29 Martie 2024, 00:54:53

Autor Subiect: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda  (Citit de 189367 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

07 Noiembrie 2012, 15:38:01
Răspuns #380

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Totusi, mesajele lui Ovidiu care au fost sterse initial nu aveau nici o urma de jignire si nici nu erau iesite din topic. Acolo vad si eu un exces de zel al colegului nostru de forum, si nu sunt de acord cu asa ceva. Pana la urma, forum inseamna un loc unde se discuta, chiar si in contradictoriu, despre un subiect. Ca mie, moderator, nu-mi place ca mi se spune ca am facut niste anticipari care nu s-au adeverit, nu cred ca e un motiv, ci doar un pretext, sa sterg parerea contrara a unui forumist.
Mihai, stii bine ca ceea ce am postat nu era OFF, dar aducea atingere "imaginii" colegului "moderator", iar repunerea mea la infinit a mesajelor, avea scopul de a-l face sa vada ca STERGEREA MESAJELOR ERA UN ABUZ. Daca-si vedea de treaba si isi cerea scuze (pe privat), crede-ma ca incetam, dar atata timp cat isi bate joc de munca mea, prin stergerea mesajelor, nu pot sa tac.
Sunt moderator pe multe forumuri, chiar si afara, dar nu sterg mesajele ca asa am eu chef, ci doar daca contin jigniri sau atacuri la persoana sau mesaje dublate.
Sper ca totusi alex sa inteleaga si sa se potoleasca, pentru ca mi-e foarte usor sa plec de-aici, dar forumul ar avea de suferit, cel putin din punct de vedere al imaginii.
memorat
07 Noiembrie 2012, 15:59:20
Răspuns #381

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
E adevarat, mentiunea asta apare si pe pagina de garda a fiecarui numar din revista.
Cred ca depinde de transport, caci machetele sunt facute in China. Daca intarzie vaporasul, banuiesc ca DeA baga ceva de umplutura, cum a fost si in cazul TATRA cu numere cehoslovace. Ce e pentru Romania, vad ca vin cu numere romanesti, dar cele 2 machete cu numere "straine"... cred ca sunt "de umplutura", desi imi plac ambele.
Mihai, dar zi-mi, macheta asta e mai mare decat ZIS-ul? (ca dimensiuni ma refer)
memorat
07 Noiembrie 2012, 16:11:56
Răspuns #382

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
07 Noiembrie 2012, 16:51:45
Răspuns #383

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
M-am lamurit cum este cu vitrina. De fapt m-a lamurit un "chioscar", care colectioneaza "jucarii". Cei care au abonament, primesc de la DeA, iar cei care n-au, pot cumpara de la chioscuri, dar din decembrie 2012. Minte el, mint si eu, dar pana acum de cate ori a spus ce machete vor apare, au aparut, inclusiv ZIL-ul de la nr 30.
De aceea stiam ca nu va apare VAZ 2107, dar am zis ca se inseala, dar uite ca nu a fost asa.
memorat
07 Noiembrie 2012, 16:58:31
Răspuns #384

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Nu, ca nu mai avea si am fost la 4 chioscuri si deja erau vandute machetele. Pe cat e de mare si urata (dupa opinia unora), pe atat de bine s-a vandut.
Si... oricum nu am bani acum.
memorat
07 Noiembrie 2012, 19:47:57
Răspuns #385

Sergiu.YKM

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 3413
  • Gen: Bărbat
M-am lamurit cum este cu vitrina. De fapt m-a lamurit un "chioscar", care colectioneaza "jucarii". Cei care au abonament, primesc de la DeA, iar cei care n-au, pot cumpara de la chioscuri, dar din decembrie 2012. Minte el, mint si eu, dar pana acum de cate ori a spus ce machete vor apare, au aparut, inclusiv ZIL-ul de la nr 30.
De aceea stiam ca nu va apare VAZ 2107, dar am zis ca se inseala, dar uite ca nu a fost asa.

