28 Martie 2024, 16:31:48

Autor Subiect: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda  (Citit de 189285 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

23 Decembrie 2012, 23:26:18
Răspuns #500

Adrian RATB

  • Vizitator
Urmatorul numar (34) va contine macheta Fiat 126p, care va aparea pe data de 3 ianuarie 2013:
memorat
29 Decembrie 2012, 21:07:35
Răspuns #501

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
ARO 244 care va aparea si la  noi , posibil sa fie urmatoarea romaneasca , sau a 2
Stiam demult de aparitia ei. De fapt am si scris pe undeva ce o sa mai apara dintre modelele romanesti.
memorat
29 Decembrie 2012, 21:44:17
Răspuns #502

Adrian RATB

  • Vizitator
Aro-ul asta isi merita aparitia. Dar mai bine inloc de Fiat, ar scoate si el o Skoda...
memorat
29 Decembrie 2012, 21:52:05
Răspuns #503

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Aro-ul asta isi merita aparitia. Dar mai bine inloc de Fiat, ar scoate si el o Skoda...
EL? Pai din cate stiu nu este un el (nu-l cheama deAgostinu') ci este o EA, o publicatie, o editura... este DeAgostini.

Si apropo, DeA nu editeaza ce doriti voi ci ceea ce au programat de mult timp. Machetele nu se fac de azi pe maine ci sunt facute deja.
memorat
30 Decembrie 2012, 07:50:22
Răspuns #504

Adrian RATB

  • Vizitator
EL? Pai din cate stiu nu este un el (nu-l cheama deAgostinu') ci este o EA, o publicatie, o editura... este DeAgostini.

Si apropo, DeA nu editeaza ce doriti voi ci ceea ce au programat de mult timp. Machetele nu se fac de azi pe maine ci sunt facute deja.
Mai confunda si omu' literele! el cu ei CA MA TURUIA MAICAMEA LA CAP IN MOMENTUL ALA!
memorat
30 Decembrie 2012, 10:35:46
Răspuns #505

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
31 Decembrie 2012, 15:13:29
Răspuns #506

FBW58

  • Mesaje postate: 250
  • Gen: Bărbat
  • De la est la vest prin nord si sud...
Eu nu pot sa inteleg de ce va agitati atat cu vitrinele astea? face-ti-va fratilor polite sau rafturi de prezentare si o sa incapa cate machete vreti voi.

Aaa... pentru cei ce colectioneaza DOAR Colectia Masini de legenda, mai zic sa-si cumpere vitrine, dar cei ce au colectii mari, nu cumpara aceste vitrine.

Nu poți să zici că eu colecționez doar DeA. Am o colecție mare și mie îmi prinde bine raftul. Eu l-am primit cadou și am pus colecția DeA în el. Arată foarte bine și intra peste 30 de machete într-una.
"Nu ne vindem tara' ... rau am facut
memorat
02 Ianuarie 2013, 10:57:52
Răspuns #507

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Nu poți să zici că eu colecționez doar DeA. Am o colecție mare și mie îmi prinde bine raftul. Eu l-am primit cadou și am pus colecția DeA în el. Arată foarte bine și intra peste 30 de machete într-una.
Bravo...
memorat
02 Ianuarie 2013, 16:26:56
Răspuns #508

Sergiu.YKM

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 3413
  • Gen: Bărbat
Fiat-ul ala pare cea mai prost lucrata macheta...este strict parerea mea.  :)
memorat
02 Ianuarie 2013, 20:38:34
Răspuns #509

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Nu cred ca o sa depaseasca WARTBURG 312.

