28 Martie 2024, 23:20:47

Autor Subiect: OMSI DEMO - Cel mai tare simulator de autobuze !  (Citit de 37236 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

12 Decembrie 2011, 22:14:41
Răspuns #40

mariustrs

  • Vizitator
Misto mapa Adriane, multumim ca ne-ai mai spus ceva despre OMSi apropo ,ce s-a mai pus la download autobuze noi:)?
memorat
22 Ianuarie 2012, 19:47:34
Răspuns #41

Adrian1888

  • Vizitator
La downloand s-a mai pus Jelcz, Marcopolo Torito, Solaris 18 BETA la fei şi Ikarus 280 , tot BETA, Ikarus 260 v2.0 şi aştept cu nerăbdare următoarele:
-Man Lions City
-Citaro 0 530
-LIAZ 5256.26 !
memorat
04 Februarie 2012, 19:37:01
Răspuns #42

Adrian1888

  • Vizitator
Cateva poze facute de mine in OMSI cu fraps (am facut cateva modificari, un nou Grundorf by Adrian - cu OMSI editor care include in instalare):
1. La indepartare de "garaj"
2. Mai aproape, reprezentand autobuzele - Jelcz M11 si MAN D86
3. Bordul autobuzului Jelcz (care are cutie manuala, TAB insemnand ambreajul si 1,2,3,4,5,6 de pe deasupra tastelor cu litere, vitezele)
4. Bordul lui MAN (cutie automata, se si vede 1 2 D N R)
5. La faza scurta,
6. La faza normala,
7. Faza lunga :)
memorat
06 Februarie 2012, 09:11:58
Răspuns #43

Adrian1888

  • Vizitator
Rog sa mi se stearga mesajul de sus, deoarece pozele nu s-au putut incarca pe server.

Ce tot vroiam sa aflu, este lansarea LIAZului 5256.26
Este pe ... 23 FEBRUARIE, intr-o joi. Autobuzul este de origine ruseasca, si circula si in Romania pe undeva. Cutia de viteza automata, si are o intrare separata in cabina. Deasemenea, va fi primul autobuz cu intrare separata in cabina.
El este finalizat, dar se lucreaza mai mult acum la sonor, sa fie real. La el se lucreaza din martie 2011, dar eu am aflat mai talziu de el, cand au aparut 3 videouri cu el.
memorat
10 Februarie 2012, 16:12:13
Răspuns #44

Adrian.B

  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
memorat
10 Februarie 2012, 16:15:05
Răspuns #45

Adrian.B

  • Mesaje postate: 26
  • Gen: Bărbat
Am facut cateva modificari la joc pe harta Grundorf cum ar fi:
- Traseul 44H din Ploiesti
- Am adaugat multe trasee din Ploiesti in tabelele autobuzelor
- am tradus jumatate din joc
...si mai multe chestii...

El contine Doua harti:

Berlin Spandau 1989: - are 3 trasee:

TRASEU: 92 (09200)
RUTA :
01 - Freudstr. - Stadtgrenze
02 - Stadtgrenze - Freudstr.

03 - Freudstr. - Reimerweg
04 - Reimerweg - Freudstr.

TRASEU: 92E (09210)
RUTA:
05 - Freudstr. -U Rathaus Spd.
06 - U Rathaus Spd. - Freudstr.

07 - Westerwaldstr. - U Rath. Spd.
08 - U Rathaus Spandau - Westerwaldstr

09 - U Rath. Spd. - Stadtgrenze
10 - Stadtgrenze - U Rath. Spd.

11 - U Rath. Spd. - Reimerweg
12 - Reimerweg - U Rath. Spd.

TRASEU: 13N (91304) - Traseu de noapte in locul traseului 92
RUTA:
01 - U Rath. Spd. - Stadtgrenze
02 - Stadtgrenze - U Rath. Spd.

