28 Martie 2024, 11:52:50

Autor Subiect: Troleibuze Piata Sudului-Unirii  (Citit de 12811 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

10 Octombrie 2008, 21:59:05

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Am fost azi si am realizat cateva fotografii pe Bulevardul Dimitrie Cantemir si Tineretului.

Bulevardul Dimitrie Cantemir













Bulevardul Tineretului


Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
Advertisement

10 Octombrie 2008, 21:59:23
Răspuns #1

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Mie mi se pare o idee destul de tampita...deoarece pe B-dul Tineretului exista 2 benzi dintre care una este ocupata de masini parcate si pe a doua banda e o aglomeratie ......si cand se m-ai trezeste si cate un destept sa faca stanga si ocupa toata banda.....Si oare de ce trebuie sa fie troleibuz in aceasta zona?....Exista mijloace de transport care fac acest traseu(metrou,masini RATB)...Dar ma rog....

Voi ce parere aveti de acest project





memorat
10 Octombrie 2008, 21:59:35
Răspuns #2

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Calea Vacaresti


B-dul Tineretului


B-dul Dimitrie Cantemir








Tablita amplasata la intrarea in Parcul Tineretului


Pe Calea Vacaresti si pe B-dul Tineretului au fost pusi toti stalpii iar pe B-dul Dimitrie Cantemir au fost pusi doar 2 stalpi pana il acest moment. Pe Vacaresti au inceput sa fie puse si lampile care au forma rotunda.





memorat
10 Octombrie 2008, 21:59:56
Răspuns #3

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
S-a montat catenara pe un sfert din Bulevardul Vacaresti.







memorat
10 Octombrie 2008, 22:00:18
Răspuns #4

Ikarus 5229

  • Mesaje postate: 31
  • Gen: Bărbat
    • Ro-Trans
Din pacate lucrarile la linia de troleibuz au stationat momentan din cauza echipelor de lucratori care sunt doar 2 la numar. La momentul actual, aceste 2 echipe lucreaza la linia tramvaiului 11
memorat
10 Octombrie 2008, 22:00:43
Răspuns #5

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Astazi 2 echipe lucrau la consolele situate la interesectia Calea Vacaresti cu B-dul Tineretului.








memorat
10 Octombrie 2008, 22:01:22
Răspuns #6

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Din septembrie, locuitorii din zona Piata Sudului vor mai avea la dispozitie un mijloc de transport, pe o linie de troleibuz care, pentru moment, nu a primit un numar. Seful Serviciului Relatii Publice al RATB, Mihai Vladarau, ne-a declarat, ieri, ca se lucreaza la montarea cablurilor electrice. Troleibuzul va circula pe traseul Piata Sudului - Calea Vacaresti - Bulevardul Tineretului - Piata Unirii. Pe aceeasi ruta circula deja trei autobuze (312, 313 si 381), si metroul. "Troleibuzele sunt un mijloc de transport ieftin, ecologic si silentios", a subliniat Vladarau. El a precizat ca Regia va extinde linii de troleibuz pe rute care sa lege nordul de sudul orasului.

Sursa Compact.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Octombrie 2008, 22:01:42
Răspuns #7

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Sa vedeti din septembrie aglomeratie pe Vacaresti si pe B-dul Tineretului  :twisted:.Nu stiu ce le-o mai trebui lor troleibuz pe Vacaresti si pe Tineretului .Nu erau deja 3 autobuze + metroul care duceau spre centru? :roll:





memorat
10 Octombrie 2008, 22:02:05
Răspuns #8

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Citat din: Gman
Sa vedeti din septembrie aglomeratie pe Vacaresti si pe B-dul Tineretului  :twisted:.Nu stiu ce le-o mai trebui lor troleibuz pe Vacaresti si pe Tineretului .Nu erau deja 3 autobuze si metroul care duceau spre centru? :roll:

Am trimis si eu un Email catre RATB:

Buna ziua.

As dorii sa stiu si eu cand se vor finaliza lucrarile la reteaua de Troleibuze intre Piata Sudului si Piata Unirii si ce linie de troleibuze va cirula pe acest traseu. Aceasta retea se va prelungii in viitor pana in cartieul Baneasa?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Octombrie 2008, 22:02:38
Răspuns #9

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Ehe.....si eu am trimis un mesaj la RATB tot despre acest subiect. :lol:  :lol:


Buna Ziua


Scuzati ca va deranjez din nou dar as avea si eu o intrebare. Cand se va da drumul la linia de troleibuz dintre Piata Sudului si Piata Unirii? Si daca puteti sa-mi spuneti traseul carei linii va fi modificat ?  Toate cele bune,    Alex





memorat
10 Octombrie 2008, 22:02:53
Răspuns #10

V3nt0R

  • Vizitator
O sa va spun eu care va fi prelungita.Linia 76.De ce?Este singura zona din Berceni care nu are legatura cu Piata Unirii si ati vazut cati oameni schimba cu 313 sau coboara la Sfantul Gheorghe pentru a lua-o in jos spre Unirea.Plus ca ar dubla cel mai putin o alta linie.73 ar dubla 95% linia 313, iar 74, cam ca 76 va fi, tinand cont ca traseul de intoarcere al lui 312(via. Timpuri Noi) este cam gol.Deci normal ar fi ca linia prelungita sa fie 76.Irisbus Citelis in Straja...  :lol:  abia astept 8) .
memorat
10 Octombrie 2008, 22:03:13
Răspuns #11

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Citat din: V3nt0R
Irisbus Citelis in Straja...  :lol:  abia astept 8) .
Sa stii ca nu este o paguba sa circule Irisbusuri in acel cartier. Irisbusurile circula si in cartiere raufamate precum Bucurestii Noii, etc.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Octombrie 2008, 22:03:24
Răspuns #12

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Un articol din Evenimentul Zilei: http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/816952/De-ce-intarzie-autobuzul-vara/



Citat din: EVZ
RATB bag? troleibuze pe ruta Big Berceni - Unirii

Locuitorii din zona Pia?a Sudului vor avea la dispozi?ie o linie de troleibuze cu destina?ia Pia?a Unirii. Angaja?ii Regiei Autonome de Transport Bucure?ti (RATB) lucreaz? la montarea cablurilor electrice, linia urmând s? fie dat? în folosin?? în luna septembrie, potrivit purt?torului de cuvânt al regiei, Mihai Vl?d?r?u. Troleibuzul, al c?rui num?r înc? nu a fost stabilit, va circula pe traseul Pia?a Sudului - Calea V?c?re?ti - Bulevardul Tineretului - Pia?a Unirii. Ruta e deja acoperit? de trei autobuze: 381, 313 ?i 312, plus metroul.

Potrivit lui Vl?d?r?u, RATB a luat aceast? decizie deoarece troleibuzele sunt un mijloc de transport mai ieftin, ecologic ?i mai silen?ios, la aceea?i capacitate de transport. Pentru aceast? linie, RATB va introduce vehicule noi. Nu se ?tie deocamdat? dac? autobuzele vor fi scoase de pe traseu, decizia urmând s? fie analizat? de conducerea RATB. Potrivit lui Vl?d?r?u, regia inten?ioneaz? extinderea liniilor de troleibuz în Capital?, în special pe rute menite s? lege nordul de sudul ora?ului.

Locuitorii o vor ?i nu prea

Pu?ini locuitori din Pia?a Sudului au auzit de noul troleibuz, îns?, la aflarea ve?tii, unii bomb?ne intriga?i. Nu în?eleg care-i ra?iunea, pe motiv c? autobuzele vin foarte des, la câteva minute. „Ce ne mai trebuie troleibuz? Exist? deja ma?in?. Mai bine f?ceau traseu drept înainte, spre Dude?ti“, pufne?te Vasile Ionescu, un pensionar care a?- teapt? în sta?ie la 313. „Mi se pare o idee foarte proast?. Sunt destule autobuze, care merg mai repede. Dac? se opre?te curentul, o s? fie nebunie pe V?c?re?ti“, înt?re?te un alt pensionar, Ion Marian. Nu de aceea?i p?rere e doamna Maria Bicu, care traverseaz? zilnic Bucure?tiul, venind tocmai din Avia?iei la locul de munc? din Pia?a Sudului. „E o zon? foarte aglomerat? aici. S-ar putea reduce poluarea, iar circula?ia ar fi mai fluent? dac? s-ar b?ga troleu“, crede ea.

