28 Martie 2024, 17:17:09

Autor Subiect: Transportul feroviar de persoane  (Citit de 2850 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

25 Octombrie 2010, 15:05:50

FBW58

  • Mesaje postate: 250
  • Gen: Bărbat
  • De la est la vest prin nord si sud...
Am facut o mica excursie din Varsovia pana la frumosul oras de pe malul Vislei, Cracovia...

Am plecat la vineri, 15:57 cu un tren apartinand companiei feriviare InterRegio. Trenul e compus din vagoane noi, aer conditionat, GPS, si include si prize de 220V sub scaune. Trenul circula constant cu 120-125 kmh. A fost atat de rapid incat cu 11km de Cracovia trenul a stationat mai bine de 30 minute inainte sa intre in gara. Dupa accea am aflat ca de fapt a prins in urma trenul care plecase cu 30 minute inaintea noastra. Am ramas  :o ca se poate si asa...

Cum toate bune au si lucruri rele trenul era plin de oameni si acest drum de 3 ore trebuia sa il facem in picioare. Dar fiind in tren necompartimentat era destul de comod...

Biletul costa 40zl...

Intoarcera am facut-o cu un tren al companiei nationale. Am urcat in Cracovia la 20:14 si am sosit 3 ore mai tarziu. Dar si acest tren era plin ochi, si drumul de 3 ore era un chin fiind vagoane compartimentate...

Biletul ... 40zl.

Nu recomand nimanui trenurile din Polonia... Ori sunt prea scumpe 110zl doar un drum cu EuroCity (asa nu merita in unele situatii) pentru ca la banii aceeia poti linistit sa cumperi un bilet de avion dus-intors si calatoria e mai confortabila si rapida...

Deci daca veniti in Polonia, in nici un caz sa nu utilizati Caile Ferate Poloneze...

"Nu ne vindem tara' ... rau am facut
memorat
Advertisement