va mai fi deschis?!
memorat
10 Iulie 2013, 01:00:15
Răspuns #90

andrei11

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 718
  • Gen: Bărbat
Ha ! Ha ! Ha !
Sunt bune si la obiect remarcile tale.
Eu spun sa-l desfiinteze, sa-l valorifice cumva la REMAT.  ;D ;D ;D
memorat
03 Noiembrie 2013, 12:35:04
Răspuns #91

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Oficial !

De azi s-a deschis trotuarul rulant...2 minute se face de la gara basarab la gara de nord...cu el...
memorat
17 Aprilie 2014, 18:08:03
Răspuns #92

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
STATIA PASAJ BASARAB
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":