19 Martie 2024, 13:28:11

Autor Subiect: Svishtov  (Citit de 5385 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

22 Aprilie 2011, 13:37:44

mihaiatanasie

  • Mesaje postate: 2605
  • Gen: Bărbat
De curand am facut o scurta calatorie la Svishtov, oras bulgaresc asezat chiar pe Dunare, fata in fata cu Zimnicea. Sigur ca printre curiozitatile mele legate de orasul asta s-a numarat si transportul in comun. Nu am reusit sa discut prea multe cu bulgarii, cel putin cei pe care i-am intrebat eu vorbeau f greu englezeste si nu mi-au fost de folos (iar pe colega mea de la liceul "Dimitar Blagoev", pe care l-am vizitat, nu m-am gandit sa o chestionez in legatura cu transportul, ci doar cu chestiuni profesionale). Am surprins insa cateva imagini folositoare.
Prima masina pe care am vazut-o la iesirea din port a fost un taxi, marca Logan. Poi am vazut mai multe taxiuri, toate vopsite in dierite nuante de galben. Nu am inteles cui apartin masinile. Iata o statie din centrul orasului, vis-a-vis de Clubul Armatei (Voeni Klub)



In ceeasi zona am vazut o statie de autobuz. Am stat nitel acolo si am prins "autobuzul" din imagine (linia 2, dar fara indicatii de traseu):





Cand mi-am pierdut rabdarea si am plecat de acolo am vazut de la distanta si un autobuz mai mare, de culoare verde, oprit in aceeasi statie. Am fugit dupa el sa-l pozez, dar nu m-a astepttat (ma intreb ce-mi auzeau urechile daca ma astepta si eu doar ii faceam poze? - noroc ca nu inteleg prea bine bulgareste).
Prin aceeasi zona centrala a orasului (Svishtov este un oras de 27.000 de locuitori din cate mi-au spus colegii de la liceul Blagoev, dar pare mult mai dezvoltat decat, de exemplu, Rosiori, care are 33.000 pe hartie: are un centru frumos, cu un parc intins, un monument interesant in parc; doua licee, dintre care unul cu profil economic (Dimitar Hagivasiliev) si o universitate de stat, cu doua cladiri impunatoare; am intels ca exista si un muzeu, nu am apucat sa-l vad, poate intr-o alta expeditie pe care o sper cat mai curand) a, vazut trecand doua Sprintere, pe tablite (in poze) citesc rutele Ruse si Pleven (daca nu gresesc) (nu au oprit in staia din centru):





Cand mai ajung acolo, fara obligatii de grup cum a fost acum, o sa fiu si mai atent la transport.


memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

22 Aprilie 2011, 22:39:43
Răspuns #1

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Daca asa arata la ei autobuzele...noi nu avem voie sa ne plangem nici de Roman 111.

memorat
28 Aprilie 2011, 15:07:10
Răspuns #2

Hanger

  • Mesaje postate: 103
  • Gen: Bărbat
  • Metrou I.V.A si un BM. in statia Titan.Funny!
Daca asa arata la ei autobuzele...noi nu avem voie sa ne plangem nici de Roman 111.

Ce autobuze?? Alea sunt dube !!
memorat
28 Aprilie 2011, 23:31:51
Răspuns #3

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Ce autobuze?? Alea sunt dube !!
Stiu ca sunt dube. Tocmai de aia am si zic ca nu avem voie sa ne plangem nici de Roman 111. De altfel, eu decat sa merg cu un jeg de duba prefer un Roman/DAC/Rocar/IK oricat de vechi ca e mult mai sigur decat cutiile alea. >:(

memorat
Advertisement