28 Martie 2024, 18:10:49

Autor Subiect: Mini-excursie la Miercurea Ciuc ( - Siculeni )  (Citit de 3201 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

16 Iulie 2011, 15:36:12

biszakabel

  • Mesaje postate: 31
  • Gen: Bărbat
Ieri, de ziua mea, am facut o excursie la Miercurea Ciuc. In primul rand, sa-l vizitez pe prietenul meu si in al doilea rand sa efectuez primul drum al meu in care merg singur cu trenul. Alta sansa n-am avut, astfel m-am hotarat la P 4503, care pleaca de la noi la 6:48. Am sosit la gara mai devreme, aveam timp destul  :) . In statie era un marfar lung, care a plecat cu un sunet impecabil :) Trenul a sosit cu cateva minute mai devreme, astfel aveam timp sa caut cel mai bun vagon . Am ales primul vagon,care era 20-54 049 . Eram singur in vagon si in compartiment. Am pozat cateva, numai ca era frig, mai ales intre munti. Timpul a trecut repede, si am sosit la 8:20 in Miercurea Ciuc. Prietenul meu ( CrissCiuc ) venea cu personalul de la Marasesti, care sosea la 9:40. Cautam ceva "de lucru ", dar aflasem ca 407-ul avea 100 minute intarziere . Asteptam.... si asteptam . Timpul trecuse lent, foarte lent :)) .. Am hotarat sa plimb prin oras,ca sa treaca timpul mai rapid :) ( Ca Rapidul :)) ) La 9: 28 auzeam in spatele meu un zgomot intens si apropiat....sigur,ca EA-ul a fost...in compunere cu Criss Ciuc,un 20-59,si doua 26-16-uri. Cand am fost noi doi, timpul a zburat (intre timp a mai sosit personalul de la Mures ) si Corona a sosit cam la 10, cu 369-ul. M-am plimbat prin oras si m-am intors la gara in jurul orei 13. Am hotarat sa mergem si la Siculeni, cam o ora aveam pana acolo . Am cumparat bilete si m-am urcat in 20-55-ul . La Siculeni n-am mai facut poze, ca m-am grabit, sa vad toata gara . Cu 4014 m-am intors,trenul avea in compunere vag. 21-47 , 11-47 si 20-59 (si normal : si pe mine :D ) . Am sosit acasa la timp,la 17:30. Era o zi buna :D

Si acum pozele :

Zoarea la gara :


Un drezinas :D


Trenul meu...cu o loco care a fost mai demult la vopsitorie :D   :twisted:


Compartimentul 2x :


Singurel, singurel :


Plecareeee :


Daca tot puneti poze cu piciorul pe scaun, stati ca am si eu una :lol:


Valea Oltului :


Campia Ciucului :)


Sosire la Ciuc :


EA-ul care a tras garnitura noastra :


Greseala sau vagon direct.... tot P 4503, ultimul vagon :


Trenul de la Marasesti si personalul de la Tg Mures :


Corona :


Intoarcerea...tot singurel, in 20-59 al 4014-ului :


Tren care ne aminteste trecutul  :)


O alta poza specifica forumului : Cu sticla de apa  :D 


Plec departe,Plec (nu pe Marte  :lol:  ) :


Intre Tusnad Sat si Tusnad Bai :


Sigla veche al CFR-ului, gasita pe spatele meu (adica pe spatele banchetei :D )
 

Vagonul,cu care m-am intors acasa ( si d-na controlora care composteaza cu pix  :twisted: )


Biletelul pe care am gasit in trenul la Siculeni :


Si biletele mele :
 





Sper ca v-a placut  :D
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

            

24 Iulie 2011, 17:14:01
Răspuns #1

Trainspotter Europe

  • Mesaje postate: 1131
Singura chestie aiurea care pe mine ma deranjat a fost ca ti-ai pus picioarele incaltate pe scaun...mi s-a parut de porc, in rest ai facut niste poze bunicele :)
memorat
24 Iulie 2011, 21:51:31
Răspuns #2

biszakabel

  • Mesaje postate: 31
  • Gen: Bărbat
Singura chestie aiurea care pe mine ma deranjat a fost ca ti-ai pus picioarele incaltate pe scaun...mi s-a parut de porc, in rest ai facut niste poze bunicele :)

Da,pentru faptul acesta imi cer scuze...trebuia sa scot sandalele. Dar,multumesc ;)
memorat
24 Iulie 2011, 22:45:40
Răspuns #3

Trainspotter Europe

  • Mesaje postate: 1131
In regula, nu-i un capat de lume dar este bine sa pastram ce avem, ca din cate vezi si tu CFR-ul merge din rau in mai rau si nu se stie maine ce va fi :)
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":