28 Martie 2024, 23:00:25

Autor Subiect: Pasajul Muncii / Piata Hurmuzachi  (Citit de 34819 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

29 Martie 2014, 14:00:45
Răspuns #60

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Accesul în staţia de metrou Piaţa Muncii, restricţionat, din cauza lucrărilor la pasaj

Accesul călătorilor în staţia de metrou Piaţa Muncii, spre Piaţa Iancului, a fost restricţionat, din cauza lucrărilor la pasaj.

ncepând din 24 martie, accesul călătorilor în staţia de metrou Piaţa Muncii, spre Piaţa Iancului, a fost restricţionat, din cauza lucrărilor de modernizare de la Pasajul Piaţa Muncii, a declarat, pentru B365.ro, Evelyne Croitoru, şefa departamentului de comunicare al Metrorex.
Reabilitarea Pasajului Muncii a început în decembrie 2010. Timp de peste un an a fost refăcută structura de rezistenţă a pasajului, hidroizolaţia pasajului, iar la suprafaţă a fost amenajat un mic parc şi o fântână arteziană. Lucrările de reabilitare a Pasajului Muncii trebuiau finalizate în decembrie 2011, cu un cost de aproximativ 40 de milioane de lei. Cu o lună înainte de termenul stabilit pentru finalizarea lucrărilor, primarul general Sorin Oprescu a suplimentat bugetul acordat Pasajului Muncii cu încă 40 de milioane de lei şi a prelungit totodată şi termenul de finalizare cu încă 12 luni.

Lucrările au fost însă întrerupte și reluate abia în luna septembrie a anului trecut. "Ne-am lovit de problema legată de faptul că, după începerea lucrărilor, în momentul în care s-a făcut o expertiză pentru realizarea proiectului tehnic s-a constatat că tot planşeul de deasupra staţiei de metrou şi deasupra pasajului trebuie consolidat. Pentru asta s-au iscat nişte costuri suplimentare, motiv pentru care am demarat o nouă procedură de contractare. Acea procedura trebuia să se încheie în decembrie 2012, însă, din păcate, a existat un contestatar şi s-au dat toate lucrurile peste cap. Acum s-a reluat procedura să reuşim să contractăm acele lucrări suplimentare. Trebuie făcută aceasta consolidare, după aceea vom realiza partea de finisaje şi de suprastructură", explica Ion Dedu, directorul executiv al Direcţiei Transporturi, Drumuri şi Sistematizarea Circulaţiei din cadrul Primăriei Capitalei.

Potrivit proiectului tehnic, finisajele în Pasajul Muncii se refac prin placări cu piatră granit gri, montare de benzi fluorescente alb-roşu, în lungul soclurilor, pe ambele laturi ale pasajelor rutiere şi pe capetele parapeţilor rampelor, la gurile de acces. Lucrarea include şi modernizarea reţelei de iluminat şi semnalizare în pasajul rutier.

"Trebuie săpat până la un metru, un metru jumătate pentru a reface hidroizolația. De asemenea, se va face o consolidare cu fibră de carbon. Estimăm că până la sfârșitul anului viitor vom finaliza lucrările", a declarat directorul de la Transporturi.

Îmbunătăţirea condiţiilor de circulaţie de la Pasajul Piaţa Muncii costă 88,7 milioane lei - valoare actualizată la 31.12.2013 - din care Primăria Municipiului Bucureşti a achitat până acum 20,48 milioane lei. În acest an, Primăria Capitalei vrea să plătească 45,337 milioane lei din totalul de 68,23 milioane lei, cât a mai rămas de executat pentru lucrările la Pajul Piaţa Muncii.

Pasajul Muncii, construit în anul 1982, acoperă Şoseaua Mihai Bravu pe o lungime de 124 de metri şi este încadrat de două rampe de 200 de metri în partea de Nord spre Vatra Luminoasă, respectiv 169,28 metri în Sud spre strada Baba Novac. Pasajul asigură prin partea de vest continuarea traficului din centrul Capitalei dinspre Piaţa Unirii prin Calea Călăraşilor, Şoseaua Matei Basarab, Bulevardul Unirii, Bulevardul Decebal spre estul Capitalei, prin Bulevardul Basarabiei, precum şi ieşirea spre localitatea Călăraşi pe DN3.

http://www.b365.ro/accesul-in-statia-de-metrou-piata-muncii-restrictionat-din-cauza-lucrarilor-la-pasaj_205189.html

Sfarsitul anului viitor ultimul termen ??? Sper sa nu ne tina asa si cu linia de tramvai,sa nu dea drumul lui 1 pana atunci...
memorat
29 Martie 2014, 14:27:57
Răspuns #61

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
Prin zona Piata Muncii, trec cam o data pe saptamana, si nu am vazut nici o data vre-o schimbare.
Sper sa termine lucrarea pana la sfarsitul anului.
memorat
29 Martie 2014, 14:30:49
Răspuns #62

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Prin zona Piata Muncii, trec cam o data pe saptamana, si nu am vazut nici o data vre-o schimbare.
Sper sa termine lucrarea pana la sfarsitul anului.
Scrie clar ca pasajul cu totul va fi gata spre sfarsitul anului viitor,deci nu are cum anul asta...macar linia de tramvai de-ar termina-o mai repede sa reintregeasca 1-ul...
memorat
29 Martie 2014, 22:35:32
Răspuns #63

Doctorusat

  • MEMBRU ONORIFIC RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 612
  • Gen: Bărbat
  • Just Mee...
La asta ma refeream si eu.
Ce-i asa greu de schimbat aproape doi km si jumatate de linie de tramvai?
Cand s-au apucat ca nu mai tin minte, parca anul trecut, pe undeva prin noiembrie, am dreptate?

Ca au ei de gand sa modernizeze si al doilea acces la metrou, sa planteze buruieni, sa asfalteze, sa schimbe (din nou) bordurile, stalpii, etc, poate sa mai dureze inca 10 ani, dar macar sa dea drumu mai repede la tramvai.

Repet, de fiecare data cand trec pe acolo, este acelas peisaj, nimic nou, nici macar cate un "Dorel" care sa strice ceva.
memorat
03 Aprilie 2014, 15:10:52
Răspuns #64

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
La linia de tramvai nu se mai misca nimic notabil,nici vorba de adus si pus linie pe Iancului-Baba Novac,in schimb au aparut niste schele la pasaj...
memorat
10 Aprilie 2014, 10:07:50
Răspuns #65

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
A inceput sa se traga tare la modernizarea pasajului,au fos sparti unii pereti ai pasajului pentru a fi refacuti si consolidati,la linia de tramvai pe sensul Baba Novac-Iancului a fost turnat asfalt intre linii,la iesirea din pasaj spre Iancului a fost montata restul de linie urmand a fi turnat zilele astea betonul...
memorat
15 Aprilie 2014, 16:16:07
Răspuns #66

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
A inceput sa se traga tare la modernizarea pasajului,au fos sparti unii pereti ai pasajului pentru a fi refacuti si consolidati,la linia de tramvai pe sensul Baba Novac-Iancului a fost turnat asfalt intre linii,la iesirea din pasaj spre Iancului a fost montata restul de linie urmand a fi turnat zilele astea betonul...

Duminica, 13.04.2014: s-a asfaptat cativa metri de cale de rurare sensul spre Iancului. Pe celalalt sens se chinuie sa se scoata dalele:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
29 Aprilie 2014, 15:21:03
Răspuns #67

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut aseara prin zona pasajului si nu s-a mai schimbat nimic notabil la pasaj,nici la linia de tramvai. Tare imi este ca nici anul asta nu va fi deschisa circulatia tramvaiului liniei 1 in zona Muncii,adica reintregita.Se vede clar ca nu exista interes sa circule pe acolo,curand, din nou tramvaiul...
memorat
16 Mai 2014, 13:28:56
Răspuns #68

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut aseara prin zona si am vazut ca au montat linia noua pana  pe relatia  Iancului-Baba Novac,urmand a fi turnat betonul intre linii...deci au mai miscat ceva...
memorat
26 Mai 2014, 10:19:08
Răspuns #69

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Am trecut aseara prin zona si am vazut ca au montat linia noua pana  pe relatia  Iancului-Baba Novac,urmand a fi turnat betonul intre linii...deci au mai miscat ceva...
da, se misca incet dar bine!?
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
26 Mai 2014, 17:22:28
Răspuns #70

