28 Martie 2024, 20:57:47

Autor Subiect: Machete DeAgostini 1:43 - Masini de Legenda  (Citit de 189330 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

01 Octombrie 2011, 22:40:14

ByOnu

  • Vizitator
http://www.deagostini.ro/legendary_cars/index.php

Dupa un studiu de piata (test) efectuat in Galati, Cluj si Vaslui incepand din Martie 2011 doar cu primele 5 numere din colectia "Masini de Legenda" ("Legendary Cars" - patent lansat de DeAgostini in mai multe tari din Europa, desigur, cu masinile de interes ale tarilor respective), editura a luat decizia de a lansa colectia la nivel national, de la Nr.1.

Prima editie contine revista&macheta DACIA 1300. Deoarece vorbim despre primul nr, editura a impus pretul de 12 LEI, in loc de 25 LEI, cat vor costa toate nr viitoare. Machetuta merita banii dupa parerea mea, recomand insa sa o verificati ochiometric inainte de a o cumpara, eu personal am respins vreo 5 inainte de a-mi alege 'favorita'. Defecte posibile: zgarieturi, ciobituri ale vopselei, stergatoare/oglinda lipsa. Dar repet, este un model foarte frumos si nu trebuie ratat! Are niste detalii foarte frumoase, precum sigla, inscriptia UAP pe aripa stanga, inscriptia Dacia 1300 pe portbagaj, rezervor, nr de inmatriculare, etc.

Conform pliantelor, daca va abonati primiti un brelog metalic cu Dacia, o vitrina pentru modele, si altele. Eu nu ma abonez deoarece: nu se specifica numarul titlurilor care vor aparea, cert este ca vor fi minim 20, dar in strainatate colectia se opreste la nr 100,.. si pentru ca prefer sa-mi aleg singur modelele, asta pentru a evita defectele, sau pentru ca pur si simplu n-am interes in unele masini.

Urmeaza: Aro 240, Trabant, diverse 'Lazi', etc.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

01 Octombrie 2011, 23:51:01
Răspuns #1

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Desi era mai frumos sa fie varianta albastra, ne multumim si cu rosu.
Citat
recomand insa sa o verificati ochiometric inainte de a o cumpara, eu personal am respins vreo 5 inainte de a-mi alege 'favorita'. Defecte posibile: zgarieturi, ciobituri ale vopselei, stergatoare/oglinda lipsa
Ei lasa, ca nici masina reala nu era perfecta, tot trebuie sa mesteresti cate ceva pe la ea. ;D
Maine ma duc sa imi iau si eu.:))

memorat
02 Octombrie 2011, 07:26:14
Răspuns #2

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Defecte posibile: zgarieturi, ciobituri ale vopselei, stergatoare/oglinda lipsa.
Avand in vedere ca nu sunt fabricate de PMA, KYOSHO, AUTOART, HPI... etc, sunt de parere ca machete arata bine, mai ales pentru varianta "de revista". Acele mici neajunsuri sunt normale la aceste machete.

Apropo, varianta 1310 a aparut demult. Daca nu ti neaparat sa ai machete cu nr romanesti, poti sa cumperi varianta ungureasca.
1310 este mai prost realizata decat varianta 1300, dar fiind macheta a modelului nostru national, trec peste acele stangacii.

In schimb ARO, este foarte bine realizat, mai putin inscrisul 240 de pe aripile fata care trebuia pozitionat putin mai sus. Eu vorbesc aici de varianta achizitionata de mine, inainte sa apara pe piata modelul ARO si inclin sa cred ca acesta "greseala" a fost corectata.
memorat
02 Octombrie 2011, 22:31:24
Răspuns #3

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Azi am luat si eu jucaria. Am respins vreo 3 inainte, fiind incomplete. In rest, e destul de frumoasa machetuta. Se putea si mai bine, dar ne multumim cu ea. Urmeaza sa umblu putin in ea, pentru vopsirea interiorului si alte detalii.

memorat
03 Octombrie 2011, 15:12:05
Răspuns #4

mariustrs

  • Vizitator
Observati numarul de inmatriculare: 1-B-trei cifre! Numar de tovaras important!