Grundorf: - 1 traseu:

TRASEU: 76 (07600)
RUTA:
01 - Nordspitze Bauernhof - Einsteindorf Krankenhaus
02 - Einsteindorf Krankenhaus - Nordspitze Bauernhof.

memorat
25 Aprilie 2012, 23:20:22
Răspuns #46

Trans Andrei

  • Trainz
  • Mesaje postate: 255
  • Gen: Bărbat
  • Bombardier Movia special pt M2!
memorat
14 Mai 2012, 19:40:16
Răspuns #47

DAF Adrian

  • Vizitator
Anul acesta, rusii au mai inventat ceva pentru OMSI: mapa Moges, pe langa ca ei fac autobuze destul de bune, scripturi foarte reale, detalii foarte multe, dau ca exemplu Liaz 677 & 5256.26.
Sa trec la subiect: mapa 'Moges' nu e orice mapa ca Grundorf, Berlin (Spandau 1989), Project Sczecin, Tatra Regional Map, etc. Mapa asta intrece orice limita: are orice detaliu facut si cred ca s-a inceput treaba inca de cand s-a lansat OMSI (martie 2011) si e cea mai mare mapa de pana acum.
Tot ce ne da peste cap toata treaba este laggerul, (sub 9-10 fps). Acum trebuie sa recunosc ca la un PC ca al meu am lagger numai in oras, la periferie numai am.
Mapa asta te da direct din garaj, (din ce-mi amintesc sunt 2: unul mai mic, si unul ca Obregia (acoperit)). Nu am mai pus mana pe mapa asta decand am avut fps mai mic de 9, e prima mapa pentru OMSI in care contine:
-gropi,
-retea de troleibuz,
-tramvai,
-metrou care iese la suprafata,
-multe alte detalii, etc...
Mapa o ador, o iubesc, toate bune si frumoase pana cand fps-ul imi face zile fripte !
memorat
16 Mai 2012, 11:13:17
Răspuns #48

DAF Adrian

  • Vizitator
In atentia celor care au OMSI:
Daca doriti sa editati in OMSI, sau sa adaugati - acest joc are si OMSI EDITOR, il gasiti in start > all programs > Aerosoft > Omsi > OMSI-Editor (click pe el) > o sa va intrebe 'Would you like to continue, where you have stopped last tine ?' selectati 'Nein' > alegeti mapa (de preferat 'Grundorf') click si apoi pe global.map > click pe el > asteptati... > o sa apara mapa cum intrati si in jocul normal > si sus-stanga scrie FPS-ul: puteti lucra bine daca e mai mare de 15-20.
O sa observati ca daca puneti mouseul pe un stalp, o statie de autobuz, sau un copac el se va face albastru. In dreapta, aveti multe optiuni > ca sa puteti edita selectati 'Objects' (care este vertical scris). Pe undeva prin dreapta, dupa ce ati selectat 'Objects' aveti Load... si Load all ! - daca doriti sa adaugati obiectele care nu sunt in joc (cum ar fi un autobuz parcat, stiti ca Grundorf nu are, decat Berlin) selectati Load all ! O sa va intrebe: Attention ! Loading al objects may take some time ! Do you really want to continue ? selectati 'Ja'. Nu dureaza mai mult de 10-20 de secunde, asta depinde daca nu tineti multe programe deschise ca Tudor. Cum de eu tin doar Ro-Trans si OMSI. Bun, trecem la treaba. A aparut obiectele. Cu diferite nume cum ar fi 'Crossing' , 'Railroad' si multe altele.
De exemplu, selectati mai jos 'Utilities' > selectati ' Bus Stop ' ee - aici e mare nenorocire > fiindca apasati pe el si nu apare nimic. Ori cate click-uri ati da. Nu se face asa. Dati pe 'Bus Stop' un simplu click, apoi apasati 'N' de la 'New' si o sa apara un cub rosu cu care scrie BUSSTOP - acela este locul unde sa se opreasca autobuzul in statie. Pentru rotatie apasati pe obiect si el o sa se faca rosu complect. Pentru rotire, apasati pe 'R' de la Rotation. Invartiti mouseul si se invarte si el. Apoi apasati inafara lui pana se face normal. Daca doriti sa stergeti, apasati pe 'Delete' - e mult lucru, nustiu cine a putut sa priceapa. Insa am fost foarte bucuros cand am observat chestia asta. Si voi reinstala jocul si voi munci la el de voi face 'Grundorf by Adrian' - dupa lucru, o sa pun niste poze cu ce am putut reusi.
Oricum, nu e foarte simplu. Insa eu deja incep sa am experienta in jocul asta. Oricum, de-bia astept sa-mi fac "propria" mapa, doar ca o modific :lol:
Va anunt cand e gata !
memorat
20 Mai 2012, 15:47:25
Răspuns #49

