29 Martie 2024, 00:23:44

Autor Subiect: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda  (Citit de 189362 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

05 Februarie 2013, 10:10:41
Răspuns #540

Adrian RATB

  • Vizitator
Recent, cand asteptam autobuzul intr-o statie, ma uitam la kioskuriile din statie si la ce reviste au.
Am vazut nr. 36 masini de legenda, si pe tipla aceea scria pretul de... 25,99!!!
Am crezut ca nu vad bine, dar iata ca e adevarat:
memorat
05 Februarie 2013, 11:27:49
Răspuns #541

vranceanu

  • Mesaje postate: 22
  • Gen: Bărbat
Da dar e o ,,scumpire'' nesemnificativa in raport cu rata inflatiei ,iar pentru abonati ramane la pretul vechi deocamdata. Un leu in plus pe langa 25 nu cred ca e mare motiv de nemultumire si din cate am vorbit cu cineva de la ei ,au destul de multe cheltuieli si pierderi .
memorat
05 Februarie 2013, 11:34:31
Răspuns #542

Adrian RATB

  • Vizitator
Da dar e o ,,scumpire'' nesemnificativa in raport cu rata inflatiei ,iar pentru abonati ramane la pretul vechi deocamdata. Un leu in plus pe langa 25 nu cred ca e mare motiv de nemultumire si din cate am vorbit cu cineva de la ei ,au destul de multe cheltuieli si pierderi .
Aveti dreptate, dar si calitatea lor nu merita atatia lei..
memorat
05 Februarie 2013, 11:58:47
Răspuns #543

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Nu este mult un leu in plus. Din ce am constatat, machetele romanesti si rusesti sunt cel mai bine lucrate.
memorat
05 Februarie 2013, 19:29:18
Răspuns #544

Adrian RATB

  • Vizitator
Asta inseamna ca vor scoate machete mai bine lucreate :-*
memorat
06 Februarie 2013, 08:05:44
Răspuns #545

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Sa speram. Si sa mai speram ca unele machete romanesti le va scoate si IXO, chiar daca mai scumpe, dar barem sunt mai bine lucrate ca si detalii.
memorat
06 Februarie 2013, 09:19:45
Răspuns #546

Adrian RATB

  • Vizitator
Sa speram. Si sa mai speram ca unele machete romanesti le va scoate si IXO, chiar daca mai scumpe, dar barem sunt mai bine lucrate ca si detalii.
Si interiorul sa numai fie in negru! la fel ca la macheta Gaz A, nu se vad prea bine detaliile.
Pe cand ZIS 110, e una dintre machetele lucrate cu grija.
memorat
06 Februarie 2013, 13:13:33
Răspuns #547

vranceanu

  • Mesaje postate: 22
  • Gen: Bărbat
Aveti dreptate, dar si calitatea lor nu merita atatia lei..

Daca le vedeti pe alea poloneze cum sunt lucrate ...vai si nici nu au postament ,revista e o aiureala iar pretul este exact dublu fata de la noi. Cum spunea si colegul OLECO astea pt Romania sunt lucrate ceva mai bine iar pana la urma sunt doar niste machete care au rolul principal de a ne aminti ceva in viitor si asta la un pret totusi acceptabil ca daca ar fi mai bine executate si implicit mai scumpe eu unul cred ca numarul colectionarilor ar fi mult mai mic. Personal am avut ocazia sa discut cu cineva de la ei si am inteles ca nu e chiar asa mare afacere avand in vedere cheltuielile si anumite pierderi neprevazute pe care le suporta . M-as bucura sa reziste pe piata cat mai mult si sa scoata cat mai multe modele . Ma rog asta e parerea mea .
memorat
06 Februarie 2013, 14:20:48
Răspuns #548

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Si interiorul sa numai fie in negru! la fel ca la macheta Gaz A, nu se vad prea bine detaliile.
Pe cand ZIS 110, e una dintre machetele lucrate cu grija.
Iti dai seama ca daca ar face interioare de alta culoare, ar fi altul pretul. Degeaba ar face altfel vopsit interiorul (decat negru)... daca detaliile si aplicarea vopselei sunt aiurea. Prefer interior negru si detalii corect redate.
memorat
06 Februarie 2013, 19:23:12
Răspuns #549

Adrian RATB

  • Vizitator
Chinezarii :)) macar sunt cat-de-cat detaliate :-*
memorat
06 Februarie 2013, 21:04:06
Răspuns #550