Cat de mare este tirajul la colectia asta? In Rosiori "Lumea aviatiei" vine cam un exemplar-doua in fiecare saptamana, trebuie sa faci comanda ca sa il aduca.
Apare la 2 saptamani,un singur numar. :)
Am luat si eu "jucaria".Cu toate ca mi-a cazut bara din spate...am reparato.
memorat
03 Octombrie 2011, 15:16:51
Răspuns #5

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Apare la 2 saptamani,un singur numar. :)
Am luat si eu "jucaria".Cu toate ca mi-a cazut bara din spate...am reparato.
Daca e dacie, normal ca se dezmembreaza. :D
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
03 Octombrie 2011, 16:53:44
Răspuns #6

mariustrs

  • Vizitator
Nu,numai bara din spate mi-a cazut... :( Mi-a a cazut si toba de esapament si nr. de inmatriculare.Dar e reparata acum. :P
memorat
03 Octombrie 2011, 18:57:33
Răspuns #7

ByOnu

  • Vizitator
Nu,numai bara din spate mi-a cazut... :( Mia a cazut si toba de esapament si nr. de inmatriculare.Dar e reparata acum. :P

Nu-mi dau seama cum de chiar tie ti s-a intamplat... poate ca nici tu n-ai fost 'usa de dacie'... adica prea gentil cu ea! ;)
memorat
04 Octombrie 2011, 13:56:44
Răspuns #8

mariustrs

  • Vizitator
Pe ambalaj scrie ca nu e vorba de o jucarie, ci de o piesa de colectie. Nu cumva te-ai jucat cu piesa de colectie?
@mariustrs: tiraj inseamna cate exemplare sunt tiparite/difuzate din fiecare numar de revista. Intre timp am vazut conditiile de abonare si m-am linistit. Cred ca o sa trimit talonul de abonament si atata timp cat pot o sa iau coletele.
Nu i-am facut nimic...poate cand a venit ala de la deagostini cu dacia la tanti de la ziare poate a lovit-o. :-\
memorat
16 Octombrie 2011, 21:31:40
Răspuns #9

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
A doua macheta a seriei, ARO 240.

memorat
17 Octombrie 2011, 14:48:40
Răspuns #10

mariustrs

  • Vizitator
Din pacate eu nu am luat-o pentru ca m-am abonat si vine saptamana viitoare:Aro+Trabant. ;D
memorat
17 Octombrie 2011, 15:13:11
Răspuns #11

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Chiar te intereseaza toate masinile din serie? Eu in afara de Dacia 1100 si alte romanisme care o sa mai apara, altele nu iau

memorat
17 Octombrie 2011, 19:57:23
Răspuns #12

mariustrs

  • Vizitator
memorat
17 Octombrie 2011, 20:37:55
Răspuns #13

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Da.Ce are?  :P
Aici depinde de gusturile fiecaruia. Pentru mine nu sunt interesante toate masinile din colectie.

memorat
17 Octombrie 2011, 23:55:49
Răspuns #14

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Diferentele dintre acesta si cel din "test" sunt:

- sigla ARO pe capota motorului,
- inscrisul 240 pozitionat corect,
- tampoane mari pe bara fatza,
- nr inmatriculare pe spate;
- daca nu mi se pare, stergatoare parbriz vopsite cu negru.
memorat
21 Octombrie 2011, 21:37:01
Răspuns #15

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Tot venind vorba despre defecte, al meu are rotile din fata ovale.

memorat
22 Octombrie 2011, 02:49:26
Răspuns #16

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Am vazut defecte si la case mai mari, gen PMA, KYOSHO, NEO... asa ca nu trebuie sa ne miram ca la IST apar defecte sau erori intre macheta si modelul real.
memorat
22 Octombrie 2011, 02:50:20
Răspuns #17

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
Tot venind vorba despre defecte, al meu are rotile din fata ovale.
Treci pe la Danubiana...  ;D
memorat
22 Octombrie 2011, 10:02:01
Răspuns #18

ByOnu

  • Vizitator
Aici depinde de gusturile fiecaruia. Pentru mine nu sunt interesante toate masinile din colectie.

La fel si la mine, dar, Trabantul este un must-have! Poate si niste Lazi.
memorat
23 Octombrie 2011, 23:57:26
Răspuns #19

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Oricum au foarte multe defecte machetele  eu de pilda la aro am constatat ca nu avea schimbator  :D
E... si voi acum. Nu mai faceti reclama negativa ca poate le scade tirajul la aceste "bijuterii". Am glumit. Continuati, va rog.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat