19 Martie 2024, 05:06:10

Autor Subiect: Autobuze  (Citit de 41159 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

11 Octombrie 2008, 10:49:02

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Discutii generale despre autobuze.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement

23 Iunie 2014, 10:58:46
Răspuns #1

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)
O zi din viata lui Abel, tanarul care asteapta in carucior ore in sir un autobuz cu rampa. "Degeaba stai, ca nu te ia nimeni"
Tintuit intr-un scaun cu rotile, un tanar de 22 de ani din Suceava asteapta zilnic, ore in sir, ca un autobuz sa-l ia din statie.
Nici un vehicul de transport in comun nu dispune de o rampa functionala pentru carucioare, iar multe persoane cu dizabilitati stau la mila soferilor.Pe site-ul oficial, regia locala se lauda insa cu dotari moderne pentru persoanele cu handicap. Dar, cum se intampla la noi, de la vorbe la fapte e drum lung. Iata dovada, intr-un material filmat cu o camera ascunsa.Abel Popovici are 22 de ani si s-a nascut cu o distrofie musculara. Pana la 14 ani a putut sa mearga, apoi boala i s-a agravat si a ramas intr-un scaun cu rotile. Acum sase ani, regia locala de transport din Suceava i-a oferit un abonament gratuit pe toate liniile, insa tanarul nu-l poate folosi. Nici unul dintre autobuzele societatii nu are functionala rampa pentru persoanele cu dizabilitati sau carucioare mai mari pentru bebelusi.Primul autobuz, dialog cu soferul"- E stricata rampa.- Cum adica e stricata ?- S-a rupt surubul care ii da drumul. Poate te ia urmatorul..."Resemnat, Abel asteapta un sfert de ora al doilea autobuz. In zadar insa.Al doilea autobuz, al doilea sofer"- Nu merge nici una...- Dar nici la alea noi nu merge?- Nu merge la nici una"Disperat, baiatul ramane in statie o jumatate de de ora pana soseste al treilea autobuz. Soferul nu-si ascunde mirarea cand este intrebat de facilitatile pentru persoanele cu handicap.Al treilea autobuz, dialogul devine tot mai absurd"- Buna ziua, as vrea sa deschideti rampa sa urc.- Nu a fost scoasa niciodata !- Cum adica nu a fost scoasa niciodata ?- Eu ce sa va fac ? Nici macar cheie nu am la rampa !"Dupa ce a asteptat aproape o ora in statie, soseste si al patrulea autobuz dar, pentru Abel, este inutil."- As vrea sa deschideti rampa sa pot sa urc...- Nu merge !- Dar de ce nu merge ?- Ca nu merge, de aia. A intepenit... - Dar de ce tipati asa ?- Ce vrei mai copile? Tu nu intelegi ca e intepenit? Nu merge. Ce vrei sa-ti fac? Te ajut, ce vrei sa-ti fac ? Nu merge, n-a mers niciodata.- Nu puteti singur, trebuie vreo 4-5 oameni.- Si ce sa-ti fac, nu merge. Degeaba stai la autobuz ca nu o sa te ia nimeni."Revoltati, calatorii tipa la sofer. "- Citeste legea, sa vezi ce spune legea! Esti obligat sa-l iei!- Pai eu nu-l iau? Ia-l matale acasa, daca vrei. Hai, ca eu sunt constructor de autobuze!"Cativa coboara pentru a-l ajuta pe tanar sa urce.Pe site-ul oficial, institutia se lauda cu cele mai moderne mijloace de transport. In parcul auto insa, nici un autobuz nu are rampa functionala. Directorul regiei pare resemnat.Seful regiei sustine ca a dat dispozitie ca personalul autobuzelor sa ajute neconditionat orice persoana cu dizabilitati pentru a urca in mijlocul de transport, dar Abel il contrazice."Am stat odata si doua ore jumatate, 12 autobuze, le-am numarat pe degete."In judetul Suceava 4.000 de persoane cu handicap au probleme cu accesul la transportul in comun.

http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3634896
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
23 Iunie 2014, 12:32:28
Răspuns #2

David

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 892
  • Gen: Bărbat
  • 4149
Cata nesimtire din partea soferilor. >:(
Ar trebui penalizati pentru ce au facut.
Ar trebui sa fie intocmita o lege pentru aceste abuzuri.
Linia 331:Cartier Damaroaia-Piata Presei-Piata Romana
memorat
24 Iunie 2014, 11:55:06
Răspuns #3

roby123

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 616
  • Gen: Bărbat
  • Vrem o Å£ară cât mai civilizată!
Cred ca asa o sa se si intample, deoarece au ajuns "vedete".
BUCUR LF=Noua generaţie de tramvaie RATB;
#361=Cel mai modern tramvai al liniei 21.
memorat
Advertisement
Partenerii Asociatiei Ro-Trans

Parteneri "Asociatia Ro-Trans":