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Recent, cand asteptam autobuzul intr-o statie, ma uitam la kioskuriile din statie si la ce reviste au.
Am vazut nr. 36 masini de legenda, si pe tipla aceea scria pretul de... 25,99!!!
Am crezut ca nu vad bine, dar iata ca e adevarat:

Stiam de aceasta ajustare de pret. Abonatii au primit notificarea in colet. M-am luat cu treaba dar am uitat sa va aduc la cunostiinta.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Februarie 2013, 23:13:48
Răspuns #551

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Chinezarii :)) macar sunt cat-de-cat detaliate :-*
Depinde ce numesti chinezarii? 89,1 % dintre prodeusele existente pe aceste pamant, sunt produse in China.
memorat
08 Februarie 2013, 08:55:57
Răspuns #552

vranceanu

  • Mesaje postate: 22
  • Gen: Bărbat
Depinde ce numesti chinezarii? 89,1 % dintre prodeusele existente pe aceste pamant, sunt produse in China.
Din pacate cam asa este si s-ar putea ca procentul exprimat de dumneavoastra sa fie totusi cam ingaduitor . :(
memorat
08 Februarie 2013, 09:11:09
Răspuns #553

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Statistica la nivelul anului 2005  ;)
memorat
13 Februarie 2013, 08:18:43
Răspuns #554

Adrian RATB

  • Vizitator
D-abia astept sa-mi vina alocatia, vad ca macheta este superba! doar ca nustiu daca apare si la noi tot pe rosu:

masini de legenda Polonia
memorat
13 Februarie 2013, 08:58:46
Răspuns #555

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
13 Februarie 2013, 09:37:25
Răspuns #556

Adrian RATB

  • Vizitator
Masini de Legenda nr. 37 – Volkswagen Käfer
Numarul 37 al revistei Masini de Legenda aparut azi 13 februarie 2013 vine cu prima masina din Europa de Vest, Volkswagen Käfer (VW 1302 LS).



Scurt istoric: Proiectat inca din anii 1930 de catre insusi Ferdinand Porsche, micuta masina ce se dorea masina poporului a intrat cu adevarat in productie doar dupa al Doilea Razboi Mondial in 1945. Primele prototipuri au fost asamblate chiar in garajul personala al lui Porsche in anul 1939. La cererea lui Hitler de a construi “masina poporului”, astfel Porsche a denumit-o pur si simplu Volkswagen (Volks – popor ; wagen – masina).
Primele serii au purtat emblema orasului unde se afla cea mai mare fabrica, Wolfsburg, ca apoi sa apara emblema care este si astazi. Popular masina a luat denumirea de Käfer in Germania, si Beetle in restul lumii, desi ele erau denumite VW 1200, 1300, 1500, 1302 sau 1303.




In anul 1974, VW Beetle a fost inlocuit de modelul Golf, insa Volkswagen a reinviat micuta masina in 1998 prin introducerea VW New Beetle. In total au fost construite 23,5 milioane de autovehicule Beetle, devenind o masina cu adevarat de legenda alaturi de Ford T sau Mini. Beetle a fost de asemenea cea mai produsa masina din toate timpurile pe o singura platforma.
INFO & FOTOGRAFII: autosworld.eu
Macheta insotita de o revista se poate gasi la kioscuriile de presa, la pretul de 25,99 LEI.
memorat
13 Februarie 2013, 10:56:26
Răspuns #557

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
13 Februarie 2013, 11:03:07
Răspuns #558

Adrian RATB

  • Vizitator
Este dragutza...
D-abia astept sa-mi vina alocatia! ;D
Iata mai multe detalii:
memorat
13 Februarie 2013, 11:44:26
Răspuns #559

FBW58

  • Mesaje postate: 250
  • Gen: Bărbat
  • De la est la vest prin nord si sud...
...

In anul 1974, VW Beetle a fost inlocuit de modelul Golf, insa Volkswagen a reinviat micuta masina in 1998 prin introducerea VW New Beetle. In total au fost construite 23,5 milioane de autovehicule Beetle, devenind o masina cu adevarat de legenda alaturi de Ford T sau Mini. Beetle a fost de asemenea cea mai produsa masina din toate timpurile pe o singura platforma.
...


Nu chiar așa. Da, în 1974 s-a introdus Golful care a înlociut Broscuța, dar numai în Europa, pentru că în Mexic ultimul model de Broască a ieșit de pe poarta fabricii la începutul anilor 2000. Și acesta era modelul original nu versiunea nouă.
"Nu ne vindem tara' ... rau am facut
memorat