Si mie mi-a spus nenea de la chiosc azi ca a inteles si el ca vitrina va aparea la chioscuri...cand nu stie.
memorat
07 Noiembrie 2012, 20:52:34
Răspuns #386

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Off topic! Te arde Alex, ai grija.
UPS. El Prezidente nu va fi ars niciodata.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Noiembrie 2012, 20:53:34
Răspuns #387

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Si mie mi-a spus nenea de la chiosc azi ca a inteles si el ca vitrina va aparea la chioscuri...cand nu stie.
Sunt curios cum arata in realitate, dar daca este dupa cum mi s-a explicat, prefer sa... LASA...  8)
memorat
07 Noiembrie 2012, 21:15:11
Răspuns #388

DAF Adrian

  • Vizitator
Pretul e exagerat intr-adevar.
Daca mai aveti pliantele din primele numere, o sa vedeti ca promitea o vitrina in coletul 15. Nu s-a abonat nimeni d-aici?
memorat
07 Noiembrie 2012, 21:30:32
Răspuns #389

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Sa ma abonez? Ar fi fost cea mai mare prostie din 4 puncte de vedere:

1) pretul prin abonament era acelasi cu cel de la taraba (nu aveam nicio reducere);

2) asteptam mult mai mult sa vina prin posta, decat daca cumparam de la chiosc;

3) cel mai important - daca macheta o primeam cu defecte, nu o mai puteam schimba, asa cum fac la chiosc. Bine, am avut noroc pana acum si am nimerit din prima machete bune, dar adaca nu gaseam, eram nevoit sa iau la mana o garamada de machete;

4) cateva machete le aveam din alte colectii si nu avea rost sa mai cumpar doar pentru faptul ca au numere romanesti.
memorat
07 Noiembrie 2012, 22:48:11
Răspuns #390

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Brelocul puteam sa-l primesc si eu gratis de la un chiosc. Nu m-a interesat...
memorat
08 Noiembrie 2012, 09:05:26
Răspuns #391

daniel234

  • Mesaje postate: 15
Eu m-am abonat si ultimul colet primit a fost cu numerele 28-29.
In afara de o problema cu o macheta LADA 1500 care era desprinsa de pe suport (s-a rupt locasul unde intra surubul de fixare) nu am avut alte probleme..
P.S. le-am trimis macheta inapoi celor de la DeA (pe banii mei desigur), iar ei mi-au trimis alta in loc (gratis) care are o pata de superglue (ca si altele din colectie), dar, in momentul in care o sa-mi confectionez o vitrina pentru machete, o sa le scot din blistere, le remediez pe cat posibil defectele si le pun inapoi in blister.
memorat
08 Noiembrie 2012, 09:14:13
Răspuns #392

DAF Adrian

  • Vizitator
Brelocul puteam sa-l primesc si eu gratis de la un chiosc. Nu m-a interesat...
DA?!
memorat
08 Noiembrie 2012, 13:00:35
Răspuns #393

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Da, erau unii "chioscarei" care aveau.
memorat
09 Noiembrie 2012, 09:32:19
Răspuns #394

DAF Adrian

  • Vizitator
Da, erau unii "chioscarei" care aveau.
Dar, in tot cazul, nu-l da gratuit.
memorat
09 Noiembrie 2012, 10:29:53
Răspuns #395

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
... nu-l da gratuit.
La vremea aceea puteam sa-l primesc gratuit de la cineva care-l avea dar nu-i placea cum arata. Nici mi-e nu mi-a placut si nu l-am luat.
memorat
09 Noiembrie 2012, 13:46:12
Răspuns #396

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Dupa parerea mea, macheta ZIL 114 e din seria destinata rusilor si a fost introdusa in colectia pentru Romania cu un scop, mai ales ca a fost lansata pe 7 noiembrie, ziua fostei URSS!
memorat
09 Noiembrie 2012, 19:03:41
Răspuns #397

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Ma refer la serie ca si numar de inmatriculare. Ce este facut expres pentru Romania, are numere romanesti. Exceptie pana acum fac TATRA si ZIL-ul.
memorat
10 Noiembrie 2012, 22:08:36
Răspuns #398

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
"am scapat" deoarece am varianta de la STARLINE MODELS dar din curiozitate o cumpar si pe cea de la IST MODELS.
memorat
11 Noiembrie 2012, 10:52:52
Răspuns #399

Sergiu.YKM

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 3413
  • Gen: Bărbat
Nu inteleg de ce intre 22 si FIA au pus cratima...
memorat