19 Martie 2024, 11:14:07

Autor Subiect: Tramvaie  (Citit de 5938 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

11 Octombrie 2008, 11:01:33

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Discutii generale despre tramvaie.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":

06 Mai 2009, 21:59:30
Răspuns #1

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
In orasul Sibiu mai exista numai o singura linie de tramvaie care face naveta intre orasul Sibiu si Rasinar.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
06 Mai 2009, 22:04:01
Răspuns #2

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Sosire in statia Han Dumbrava






Calatorie intre Dumbrava si Sibiu








Manevrele efectuate in capul de linie din Sibiu



Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
07 Mai 2009, 16:38:43
Răspuns #3

CRAZY BOY

  • Vizitator
Scuza-ma dar cam cate tramvaie sunt pe linie?
memorat
14 Mai 2009, 12:44:42
Răspuns #4

daf bus

  • Mesaje postate: 967
  • DAF-Da A Fost cel mai bun autobuz bucurestean!
Scuza-ma dar cam cate tramvaie sunt pe linie?
Pe aceasta linie este decat tramvaiul pe care l-ai vazut la Iasmin in poze.Este singurul tramvai din tara care efectueaza curse preoraseneasca si cred ca Este singular si in europa sper sa nu ma insel.Acest tramvai avea si o denumire interesanta "Domnul Ionescu" deoarece el a fost folosit si intr-o piesa de teatru cu ocazia -Sibiu-Capitala Europeana a Culturii 2007.
Sunt roman,gandesc romaneste!
memorat
07 Iunie 2009, 14:35:49
Răspuns #5

V2A

  • Mesaje postate: 139
  • Gen: Bărbat
Acest tramvai se numeste Be4/4 ,fabricat in anii "50,adus din Geneva prin 1993.
memorat
22 Octombrie 2009, 19:06:17
Răspuns #6

Prognosis

  • Made by Prognosis
  • Mesaje postate: 359
  • Gen: Bărbat
    • Trenuletele mele
Tramvaiul antic din Sibiu

De curand, purtata de activitatile specifice serviciului sau, sotia mea a ajuns la Sibiu, oras in care stiam ca ruleaza un tramvai antic, pe care l-am vazut in 1981, cand am fost prima oara in Sibiu. La plecare, am instruit-o sa-l caute si sa-i faca poze cat mai multe. Ca o sotie iubitoare ce este, Mihaela a cautat tramvaiul si a facut poze foarte frumoase pe care va in vit sa le vedeti. Deja acest tramvai a devenit pentru mine un sibiect pentru MSTS in care sper sa-l pot reproduce cat mai curand

Freedom is not free!
memorat
26 Octombrie 2010, 22:00:40
Răspuns #7

ByOnu

  • Vizitator
"Un Tramvai Numit Popescu"

Stiti, uneori in viata e bine sa compari. Spun asta deaorece eram destul de dezamgit de sistemul din Bucuresti; insa trecand prin Sibiu n-am putut sa trec nepasator pe langa unul dintre cele mai importante sisteme de tramvai din Romania, din punct de vedere istoric. Mi-a cam lasat un gust amar, stiam altceva despre Sibiu, preabine, intr-o singura zi n-ai cum sa-ti faci o impresie prea corecta, dar in principiu asta e.
Am avut onoarea de a-l avea pe ghid pe seful transportului electric din jud Sibiu (sau doar Sibiu). La inceput il credeam principalul vinovat pentru starea in care a ajuns tramvaiul sibian. Insa am aflat cu stupoare ceva ce ar fi trebuit sa stiu deja, ca Sibiul a avut pana anul trecut troleibuz. Da, habar n-aveam, dansul mi-a spus personal ca anul trecut s-a simtit distrus cand si-a pierdut principalul mijloc de transport din portofoliul sau, ramanand doar cu tramvaiul, daca si aia mai inseamna ceva. Inainte il admiram pe Klaus Johanis, insa cred ca initiativa sa privind troleibuzele si retelele defecte a fost total gresita, mai ales ca a venit din partea unui german, nu ma asteptam; credeam ca nemtii dezvolta, intretin, repara un lucru, nu-l inchid dupa ce l-au folosit la maxim.
Inainte de aceste tramvaie Sibiul a avut in dotare Timisuri, despre care domnul respectiv n-a avut decat vorbe rele; nu ma bag, nu ma pricep decat la tramvaiele bucurestene; dar fiind un om serios si mai ales dedicat, i-am luat cuvantul. Din cele 6 garnituri de tramvaie de acest tip, Be4/4, donate de elvetieni, mai sunt functionale doar doua vagoane-motor si doua vagoane-remorca -- si totusi, este Sibiul, fosta capitala Europeana a Culturii. Domnul respectiv mi-a spus ca a facut sacrificii pentru a-l mai pastra pe 727 intreg, desi el apare casat pe hartie. Daca n-ar fi aparut casat pe hartie n-ar mai fi avut nici o sansa, dar in situatia de fata acesta e folosit pentru piese pentru 721 si 724. El mi-a explicat cum sta treaba, cand conducerea Tursib/primaria decide ca e momentul sa se caseze un tramvai, din lipsa de fonduri pentru impozit, acesta primeste ordinul de casare, daca nu-l caseasa, divizia electrica a Tursibului este obligata sa-i plateasca impozitul in continuare pentru ca il are in patrimoniu ... pe scurt: legea il obliga sa caseze, in loc sa nu-i mai i-a impozit pe ele, ei spun: il casezi sau platesti => Istoria = 0 lei!


STAREA ACTUALA A MATERIALULUI RULANT FEROVIAR INTERURBAN - TRAMVAIUL SIBIAN:
*724 + 315 (cupla definitiva - restaurat - pentru teatru si turism; optional si pentru calatori);
*721 (singurul folosit numai pentru transportul de calatori);
*727 (oficial casat - folosit exclusiv pentru piese);
*306 (vagonul restaurant - folosit exclusiv pentru turism - are si WC);
*2 vagoane de interventii
memorat
19 Aprilie 2014, 16:28:43
Răspuns #8

I M P E R I O 3

  • Colaborator Forum
  • Membru Ro-Trans fara mesagerie privata
  • *
  • Mesaje postate: 99
  • Gen: Bărbat
  • G(Grup) F(Feroviar) R(Roman)
Poza este facuta pe 10.04.2014
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":