Pana acum la capitolul cele mai proaste machete de la DeA, "conduce" WARTBURG 312 urmat de TRABANT 601.
memorat
02 Ianuarie 2013, 22:18:20
Răspuns #510

Adrian RATB

  • Vizitator
Eu Wartburg-ul il am lucrat destul de ingrijit , si 601 la fel , Fiatul 125 p mi se pare cel mai prost realizat mai ales la stopurile din spate
Eu ii dau dreptate dlui Oleco un pic inlegatura cu Wartburg-ul 312, ca singurul defect pe care l-am avut este ca-mi cadeau faruriile (le-am lipit cu super-glue), si inlegatura cu Trabant-ul, mie, unul, nu mi se pare tocmai in regula spatele, parca ceva e gresit, cat despre acoperis...
Desii, o alta parte de adevar primeste colegul nostru, cci_alex: Taraba galbena de 125 p, n-a aparut azi? :-[
memorat
03 Ianuarie 2013, 02:06:26
Răspuns #511

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Eu Wartburg-ul il am lucrat destul de ingrijit , si 601 la fel , Fiatul 125 p mi se pare cel mai prost realizat mai ales la stopurile din spate
Serios? Ia uita-te la aripa stanga/spate...! E ok? dac DAAAA... inseamna ca tu ai fost privilegiat si ai un WARTBURG suuuuper bine lucrat.  :o
Uita-te pe urma si la TRABANT... ia vezi acoperisul si spatele!!! Sunt ok? Daca DAAA, iar esti un norocos... dar daca NU... trage-te de urechi. Tot mai bantui tu si pe alt forum... oare nu ai citit si ce se scrie? Toti se plang de aceste machete, doar tu... le ai "destul de ingrijit lucrate"...  :P

Apropo, FIAT 125 P chiar e bine redat. Daca cuiva ii cade un far sau o bara, alea nu sunt greseli de fabricatie deoarece se pot repune cu usurinta. Grseala de fabricatie se considera atunci cand se gresesc formele.
memorat
03 Ianuarie 2013, 02:16:27
Răspuns #512

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Uite pentru edificare:

WARTBURG 312

Aripa spate/dreapta (corect redata)



Aripa spate/stanga (corect redata?)



TRABANT 601

Acoperisul ti se pare ok? Mi mi se pare "dintr-un alt film", adica atasat doar ca sa nu intre praf in macheta. Sa nu spun ca este putin cam umflat. Nu comentez nici faptul ca barele de protectie sunt vopsite foarte prost. Cred ca si eu le vopseam mai bine.







Uite si spate? E ok?



Asa ca Alex, daca si dupa ce ti-am dat exemple, mai afirmi ca cele doua machete sunt lucrate destul de ingrijit, ... ma las de colectionat... ;D
memorat
13 Ianuarie 2013, 21:33:42
Răspuns #513

Adrian RATB

  • Vizitator
Macheta pare sa aiba numarul 3-TM-500...
PS: am citit undeva ca masina e copiata dupa Lada 1111 oka!
memorat
13 Ianuarie 2013, 21:40:16
Răspuns #514

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Raspund cu replica ta:
Esti sigur ca va apare Dacia Lastun?
Da, foarte sigur, ca dovada ca a si aparut. Nu vorbesc doar vorbe.
memorat
13 Ianuarie 2013, 22:18:05
Răspuns #515

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
PS: am citit undeva ca masina e copiata dupa Lada 1111 oka!

Desi seamana cu Lastunul, designerul modelului Oka s-a inspirat dupa DAIHATSU Cuore. Nu prea este legatura intre Lastun si Oka, desi se zice ca Oka este copiata dupa Lastun.

Tin minte ca prima oara am vazut 2 Lastun-uri in fata la Cinema Patria iar cei prezenti credeau ca e vorba de Suzuki. A aparut cineva si a spus ca e Dacia 500, iar oamenii au inceput sa incerce rezistenta masinilor, in purul stil romanesc. ;D Se spunea despre Lastun ca are spate de Metrou (referire la luneta).
memorat
15 Ianuarie 2013, 16:39:04
Răspuns #516

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Vopsita cam aiurea... asa se vede-n poze. :'(
memorat
15 Ianuarie 2013, 19:49:45
Răspuns #517

Adrian RATB

  • Vizitator
E cam la fel de "mare" cat Fiat'u 126P
memorat
15 Ianuarie 2013, 19:59:59
Răspuns #518

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
O sa vedem maine dimineata , am asteptat de mult dacia 500 in colectia de dacii ;)
Trebuie sa cautam bine prin cutiile chioscarilor.
memorat
15 Ianuarie 2013, 20:02:40
Răspuns #519

Adrian RATB

  • Vizitator
:))))) apropo: stopuriile de pe spate sunt o bataie de joc :-[
memorat