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
da, se misca incet dar bine!?
Asa sa speram...se lucra si zilele astea la linie ce am apucat sa vad din "mers"
memorat
13 Iunie 2014, 14:11:23
Răspuns #71

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Zilele trecute am avut ocazia sa trec prin zona si am observat ca au montat si turnat betonul intre linii pe segmentul Iancului-Baba Novac,dincolo de intersectia cu Decebal.Atat am avut ocazia sa vad ca dupa aceea am intrat pe Decebal si nu am mai avut ocazia sa vad pe partea cealalata a pasajului cat din linie au montat. Urmeaza sa vedem cand vor ataca si incrucisarile de pe pasaj.
memorat
17 Iulie 2014, 13:30:18
Răspuns #72

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut ieri prin zona si inca nu a fost atacata intersectia si aici ma refer la linia de tramvai
memorat
24 August 2014, 14:18:12
Răspuns #73

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Miercuri 13.04.2014: De peste o luna de zile circulatia tramvaielor 40/56 dinspre Calarasi/Basarabia a fost suspendata. Lucrarile avanseaza astfel:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 August 2014, 14:25:46
Răspuns #74

IASMIN SANDU

  • Presedinte Asociatia Ro-Trans!
  • MEMBRII FONDATORI ASOCIATIEI RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 21790
  • Gen: Bărbat
  • CAF la statia de metrou Gara de Nord / M1
    • Comunitatea Ro-Trans - www.ro-trans.net
Miercuri 13.04.2014: De peste o luna de zile circulatia tramvaielor 40/56 dinspre Calarasi/Basarabia a fost suspendata. Lucrarile avanseaza astfel:
Luptam pentru modernizarea transportului electric.
----------------------------------------
Sa incercam sa fim oameni!
memorat
24 August 2014, 16:44:09
Răspuns #75

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Felicitari pentru poze.Cam greu merg lucrarile la linia de tramvai,cu greu cred ca pana in octombrie se reia circulatia tramvaielor in zona,daca nu in mod sigur pana in sarbatorile de iarna se va intampla acest lucru.
memorat
03 Septembrie 2014, 20:43:11
Răspuns #76

Ciprian.stefan

  • Mesaje postate: 1438
  • Gen: Bărbat
  • C(Calea) F(Furată) R(Română)

Atenţie, şoferi! Se restricţionează traficul rutier în zona Pasajului Muncii


Primăria Capitalei anunţă că traficul rutier va fi restricţionat începând de joi şi până luni inclusiv, în zona Pasajului Muncii, pentru continuarea lucrărilor la reabilitarea acestui pasaj.
"In vederea continuarii lucrarilor la reabilitarea Pasajului Muncii, in perioada 4.09.2014, ora 5.00 AM - 8.09.2014, ora 14.00, se restrictioneaza traficul pe breteaua Pasajului Muncii, dinspre str. Baba Novac spre str. Vatra Luminoasa. Conducatorii auto sunt rugati sa respecte semnalizarile din zona privind devierile de circulatie reglementate", se precizează într-un comunicat de presă remis B365.ro de Primăria Capitalei.

- See more at: http://www.b365.ro/atentie-soferi-se-restrictioneaza-traficul-rutier-in-zona-pasajului-muncii_214426.html#sthash.e6wyI4rP.dpuf
BASARABIA E ROMÂNIA!!!
memorat
07 Septembrie 2014, 10:18:37
Răspuns #77

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
Am trecut ieri prin zona si mai sunt de montat linii pe zona de bretele,adica cele cum iesi de dupa/langa pasaj sens Iancului. Linii de montat mai sunt si in zona incrucisarilor de schimbat. Ca noutate va aparea statie in zona pasajului Muncii/Decebal pe sensul de mers spre Baba Novac.Am vazut asta deoarece au fost montate bordurile,adica unde va fi viitoarea statie.
memorat
07 Septembrie 2014, 12:21:31
Răspuns #78

OLECO

  • Colectionar si constructor hand-made de machete la scara 1/43
  • MODERATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 7387
  • Gen: Bărbat
memorat
07 Septembrie 2014, 13:37:59
Răspuns #79

lusica

  • COLABORATORI FORUM RO-TRANS
  • *
  • Mesaje postate: 4027
  • Gen: Bărbat
memorat