Localnicii spun c? pe ruta Pia?a Sudului - Unirii a existat, înainte de 1989, linia 83, care a fost îns? desfiin?at?. În perioada 1985-1986, multe linii de troleibuze au fost scoase, spre exemplu cea care ducea la Aeroportul B?neasa sau cea cu cap?tul la Ambasada Chinei. La acea vreme, desfiin?area unor rute a avut ca motiva?ie inaugurarea noilor linii de metrou.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Octombrie 2008, 22:03:50
Răspuns #13

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Dupa o intarziere de vreo 6 zile.....am primit si eu un email de la RATB cu raspunsul:


 :arrow: Buna ziua

Referitor la solicitarea dv. transmisa la RATB, va informam ca instalarea retelei de troleibuz intre Pta Sudului si Pta Unirii se va finaliza la inceputul lunii septembrie.

Pe acest tronson va functiona pentru inceput linia 76, al carui traseu va fi prelungit de la Pta Sudului pana la Pta Unirii.

Va multumim.

Serviciul Relatii Publice





memorat
10 Octombrie 2008, 22:04:09
Răspuns #14

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Dupa o intarziere de vreo 6 zile.....am primit si eu un email de la RATB cu raspunsul:


    Buna ziua

Referitor la solicitarea dv. transmisa la RATB, va informam ca instalarea retelei de troleibuz intre Pta Sudului si Pta Unirii se va finaliza la inceputul lunii septembrie.

Pe acest tronson va functiona pentru inceput linia 76, al carui traseu va fi prelungit de la Pta Sudului pana la Pta Unirii.

Va multumim.

Serviciul Relatii Publice





memorat
10 Octombrie 2008, 22:04:46
Răspuns #15

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Si ce tipuri de trolee vor circula.    Mie cand imi soseste raspunsul !AI pile la RATB.
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
10 Octombrie 2008, 22:05:46
Răspuns #16

AlexYo

  • Vizitator
Eu locuiesc in zona si va zic ( virgula ) ca traseul este gata, iar pe un sens au circulat troleibuze ( firele fiind negre ) iar pe celalalt sens ( spre Unirii ) firele sunt neatinse
memorat
10 Octombrie 2008, 22:06:12
Răspuns #17

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
Pai...au fost probe duminica intre Piata Sudului si Piata Unirii.





memorat
10 Octombrie 2008, 22:06:32
Răspuns #18

Alex

  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 760
  • Gen: Bărbat
  • Secretarul General Asociatiei Ro-Trans!
    • Forumul RoTrans
"Ca urmare a finalizarii lucrarilor de extindere a retelei electrice de alimentare cu energie electrica pentru troleibuze, incepand cu data de 06.09.2008, linia 76 va functiona pe un traseu prelungit de la Piata Sudului prin Cal. Vacaresti, Bd. Tineretului, Bd. Dimitrie Cantemir pana la Piata Unirii."

Sursa: RATB

De sambata incepe calvarul pentru soferii bucuresteni pe B-dul Tineretului si pe Calea Vacaresti.





memorat
10 Octombrie 2008, 22:08:35
Răspuns #19

AlexYo

  • Vizitator
Si sa nu uitam ca pe vremea lui Ceausescu, inainte de construirea metroului in zona, tot pe acest traseu ( insa prelungit, pana in Baneasa) circulau ce oare???  .......... TROLEIBUZEEEEE si cred ca o sa scoata dupa ceva vremee autobuzele. Me mi pare o idee buna, ca  o sa am cu ce sa ma plimb mai mult  :lol:.
memorat