Tatra3001

  • Vizitator
Cateva poze de la ADRIAN 735 din OMSI cu noile sale lucrari
memorat
20 Mai 2012, 17:45:08
Răspuns #50

DAF Adrian

  • Vizitator
Mda... Eu m-am tinut de cuvant, e incontinua dezvoltare ! acum se incarca 2 video-clipuri, dar sper sa nu le anulez ca de obicei :(
Inca 2 imagini care sper sa va bucure :P
memorat
20 Mai 2012, 22:49:05
Răspuns #51

DAF Adrian

  • Vizitator
Iata ca se lucreaza la o noua ruta de tramvai ! incontinua dezvoltare ! totul inseamna doar: rabdare & experienta.
memorat
21 Mai 2012, 09:55:21
Răspuns #52

DAF Adrian

  • Vizitator
Le-am platit la baieti leafa dubla, plus o vacanta de 2 zile:
memorat
21 Mai 2012, 10:25:23
Răspuns #53

Tatra3001

  • Vizitator
Poze noi de la Daf Adrian
memorat
25 Mai 2012, 16:29:48
Răspuns #54

DAF Adrian

  • Vizitator
Ce mai faceti ? eu bine, sau destul de bine. Am reluat mapa ca vechea "moda" am dat intr-o "groapa" tot santierul (adica am facut o prostie) undeva si imi dadea o eroare cand sa o editez. Ce sa-i mai fac ? am reluat-o din nou. Garajul fiind alt-undeva, acesta avand linii de tram and train desfiintate, dar avand in plus muntii "Tatra".
Proiectul pana acum a mers conform planului, desii unii munti sunt exagerati de mari, dar am "taiat" si multi copaci.
Numai merg cu Ikarus 263, ci cu Liaz 5256.26. Urmeaza sa mai pun masini parcate, "obstacole" de redus viteza si mai vad eu. Astept insa, niste idei.
Cand vine Tudor de la scoala, ii dau niste poze sa le ataseze ca eu dand (mai multe fisiere atasate) ma reintoarce la subiectul la care scriu. Nustiu, e o eroare ca intru alt-cumva pe RT (stie Iasmin).
De data asta, ca sa numai am "plangeri' sau altceva, le fac direct din joc (nu editor).
Astazi am postat si un videoclip, am facut munca putin in graba. Va recomand sa o vizualizati direct pe YouT ca am si niste subtitlari.
memorat
25 Mai 2012, 17:09:25
Răspuns #55

DAF Adrian

  • Vizitator
Pentru cei care au facebook, le pot vizualiza cele 25 ce fotografii pe https://www.facebook.com/media/set/?set=a.151226965002080.12242.100003443332015&type=3
(numai e nevoie de incarcare pe RT)
memorat
25 Mai 2012, 21:30:17
Răspuns #56

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/

memorat
25 Mai 2012, 22:21:34
Răspuns #57

Tatra3001

  • Vizitator
...
memorat
28 Mai 2012, 12:06:56
Răspuns #58

costi

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 2076
  • Gen: Bărbat
    • http://ontherail.at.ua/
Cam slabut...curbe facute din sine drepte?

memorat
03 Iunie 2012, 09:25:13
Răspuns #59

Trans Andrei

  • Trainz
  • Mesaje postate: 255
  • Gen: Bărbat
  • Bombardier Movia special pt M2!
E frumos, dar mai pune vegetatie. Recunosc, nici eu nu stiu sa fac o ruta asa frumoasa ca tine, dar nici nu mai joc OMSI deoarece am o eroare la joc  :-\
memorat